Šta je novo?

Rekonstrukcija ulica Kraljice Marije, 27. Marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana

Mali vrag je odozdo. Na dnu. Bukvalno ispod. Niko ga tu ne očekuje. Mnogo puta sam mahao ispred, smatrajući da je plava kutija sa senzorom. Nije. Dugme ispod, pritisne se odozdo. Meni su morali da pokažu. Bukvalno treba da u osnovne škole uvrste jednočasovnu obuku za dugme.

dugmence by Dark Pale, on Flickr
 
Napomena, u pitanju je aparat za slepe koji ne ubrzava otvaranje semafora. Trebalo mi je tipa 5 godina da provalim to posle rekonstrukcije u Bulevaru.
 
Juče mi se desilo da prelazim Bulevar malo više Đerma, sa naše strane je polomljeno dugme i mi nismo mogli da pritisnemo, a zeleno za pešake se uopšte ne uključuje iako je crveno za vozila. Žena pored mene je komentarisala, da se mora pritisnuti ali nema nikoga na drugoj strani i pređe onako na crveno.
 
Berislav":af30eyoa je napisao(la):
Mali vrag je odozdo. Na dnu. Bukvalno ispod. Niko ga tu ne očekuje. Mnogo puta sam mahao ispred, smatrajući da je plava kutija sa senzorom. Nije. Dugme ispod, pritisne se odozdo. Meni su morali da pokažu. Bukvalno treba da u osnovne škole uvrste jednočasovnu obuku za dugme.

dugmence by Dark Pale, on Flickr
Ja mislim da bi pritiskom u nivou ove oznake sa prstom isto bio aktiviran senzor. Bar mi se čini da je tako, postoji klasičan taster dole i jedan taster na dodir napred.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837026#p837026:29j1fayb je napisao(la):
vucko » 31 Mar 2021 03:22 pm[/url]":29j1fayb]Napomena, u pitanju je aparat za slepe koji ne ubrzava otvaranje semafora. Trebalo mi je tipa 5 godina da provalim to posle rekonstrukcije u Bulevaru.
Ali čemu onda služi dugme?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837043#p837043:3qi837vw je napisao(la):
Berislav » Sre Mar 31, 2021 4:58 pm[/url]":3qi837vw]Juče mi se desilo da prelazim Bulevar malo više Đerma, sa naše strane je polomljeno dugme i mi nismo mogli da pritisnemo, a zeleno za pešake se uopšte ne uključuje iako je crveno za vozila. Žena pored mene je komentarisala, da se mora pritisnuti ali nema nikoga na drugoj strani i pređe onako na crveno.

Jesi prijavio kvar?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837026#p837026:3ogrz75l je napisao(la):
vucko » Wed Mar 31, 2021 3:22 pm[/url]":3ogrz75l]Napomena, u pitanju je aparat za slepe koji ne ubrzava otvaranje semafora. Trebalo mi je tipa 5 godina da provalim to posle rekonstrukcije u Bulevaru.

Da i meni je trebalo vremena da provalim s obzirom da ga 90% klikće misleći da se time ubrzava prelazak na zeleno, tek sam shvatio pre par godina kad je bio neki članak o tome na netu.
 
Evo sajta proizvođača pa pronađite, ja sam iskreno na ivici snage pa ne mogu da bečim oči jer mi svi modeli izledaju isto :)

https://www.prismatibro.se/en/prisma-daps/

@što se tiče tog pešačkog to je kod lipovog lada, i ja sam imao ta iskustva proteklih godina, mislim da je pre problem do semafora.
 
Da, uređaji kojima se pali zeleno za pešake su manji i žute boje, sa jasnim velikim dugmetom nalik na prekidač. Takav prelaz je kod Kule Nebojša.
 
Nadam se da ce se zameniti ti glupi semafori na Bulevaru, gore u zivotu nisam video, em kao pesak cekas jako dugo, em kad se upali za pesake nemas dovoljno vremena da predjes (katastrofa za starije i decu), em necu prljam ruke pipam njihove prljave semafore da bi pritiskao dugme koje svi zivi pipaju, nek ih pipaju oni koji su tu lupost zamislili. Na nekima ako ne pipnes ne upali se zeleno za pesake iako je crveno za kola, pa se desavalo da vozac koji skrece uslovno sa strane svira i psuje pesaka, hoce ga udari kolima, ne znajuci da se zeleni pesak nije upalio jer je semafor glup. Tu zivim na Lionu znaci gledam ih 10 godina i nadam se da ce neko nekad tu glupost makne odavde. Cudi me da ih neko iznerviran do sada iz besa nije polomio išutirao, iako sam bezbroj puta cuo pesake da negoduju.
 
Ja ove uređaje nikad nisam kapirao...uglavnom odustanem jer vidim da se ništa ne dešava.. da li je dugme...senzor...tesko je napisati jbn pritisni ovde čoveče...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako ima bilo kakav taster onda definitivno ima svrhu redukcije rada semafora. Ovi koji su samo za slepe nemaju taster već samo zvučnu indikaciju iako potpuno isto izgledaju. na raskrsnici ruzveltova i svetog nikole takođe mora da se pritisne ako zelite da predjete. ja sam cekao dva kruga crveno-zeleno dok neka zenska nije pritisnula tek tada se upalilo pesacko zeleno
 
Taksista je na trenutak stao na skretnicu i blokirao tramvaj koji je u raskrsnici.iako je sve bilo jako brzo izvedeno bilo je dovoljno da izgubim zeleno na koje sam se nameračio da proletim.
09fa99d150576644da44042398606953.jpg


Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
 
To su svakako uređaji za slepe osobe. Eto, ja sam mislio da oni daju samo zvučnu signalizaciju za crveno ili zeleno svetlo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837155#p837155:soifa2ek je napisao(la):
McMillan » Wed Mar 31, 2021 9:49 pm[/url]":soifa2ek]Da, uređaji kojima se pali zeleno za pešake su manji i žute boje, sa jasnim velikim dugmetom nalik na prekidač. Takav prelaz je kod Kule Nebojša.

Da, ima u Francuskoj na uglu sa Gospodar Jovanovom (taj znam da radi ok) ili onaj u Makenzijevoj kod Slavije (iako taj kad udariš opet čekaš večnost), ali problem je što oni i na ove veće plavo-žute za slepe stave znakove sa strelicom gde da se pritisne (a slepi to ne vide tako da prave budalama nas ostale).

Fora je što i ovi veći žuto-plavi mogu da se programiraju za uključivanje zelenog za pešake ali na ovim prometnijim ulicama kod nas su 99% isključivo za slepe, jer bi to remetilo saobraćaj ako bi svaki čas neki pešak skraćivao zeleno za vozila.
 
Dobar jutar, koliko razumem oko ovih aparata dugme koje omogućava ubrzanje otvaranja zelenog svetla za pešake bi trebalo da se nalazi vodoravno to jest sa prednje strane ovog aparata dok ako je sa donje strane radi se samo o signalu za slepe. Takođe, obratite pažnju na reljefni prikaz koliko ulica ima traka sa desne strane koji očigledno služi da slepima ukaže koliko je veliki prelaz preko ulice.
 
Могуће. Дефинитивно у овом кружићу са нацртаном шаком са испруженим прстићем има сензор. Довољно је пипнути кружић, и упали се индикатор испод (квадратни-пластични на дну бочне стране апарата), а да ли ће убрзати паљење зеленог, нисам приметио.
 
Po meni je nemoguće da pritisak na dugme nešto menja što se tiče zelenog i crvenog svetla. To je onda nemoguće uskladiti za celu ulicu, a priznaćete da nije u redu da se izgubi zeleni talas zbog pešaka.

U stvari, možda samo može da se po "defaultu" preskače zeleno za pešake, a da se pritiskom na dugme zeleno pojavi (ali ne pre nego što bi se pojavilo u redovnom ciklusu)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836353#p836353:104oob9i je napisao(la):
Дошљак » Pon Mar 29, 2021 10:04 pm[/url]":104oob9i]Игром случаја затекао сам се у трамвају иза несрећног тротинетисте у 27. марта. Главом је ударио дрвену ограду баште Валтера. Полиција је брзо стигла, а пролазници су хтели да помогну, поготову једна девојка и момак који су заједно са полицајцима држали повређеног момка који је био поремећене свети због ударца Нажалост најгоре се показала хитна помоћ, требало им је око 40 минута да стигну. Више нас окупљених је звало телефоном 194, а полицајци су тражили помоћ моторолама. Можда нисам најбоље чуо, али хитна помоћ је изгледа грешком послата у Мали мокри луг где исто има улица 27. марта. Надам се да ће повређни момак бити добро, заиста тужан призор.

Glupo je sto cu mozda da pametujem, prvo ne znam sta uopste voze po tramvajskim sinama jako je nebezbedno. Druga stvar kazete zvali ste hitnu i rekli im da je decko povredjen na tramvajskim šinama u 27. marta , i oni odu da traze tramvajske šine u 27. marta u Malom mokrom lugu. Najgore je kad se dve gluposti spoje u tragediju ali uvek je tako i ti iz kontakt centra i taj momak . Pretuzno .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837251#p837251:1aze7v7d je napisao(la):
astrodule » Čet Apr 01, 2021 10:17 am[/url]":1aze7v7d]Po meni je nemoguće da pritisak na dugme nešto menja što se tiče zelenog i crvenog svetla. To je onda nemoguće uskladiti za celu ulicu, a priznaćete da nije u redu da se izgubi zeleni talas zbog pešaka.

U stvari, možda samo može da se po "defaultu" preskače zeleno za pešake, a da se pritiskom na dugme zeleno pojavi (ali ne pre nego što bi se pojavilo u redovnom ciklusu)

Devinitivno uticu na pesacki semafor, kao sto rekoh proverio sam u Ruzveltovoj.
A recimo u Vladimira Popovića, kod Gazele zeleno za aute je uvek upaljeno dok neko ne pritisne. Tu je klasicni zuti taster bez indikacije za slepe. Doduse i koncentracija pesaka je zanemarljiva.
 
Ne kažem da ne utiče, već da samo upali zeleno kada dođe na red zeleno, a ne odmah po pritisku kao dobar deo semafora na dugme.

Kako ja mislim da radi: Semafor ima fiksna vremena za zeleno i crveno, ali i kad je zeleno on prikazuje crveno, a kada se pritisne dugme, onda se pali zeleno, ali tek kad dođe na red. To mislim zato što su svi semafori umreženi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837020#p837020:3unjyb0c je napisao(la):
Berislav » 31 Mar 2021 03:09 pm[/url]":3unjyb0c]Mali vrag je odozdo. Na dnu. Bukvalno ispod. Niko ga tu ne očekuje. Mnogo puta sam mahao ispred, smatrajući da je plava kutija sa senzorom. Nije. Dugme ispod, pritisne se odozdo. Meni su morali da pokažu. Bukvalno treba da u osnovne škole uvrste jednočasovnu obuku za dugme.

dugmence by Dark Pale, on Flickr
Na ovakvim lanternama (valjda se tako zove) je cela ova plava površina gde su krug sa prsom i pešak osetljiva na pritisak pa ne pruža taktilni osećaj poput dugmeta.
Kada nemaju funkciju tastera za prelaz, onda je rebrasti aluminijum bez ikakvih oznaka.
To ispod je strelica koja slabovidima pokazuje u kom pravcu je ulica.
IMG_20210401_130211187_HDR.jpg
 
Na stajalistu Brace Baruh pomesali su table sa brojem stajalista. Broj 72 je smer ka Kalemgdanu, a oni su stavili 71 tako da pogresno pokazuje i u kontra smeru.
 
Vrh