Šta je novo?

Rekonstrukcija ulica Kraljice Marije, 27. Marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837324#p837324:2bdvyzr1 je napisao(la):
astrodule » Čet Apr 01, 2021 1:06 pm[/url]":2bdvyzr1]Ne kažem da ne utiče, već da samo upali zeleno kada dođe na red zeleno, a ne odmah po pritisku kao dobar deo semafora na dugme.

Kako ja mislim da radi: Semafor ima fiksna vremena za zeleno i crveno, ali i kad je zeleno on prikazuje crveno, a kada se pritisne dugme, onda se pali zeleno, ali tek kad dođe na red. To mislim zato što su svi semafori umreženi.

Zašto si siguran da su semafori umreženi?
 
Prakitčno u ovoj istoj ulici - Vojvode Bojovića, postoji već duže vreme ovaj starovremski pešački semafor sa klasičnim dugmetom:
20210329_184722.jpg

A ovi moderni imaju to čuveno novovremsko dugme odozdo:
20210331_163013.jpg

20210331_163024.jpg

I još jednom, naglašavam, pritiskom na dugme, dešava se više stvari:
- Čista sreća, i osećaj ispunjenosti jer ste pritisnuli dugme;
- Prestanak priče automatske gospođe;
- Promena osvetljenja na uređaju;
- Bes i nemoć što su sve prethodne stvari suštinski nebitne za vaš poduhvat;
- Dodatni bes i nemoć kad shvatite da nećete legalno preći ulicu još čitav dodatni ciklus, koji ste sami izazvali misleći suprotno.
 
Šta se dešava ako neko ne želi iz higijsenskih razloga da dira njihove prljave semafore jer ih svi diraju , da se ne zarazi nekom bolešću ili kovidom, a semafor sam ne upali zeleno? Kako preći ulicu, da li je prekršaj preći ulicu preko pešačkog ako semafor ne pali zeleno za pešake?
 
Pritisni dugme laktom ili uzmi maramicu ili neku tkaninu pa njome pritisni.
 
Duznost pesaka je samo da predje pesacki na zelenom, a ako se zeleno ne pali, to nije njegov problem, te niti treba cekati beskrajno da predje ulicu niti moze biti kaznjen sto prelazi na crveno jer se ne pali zeleno. Pesak nije duzan da barata semaforom, ne secam se iz polaganja vozackog da postoji ijedno takvo pravilo.
 
Vitez Koja i astrodule su generalno u pravu.

Ukratko ću da objasnim kako funkcionišu novopostavljeni tasteri i još po nešto. Postoje dve vrste tastera - jedni, koji se koriste za najavu (sa prstom s prednje strane), i drugi, čija uloga je isključivo emitovanje zvučnog signala za slepe i slabovide. Naravno, najavni tasteri takođe emituju zvuk za slepe i slabovide. Na raskrsnicama gde nema najavnih tastera, zeleno za pešake biće realizovano u svakom ciklusu. Što se tiče opsluživanja pešaka, zahtev se na najavnim tasterima može se ravnopravno ispostaviti preko prednjeg ili donjeg dugmeta. Dovoljan je jedan pritisak, odnosno kontrolni uređaj će se isto ponašati i u slučaju 1, i u slučaju 1000 i jednog pritiska u okviru ciklusa. Pešak će u predviđenom delu ciklusa (znači čeka se taj period ciklusa) uvek dobiti zeleno ukoliko se prethodno blagovremeno najavio. Najava preko tastera nije bezuslovna i ne podrazumeva "ubrzanje" dobijanja zelenog već samo ispostavljanje zahteva. Zamislite kako bi izgledao motorni saobraćaj da je najava bezuslovna i da zeleno za pešake emituje posle svakog pritiska.

Bez ispostavljanja zahteva preko tastera pešacima neće biti dodeljeno zeleno vreme u cilju efikasnosti saobraćajnog procesa. Drugim rečima - nema signala sa tastera = nema pešaka koji čekaju = nema potrebe za prekidanjem zelenog signala za vozila = manje zagađenje = manji vremenski gubici =.... U određenim slučajevima kada se pešaci ne najave, a najavila su se vozila sa bočnog prilaza (preko pomenutih iduktivnih petlji), u cilju skraćenja zaštitnih vremena (čitaj vremenskih gubitaka), pešacima ostaje crveni signal jer je njihovo zaštitno vreme duže od međuvozačkih.
 
Hvala na detaljnom pojašnjenju. Realno, noću pešački semafori samo smetaju (osim ako nisu na nekoj raskrsnici). U kombinaciji sa indukcionim petljama na sporednim ulicama, može se napraviti zaista pametan sistem da saobraćaj teče.
 
Pre neki dan su postavli plavo-žute uređaje na pešačkom ispred pijace Bajloni koji emituju obaveštenje da se pritisne taster ukoliko se želi preći ulica, i funkcioniše.
 
Ja sam pre neki dan pritisnuo ovaj taster "Ruši sve", znači zahtev je evidentiran, samo se čeka pogodan trenutak...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837752#p837752:l5ghme4b je napisao(la):
Earthmoving » Today, 16:20[/url]":l5ghme4b]Duznost pesaka je samo da predje pesacki na zelenom, a ako se zeleno ne pali, to nije njegov problem, te niti treba cekati beskrajno da predje ulicu niti moze biti kaznjen sto prelazi na crveno jer se ne pali zeleno. Pesak nije duzan da barata semaforom, ne secam se iz polaganja vozackog da postoji ijedno takvo pravilo.

Hajde malo da glumimo advokate. Istina, u ZoBS-u ne postoji "semafor na dugme", ali stoji da ako je semafor uključen NE SMEŠ da pređeš ulicu na crveno. Znači ako se inatiš i svojevoljno zaključiš da je semafor neispravan - to ne znači da smeš da pređeš ulicu na crveno.

To što ne piše u ZoBS-u, ne znači da to nije negde regulisano. Npr, u ZBS-u ne postoje isprekidane linije na biciklisttičkoj stazi i šta ćeš sad - ne postoji u ZoBS-u, znači baš me briga.

Postoje dodatni pravilnici koji uređuju razne sitnice i ponoviću jednu od retkih pametnih stvari koje sam zapamtio u vojsci "Neznanje ne oslobađa odgovornosti"
 
Pešaci se ne obučavaju u školama za vozače, već kroz obavezno osnovno obrazovanje, a koliko sam primetio, sa časovima počinju i u vrtiću. Sad koliko je ko pratio na časovima je drugo pitanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837455#p837455:2md0jzcv je napisao(la):
solecar » 01 Apr 2021 04:11 pm[/url]":2md0jzcv]Piši DJP preko kontakt forme sajta. Takve stvari rešavaju relativno brzo. Više puta im pisao i svaki put bilo rešeno.
Samo ispravka to više nije direkcija nego sekretarijat. Samo je novi naziv, ali hajde da ne zbunjujemo ljude koji manje znaju :)
 
Izvini brate ja ne idem u vrtić, a kad sam išao nije se učilo o semaforima na dugme :D U školi smo učili saobraćajne znake i slično ali opet nije se učilo o semaforima na dugme. Tako da ja ne znam odakle sam mogao biti informisan o novim pravilima, tj da moram pipati dugme ako želim pređem ulicu? Ako nisam informisan, onda ni ne mogu znati da kršim zakon, takvo kažnjavanje bi bilo nepravedno. Ulicu imam pravo da pređem, ali treba videti koliko moram čekati da je crveno pokvareno predugo upaljeno da ne bih bio u prekršaju. Nemoguće je da neko ne sme preći ulicu ako crveno zauvek sija, šta onda da ostane ceo život sa druge strane ulice? Ali glavna stvar je što ja ne želim pipam prvljavo dugme, nisam dužan da ispunjavam nečiju glupu zamisao. Nek naprave senzore da me semafor registruje kada čekam ili nešto slično, ali ne želim da prljam ruke, ne može me niko naterati da mi je uslov prelaska ulice prljanje ruku. Ako žele pritiskam nekim materijalom preko ruku, nek mi ga plate, nisam dužan da plaćam išta da bih prešao ulicu. Ako kažu da pipnem pa da obrišem ruke, nek mi plate kupovinu maramice, nisam dužan da imam troškove da bih prešao ulicu.
 
Ni nemaš troškove da pređeš ulicu, jednostavno sačekaš da se semafor sam uključi. Ovi tasteri, o kojima ti dižeš buku, su samo za brže uključivanje semafora za pešake.
 
Možda su vama novi, ali ja s njima imam iskustvo već 11 godina na Bulevaru, maltene ispred mog stana pa znam šta pričam, znači jako dugo ih poznajem veliki su to razbojnici. Dakle, kod mene već 11 godina ako ih ne pritisneš, samo neće se upali zeleno za pešake. I zato sam rado dočekao priliku da se na nekoj temi pokrene priča o njima. Možda neki misle da cepidlačim, ali to je zbog saobraćajne policije koja prva itekako voli da cepidlači, i da recimo nekog pešaka kazni za prelazak na crveno. Međutim, ja mislim da nije normalno da ga kazni za prelazak na crveno ako je čovek pošteno čekao 5 minuta se upali zeleno (kao na ovakvom semaforu ispred moje zgrade), nije se upalilo i on prešao da ne bi čekao beskonačno. Istina, kod nas ne kažnjavaju, ali niko ne treba imati osećaj da je u prekršaju za nešto što nije do njega već do tuđe tehnologije.
 
Objašenjeno ti je kako rade. Niko te ne tera da radiš na sebi, ali neznanje ne oslobađa odgovornosti. Znači, ne budi tvrdoglav i pročitaj nešto.
 
To da neznanje ne oslobađa odgovornosti nije prihvatljivo. Jer šta to znači, da ti sad mogu napakovati milion stvari koje ni ne znaš da su prekršaji, oduzeti svu imovinu za kazne, i strpati u doživotni zatvor, a ti da uopšte nisi znao da si nešto loše uradio niti zakon prekršio. Ne može tako, to je onda alat terora vlasti nad građanima, ako takav princip postoji u zakonu mora se menja.
 
ZAkon ne priznaje neinformisanost, ni ovde ni nigde na svetu. Svi znaju svoja prava ali ne i svoje obaveze. Kraj Offa
 
Rekonstrukcija ovih ulica već 3 (tri) kalendarske godine traje, a nikako da se završi...

Neka mi neko pojasni šta su ovde hteli da urade - šta su maloumnici ovde hteli da urade? Tri kalendarske godine razmišljali i radili da bi do ovoga došli?

Ovo nije parking mesto (tabla za parkiranje je iza ovog automobila - BG 1826PD), ali je ivičnjak spušten?! Ograde nema, a auto parkiran na stazi za slabovide...
 

Prilozi

  • Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 1.jpg
    Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 1.jpg
    353 KB · Pregleda: 1.043
  • Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 2.jpg
    Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 2.jpg
    341,8 KB · Pregleda: 1.045
  • Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 3.jpg
    Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 3.jpg
    379,9 KB · Pregleda: 1.042
  • Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 4.jpg
    Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 4.jpg
    319,1 KB · Pregleda: 1.048
  • Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 5.jpg
    Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 5.jpg
    372 KB · Pregleda: 1.049
  • Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 6.jpg
    Cara Dušana kod Gimnazije - goran vesić 6.jpg
    364 KB · Pregleda: 1.049
Ima malo parking mesta, gde da parkiraju? Ili po gornjoj: zakon ne interesuje sto nema parkinga makar bilo 20 zgrada i 5 parking mesta, propisi su propisi. Zakon ne interesuje mozak, posto ga izgleda prave ljudi posvadjani sa pameću.
 
Gledam ploče u Bulevaru, nemaju ni izbliza fleka kao ovaj trotoar ovde. Izgleda da je behaton znatno zahvalniji jer se manje fleka u odnosu na ovaj mermer ili šta li je.
 
Vrh