Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Посећи свако дрво које је могуће и сваку природну травку заменити бетоном. Зашто да се Београд шири кад може у висину и то на сваки квадрат где може. Лепа ће бити и филхармонија када буду забетонирали велико парче парка за потребе паркинга, и свега неопходног. Да не причамо о гужвама.
 
Uz to da bi postojeće saobraćajnice bez problema primile svo to povećanje broja vozila i obima saobraćaja. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863114#p863114:19vkhvjr je napisao(la):
oplatnatehnika » Чет Јул 08, 2021 1:58 pm[/url]":19vkhvjr]Посећи свако дрво које је могуће и сваку природну травку заменити бетоном. Зашто да се Београд шири кад може у висину и то на сваки квадрат где може. Лепа ће бити и филхармонија када буду забетонирали велико парче парка за потребе паркинга, и свега неопходног. Да не причамо о гужвама.

Нови Београд и јесте пун зеленила јер се градио махом у висину уместо у ширину

Да је ишао у ширину као остатак града био би зелен колико и Савски Венац
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863130#p863130:1m3okdcg je napisao(la):
Kailan » Čet Jul 08, 2021 3:18 pm[/url]":1m3okdcg]
Нови Београд и јесте пун зеленила
Svakim danom sve manje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863130#p863130:3kfk33pv je napisao(la):
Kailan » 08 Jul 2021 15:18[/url]":3kfk33pv]Да је ишао у ширину као остатак града био би зелен колико и Савски Венац
A Savski venac jedna od najzelenijih gradskih opština. :wink:
 
Вероватно је рачунао на Савски венац до Мостара :D
 
Pa verovatno to.

Sto je najcrnje, cak i u tom "najgorem" delu Savskog venca, zelenila ima vise nego sto mnogi primecuju.

Visegradska, Milosa Pocerca, Vojvode Milenka... su sve 70% pod zelenilom. Cak prave "zelene tunele" duz nekoliko blokova. A izmedju Savske i Sarajevske ima nekoliko zelenih oaza ili dvorista koja imaju parking a opet su humanija i prijatnija nego neka "elitna naselja" i elitne ulice.

No, da se vratimo na kolosek - tacno je da NBG ima dosta zelenila ali je tacno i da se to smanjuje svakog dana. Zato sto, kao sto kaze citat na mom avataru, bitno je "samo da se gradi". A to sto se gradi favela, to boze moj...
 
Ако је неки крај драстично остао без зеленила, то је тромеђа Врачар-Вождовац-Звездара са новоградњом, мада у просеку и даље и те општине имају доста зеленила, Звездару и Вождовац доста ваде шуме.
 
Realno više se sadi drveća po NBG nego što se seče.

Naš problem su velike i široke asfaltne površine koje isijavaju toplotu.
 
Ovo za drveće si verovatno u pravu, samo što je problem što neki delovi imaju više zelenila i bolje raspoređenog, a neki manje i lošije raspoređenog. I pitanje je koliko će još biti taj trend veće sadnje satabala u odnosu na seču.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863187#p863187:1ueap1yt je napisao(la):
astrodule » 08 Jul 2021 06:29 pm[/url]":1ueap1yt]Realno više se sadi drveća po NBG nego što se seče.

Naš problem su velike i široke asfaltne površine koje isijavaju toplotu.
Rekli bi ovi iz mediteranakih gradova da mi imamo preširoke ulice i isuviše praznih poljana za klimu kakva je ovde u letnjim mesecima, al to bi na Beobildu bio nepopularan stav, jer se ovde misli da ulični frontovi ne treba da postoje, nego da zgrade treba da plivaju u slobodnom prostoru, i da svaki stan treba da ima spektakularan pogled (Belgrade Bellevue/Bella vista).

Tako na Mediteranu leti ne izlaze na ulicu samo oko podneva, kad nijedna litica uličnog kanjona ne pruža zaštitu od 'zvizde' koja je tačno iznad vugle, dok sam ja jutros u 8 sati umalo crkao od vrućine oko opštine NB, dok se ne dočepah hlada od Energoprojektove 'krmače', kako ovde mnogi zovu pristojne gradske građevine.

Zgrade u gradu, između ostalog, stvaraju i hladovinu. Pomalo smo pričali o ovim aspektima urbanizma još osamdesetih godina, a valjalo bi da se podsetimo.

Za Novi Beograd, pošto je takav kakav je, jedini spas sada je agresivno pošumljavanje: što gušće krošnje, sve važnije staze sa drvoredima sa obe strane, itd. Naravno i da se dogradi pokoja zgrada.

U vračarskim i dorćolskim kanjonima je leti, sviđalo se to nama ili ne - a mene bi prvog samo puškom makli sa NB - bolje nego ovde.
 
Isti fenomen i u centru u američkim gradovima. Van centra ravno, odvojene kuće, smrt za pešake. U centru imaš hlad od kula i prihvatljivo je. No uvek se više zalažem za šumu. NBG je tvorevina inspirisana Atinskom poveljom, i jednostavno ima smisla tu saditi drveće - i možda čak biti malo inventivan što se tiče vrste koja se sadi.
 
Panto, pricali smo vec o tim ulicnim profilima. Rekao sam, i cak okacio slike radi ilustracije, da bih bio kristalno jasan - da niko ovde ne zeli da ulice i blokovi izgledaju kao bulevarcine u Astani sa kolovozima od 30 metara, trotoarima od 10, pa zelenilom od 20 i onda otvorenim blokovima. Ali isto tako vecina ne zeli ni da izgledaju kao kanjoncine Hong Konga ili Njujorka kakve se mogu videti na mom avataru. Mislio sam da bar tebi ne moram to da isticem. Sredina i balans su zlatni. Bio sam u Ruskim gradovima sa bulevarcinama, a bio sam i na Menhetnu. Ne d'o bog nikome ni jedno ni drugo. Sulude krajnosti i megalomanije, samo na dve razlicite strane. Nehumano i jedno i drugo, kao i ostatak drustava im.

Ne treba teziti ni Atinskoj povelji ni Menhetnovskim kanjoncinama. Treba se drzati zlatne sredine.


A sto se kanjona tice, ja sam 30 godina na pocetku jedne takve ulice. Mogu samo da kazem da jeste takva konfiguracija prijatnija kad sunce pada pod uglom na ulicu, pa zgrade prave lad i stite te. Ali koliko te to stiti i hladi dok je Sunce zaklonjeno necim, toliko ti dodje da vristis kad se poravna sa pravcem ulice pa pocne sve da isijava. A vetra nema jer kanjoncina, blokirano...

To sto si ti doziveo, verovatno si doziveo na Donjem Dorcolu, gde ima puno drvoreda, pa drvece zaustavlja puno toplote i zracenja. Naspram ulica poput Kralja Petra, gde sve isijava kad se Sunce smesti iznad Saborne crkve.
 
Tačno, ali zlatna sredina će najpre biti Barselona. A to je baš na Mediteranu.

Ja baš ovo sve i ne pišem napamet - živim u najzelenijem bloku na NB, a najdeblja hladovina u njemu je senka od 'televizorke'. Dakle, zelenilo kakvo imamo nije dovoljno (svetao primer efikasnih drvoreda: Goce Delčeva od St. Merkatora do Devete gimnazije).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863207#p863207:28j6fsz0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Чет Јул 08, 2021 8:58 pm[/url]":28j6fsz0]Panto, pricali smo vec o tim ulicnim profilima. Rekao sam, i cak okacio slike radi ilustracije, da bih bio kristalno jasan - da niko ovde ne zeli da ulice i blokovi izgledaju kao bulevarcine u Astani sa kolovozima od 30 metara, trotoarima od 10, pa zelenilom od 20 i onda otvorenim blokovima. Ali isto tako vecina ne zeli ni da izgledaju kao kanjoncine Hong Konga ili Njujorka kakve se mogu videti na mom avataru. Mislio sam da bar tebi ne moram to da isticem. Sredina i balans su zlatni. Bio sam u Ruskim gradovima sa bulevarcinama, a bio sam i na Menhetnu. Ne d'o bog nikome ni jedno ni drugo. Sulude krajnosti i megalomanije, samo na dve razlicite strane. Nehumano i jedno i drugo, kao i ostatak drustava im.

Ne treba teziti ni Atinskoj povelji ni Menhetnovskim kanjoncinama. Treba se drzati zlatne sredine.


A sto se kanjona tice, ja sam 30 godina na pocetku jedne takve ulice. Mogu samo da kazem da jeste takva konfiguracija prijatnija kad sunce pada pod uglom na ulicu, pa zgrade prave lad i stite te. Ali koliko te to stiti i hladi dok je Sunce zaklonjeno necim, toliko ti dodje da vristis kad se poravna sa pravcem ulice pa pocne sve da isijava. A vetra nema jer kanjoncina, blokirano...

To sto si ti doziveo, verovatno si doziveo na Donjem Dorcolu, gde ima puno drvoreda, pa drvece zaustavlja puno toplote i zracenja. Naspram ulica poput Kralja Petra, gde sve isijava kad se Sunce smesti iznad Saborne crkve.

Али управо се из тога намеће да је најхуманији вид градње за велике врућине урбанизам кањон улица белих фасада пуних густих крошњи дрвореда а не Атинска повеља. Наравно, сада треба по сваку цену бранити зеленило на Новом Београду јер ништа се не би побољшало бетонирањем али широки булевари сами по себи немају позитиван топлотни ефекат на градове, напротив.

Искрено сматрам да под хитно треба у граду радити на склањању паркинг места са улица помоћу неколико десетина подземних гаража а уместо паркинг места проширивати тротоаре са дрворедима великих крошњи по средини. Узимајући у обзир колико времена је потребно дрвећу да расте рекао бих да је то стварно ургентно, па чак се и не изградиле подземне гараже.

Некакво закрпа-решење би било да се свако друго или треће паркинг место у центру жртвује зарад дрвореда у улицама које исте немају мада би свакако требало што пре радити на изградњи подземних гаража и склањању паркираних аутомобила са улица.
 
Da dodam da u Srbiji imamo zlatni standard kada je u pitanju hladovina i prirodno snižavanje temperature, a to je park na Oplencu. U širem regionu, to je npr. park u blizini predsedničke palate u Atini.
 
Blok 19a

20210708_204205.jpg
 
Eh kad se setim, koliko je lakše bilo da se piše nego Bul. A. Čarnojevića :grand: :)
 
Да ли неко зна шта ће на крају бити са пословном кулом Генекса?Такође,било би лепо да се реновира атомско склониште код Генекса,пошто колико ја знам то ничему не служи,руинирано је и напуштено је.
 
Poslovna kula geneksa će da tavori sve dok se ne zaključi stečaj nad geneksom, a traje već preko 20 godina. Cenu će joj na kraju srozati ne samo dotrajalost svega već i nepostojanje parkinga tako da me ne bi čudilo da na kraju ode za sitniš
 
Srbistan, gde stečajni postupci i imovinsko pravni sporovi traju čitave generacije...
 
Pa nek ode za sitniš, ali i tada će verovatno biti kao sa Beobankom na Zelenjaku.

Izgleda da je nemoguće lako adaptirati unutrašnjost za moderan poslovni prostor.

To mi je iskreno veoma teško da shvatim. Zar je moguće da je svima neophodan ogroman otvoren prostor (ja se iskreno ježim od takvog poslovnog prostora gde te svako vidi šta radiš.

Naravno, ako niko neće da napravi poslovan prostor, onda zaista ne vidim razlog da se ne napravi hotel sa 3 zvezdice.
 
Vrh