Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Пољопривреда је када само направиш шљиву. А индустрија је када од те шљиве направиш ракију, џем, сок.. итд (и то само једна воћка)

Вино и ракија су узнапредовали у последњих 10 година али пре 10 година су били у катастрофалној ситуацији. А сада је свакако идаље много далеко од свог пуног потенцијала.

Проблем је мањак предузетничких и маркетиншких способности у комбинацији са лошим приступом јефтином капиталу. Опције су скупе банке, зеленаши или метод преко партијске братије (парола не питај ме како сам зарадио први милион) а онда када се докопаш капитала и започнеш производњу креће рекет и где је ту наш део колача.

Исплативија је пољопривреда плус индустријска прерада али за то треба сређена држава. А ако немаш сређену државу онда си рударска колонија.
Samo da pridodam da jeftinog kapitala nema, jer ne postoji nešto što se zove agri skoring. Plus nije samo to dovoljno da imaš, mora se raditi na produbljavanju svesti o tome i naravno na edukaciji o njegovom značaju.
 
Jel su evropske zemlje glupe pa subvencionisu poljoprivredu, ili je u pitanju neki visi strateski interes?
Poenta price jeste da poljoprivreda, cak i bez subvencija, samo na tom podrucju, moze da generise vecu vrednost nego rudnik (ne racunajuci zagadjenje).
Konkretno, u GDP-u Srbije poljoprivreda ima 3 puta vece ucesce nego rudarstvo. I ovoliki rudnici zlata i cega vec nisu mogli da nas izbave ekonomski, a sad ce ovaj 1 da nas izvadi, oce malo sutra.


U tome je problem sto ti ne razumes zasto narod nece, ili se pravis da ne razumes. A posto smatram da si inteligentan, onda bih pre rekao da se pravis da ne razumes i da guras neku svoju pricu.
Naravno da ostoji strateski interes, nijedna zemlja ne zeli da bude bude u situaciji da zavisi od drugih da bi prehranila sopstveno stanovnistvo. Otud i subvencije, da bi proizvodjaci mogli ok da zive.

Medjutim to veze nema sa nekom pricom da je poljoprivreda motor razvoja bilo koje moderne drzave.

Takodje, ne znam bas koliko ti ovaj podatak gde poljoprivreda proizvodi tri puta vise od rudarstva zapravo ide na ruku poljoprivrede. 15% radno spsobnog stanovnistva nam se bavi poljoprivredom i imamo 2 miliona hektara obradive povrsine, i to sve proizvede tek tri puta vise odcrudarstva koje ima dva krstena rudnika i neke polupropale rudnicice i gde radi 25k ljudi.

To da poljoprivreda u tom podrucju moze da generise vecu vrednost bez subvencija od rudnika je tek Isak Asimov level fantastike. Ni da Koluviji daju da svije*******proizvode zaseje ne bi moglo.
 
Naravno da ostoji strateski interes, nijedna zemlja ne zeli da bude bude u situaciji da zavisi od drugih da bi prehranila sopstveno stanovnistvo. Otud i subvencije, da bi proizvodjaci mogli ok da zive.

Medjutim to veze nema sa nekom pricom da je poljoprivreda motor razvoja bilo koje moderne drzave.

Takodje, ne znam bas koliko ti ovaj podatak gde poljoprivreda proizvodi tri puta vise od rudarstva zapravo ide na ruku poljoprivrede. 15% radno spsobnog stanovnistva nam se bavi poljoprivredom i imamo 2 miliona hektara obradive povrsine, i to sve proizvede tek tri puta vise odcrudarstva koje ima dva krstena rudnika i neke polupropale rudnicice i gde radi 25k ljudi.

To da poljoprivreda u tom podrucju moze da generise vecu vrednost bez subvencija od rudnika je tek Isak Asimov level fantastike. Ni da Koluviji daju da svije*******proizvode zaseje ne bi moglo.
Poljoprivreda je osnov za razvoj, kad imas preradjivacku industriju, kad razvijes etno sela gde sluzis organsku hranu proizvedenu u sopstvenoj zemlji efekat se multiplikuje. Kod nas nema tog efekta multiplikacije. Sam rudnik donosi neku mizernu vrednost uz ogromne ekoloske rizike, pa zato nama serviraju tu pricu o multiplikaciji koju cak ni za poljoprivredu nemamo (mislim, imamo ako racunas neke strane firme gde nasi rade kao obicni robovi), ali za ovo cemo navodno imati.
 
Poljoprivreda je osnov za razvoj, kad imas preradjivacku industriju, kad razvijes etno sela gde sluzis organsku hranu proizvedenu u sopstvenoj zemlji efekat se multiplikuje. Kod nas nema tog efekta multiplikacije. Sam rudnik donosi neku mizernu vrednost uz ogromne ekoloske rizike, pa zato nama serviraju tu pricu o multiplikaciji koju cak ni za poljoprivredu nemamo (mislim, imamo ako racunas neke strane firme gde nasi rade kao obicni robovi), ali za ovo cemo navodno imati.
Bukvalno ako neceg u drzavi ima etno sela i restorana domace kuhinje ima. Bas lose primere smisljas.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Poljoprivreda je osnov za razvoj, kad imas preradjivacku industriju, kad razvijes etno sela gde sluzis organsku hranu proizvedenu u sopstvenoj zemlji efekat se multiplikuje. Kod nas nema tog efekta multiplikacije. Sam rudnik donosi neku mizernu vrednost uz ogromne ekoloske rizike, pa zato nama serviraju tu pricu o multiplikaciji koju cak ni za poljoprivredu nemamo (mislim, imamo ako racunas neke strane firme gde nasi rade kao obicni robovi), ali za ovo cemo navodno imati.
Pitanje i za tebe, da li si se ikad bavio poljoprivredom ili pričaš napamet?
 
Bukvalno ako neceg u drzavi ima etno sela i restorana domace kuhinje ima. Bas lose primere smisljas.
Hoces da kazes da mi vec maksimalno koristimo potencijale za poljoprivredu koje imamo? Posto Holandija ima 20 puta vecu vrednost poljoprivrede, hoces da kazes da Holandija ima 20 puta veci potencijal za rast poljoprivrede
Pitanje i za tebe, da li si se ikad bavio poljoprivredom ili pričaš napamet?
Kao klinac sam pomagao dedi na selu, a i sad moj otac ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo, cacka pomalo, ne bavim se mnogo, ali pomazem. Dovoljno sam upucen da znam da je potencijal u velikoj meri neiskoricen.
 
Hoces da kazes da mi vec maksimalno koristimo potencijale za poljoprivredu koje imamo? Posto Holandija ima 20 puta vecu vrednost poljoprivrede, hoces da kazes da Holandija ima 20 puta veci potencijal za rast poljoprivrede
Без жеље да будем на једној или другој страни или да се слажем или не слажем, али тај податак о 20 пута већој вредности холандског пољопривредног сектора треба проверити са укљученим PPP филтером.
 
Hoces da kazes da mi vec maksimalno koristimo potencijale za poljoprivredu koje imamo? Posto Holandija ima 20 puta vecu vrednost poljoprivrede, hoces da kazes da Holandija ima 20 puta veci potencijal za rast poljoprivrede

Kao klinac sam pomagao dedi na selu, a i sad moj otac ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo, cacka pomalo, ne bavim se mnogo, ali pomazem. Dovoljno sam upucen da znam da je potencijal u velikoj meri neiskoricen.
Ne koristimo naravno, ali to nije od juče, to traje decenijama... Srbija nikad nije bila poljoprivredna sila, iako ima potencijal nažalost. I ne možemo nikad da se poredimo sa jednom Holandijom.
Ko je kriv, zašto, kako...
Treba napraviti strategiju i gurati to decenijama. Ali glupo je pričati da nam ne treba industrija i da sve treba zatvoriti.
 
Pitanje i za tebe, da li si se ikad bavio poljoprivredom ili pričaš napamet?
Немој гледати тај потенцијал на превише микро нивоу једне породице на селу која обрађује своју њиву/воћњак већ на макро индустријском нивоу какав смо некада имали попут пкб'а где корпорације имају хиљаде хектара под засадима и где се не баве само пољопривредом већ имају и погоне за прераду. А уз добар маркетинг после и извоз.
 
Немој гледати тај потенцијал на превише микро нивоу једне породице на селу која обрађује своју њиву/воћњак већ на макро индустријском нивоу какав смо некада имали попут пкб'а где корпорације имају хиљаде хектара под засадима и где се не баве само пољопривредом већ имају и погоне за прераду. А уз добар маркетинг после и извоз.
Delta Agrar
 
Немој гледати тај потенцијал на превише микро нивоу једне породице на селу која обрађује своју њиву/воћњак већ на макро индустријском нивоу какав смо некада имали попут пкб'а где корпорације имају хиљаде хектара под засадима и где се не баве само пољопривредом већ имају и погоне за прераду. А уз добар маркетинг после и извоз.
Slažem se, ali i na makro nivou, taj procenat u udelu BDP-a je oko 6.5 % (poljoprivreda + šumarstvo + ribolov).
Spustio sam se na mikro nivo samo da dam primer.
 
Hoces da kazes da mi vec maksimalno koristimo potencijale za poljoprivredu koje imamo? Posto Holandija ima 20 puta vecu vrednost poljoprivrede, hoces da kazes da Holandija ima 20 puta veci potencijal za rast poljoprivrede
I opet, u toj Holandiji poljoprivreda u BDP-u ucestvuje u manjem procentu nego kod nas.

Nije Holandija postala bogata zbog jake poljoprivrede, vec je razvila jaku poljoprovredu jer je bogata.

I mi cemo biti blize nasem punom potencijalu kada budemo bogatija zemlja. Neko treba da zaradi za sve te subvencije.
Корумпирани олош, као и добар део професора са свих факултета БУ, осим Грађевинског.

Ај сад пали ботићу
Uh, bas je malo delulu smatranja na temi pa si ti falio.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Људи, оним прекрајањем воље народа од стране Уставног суда а за рачун стране државе улози су повећани. Питање рудника је примарно али је питање воље народа суштинско и ствар је проста - Институције које не служе народу под контролу тај народ мора и вратити. То је питање демократије, суверености и опстанка овог друштва у истинтуционалним оквирима ове државе.

А ако нас је она избацила из истих у реду - Решићемо ствар на улици 10-ог.

Овде нема политике, нема калкулација. Игноришите ботове, жвалавог који нуди референдум о његовој функцији председника како би се као вирус у матриксу пребацио само у фотељу премијера са радом од куче.

Стар је чиста као суза! Решавамо их ускоро!
 
Poljoprivreda je osnov za razvoj...
Ако хоћеш да будеш најсиромашнија земља на свету, онда ти је пољопривреда главна привредна грана... "основа за развој".
Толико је једноставно.

Полудели сте начисто, види се и овде, и свуда; међу узроцима је што предуго нема смене власти, а десетак година је у Србији плафон да се систем распадне. Било би занимљиво гледати Вучића како куне Комонвелт Аустралије и Тому док штрајкује глађу због најаве ископавања литијума - а Н1 их строго пореди са равноземљашима (што и јесте ниво критике конкретног пројекта у Јадру) и онда му Порфирогенит доноси јаје, да подригне, бебица.

(Ебала вас демократија, треба апсолутна монархија. Власт је од Бога, не од глупог народа и крај.)
 
biće zanimljivo, kada sutra padne vučić, gledati kako pod uticajem sinova i ćerki eko-revolucije stručnjaci i dalje ne smeju da rade svoj posao.
stvarate atmosferu za novu diktaturu.
 
Ако хоћеш да будеш најсиромашнија земља на свету, онда ти је пољопривреда главна привредна грана... "основа за развој".
Толико је једноставно.

Полудели сте начисто, види се и овде, и свуда; међу узроцима је што предуго нема смене власти, а десетак година је у Србији плафон да се систем распадне. Било би занимљиво гледати Вучића како куне Комонвелт Аустралије и Тому док штрајкује глађу због најаве ископавања литијума - а Н1 их строго пореди са равноземљашима (што и јесте ниво критике конкретног пројекта у Јадру) и онда му Порфирогенит доноси јаје, да подригне, бебица.

(Ебала вас демократија, треба апсолутна монархија. Власт је од Бога, не од глупог народа и крај.)
Da rudarenje je put do bogatstva. I to rudarenje za strance, sa 3% rente.

Molim vas za minimum dostojanstva 🙏
 
Koliko ste samo ostrašćeni.

Rekao sam već, očekuje nas jačanje represije od strane vrhovnog.
 
biće zanimljivo, kada sutra padne vučić, gledati kako pod uticajem sinova i ćerki eko-revolucije stručnjaci i dalje ne smeju da rade svoj posao.
stvarate atmosferu za novu diktaturu.
To može da bude narativ sada, dok ne dođu na vlast. Ali zamisli scenario da stvarno dođu na vlast, i da kažu zapadnjacima nešto u stilu od sada je interes Srbije na prvom mestu, prilagodite se, ili marš napolje, što u slučaju litijuma bi bila ova poruka EU:

"Šta se dogovarali sa Vučićem, dogovarali ste se, sada sve to pada u vodu, sada smo mi ti koji postavaljamo uslove, RioTinto marš iz Srbije, Evropljani kopajte kod sebe, zaboravite na srpski litijum, ti Šolce budeš li insistirao dalje postaješ persona non grata u Srbiji, a EU kompanije kojima treba litijum se momentalno proteruju iz Srbije, pa izvolite, pritiskajte nas, ako smete..."

To je jednostavno nemoguće. Ko god dođe na vlast nastaviće politiku u stilu kako zapad (velike sile) kažu. Ko god misli drugačije jednostavno nije realan. I to ova opozicija (i građanisti i desničari) znaju.

Nego i oni sami su svesni da ako bi narativ sada bio "smenićemo Vučića i nastavićemo da radimo kako drugi (zapad, velike sile) kažu" da i ta neka mala šansa da smene Vučića koristeći temu litijuma bi pala u vodu. Ovako jednostavno ljudi moraju biti svesni da sve i da Ćuta i ekolozi zamene Vučića, tu neke promene u odnosu prema zapadu i zapadnim interesima neće biti. Ne iz neke ljubavi prema zapadu, nego zato što od tog zapada mi živimo, najviše novca nam upravo dolazi sa tog zapada. I Ćuta i ekolozi koliko god da imaju radiklano NE u narativu sada dokle su opozicija, toliko će imati narativ i odnos prema zapadnim interesima koji sada ima SNS, a prethodno su imali žuti, ako dođu na vlast.
 
To može da bude narativ sada, dok ne dođu na vlast. Ali zamisli scenario da stvarno dođu na vlast, i da kažu zapadnjacima nešto u stilu od sada je interes Srbije na prvom mestu, prilagodite se, ili marš napolje, što u slučaju litijuma bi bila ova poruka EU:

"Šta se dogovarali sa Vučićem, dogovarali ste se, sada sve to pada u vodu, sada smo mi ti koji postavaljamp yove, RioTinto marš iz Srbije, Evropljani kopajte kod sebe, zaboravite na srpski litijum..."

To je jednostavno nemoguće. Ko god dođe na vlast nastaviće politiku u stilu kako zapad (velike sile) kažu. Ko god misli drugačije jednostavno nije realan. I to ova opozicija (i građanisti i desničari) znaju.

Nego i oni sami su svesni da ako bi narativ sada bio "smenićemo Vučića i nastavićemo da radimo kako drugi (zapad, velike sile) kažu" da i ta neka mala šansa da smene Vučića koristeći temu litijuma bi pala u vodu. Ovako jednostavno ljudi moraju biti svesni da sve i da Ćuta i ekolozi zamene Vučića, tu neke promene u odnosu prema zapadu i zapadnim interesima neće biti. Ne iz neke ljubavi prema zapadu, nego zato što od tog zapada mi živimo, najviše novca nam upravo dolazi sa tog zapada. I Ćuta i ekolozi koliko god da imaju radiklano NE u narativu sada dokle su opozicija, toliko će imati narativ i odnos prema zapadnim interesima koji sada ima SNS, a prethodno su imali žuti.
Ako sam dobro razumeo tvoje mudre reči, to znači "svi su isti"? 😂
 
Беспотребно полизизујете тему.
Ради се о здрављу пре свега.
Погледајте Бор и здравствено стање тамо. Зар вам то није довољно?
 
Vrh