Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

U Kongu su pametniji
Сасвим могуће, с обзиром на стартне позиције две земље.
У Боцвани, Намбији... сигурно јесу, то су много успешније земље од Србије у последњих 40-ак година, има у њима и наших људи у печалби, чак је голман репрезентације Боцване Србин. Отишли трбухом за кр... рудом.
 
Доћи ће Подриње у Београд пре без рудника, јер ће остати сиротиња. Ко што долази и сад. Људи беже од сиротиње. Еурека!

А није долазило толико у Београд док је радила Вискоза, а то је била, дабоме, еколошка фабрика (само име каже).

Осим ако се, наравно, не деси глобални преокрет и воћне ракије не преузму примат на берзама.

Само треба извадити главу из облака - то је класичан српски пут у беспуће. Нема то везе са Вучићем - односно, има, јер га је то довело на власт ("Уништише Вискозу жути!" - можемо да се кладимо да је била крилатица за Лозницу и околину).
Ko hoće da radi, nije sirotinja. eno moja rodbina u Rađevini-i maline, i šljive i st***, kuće u selu, nova kuća u Krupnju, posla na sve strane..Ne trče u rudnik.

Nego, što mi više nemamo industriju poljoprivrednih mašina? Zašto nije podignuta na noge posle propasti devedesetih, zašto nismo sačuvali i razvili nove stručnjake u toj oblasti, zašto sada na mestu propalih fabrika grade stanove?

Zašto nisu našli kupca za EI Niš, zašto su pustili da propadne Ikarbus, zašto je propala industrija šinskih vozila, zašto su propala brodogradilišta, zašto su propale sve građevinske firme?

Sve je to industrija koju smo morali i možemo da razvijamo, ali ne, rudnik litijuma ili ništa, sa litijumom ćemo da procvetamo..
 
Једно има везе с другим само утолико што има везе са овим што ја већ написах - ми мрзимо и рудник и фабрику.

Мада те фабрике нису пропале само зато, али то већ са конкретним случајем нема везе.

Ипак и Британци лако прежалише пропалу индустрију (много већу од наше), кад пронађоше нафту у Северном мору. А код нас би сад и нафта била проблем - јер се полудело.
 
Осим ако се, наравно, не деси глобални преокрет и воћне ракије не преузму примат на берзама.
Што значи шта; да зато што нисмо били у стању да изградимо бренд као што је то Шкотска лепо урадила треба сада да прихватим да постанем рударска колонија Немачкој и слепо да верујем Вучићу после низа неиспуњених обећања да ће се те батерије производити у Србији док Јадром тече црвена вода (рио тинто иронично на шпанском значи црвена река). Уосталом ено Јапанци развијају сус моторе на водоник увелико. Биће за пар година е знаш те батерије и нису тако добра идеја ово са водоником је чистије и боље.
 
Не знам, чини ми се да ни Немци нису били у стању да изграде такав бренд од воћних ракија, а није да их не праве. А каква је сад тај случај тек замена теза... средња школа је наш проблем.
 
Па то је то: кампања твитова и мемеа која утиче на кору великог мозга.
И иначе је то један од највећих изазова за цивилизацију досад.
 
Не дај Боже да послушаш шта пензионисани професор Рударског факултета Зоран Стевановић мисли о литијуму и Рио Тинту, него се одмах осврћеш на твитове који су споредна ствар.
 
Па то је то: кампања твитова и мемеа која утиче на кору великог мозга.
И иначе је то један од највећих изазова за цивилизацију досад.
Tako je, tvitovi su laz, ali sve sto cujemo na televiziji je istina. /s
 
@Anonymo96
Не значи да нећу послушати. Иначе, друге професоре са тог факултета ви не слушате, па ником ништа.
 
A gde nam je dve decenije obećavana i najavljivana Razvojna banka Srbije?

Kad je još, i prethodna, a i ova vlast najavljivala njeno osnivanje, kako će povoljno da kreditira naše poljoprivrednike, mala i srednja preduzeća, kako će da se pomogne osnivanje novih prerađivačkih pogona, izvoz?

Ništa, a? Samo subvencije za strance.

Što se ne pomogne tom narodu tamo, da se organizuju, pa naprave fabrike u kojima će prerađivati šljivu, malinu, praviti džemove itd, a većinu toga izvoziti pod reklamom "iz zdrave sredine, ekološki čisto".

Tom narodu tamo treba takva industrija, kad već žive u poljoprivrednom kraju i kad imaju sve uslove za razvoj prehrambene industriju.
 
Не знам, али момку из Бора кога познајем је у Зиђину са средњом школом плата 175.000. Дакле, близу је.
 
VI imate isti stav kao vecina izaslih na izbore koji ne znaju da koriste internet ali misle da zivimo u zlatnom dobu. Ali imate razlicit stav u odnosu na one koji su malo pismeniji i pisu ovde na forumu.
Ta umisljenost tviter Srbije je ovaj put i najkobnija. Kao da samo zato sto ne veruju Vucicu (wow, big achievement) ne mogu nasesti na druge podvale.

Evo ovde ti ‘malo pismeniji’ redovno prenose lako proverljive neistine, ko po komandi isti link kace po pet puta, kad udju u matematiku brkaju babe i zabe i ono, prave greske na nivou osnovne skole. Argumentacija se na kraju svodi na nekakve histericno/emotivne apele i nekakav lov na botove.

Za mene je najporazniji zakljucak cele ove RT price upravo to konacno shvatanje koliko je i ona ‘nekrezuba’ Srbija tupava i nesposobna za kriticko razmisljanje.
 
Poslednja izmena:
Па управо тако, а не знам ни чему чуђење: пишући да нам је искуство паланачко, онај философ је и мислио управо на ту, "некрезубу", "грађанску и пристојну" Србију. То је исти народ, нема неке битне разлике. И тзв. Прва и тзв. Друга Србија само ласкају себи потенцирањем разлика.

А не знам чему чуђење због помама са друштвених мрежа, то је стварно глобална опасност. Шта би са короном, јесу падали Кинези по улици као покошени? Јесу ли овде људи недељама, неки чак месецима, прскали Светом Водицом кесе и артикле из супермаркета, да се не заразе од респираторне инфекције? Ствари су отишле дођавола, тешко ће то бити и контролисати; с тим у вези, и овакав форум је у принципу зло.
 
To je dovoljno za plate od 400 evra.

A i treba im dati podršku, što da ne.
Hrana i pijaća voda su najveći resursi, a pogotovu oni koji potiču iz nezagađene sredine..

Mnogo veće bi tu bile plate, ne sumnjaj, da mi napravimo bar 30 milijardi godišnje od izvoza hrane u narednih 20ak godina, ne moramo mi da se takmičimo sa holandskih 100 i nešto milijardi, ima Podrinje i Mačva da procvetaju.

A u gradovima lanac fabrika u kojima će se proizvoditi poljoprivredne mašine, kombajni, traktori.. sinergija..
 
- SNS vlada tako sto zatupljuje i ucenjuje 20 posto stanovnistva

- za ovo su skapirali da ce im ipak trebati sira podrska

- na njihovim portalima je direktiva da se prica da je rudnik sve najlepse na svetu, izlazice cvece iz rudnika, a stici ce nam milijarde

- posto njihovi glasaci nisu dovoljni, a i neki od njih talasaju, naredjeno je da se dobije sira podrska

- apgrejdovani botovi imaju zadatak da ne botuju otvoreno nego da vuku na dijalog

- oko te teme u sustini nema sta da se vodi dijalog. To nije tema od juce, stara je prica, sve se zna. Poguban projekat stetan na svakom nivou, kad se krene ko i sta je Rio Tinto... ni ne mora se dalje. A kad se krene dalje, opet nista ne ide u njihovu korist. Kriminal, korupcija, kradja, unistavanje, iseljavanje... Vodjenje dijaloga oko ovog projekta u drugoj polovini 2024. godine je kao vodjenje dijaloga o tome da li je Hitler los tamo negde 1943. godine. Ajde i da razumemo, nekako, da se neko zaje*******o dvadesetih godina proslog veka.

- apgrejdovani botovi zato imaju zadatak da navuku gradjanstvo. Cilj je navoditi na lazni dijalog, ne pisati u hvalospevima o projektu nego kao objektivno. Cilj su im oni koji su za navodni napredak itd.

Predstavice protivnike kopanja kao zaostale ravnozemljase, ubaci ce na proteste likove koji ce pricati gluposti, nositi i nacionalisticke simbole... sve sa ciljem da neki ne bas inteligentni i moralni gradjanin kaze - Necu ja sa ovim krezubima, ja sam pametan i kontra ovih, ja sam za napredak, samo kopaj.

1.jpg


- projekat je u najmanju ruku - high risk, low reward. Sve i da je neko za isti, ne postoji razlog zasto bi se toliko silno zalagao za isti.

Nekom moze projekat biti ok i da mu ne smeta, ali ljudi ostavljaju po 60 postova dnevno na ovoj temi braneci ga, ali ne kao direktno onako botovski nego kroz lazni dijalog. To ne moze biti slucajno.

60 postova dnevno, alo. Secam se kad mi je prokljucao mozak dok sam pisao o Djilasu, platama... rekoh osobi sa kojom sam pricao: ,,Prs'o sam, eksplodirao mi mozak, napisao sam tamo 10,15 postova".

A ovi po 60.

- njima nije cilj klasicno botovanje, da ovde pisu sve najbolje o kopanju. Njima je cilj navlacanje na lazni dijalog da se upeca neko. Jer eto neki lakoverni gradjanin je uvek za dijalog, nije za nagle poteze i vladavinu rulje sa ulice itd. On je navodno fin i kulturan, sagledava sve opcije, veruje u napredak, industriju, 21. vek.

Osim sto ga navlace na lazni dijalog oko stvari oko koje nema sta da se vodi dijalog.

- jedini nacin je da se ignorisu potpuno, kad vec administracija ne radi svoj posao i nema muda i ponela se kukavicki.

Pustite ih lepo da pisu sami sa sobom. A onda se gubi njihov smisao. Jer ovi ovde nisu oni koji otvoreno botuju, oni su ovde da vas navlace na nekakav dijalog, da bi se neka gluperda upecala o pricu o napretku i krezavim, tupavim protivnicima toga.

A ne mozete ni pobediti jer su oni ovde po zadatku da spavaju na ovoj temi i odgovoraju u roku od 5 sekundi na svaki post, dok vi svi imate i licne zivote, posao...

- Pozivam sve da ih samo kuliraju lepo i da se ne pise nista. Tako njihovo postojanje ovde gubi svaki smisao.

I vidimo se desetog.
 
Не знам, али момку из Бора кога познајем је у Зиђину са средњом школом плата 175.000. Дакле, близу је.
Super, zato je očekivani životni vek kraći. To se zove u ekonomiji trade-off. Premija za rizik.

Koga briga za zdravlje, rokaj pare. Ionako smo super ekološka država. Imamo najčistoji vazduh u zimskom periodu u svetu. Evo i regent je juče izjavio da će sve biti ok samo garancije da nam daju Nemci.
 
Jedini lekovi za palanačko iskustvo su ovo:
depositphotos_277735062-stock-photo-large-industrial-zone-of-heavy.jpg

i ovo:
drone-photography-hong-kong-density-andy-yeung-fb-png__700.jpg


Svi se prosto otimaju da žive u ovakvoj naprednoj, perspektivnoj i prosvećenoj sredini.

Može sve. Samo da ne budemo više """neizgrađeni""" i """palanka""".


Bolje čak i najveća favelčina regiona nego da budemo """palanka""".
 
Poslednja izmena:
Па имаћемо најзагађенији ваздух и надаље, највише зато што су неки цареви пре 40-ак година рекли "историјско не" нуклеарној енергији, јер је то опасно. Па у међувремену угаљ поби више људи у Србији него Чернобиљ у Украјини.

Иста би тад била кампања, само да је било твитера и мемеа, и тих г...

Све је исто.
 

50 godina rudne Rio Tinto rente samo za poskupljenje jedne usputne aferice. Sledi glad/okupacija i selidba za BG ako se ova Tinto crkavica ne slije u SNS dzepove. Kako Jadar narod misli da drzava placa 100 miliona godisnje za prenos Premijer ligu, ako oni nece da se industrijalizuju?

"Tako je ova brza saobraćajnica, od prvobitnih 450 miliona koje je najavio predsednik Srbije, porasla na oko dve milijarde evra."
 
Vrh