Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Можемо да увозимо струју. Као што можемо и да увозимо сировоне да правимо батерије, као што се већ и ради у Суботици.
А можемо да продајемо храну и воду.

А на крају, имајмо прво на уму шта је Рио тинто.
 
Ja sam prvi za industrijalizaciju ali kombinacija: Srpski standardi + SNS + RIO TINTO + Prljava tehnologija = NO NOOO!

Nego zanima me gde se prijavljuje za mobilizaciju, pošto se sprema vojna invazija ako ne dozvolimo litijum, pa da se prijavim. Nećemo valjda da se povučemo pred okupatorom a ekonomska i vojna smo sila?
 
Па имаћемо најзагађенији ваздух и надаље, највише зато што су неки цареви пре 40-ак година рекли "историјско не" нуклеарној енергији, јер је то опасно. Па у међувремену угаљ поби више људи у Србији него Чернобиљ у Украјини.

Иста би тад била кампања, само да је било твитера и мемеа, и тих г...

Све је исто.

Zato sad nemamo razloga za brigu jer nam dolaze cutting-edge tehnologije i bićemo svetski šampioni u inovacijama.

Samo imaćemo i dalje najzagađeniji vazduh u svetu ne zbog uglja koji se tu kopao decenijama već zato što je neko doneo genijalnu odluku da se taj ugalj može koristiti u individualnim ložištima. Savršen primer kako država poštuje svoje propise i koliko je jak sistem kontrole.

Takođe, u rudniku Kolubara su plate slične onima u Boru.

Ko šiša poljoprivredu, to su poslovi za tričavih 400 evra.

Imam kućnog prijatelja u Bogatiću koji je napravio bogatstvo sa jabukama i sve izvozi napolje. Ne bi bilo loše da pitate njega šta on misli o svemu ovome s obzirom da će biti direktno pogođen ovim projektom.
 
Ја бих рекао да пријатељ у Богатићу неће бити погођен, и да су управо размере опасности које се сугеришу највећа манипулација овде.

А иначе то - "Србија може да храни пола Европе" - то су вам приче из времена када је кренуо распад, прво од београдске квазиопозиције (разочараних бивших комуниста), па је после постало општеприхваћено. Буклвално смо са тим причама пропали (деиндустријализовали се).

Па како вам воља.
 
1) ne znam zašto neki smatraju da je biti protiv jednog veoma diskutabilno rudnika jednako biti protiv razvoja Srbije. Ja sam dovoljno nacionalista/patriota da želim da se Srbija razvija i da konačno udjemo u 21. vek. Ali ne po svaku cenu - pogotovo ne ako je cena da neko sa strane iz naše teritorije izvlači i profit i resurse. To za mene nije ni razvoj ni napredak.

2) neracionalno je misliti da je poljoprivreda potencijal za razvoj cele Srbije. Mislim da to možemo da zaboravimo. Apelujem da se to više ne koristi kao argument - diskreditovaćete same sebe. Poljoprivreda je razvojna prilika za neke afričke zabiti koji su na nultom nivou razvoja, a ne za nas.

3) za mnoge na ovoj temi bi iskustvo korišćenje foruma bilo mnogo prijatnije uz pametno korišćenje "ignore" funkcije.
 
Ја бих рекао да пријатељ у Богатићу неће бити погођен, и да су управо размере опасности које се сугеришу највећа манипулација овде.

А иначе то - "Србија може да храни пола Европе" - то су вам приче из времена када је кренуо распад, прво од београдске квазиопозиције (разочараних бивших комуниста), па је после постало општеприхваћено. Буклвално смо са тим причама пропали (деиндустријализовали се).

Па како вам воља.
Verovanje da će sve biti u redu je identično verovanju da Deda Mraz postoji.

Srećom, kućni prijatelj u Bogatiću ima mozak i zna da razmišlja svojom glavom, inače ne bi napravio ogromno bogatstvo sa poslom od 400 evra.
 
Имајмо на уму да је и пољопривреда индустрија (бивши ПКБ нпр.). И да је и у том сегменту дошло до деиндустријализације.
 
Obzirom da je u pitanju najjača ofanziva botova koju sam do sada video, sve je očiglednije da je ova priča direktno povezana sa opstankom SNSa na vlasti i podrškom sa strane. Bukvalno aktivirani su i najuspavaniji bot spavači na svim mogućim portalima i komentarima. Nekome su m*uda zavrnuta ....
 
@Кинаски

Па сад, веровање да неће све пропасти наглавачке је нпр. основа банкарског система, а посебно система осигурања, или цивилног ваздухопловства - неће оба мотора да откажу и сл.

Не може без минимума те вере, па како год: не можеш возити путем без поверења да аутобус који ти иде у сусрет неће скренути у твоју траку. Супротно је, на овој теми присутна тежња ка апсолутној сигурности, која је дрвена фуруна, тј. немогућа.
 
Мени је криво што овде на нашем форуму има људи који проверено нису ботови, а стали су на страну Ђуке, Шешеља и Др Крстића Идола.
 
Па имаћемо најзагађенији ваздух и надаље, највише зато што су неки цареви пре 40-ак година рекли "историјско не" нуклеарној енергији, јер је то опасно. Па у међувремену угаљ поби више људи у Србији него Чернобиљ у Украјини.

Иста би тад била кампања, само да је било твитера и мемеа, и тих г...

Све је исто.
Ja sam prvi za nuklearnu energiju, jer nam tu medjunarodna zajednjca ne bi dozvolila da nasi muljaju. Ali sam protiv rudnika koji zagadjuju. Mislim da tako misli vecina zemlje.
 
Тако се не може живети, ко год да је на власти. Немогућа је ситуација, и мисаоно и емпиријски.
Не постоји резон по којем у том случају смеш да седнеш у авион Ер Србије, нити у воз, или да одеш на сложену операцију. Итд.
Банално је.

@iv4n
Не мисли већина, исто би било ово за НЕ. Јер ту има и нуклеарног отпада, нпр.

Али ти не видиш проблем у реченици "против сам рудника који загађују"? Јер, сви рудници загађују. То значи да си против свих рудника. У томе је суштина - то је неодрживо.
 
2) neracionalno je misliti da je poljoprivreda potencijal za razvoj cele Srbije. Mislim da to možemo da zaboravimo. Apelujem da se to više ne koristi kao argument - diskreditovaćete same sebe. Poljoprivreda je razvojna prilika za neke afričke zabiti koji su na nultom nivou razvoja, a ne za nas.

Колико само грешиш, намерно се одваја пољопривреда од индустријализације пољопривреде. Ено Гејтс је скоро пазарио преко 113 милиона у обрадивој земљи. Храна је будућност (наравно коришћењем савремених технологија у производњи) на то додај и индустријску прераду. Али ајде предајем се не могу више да трошим сате овде имам паметнија посла. Видимо се 10.08.
 
Једна легитмна борба против компаније са не баш завидном историјом која би овде да испроба нове патенте не треба да се претвори у крсташки рат против рудника. Јер кад се заврши са рудницима, па потом фабрикама, на ред долази и пољопривреда (виђено у Немачкој).

Још се наместило да смо на путу ЕУ стратешког лутања у енергетици која се отприлике мења на годишњем нивоу. Сад је актуелан литијум. Недаво је то био гас+обновљиви извори (разлупан Северни ток), после нуклеарна енергија (Африка више не да уранијум, или може али за дупло већу рудну ренту). Све ово у пар година а стратешке одлуке се доносе за деценије.
 
Nisu
Ako sam dobro razumeo tvoje mudre reči, to znači "svi su isti"? 😂

Verovatno nisu privatno, ali prema EU moraju svi da se ponašaju isto... Posebno sada.

Ono što je dostupno javnosti Srbije, pokazuje da je prvo rešenje sa kompanijom Rio Tinto odobreno 8.juna 2004. godine za vreme Vlade Vojislava Koštunice. Ministar rudarstva tada je bio Radomir Naumov, član DSS, a potpisnik rešenja je zamenik ministra Đorđe Mihailović. Godinu dana kasnije pod istom Vladom i ministrom potpisano je još jedno rešenje sa australijskom kompanijom, kao i 2007 godine.

U drugoj Vladi Vojislava Koštunice za ministra rudarstva je postavljen takođe kadar DSS – dr Aleksandar Popović, koji je i potpisnik rešenja iz 2008. godine.

Te godine menja se Vlada, premijer postaje Mirko Cvetković, a ministar rudarstva Petar Škundrić iz SPS-a, koji je potpisao rešenja sa Rio Tintom 2008. i 2009 godine, u pitanju su produženja rokova za istražne radnje.

itd itd

Source: https://n1info.rs/vesti/najvise-dokumentara-sa-rio-tintom-potpisano-za-vreme-vlade-ane-brnabic/

Ne znam ko realno očekuje da se opozicija skupi sa "koca i konopca", preuzme vlast i otkači Nemačku i EU... Mislim da bi pre bila priča, nastavljamo sa Litijumom, ali ćemo mi da sprovedemo sve mere zaštite bla bla...
 
Koliko spinova. Ne pada mi na pamet da čitam sve ovo.

Niko ne mrzi fabrike i industriju. Kao što ne bih glasao za nuklearnu elektranu u Srbiji, tako ne bih ni za rudnike litijuma. U Srbiji ne bih, u Nemačkoj bih. Vidi vraga. Ali u Nemačkoj je onda takav rudnik preskup, pa hajde u Srbiji da kopamo.

Mržnja vam izbija iz postova i netrpeljivost.

Računica ne postoji.
Potreba ne postoji.
Rizik ogroman.

Sad udrite nov spin.
 
Иако је питање Екологије врло важно, ја сматрам да је првостепено то, што се богатства (не само рудна већ и ОИЕ па и пољопривреда) олако даје у руке странцима. То је први и основни проблем. Колонијални управник се ухватио за ММФ и до краја довео оно што су Ђелић и Динкић започели а то је уништавање банкарског сектора а потом и деиндустријализација Србије.

Данас, та индустрија што је Србија "има" је нестабилна ствар и када инвеститор захоће, може да повуче свој капитал, своја знања, и кључне технологије. Тј да у секунди останемо са ничим у руци.

Тако да је смисао овог протеста треба да буде акценат на промену политике колонијализације Србије, и успостављање сувертенитета. Прво финансијског секотра а онда и свега што од њега зависи.

Нас не треба да задовољи да ће којим чуодм (а неће) РТ да јавно докаже да ће бити безбедно рударење, јер то и да ље значи да ће се наша природна богатсктва равлачити у бесцење.
 
Једна легитмна борба против компаније са не баш завидном историјом која би овде да испроба нове патенте не треба да се претвори у крсташки рат против рудника. Јер кад се заврши са рудницима, па потом фабрикама, на ред долази и пољопривреда (виђено у Немачкој).

Још се наместило да смо на путу ЕУ стратешког лутања у енергетици која се отприлике мења на годишњем нивоу. Сад је актуелан литијум. Недаво је то био гас+обновљиви извори (разлупан Северни ток), после нуклеарна енергија (Африка више не да уранијум, или може али за дупло већу рудну ренту). Све ово у пар година а стратешке одлуке се доносе за деценије.
+ 1 za uvođenje šireg konteksta!
 

Једна Кинеска древна пословица говори више од милион речи.
1722600760470.png
 
А иначе то - "Србија може да храни пола Европе" - то су вам приче из времена када је кренуо распад, прво од београдске квазиопозиције (разочараних бивших комуниста), па је после постало општеприхваћено. Буклвално смо са тим причама пропали (деиндустријализовали се).
Slazem se sa tobom od reci do reci (ne mislim samo na ovaj post nego i druge na ovoj temi).

Ja recimo da sam sada neki faktor na strani zainteresovanih stejkholdera (konsultant za marketing koji radi pri EU, RioTintu ili vladi Srbije) ja bih isao na to da se kampanja pro-rudnika radi na nacin tako da veci broj ljudi oseti benefite sad i odmah. Sve ove akcije bi bi finansirali glavni zainteresovani stejkholderi, a pri tome pre svega mislim na EU, Rio Tinto, Mercedes, Stelantis, Porsche/VW i drugi automobilski proizvodjadji (imajuci u vidu kompanije red velicine Rio Tinta, Mercedesa, Stelantisa, VW-a bi lagano to mogla da isfinansira iz budzeta za "reprezentaciju" i to tako da ne osete to kao trosak).

Kad kazem "benefiti sad i odmah" to bi mogle da budu akcije kao sto su:

- Nagradne igre u mas medijima sa nagradama poput elektricni automobil, dronovi i to sa velikim procentom nagradjenih - poenta je da nagrade koriste litijumske baterije i takvu akciju bi iskoristili kako bi jasno potencirali zbog cega i ko koristi sve litijumske baterije
- Promocije elektricnih automobila i javne edukacije (tribine) o predostima voznje na struju (+objasnjavanje kako se dobija ta struja, kako se koriste litijumske baterije i ostalo) i to da budu organizovane na najsirem mogucem podrucju (tamo gde najavise ljudi gravitira, znaci ne da se ciljaju samo ljubitelji i entuzijasti za EV vec generalna populacija)
- Organizovanje test voznji najeksluzivnijih mogucih EV poput Porsche Tajkana, Mercedes EQS, Audi E-Tron... ali ne u okviru salona automobila, vec sirom grada - tamo gde se najvise ljudi okuplja, kako bi obicni ljudi imali priluku da osete voznju u takvom autu - jednostavno tada se drugacije posmatra tehnologija
- Dani elektricnih automobila sirom zemlje u mnogo gradova u najcentralnijim delovima grada (tamo gde najvise ljudi prolazi)
- Tribine ali ne o Rio Tinto-u nego indirektna promocija tehnologije, npr. tribina o baterijama za elektricne automobile, tribina o efikasnoj voznji elektricnih vozila, trbina o efikasnom pravljenju struje individualnih proizvodjaca (solarna energija, vetrogeneratori) i te tribine iskostiti da se sirim masama indirektno objasne prednosti te tehnologije. U toj prici nikako ne treba direktno spominjati Rio Tinto i Jadar, jer takve tribine bi bile osudjene na propast i potencijalno bezbednost ucesnika bi bila ugrozena imajuci u vidu agresivnost protivnika projekta.

Pored ovakvih akcija isao bih i na akcije u stilu direktnih investicija u Macvu i Podrinje, ali iskljucivo drustveno prihvatljive investicije poput:

- Izgradnja ekoloskih turistickih kompleksa u tom podrucju (glamping, eko hoteli, i slicno)
- Aktivna promocija i dovlacenje EU turista u podrucje Macve i Podrinja (EU to moze da uradi bukvalno odmah, obzirom da im je strateski interes da dokaze da to podrucje nece biti devastirano)
- Velike subvencije od strane EU (a verovatno i drugih zainteresovanih stejkholdera, samo sto bi sve to islo kroz EU subvencije) za izgradnju kuca i stambene/turisticke/ekoloske investicije u Macvu i Podrinje. Npr. da gradjanima EU kompletno finansiraju izgradnju/kupovinu kuca u tom podrcju, koje bi se promovisalo kao podrucje izuzetne lepote i kvaliteta zivljenja u zemlji kandidatu za EU (npr. vasa investicija u podrinje za 10 godina ce vredeti 10X vise)
- Velike subvecnije od strane EU (i svih stejkholdera) za poljoprivrednike iz Macve i Podrinja i za sve druge koji zele da se bave poljoprivredom u tom kraju. Realno, to bi bio game changer za percepciju ovog projekta jer bi odjednom i poljoprivreda krenula da suri u tom kraju

I za kraj, trebali bi da zaposle kao konsultante (za plate red velicine 10.000+ eur neto) ljude tipa Cuta, visoki funkcionere ekoloskih organizacija u Srbiji, makar to bilo i pro forme, ali eto oni bi bili takodje u prici i mogli bi da imaju nekakav inside uticaj, jer bi bili deo cele price.
 
Poslednja izmena:
Niko ne mrzi fabrike i industriju. Kao što ne bih glasao za nuklearnu elektranu u Srbiji, tako ne bih ni za rudnike litijuma. U Srbiji ne bih, u Nemačkoj bih. Vidi vraga. Ali u Nemačkoj je onda takav rudnik preskup, pa hajde u Srbiji da kopamo.

Zinnwald lithium project in Germany now 2nd largest in EU
The update makes of Zinnwald the second largest hard rock lithium project in the European Union (EU) by both resource size and contained lithium, chief executive Anton du Plessis said in a statement. Located in the heart of Europe’s chemical and car industries, the project, about 35km from Dresden, is expected to produce battery grade lithium carbonate, lithium hydroxide and lithium fluoride (Li2CO3, LiOH, LiF) or a combination of them. Europe’s largest hard rock lithium deposit and the world’s fourth-largest non-brine asset is the Cinovec lithium project in the Czech Republic, owned by European Metals (ASX, LON: EMH) and state-controlled utility CEZ.
 
U isto vreme kada u Srbiji, planiran je sličan projekat i u Francuskoj i to u nekom zaštićenom području...

To ne menja priču oko ekologije u Srbiji, ali ne treba širiti neistine, jer to samo odvraća fokus od glavnog "problema". Nije istina da EU neće da "kopa kod sebe", pa nama uvaljuje nekakav litijum.

Mene zanima da razumem koje su tačno ekološke implikacije projekta. Ipak od razno-raznih trovača/pljuvača koji non-stop šeruju neke neproverene gluposti sa soc. mreža to nije moguće. U toj situaciji, što se mene tiče, ako bude-bude, ako ne bude-ne bude.
 

"Located in the heart of Europe’s chemical and car industries, the project, about 35km from Dresden, is expected to produce battery grade lithium carbonate, lithium hydroxide and lithium fluoride (Li2CO3, LiOH, LiF) or a combination of them.

Prices for lithium, once called “white oil”, are down more than 80% from their 2022 peak due to slowing growth in electric vehicle sales, including in the top EV consumer China, and a market oversupply. "
 
Vrh