Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

То се тако пише на формалном енглеском ("will produce" није задовољавајуће).
 
Prices for lithium, once called “white oil”, are down more than 80% from their 2022 peak due to slowing growth in electric vehicle sales, including in the top EV consumer China, and a market oversupply. "
To je realno vise problem Rio Tinta i drugih zainteresovanih stejkholdera nego Srbije.

Ako je takav trend, Rio Tinto i drugi stejkholderi sigurno nece ulagati sredstva u izgradnju rudnika, ako vec cena na trzistu sirovina ide na dole. Takve vesti bi trebalo da budu zapravo dobre, jer sto vise takvih vesti, manja je sansa da se krene sa projektom Jadar, i ljudi bi trebali manje da brinu, a ne da uprkos ovim vestima i objasnjavanjima da cene litijuma su 80% nize nego pre 2 godine, da se i dalje organizuju protesti.

Niko nije lud da investira u to, ako cena ide na dole. Kao sto ni investitori u stanove nece prave zgrade ako bi stanovi krenuli da se prodaju za 20% trenutne cene m2, tako isto i investitori u druge biznise razmisljaju. Ako cena zaista ide toliko nisko, to ce zaustaviti projekat, a ne protesti i ljudi bi trebalo da se raduju ovakvim vestima i da osete olaksanje jer ce se sacuvati energija i zdravlje ljudi, jer i sam market ide kontra litijumu pa to onda vise nece biti strateski interes EU i ljudi ce moci da odahnu i posvete se drugim stvarima, umesto da se organizuju i protestvuju protv neceg sto uz ove cene vise nece ni biti isplativo.
 
Poslednja izmena:
To je realno vise problem Rio Tinta i drugih zainteresovanih stejkholdera nego Srbije.

Slučajno sam citirao taj deo za cenu litijuma, mene je zanimao onaj drugi deo (kako rudnik litijuma u nemačkoj još uvek ne postoji i kako je to samo san nekog neozbiljnog češkog investitora).
 
Koliko spinova. Ne pada mi na pamet da čitam sve ovo.

Niko ne mrzi fabrike i industriju. Kao što ne bih glasao za nuklearnu elektranu u Srbiji, tako ne bih ni za rudnike litijuma. U Srbiji ne bih, u Nemačkoj bih. Vidi vraga. Ali u Nemačkoj je onda takav rudnik preskup, pa hajde u Srbiji da kopamo.

Mržnja vam izbija iz postova i netrpeljivost.

Računica ne postoji.
Potreba ne postoji.
Rizik ogroman.

Sad udrite nov spin.
Racunica postoji.
Potreba postoji.
Rizik nije ogroman, tek treba zaista da se utvrdi koliki je.
Nemacka takodje gradi rudnik.
Gradili smo i opasnije stvari sa jos primitivnijom tehnologijom i drzavnim aparatom.
Tvoji vlazni snovi o Nemackoj i kukanje na Srbiju je ono, Diznilend shvatanje politike.

Sto se netrpeljivosti i mrznje tice, dovoljno je procitati ko ovde juri botove, ko svoje ‘saborce’ savetuje da se ne upustaju u dijalog da slucajno ne promene misljenje (inace bas znak dobro osimljenog stava i argumenata lol).
 
Koga si našao da farbaš 😂

Tako se piše kada se još uvek ne zna da li će od investicije biti nešto ili ne.
Стварно те не фарбам, него се формалним енглеским служим већ неколико деценија. То је оно кад се не бише begin, него commence, и сл.

Уосталом, у Финској:

Sibanye-Stillwater launches Finland’s Keliber lithium refinery
The Keliber refinery is expected to begin lithium hydroxide production in 2025.
А градња почела:
A foundation stone was laid to mark the launch of the project

Да приметимо и да је ово онај еколошки спорнији део од вађења.
 
Стварно те не фарбам, него се формалним енглеским служим већ неколико деценија. То је оно кад се не бише begin, него commence, и сл.

Begin I commence su sinonimi.

Tako da to nema veze sa vezom.

Уосталом, у Финској:

Sibanye-Stillwater launches Finland’s Keliber lithium refinery

А градња почела:


Да приметимо и да је ово онај еколошки спорнији део од вађења.
Ne znam, da li je "Lithium hydroxide" isto kao Lithium? Da li je rafinerija isto kao i rudnik?
 
Наша легура је опаснија и због бора и арсена.
 
Begin I commence su sinonimi.
Tako da to nema veze sa vezom.

Ne znam, da li je "Lithium hydroxide" isto kao Lithium? Da li je rafinerija isto kao i rudnik?
Ја се извињавам ако сам те нечим повредио, или ти причинио нервозу - јасно је да те мало нервирам својим ставом, мада колико памтим ниси био од старта противник овога, али разумем све, притисак је превелики, хоће глава да пукне, таква је атмосфера и иначе, траје светски рат - али иако наравно јесу синоними, у формалном имејлу ћеш уместо уобичајеног begin написати commence. Исто тако ћеш, наместо уобичајених говорних фраза користити cease, decrease, increase, require, consider, obtain, retain... И уместо it will produce или it should produce - It is expected to produce. Такође и у медијском извештају.

Рафинерија није исто што и рудник: у рафинерији се, ваљда, руда прерађује, а колико је мени разумљиво из досадашњих расправа, прерада је у еколошком смислу већи ризик од вађења руде.

Толико.
 
Racunica postoji.
Potreba postoji.
Rizik nije ogroman, tek treba zaista da se utvrdi koliki je.
Nemacka takodje gradi rudnik.
Gradili smo i opasnije stvari sa jos primitivnijom tehnologijom i drzavnim aparatom.
Tvoji vlazni snovi o Nemackoj i kukanje na Srbiju je ono, Diznilend shvatanje politike.

Sto se netrpeljivosti i mrznje tice, dovoljno je procitati ko ovde juri botove, ko svoje ‘saborce’ savetuje da se ne upustaju u dijalog da slucajno ne promene misljenje (inace bas znak dobro osimljenog stava i argumenata lol).
Jezivo je******* šta pišete.

Imaš 8 mrtvih rudara nedavno i jel se nešto desilo? Sramota bre.

Potreba ne postoji. Jel treba nekome litijum u Srbiji? A i kad zatreba jeftin uvoz iz Kine to rešava, pa nek gradi posle dodatu vrednost.

Korist nepostojeća. 30 miliona rente je ništa. A ako je istina da se računa na osnovu islazane dobiti biće ništa i bukvalno.

Zagađenje je ogromno. Imaš deponiju jalovine koja će da zagađuje večno. Uništena zemlja.
 
Ne primaj se.

Taj Zinnwald ima market cap od 35 miliona dolara.

Rio Tinto ima market cap od 160 milijardi dolara.

A "largest in the EU" ne znači ništa ako nema drugih rudnika litijuma.
Ne primam se. Da sam u Nemačkoj ne bih ni brinuo oko nekog rudnika.

Da li si pročitao thread koji sam okačio gde se vidi kako Nemci vode računa i kada se nekome prospe malo ulja na zemlju negde? Taj stepen svesti i pravne države ovde ne postoji. I neće ga biti u doglednoj vreme.

Par ljudi ovde vrti spinove od dva dinara samo da bi zatrpali diskusiju. Digitalni Orlići.
 
Ne postoje mi ili vi, svi zivimo u istoj drzavi, zemlji, disemo isti vazduh...
Dobar deo ljudi koji ne izlazi na izbore (a to je ogroman broj) zapravo nema za koga da glasa (ovde ubrajam i sebe).
S jedne strane imamo vladajucu garnituru koja vlada sa malim brojem glasaca (kada se pogleda na izbore izadje oko 50 % ispada da vladajuca vecina vlada sa manje od 30% glasackog tela, u prevodu manjina glasa za vecinu).
S druge strane imamo nesposobnu opoziciju sa veoma agresivnim dza-bu narativom, huliganskim ponasanjem i kocijaskim recnikom (velika vecina). Naravno, legitimno je i pozeljno koristiti sve afere i prilike koje se ukazu da bi se promenila vlast. Ali opozicija nema uopste program, niti su slozni, niti postoji bilo kakav konsenzus... Sama promena vlast bez sustinskih reformi, konsenzusa ne znaci nista. Ovako ce se promeniti vlast, neki ce samo promeniti clanske karte, drugi ce zajahati i zasesti u udobne fotelje javnih preduzeca. I opet Jovo nanovo...
Pa pošto su svi isti i nema nam spasa, da mi ne glasamo i da ne radimo ništa i ostavimo ovu mafijašku organizaciju da nastavi da krade...a ionako će i ti novi opet da zasednu u fotelje i nastave da kradu. Veruj mi na reč

STRAŠNO
 
Pa pošto su svi isti i nema nam spasa, da mi ne glasamo i da ne radimo ništa i ostavimo ovu mafijašku organizaciju da nastavi da krade...a ionako će i ti novi opet da zasednu u fotelje i nastave da kradu. Veruj mi na reč

STRAŠNO
Brate Srbine, to i jeste strashno... Ali je bolna istina.
 
Evo 20. put se kaci ista ‘studija’ samo sa drugog sajta. Cak ni stvari koje kacite ne citate, a kamoli nesto sto se slucajno ne uklapa u unapred odredjen narativ.

I btw:

Koncentracije arsena su oko 9 puta veće, bora 17 puta a litijuma 2,7 puta veće u uzorcima reke iz Jadra kod Jelava, u poređenju sa uzorcima uzvodno od bušotina.
Svaka od navedenih koncentracija je i dalje niza od dozvoljenih, u slucaju litijuma 300 puta niza od americkih standarda za vodu za pice. Arsen je najblize granici za reku ove klase, ali arsen se najverovatnije izlio iz jalovista Stolice, ne iz istraznih busotina.
 
Korist nepostojeća. 30 miliona rente je ništa. A ako je istina da se računa na osnovu islazane dobiti biće ništa i bukvalno.
To je samo jedan od izvora prihoda, a ne i jedini. I nije od dobiti nego od prihoda i bitno menja računicu.
Imaš deponiju jalovine koja će da zagađuje večno.
Deponija jalovine će se povećavati vremenom, neće odmah da se zauzme svih 200 hektara jalovinom, jer će eksploatacija trajati decenijama. Može li samo zamisliti kakvi će tek industrijski i ekološki standardi biti za 20 ili 30 godina.

Samo uporedi sadašnje ekološke standarde sa onima od pre 20 ili 30 godina. To je sve sada neuporedivo ozbiljnija priča i neuporedivo jači standardi.
Da sam u Nemačkoj ne bih ni brinuo oko nekog rudnika.
Upravo zbog toga je bitno što je ovaj projekat podržan od strane EU i što je nemcima jako bitan. A imaj u vidu da svaka litijumska baterija ima QR kod kojim se jednostavno dolazi do porekla baterije i ukoliko je litijum za bateriji vađen na neekološki način, bateriju kupci neće kupovati jer većina ozbilinih EU igraĉa jako pazi na to. Njima bi katastrofalan PR bio sa koriste baterije od litijuma koji je vađen na ekološki neprihvatljiv način.

Probaj da zamisliš kakav bi im problem napravili ekološki aktivisti poput one Grete. Pa to bi bio haos, zato oni ne smeju da se igraju da tim i ne smeju da koriste litijum koji je dobijen na ekološki neprihvatljiv način.

Jednostavno to je loše za njihov PR u društvu, i zato će oni, pre svega zbog sebe, voditi računa o tome sigurno mnogo više u odnosu na to kako bi "mi" vodili računa.
Da li si pročitao thread koji sam okačio gde se vidi kako Nemci vode računa i kada se nekome prospe malo ulja na zemlju negde?
Još jedan razlog zašto su garancije koje smo dobili od EU i posebno Nemačke (kancelara lično) izuzetno bitne za nas.

Biće to sve ok. Ja sam apsolutno ZA proteste, jer će svi ovi protesti i pritsci koji se sada dešavaju omogućiti tzv. dodatni nivo bezbednosti oko svega toga, jer se time nedvosmisleno pokazuje da je ljudima (ne mislim na političare i ekološke aktiviste) izuzetno stalo do njihove životne sredine.

Imajući sve to u vidu (zelena agenda EU, visoke garancije od strane nemačke i EU, QR kodovi za proveru porekla litijuma i da li je vađen na ekološki prihvatljiv način, PR u javnosti kompanija koji će biti glavni korisnici proizvoda od srpskog litijuma, i jaku ekološku svest društva u EU + jak ekološki aktivizam od strane globalnih aktivista poput Grete i na sve to dodaj jasno stavljanje do znanja od strane srpskog društva da ne žele zagađenje životne sredine) mislim da će sinergetski napraviti štit koji će praktično biti 100% garancija da će se sve sprovoditi na ekološki najprijhvatljiviji način.

Jasno im je da ih gledamo i mi, i globalni ekološki aktivisti, i praktično globalna javnost, i da nemaju prava na grešku.

Da ponovim još jednom, ja sam aposlutno ZA proteste, i za protest 10. avgusta u BG, jer smatram da će ti protesti biti na neki način dodatni mehanizam zaštite koji će osigurati da se sve radi na ekološki najbolji mogući način, bez ikakvog rizika po zdravlje ljudi i životne sredine.
 
Odakle ti ovo?

Mi ovde raspravljamo sa likovima koji ponavljaju Vučićeve reči sa njegovih KZN.
Upravo to. Rad objavljen u jednom od najznacajnijih svetskih casopisa nije relevantan izvor za diskusiju, dovodi se u pitanje, dok neka izjava bez pokrica ne televiziji se uzima zdravo za gotovo kao ultimativna istina.
I na koji nacin se vidi ta garancija? Tako sto kazu "Bice sve u redu, casna pionirska", a ako se desi akcident, onda "Jbg, visa sila"
 
Daj mi izvor za ovo iz prihoda?
Screenshot_1.jpg

 
Pogledajte prilog 206900

Ovo za Šolca nisi ni pročitao:

"Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je danas u Beogradu da je od predstavnika kompanije Rio Tinto dobio garancije da će prilikom realizacije projekta iskopavanja litijuma u Srbiji biti poštovani "najviši ekološki standardi".

Dakle RT nam je garancija.


A za rudnu rentu ok. I dalje je 30 miliona nije 3 milijarde godišnje, a ne bih ni tada bio za, ali bar bi postojala korist, za razliku od ovoga sada.
 
Pogledajte prilog 206900

Evo kako ce garantovati:
1722609322118.png

Stavis QR kod na litijumsku bateriju i resen problem ekologije :)
 
Vrh