Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

Da li je neko imao situaciju da je primećeno na primopredaji da je potrebno okrečiti stan i koliko ste čekali na korekciju? :)
 
Primopredaja je bila 24. Juna i jos cekamo da se okreci zid na par mesta.
 
Sto se mog licnog slucaja tice, ljudi se stvarno trude i hoce za sve da izadju u susret. Neke stvari sam i ja duze cekao, ali sam bio posle prezadovoljan kako je uradjeno. Jos uvek cekam za neke sitnice, ali prosto tu neke stvari zavise i od toga kad su podizvodjaci slobodni i broja stanova koji cekaju na radove.
 
Nadovezaću se na utiske. I mi čekamo molere da završe, klima nam je danas proradila, izmenili su nam trofaznu utičnicu u kuhinji (o našem trošku). U principu smo zadovoljni uradjenim poslom, ali moram pomenuti izvesnu “gospodju” Miru (predstavnicu izvodjača), ženu koja nam je lep dan pretvorila u agoniju. Užasno nekorektna, nevaspitana, neprijatna, u startu spremna na svadju, bespotrebno bučna i arogantna. Nadam se da su drugi bolje prošli sa njom, a najsrećniji da je nisu ni sreli. Svi ostali su zaista maksimalno korektni i ljubazni.
 
Nadovezaću se na utiske. I mi čekamo molere da završe, klima nam je danas proradila, izmenili su nam trofaznu utičnicu u kuhinji (o našem trošku). U principu smo zadovoljni uradjenim poslom, ali moram pomenuti izvesnu “gospodju” Miru (predstavnicu izvodjača), ženu koja nam je lep dan pretvorila u agoniju. Užasno nekorektna, nevaspitana, neprijatna, u startu spremna na svadju, bespotrebno bučna i arogantna. Nadam se da su drugi bolje prošli sa njom, a najsrećniji da je nisu ni sreli. Svi ostali su zaista maksimalno korektni i ljubazni.
Jeste bili medju prvima na primopredaji? Meni je Mira jos i bila ok, koliko cujem utiske komsija sto je kasnije bila primopredaja toliko su i oni bili prijatniji.

Ja jos cekam na par sitnica, morao sam da aktiviram i kljuceve jer sam jednom dosao sa sve nekom belom tehnikom a kljucar vec otisao.
 
Naši utisci su pozitivni, sve su zapisali što je bilo problematično, tako da se nadamo da će biti sređeno uskoro da možemo da aktiviramo ključ. 🤞
 
Postovani clanovi foruma - molim vas da ozbiljno procitate i razmotrite ovaj post. Drugi clan foruma je vec ukazivao na problem o kome cu pisati, ali ne deluje da postoji veliki odziv ili svest o njemu.

  • Naime, ZOP i dalje planira da stavi 12 kontejnera direktno ispod prozora ljudima u severnom cosku placa, tamo gde se zavrsava put kojim se dolazi do garaza.
  • Conza, ZOP i Termin Invest nisu zainteresovani da problem rese, postoji odredjeni ping-pong odgovornosti, spominje se nekakvo "izmestanje" kontejnera, ali ne deluje da imaju zelju, volju, a uostalom i lokaciju na placu gde bi mogli to da urade na pravi nacin.

  • Svi stanari sa te, unutrasnje, severne strane, dakle stanovi koji gledaju na prostor gde se ulazi u garaze, ce biti ugrozeni ogromnom kolicinom smeca na koju ce gledati kroz prozore svojih stanova, eventualnim mirisima, pticama koje ce se skupljati, a zatim i nemogucnosti djubretarskog kamiona da se pozicionira i okrene na toj lokaciji, sto ce dovesti najverovatnije do veoma dugog i bucnog procesa praznjenja kontejnera, ugrozavajuci mir i san stanarima.

  • Ovim putem pozivam sve clanove foruma koji misle da je gore-napisano smisleno i zdravo-razumski, da upute protest i apel na email/kontakt adrese Conze, ZOP-a i Termin Invest-a.
  • Stanove smo platili, a dobili smo smetlarnik, potpuno jeftin i bahat nacin na koji su resili kontejnere je neprihvatljiv, narocito ako govorimo o navodnom "renomeu" ZOP inzenjeringa.
  • Licno - objasnio sam Conzi da me ne interesuje nikakva promena ili vracanje novca - zadovoljan sam stanom kao takvim i on mi je potreban, mogao sam da biram bilo koji stan jer sam medju prvima kupovao, ali da je lokacija kontejnera i njihov broj neprihvatljiv za ovakvo naselje generalno i da to moraju da rese tako da kontejneri ne ugrozavaju nikoga.

Hvala svima koji su ovo procitali. Ako neko zeli da pomogne u gore-navedenom - odlicno, svaka pomoc je dobrodosla.
 
Zdravo, mi nemamo pristup gradjevinskoj dovzoli (celom objektu) pa ne mozemo ni predloziti alternativno resenje. Uz ono sto smo kontaktirali nekoliko arhitektonskih biroa, dobili smo odgovor da kontejneri uglavnom idu na glavnu saobracajnicu i da nikako ne idu odnosno blizu fasade jer nije ni bezbedno. Svakako ukoliko bi nam Conza dala ceo projekat, mogli bi da posaljemo to raznim biroima. Medjutim, ovo je svakako na njima da odrade kako bi im stanari bili zadovoljni. Pored smrada, ovde ce biti i svakodnevna buka kada budu dolazili da prazne 12 kontejnera i takodje nemogucnost da se kamion okrene pa ce morati da ide u rikverc 5 minuta i onda da se cuje onaj alarm, odnosno zvuk dok ide u rikverc sto ce da remeti mir celom kompleksu sa unutrasnje strane... Ja sam veoma razocaran.
 
Koje je alternativno resenje postojecem?
Ono sto licno smatram da je jedino pravo resenje je da se kontejneri izmeste van placa, na nacin na koji se to radi u svim normalnim novogradnjama. Dakle, u Marije Bursac bar ima ogromna "zelena povrsina" levo i desno od placa gde je Residence, gde moze da se isece deo zelene povrsine, betonira, ogradi i stave kontejneri. To sto oni nemaju dozvolu, volju, zelju, da se time bave, to nije problem stanara. Nigde, apsolutno nigde nisam video da je neko stavio 12 kontejnera ljudima ispod prozora. Potpuno odvratno, bahato i nehumano. Ko zeli tako da zivi? Mislim niko.
 
Raspitali smo se kod Sekretarijata koji je izdao gradjevinsku dozvolu.
Njihov odgovor je da su izdali gradjevinsku dozvolu ali da oni nisu nadležni za raspored kontejnera. Savetuju:
Проблем на релацији инвеститор/купац стана у погледу положаја судова за смеће могуће је решити међусобним договором у складу са напред наведеним условима, до окончања поступка изградње објекта, до издавања Употребне дозволе од стране ЈП ″Градска чистоћаʺ, која се уз пројекат изведеног објекта и другу неопходну документацију прилаже овом Секретаријату за потребе издавања Употребне дозволе за изведене радове предметне изградње.

С поштовањем,
Сектор за издавање локацијских услова и грађевинске послове за објекте јавне намене и велике инвестиције
Dakle, bitno je da investitor i kupci postignu dogovor oko smeštaja kontejnera za smeće pre nego što se završi izgradnja i pre nego što nadležni organ (Gradska čistoća) izda konačnu dozvolu za korišćenje objekta.
Naš problem je što nas investitori ne čuju, nisu zainteresovani da naš problem rešavaju - jer su bahati, nehumani i nije im stalo do kvaliteta života stanara!
I zato mi moramo da ih nateramo da odrade svoj posao kako treba i nađu alternativno rešenje koje nikoga neće ugrožavati.
 
Jeste bili medju prvima na primopredaji? Meni je Mira jos i bila ok, koliko cujem utiske komsija sto je kasnije bila primopredaja toliko su i oni bili prijatniji.

Ja jos cekam na par sitnica, morao sam da aktiviram i kljuceve jer sam jednom dosao sa sve nekom belom tehnikom a kljucar vec otisao.
Pre nekoliko dana smo bili na primopredaji. Drago mi je što čujem da sa njom niste imali problema. Njena mladja koleginica je totalna suorotnost od nje. No, ne treba trošiti reči na takvu osobu, vidim da ima mnogo važnijih stvari. Što se kontejnera tiče, to je stvarno potpuno ludilo. Ne mogu da poverujem da investitor nema sluha za tako nešto. Vrlo su bili predusretljivi do sad. Slažem se da bi svi morali biti jedinstveni po ovom pitanju ukoliko želimo da se stvar reši. Što se ključara tiče, dobri Iverko je od 7 do 16 časova na objektu, kako smo i mi imali potrebu da udjemo u stan posle njegovog radnog vremena, ključ smo aktivirali.
 
Postovani clanovi foruma - molim vas da ozbiljno procitate i razmotrite ovaj post. Drugi clan foruma je vec ukazivao na problem o kome cu pisati, ali ne deluje da postoji veliki odziv ili svest o njemu.

  • Naime, ZOP i dalje planira da stavi 12 kontejnera direktno ispod prozora ljudima u severnom cosku placa, tamo gde se zavrsava put kojim se dolazi do garaza.
  • Conza, ZOP i Termin Invest nisu zainteresovani da problem rese, postoji odredjeni ping-pong odgovornosti, spominje se nekakvo "izmestanje" kontejnera, ali ne deluje da imaju zelju, volju, a uostalom i lokaciju na placu gde bi mogli to da urade na pravi nacin.

  • Svi stanari sa te, unutrasnje, severne strane, dakle stanovi koji gledaju na prostor gde se ulazi u garaze, ce biti ugrozeni ogromnom kolicinom smeca na koju ce gledati kroz prozore svojih stanova, eventualnim mirisima, pticama koje ce se skupljati, a zatim i nemogucnosti djubretarskog kamiona da se pozicionira i okrene na toj lokaciji, sto ce dovesti najverovatnije do veoma dugog i bucnog procesa praznjenja kontejnera, ugrozavajuci mir i san stanarima.

  • Ovim putem pozivam sve clanove foruma koji misle da je gore-napisano smisleno i zdravo-razumski, da upute protest i apel na email/kontakt adrese Conze, ZOP-a i Termin Invest-a.
  • Stanove smo platili, a dobili smo smetlarnik, potpuno jeftin i bahat nacin na koji su resili kontejnere je neprihvatljiv, narocito ako govorimo o navodnom "renomeu" ZOP inzenjeringa.
  • Licno - objasnio sam Conzi da me ne interesuje nikakva promena ili vracanje novca - zadovoljan sam stanom kao takvim i on mi je potreban, mogao sam da biram bilo koji stan jer sam medju prvima kupovao, ali da je lokacija kontejnera i njihov broj neprihvatljiv za ovakvo naselje generalno i da to moraju da rese tako da kontejneri ne ugrozavaju nikoga.

Hvala svima koji su ovo procitali. Ako neko zeli da pomogne u gore-navedenom - odlicno, svaka pomoc je dobrodosla.
Ja sam danas platio stan pa pratim utiske ostalih komšija ali ću se na prvu odazvati svakoj normalnoj i zdravorazumskoj inicijativi!
 
Možete li ostaviti ovde kontakte ZOP-a i Termin Investa na koji ste slali  mejl?
Pretpostavljam da ste za Conzu slali na office@...
 
Izgleda da su kupci manje ili više zadovoljni stanovima, kao i da je utisak da infrastruktura oko zgrade na par mesta traži poboljšanja.

Nije mi forum omiljeno mesto za ovakve teme, ali pošto je postalo praksa, napisaću ovde.

plan_projekta-png.203829


Što se tiče kontejenera, ni pozicija desne grupe kontejenera nije dobra. Nalazi se na samoj krivini nakon izlaza iz garaže, i pristup kontejnerima je sa samog puta, jer nema trotoara. Vozačima koji izlaze iz garaže nije pregledno da vide da li neko stoji pored kontejnera i baca smeće. Biće stresno i opasno, za vozače da izađu iz garaže, kao i stanare da bace smeće. Velika buka kamiona oko 12 noću će biti prisutna takođe. Pretpostavljam da je mesto kontejenerima blizu glavne ulice, MB.

Što se tiče izlaza za pešake iz zgrade, na žalost, nije lepo ostavljen put za pristojan ulaz/izlaz iz zgrade ka trotoaru, kao što je @Bexon primetio.
Saobraćaj ljudi nije zanemarljiv, recimo da je ovo projekcija prolaznika:
  • 170 stanova * 2.5 stanara = 425
  • korisnici vrtića = makar par desetina dece i roditelja
  • posetioci Pepka (ako bude ulaz sa unutrašnje strane)
  • svi ostali prolaznici, poput: gosti stanara, zaposleni u vrtiću i Pepku, razni dostavljači, i ostali
Svi ti ljudi, da bi izašli ili ušli u zgradu, prolaze kroz neširok hol. Ako dajemo primer izlaska iz zgrade, na kraju hola se nailazi na neprimereno uzak prolazni pojas od 50cm sa kog se desno pristupa parkingu koji vodi ka trotoaru. Alternativa tom uskom pojasu od 50cm je da se direktno izadje levo na put, ali put (mislim na prilaznu ulicu) nije predviđen za pešake, već za vozila, tako da je to opasno. U suštini, nema načina da se iz zgrade bezbedno pristupiti trotoaru, tj: ili na vijugavi put ili parking, a oba izbora su opasna, pogotovu za decu.

Šta je sazidano, tako je. Međutim, imam predlog za koji verujem da bi prilično popravio stanje. Dakle:
  • Nepotrebnu travnatu površinu popločati behaton blokovima (obeleženo plavom bojom na slici), i na taj način omogućiti direktan put između trotoara i zgrade
  • Staviti stubiće ili ogradu. Po ivici puta za garažu, od hola do trotoara, da bi se omogućila bezbednost pešaka, jer je put na tom delu vijugav i automobili će morati pažljivo da se mimoilaze, a to može da bude na uštrb bezbednosti pešaka. I sa suprotne strane staviti stubiće (leva strana travnatog dela obeleženog plavom), da bi se sprečilo nepropisno parkiranje na željeni behaton i tako sačuvala bezbednost prolaznika.
U prilogu su 2 slike. Na slici sa plavom prozirnom bojom sam obeležio površinu za koju verujem da treba da se poploča i postane spoj zgrade i trotoara. Na slici sa rozom linijom sam nacrtao putanju kojim je sada potrebno proći da bi se iz zgrade pristupilo trotoaru.

Screenshot_20240701_202702_Chrome~5.jpg

Screenshot_20240701_202702_Chrome~4.jpg

Svaki posao u svom toku nailazi na prepreke, pa i greške, to je tako. Verujem i nadam se u rešavanje i kontejnera i prilaza trotoaru, jer je u korist i stanara i investitora, a i ne izgleda nemoguće teško.
 
Poslednja izmena:
Svaki posao u svom toku nailazi na prepreke, pa i greške, to je tako. Verujem i nadam se u rešavanje i kontejnera i prilaza trotoaru, jer je u korist i stanara i investitora, a i ne izgleda nemoguće teško.
Mislim da treba razmisliti o konceptu da "investitoru" odgovara ono sto i stanarima. Mozemo videti sa "terena" i iz slika iz posta iznad, da je apsolutno sve na placu podredjeno jednoj jedinoj stvari - a to je velicina zgrade, tj. kvadratima za prodaju, tj. zaradi za investitora.

Od uzanog kolskog prilaza, preko nekakvih beskorisnih zelenih povrsina, tuznog igralista za decu, nekoliko potpuno blesavih parking mesta ispred lokala koji gleda na Marije Bursac (na slikama gore se vidi da je nemoguce uparkirati / isparkirati auto sa parking mesta koja su poslednja u nizu), siromasnih trotoara, situacije sa kontejnerima o kojoj drvim vec neko vreme, kao i mnogih drugih stvari - za ove stvari jednostavno nema mesta, tj. zgrada je trebalo da bude minimum 1 metar "manja" sa svih strana, da bi navedeni sadrzaji mogli normalno i ljudski da se uklope na placu.

Ne bih voleo da me neko dozivi kao "mracnjaka". Meni je samo tuzno sto za ovaj novac i renome investirora i izvodjaca realno se dobija jedna veoma prosecna zgrada i ispod prosecna infrastruktura, poredeci sa drugim projektima sa slicnom cenom. Mozda ja gresim. Ne kupujem stan bas "svaki dan", pa verovatno ne mogu da budem potpuno objektivan.
 
Pozdrav svima,
Znam da ima jako malo mesta za raspored kontejnera, jer je takav plac jednostavno.
Šta kažete na ideju da kontaktiramo Conzu/ZOP/Termin da se kontejneri postave ovde? Deo travnate površine bi se izbetonirao i postavili kontejneri. Nisam fan betoniranja zelenila ali ja lično ne vidim drugo rešenje.
Samo da napomenem, da su meni rekli da kontejneri treba da budu natkriveni, ne znam da li su vama isto preneli.
Mane: Kontejneri su ponovo ispod nečijeg prozora / uzet je deo zelene površine
Prednosti:Kontejneri su na jednom mestu na ulici / prilaz kamiona olakšan / Nisu tačno ispod terase
Screenshot_2024-07-13-12-25-40-628-edit_com.android.chrome.jpg
 
Idealno mesto za kontejnere je sto metara od zgrade, pre mosta sa leve strane ima manja "zelena" površina koji ničemu ne služi, a i ne može zbog veličine (dužina oko 40-50m), i uvek je puna đubreta.

Ne znam da li je to zakonski moguće doduše, ali što se vas stanara tiče bolje da prošetate sto metara nego da vam smrdi dvorište i đubretarci prave buku svaku noć. Kako bi to Idea prihvatila već je druga priča.
 
Nije “samo” smrad nego i insekti, glodari, leglo zaraze, buka kod pražnjenja, skupljanje beskućnika- mislim da se svi slažu da je ovo rešenje bezobrazno i da bi projektant koji je ovako projektovao infrastrukturu trebalo da izgubi licencu.
Mali trotoari, minimalisticki parkic, zajednicke prostorije stanara su misaona imenica (recimo biciklana, zajednicka terasa, podrum)…
Zamisljam taj ulaz u kompleks ako ovakvo stanje ostane - cela desna traka puta zauzeta parkiranim autima (tako je u Tri Nove), slobodna samo jedna traka i kroz nju mora da se gleda jer je dvosmerna, plus ljudi koji izlaze sa parkinga, a na kraju ulice deponija i ljudi koji ceprkaju po kontejnerima.

I mi treba da cutimo i da se naviknemo na to?! Nikako!
Sada je pravo vreme da se sve to popravi dok je moguce.

Trebalo bi svi da pisu Conzi (pisali) i da zahtevamo da nam kazu koje su alternative i sta je moguce uraditi da se ovo ispravi pre nego sto se dobije upotrebna dozvola.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Air
Mislim da je 100m od zgrade ipak malo neprakticno, ne mora bas svako bacanje djubreta da bude putesestvije.

Meni se cini da je tamo na granici parcele izmedju ulaza i izlaza iz garaze, gde je sad veliki gradjevinski kontejner, mozda i najbolji kompromis. Nikome nije ispod terase, djubretari mogu da pridju a nije ni nama daleko za bacanje. Plus ce spreciti ljude da parkiraju tu, sto ce se osecam desavati ako ostane slobodno.

I ono, nemojmo preterivati, kontejner ko kontejner, nije sad divlja deponija i nesto nevidjeno, svaka zgrada valjda ima kontejnere u krugu od 50m maks.
 
Bice valjda obezbedjenje u dvoristu tako da nece biti bas beskucnika ali svakako se slazem da ne bi trebalo da otpad stoji na onoj poziciji. Slazem se i za parkic i za parkiranje po saobracajnici. U najavi ce automobili biti parkirani gde ne treba.

A evo racunice da su skratili zgradu za 1.5m sa te severne strane:
1.5m x 15 (a mozda su i siri krakovi zgrade) x 2 (jer ima levi i desni krak) x 8 spratova x 2200 (budimo darezljivi i racunajmo ovu sumu po kvadratu) = 792k evra :’)

Edit: to je njima cena normalne saobracajnice, trotoara, kontejnera i ostalog. Toliko bi ih kostalo, zato i nisu napravili kako mi sugerisemo :)
 
Nije “samo” smrad nego i insekti, glodari, leglo zaraze, buka kod pražnjenja, skupljanje beskućnika- mislim da se svi slažu da je ovo rešenje bezobrazno i da bi projektant koji je ovako projektovao infrastrukturu trebalo da izgubi licencu.
Mali trotoari, minimalisticki parkic, zajednicke prostorije stanara su misaona imenica (recimo biciklana, zajednicka terasa, podrum)…
Zamisljam taj ulaz u kompleks ako ovakvo stanje ostane - cela desna traka puta zauzeta parkiranim autima (tako je u Tri Nove), slobodna samo jedna traka i kroz nju mora da se gleda jer je dvosmerna, plus ljudi koji izlaze sa parkinga, a na kraju ulice deponija i ljudi koji ceprkaju po kontejnerima.

I mi treba da cutimo i da se naviknemo na to?! Nikako!
Sada je pravo vreme da se sve to popravi dok je moguce.

Trebalo bi svi da pisu Conzi (pisali) i da zahtevamo da nam kazu koje su alternative i sta je moguce uraditi da se ovo ispravi pre nego sto se dobije upotrebna dozvola.
Neke stvari svakako mogu da se poprave i trebamo da se kroz zajednicu stanara (ili neku drugu formu) udružimo da se rešavaju ali parkiranje sa strane ili kao onaj dan izlazak iz garaže kroz deo koji je predviđen za ulaz u garažu samo zato "što je batici lakše" je odraz mentalne higijene pojedinih ljudi i nepopravljivo je...ja sam nedavno uselio poslovni prostor u Novi Minel (preko puta Bele Reke) i mogu vam reći da i tamo ima teletabisa...jedina razlika je što je to "kao lux" pa se kažnjava i odmah dolazi komunalna policija...bilo za buku, parkiranje ili nešto treće.
 
Koliko ste čekali da srede nedostatke primećene prilikom primopredaje? Kod mene je bilo dosta sitnih problema, uglavnom moleraj nije dobro uradjen, kontroleri za roletne su skoro svuda bili pogrešno namešteni, i prekidači za kupatilo su bili u pogrešnom redosledu... Ne ponesoh ništa za testiranje struje, tako da mi je to plan kad sledeći put budem dolazio.
Pozdrav svima,
Znam da ima jako malo mesta za raspored kontejnera, jer je takav plac jednostavno.
Šta kažete na ideju da kontaktiramo Conzu/ZOP/Termin da se kontejneri postave ovde? Deo travnate površine bi se izbetonirao i postavili kontejneri. Nisam fan betoniranja zelenila ali ja lično ne vidim drugo rešenje.
Samo da napomenem, da su meni rekli da kontejneri treba da budu natkriveni, ne znam da li su vama isto preneli.
Mane: Kontejneri su ponovo ispod nečijeg prozora / uzet je deo zelene površine
Prednosti:Kontejneri su na jednom mestu na ulici / prilaz kamiona olakšan / Nisu tačno ispod terase
U vezi kontejnera - slažem se da trenutno mesto nije odgovarajuće, ali nije ni rešenje postaviti ih ispod terasa drugih stanara, da ne pričam o tome što bi kontejneri na trotoaru ulice bili ružan prizor pored koga bi prolazili svakog dana. Ne znam gde je taj gradjevinski kontejner, ali Defketova sugestija zvuči kao bolje rešenje. Takodje, ne znam koliko je realno, ali možda ne bi bilo loše istražiti opciju zamene nadzemnih kontejnera podzemnim kontejnerima. Ima nas dosta u zgradi, pa ako investitor ne želi da pomogne, možda možemo mi stanari da se udružimo i rešimo problem kako treba. Nisam najbolje upućen u to koliko je prostora potrebno za podzemne kontejnere, pa se unapred izvinjavam ako sam lupio.

Izmeštanjem kontejnera sa trenutno planiranog prostora za njih bi takodje imali više prostora za prolazak do unutrašnjeg dela zgrade, koji može da se ogradi stubićima i pretvori u trotoar.
Neke stvari svakako mogu da se poprave i trebamo da se kroz zajednicu stanara (ili neku drugu formu) udružimo da se rešavaju ali parkiranje sa strane ili kao onaj dan izlazak iz garaže kroz deo koji je predviđen za ulaz u garažu samo zato "što je batici lakše" je odraz mentalne higijene pojedinih ljudi i nepopravljivo je...ja sam nedavno uselio poslovni prostor u Novi Minel (preko puta Bele Reke) i mogu vam reći da i tamo ima teletabisa...jedina razlika je što je to "kao lux" pa se kažnjava i odmah dolazi komunalna policija...bilo za buku, parkiranje ili nešto treće.
Ja se iskreno nadam da nećemo imati ovakvih problema u kompleksu, ali takodje sam za to da se aktiviramo i sprečimo u startu ovakvu vrstu bezobrazluka.
 
Vrh