Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Pa naravmo da ima veze. Osunčanost direktno zavisi od visine zgrade ispred. Sunčevi zraci idu pod nekim uglom. Što je niža zgrada, manja udaljrnost ja prihvatljivija. Ovima sa prvog pogled zaklanja već i drvo, a u prizemlju i žbun.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860470#p860470:29d7zfb9 je napisao(la):
solecar » 25.Jun.2021/4:57 pm[/url]":29d7zfb9]Šteta što ne dođe neki ivestitor kod tebe pa zazida sve tvoje prozore, da možeš i ti da uživaš kao i mnogi drugi.
Steta, ali nemoj se brinuti bice za par godina kada komsija dobije neku finu cifru za plac, i nece biti na 30m nego na 5-10 metara, a parkinga ima jos manje nego kod komsija.

Da vas ne tagujem sve - Investitor nije dobrotvorna organizacija, nema nikakvog razloga da unapredjuje infrastrukturu bloka u kojem gradi, za to je odgovoran GRAD koji debelo naplacuje svoje "usluge". Mozete pogledati u gradjevinskoj dozvoli bilo koje legalne zgrade koliko para ode na razne takse, poreze, prikljucke i druge zavrzlame.

IG stranica blokova kaze kakva je ovo pravna drzava kada ovo dozvoljava - Pa bas ta, pravna. Ako je neko dobio dozvole (legalno) i sve radi po zakonu (pa i po tom nakaradnom) ne vidim zasto bi grad placao prohteve male grupe ljudi.

Ono sto investitor moze ali ne mora da uradi jeste da bude odgovoran prema komsijama ali i prema buducim klijentima. Moze da obezbedi dodatan javno pristupacan parking, moze da uskladi zgradu sa okolinom tako da poboljsa okruzenje svojim dolaskom. Ali na kraju krajeva investitor jedino mora da bude odgovoran prema svojim vlasnicima/deonicarima posto zivimo u kapitalizmu (valjda?).

Sto se tice moje recenice da su stanovi dobijeni - Ona se odnosi iskljucivo na mentalitet ljudi, ovo vise nije komunisticka/socijalisticka drzava nego kapitalisticka. I cisto da budemo jasni i ja trenutno zivim u stanu koji je moj deda dobio (otkupio) i znam kakve su mi komsije.

Investitor lepo platio plac, dobio sve dozvole (Da pretpostavimo legalno, mada znamo gde zivimo), poceo da gradi i sada to nekome smeta.
Pa ako ti je smetalo da se tu nesto pravi mogao si ti da kupis taj plac i ne bi nista zaklanjalo pogled ili zauzimalo resurse kraja.

Evo, pogledajte sliku zelenila u vasem kraju i gde ce se praviti ova zgrada:
Qi09wC.jpg


A evo primera sa Vracara - Mislim da je NBG fantastican po pitanju parkinga, zelenila i opste infrastrukture u odnosu na druge delove grada.
W3cZG1.jpg



Nemoj te me pogresno shvatiti. Ja nikome ne zelim da im neko izgradi zgradu ispred prozora, pravi jos vecu guzvu nego sada.
 
Samo bih dodao na prvu sliku - nova zgrada ide skoro do raskrsnice.

Poonim renderima što smo videli, a i po dosadanšnjem iskopu, zgrada zauzima 100% parcele. E ja bih to zabranio da sam Grad. Da ne ulazim previše u estetiku objekta i koliko se uklapa u postojeći prostor - to je ipak subjektivna kategorija, ali ako nešto možemo definisati, to je zauzeće parcele, koliko je obavezno da bude zelenila u okviru parcele i slično.

Zato sada imamo zgrade koje idu skroz do ulice i gde nema mesta za drvorede.

Shvatam ja da Grad hoće što više novca, ali problem je što taj novac ide delom u džepove pojedinaca umesto da se od tog novca raščišćavaju zapuštene parcele i uklanjaju razne barake i objekti koji imaju dozvole, ali štrče svojom ružnoćom i neuklopljivosti.
 
Stalno se poteže ta neka priča ''ali normalno je da investitor gleda samo profit'', ''normalno je da investitor radi protiv društva'', ''nije kriv investitor nego Grad i nadležni što mu to dopuštaju...''

Da pitam ja nešto sve vas koji branite takve ljudske otpade (ne sve investitore, nego ove bahate i smrdljive) - ako se ne varam, po prepametnim racionalnim zakonima Republike Srbije, bilo ko može da uđe u nečiju radnju i ukrade stvari u vrednosti do 5.000 i izvuče se bez krivične prijave. Da stvar bude slađa, po istim tim zakonima Republike Srbije, vlasnici radnje nemaju pravo da ga zadržavaju i opstruiraju dok on krade, nego mogu samo da zovu muriju i da mirno posmatraju sa strane dok se oni ne pojave. Murija tad neće pisati krivičnu prijavu, nego može samo vlasnik da poteže privatnu tužbu.

Po vašoj logici, kada bi neko od vas držao radnju, i dođe neko da vas opelješi, vi biste mirno sedeli i čekali muriju, i gledali dok vam on iznosi robu iz radnje i ponižava vas pred drugim mušterijama i okolinom? I ne biste imali ništa protiv njega, jel tako? Jer vi razumete da je njemu u interesu da vas pokrade, da je to normalno, da se to očekuje od njega. I nećete da se ljutite na njega što to radi, nego ćete ga razumeti i podržati u njegovoj primeni i iskorišćavanju svojih prava, jel tako?

Ma kako da ne. Pa prvi biste nasrnuli na njega ili bilo koju drugu bahatu lopužu i bolela bi vas kurbla i za njegove interese, i za zakone, i za pravne okvire i posledice koje možete snositi. Zato što bi vam, očekivano, prekipelo da gledate kako neko uleće u vaš posao, u vaš objekat, olakšava se po vašem radu i trudu koji ste decenijama gradili, i krade plodove vašeg rada. I još ima drskosti da vama deli lekcije i ponižava vas pred drugima. Ma da, sve vam verujem da biste i onda rekli ''tja... takav je zakon... šta ću ja tu...'' Nego biste mu se krvi napili na licu mesta. Kako i treba.

Epa, imajući sve to u vidu, moram da vas pitam - šta s***te onda? Šta branite protuve? Kažete ''pa zakon mu dozvoljava''. Alo, prvo, zakoni postoje da služe narodu. I donose se na osnovu moralnih i društvenih normi. Ako zakon ne valja, onda se suspenduje i narod ga sam primenjuje, kad već nesposobna i hohštaplerska država ne želi. A drugo, lepo je objašnjeno - osim ako se nije nešto promenilo u međuvremenu:
1) da je investitor dobio dozvolu od Grada 2009. ali za izgradnju GARAŽE. Ne zidine preko celog bloka
2) da investitor nije započeo gradnju svog objekta u roku od 3 godine od izdavanja građevinske dozvole, te da je nakon toga izgubio pravo da gradi ponovo bez nove građevinske dozvole.

I šta hoćete onda?

S*** mi se od ljudi koji krše zakone radi bahaćenja i ispijanja krvi drugima, ali jedino od čega mi se više s*** su ljudi koji brane takve prljavštine i otpade.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860614#p860614:28evx2tn je napisao(la):
bl3y4 » 26 Jun 2021 13:00[/url]":28evx2tn]A evo primera sa Vracara - Mislim da je NBG fantastican po pitanju parkinga, zelenila i opste infrastrukture u odnosu na druge delove grada.
Ako je nešto fantastično sada, zar ne bi trebalo da se zalažemo da tako bude i u budućnosti? A ne da kada se neko pobuni i kaže da mu se nešto ne sviđa, da se omah javlja brdo ljudi kojima je svako pominjan kako je bitno ljudima u okruženju da imaju sunčevu svetlost, pogled, zelenilo, normalne saobraćajnice za funkcionisanje, dovoljno parking mesta... , neko ko je ekološki terorista, koji koči razvoj grada, ko bi radije da živi u kasabi, nego li u uređenom gradu, kako će na kraju da se diže frka i zbog košenja trave i sl. I još ona priča, nisu mi jasni ljudi što se bune, kada na 100m od te parcele gde se gradi imaju zelenu površinu. I tako, kada se popune sve te zelene parcele na po 100m udaljenosti od mesta gde se gradi, šta onda?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860614#p860614:28evx2tn je napisao(la):
bl3y4 » 26 Jun 2021 13:00[/url]":28evx2tn]Nemojte me pogresno shvatiti. Ja nikome ne zelim da im neko izgradi zgradu ispred prozora, pravi jos vecu guzvu nego sada.
Pa po onome što si pisao, nije baš tako zvučalo.
 
bl3y4":3edndrhm je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860470#p860470 je napisao(la):
solecar » 25.Jun.2021/4:57 pm[/url]":3edndrhm]Šteta što ne dođe neki ivestitor kod tebe pa zazida sve tvoje prozore, da možeš i ti da uživaš kao i mnogi drugi.
Steta, ali nemoj se brinuti bice za par godina kada komsija dobije neku finu cifru za plac, i nece biti na 30m nego na 5-10 metara, a parkinga ima jos manje nego kod komsija.

Da vas ne tagujem sve - Investitor nije dobrotvorna organizacija, nema nikakvog razloga da unapredjuje infrastrukturu bloka u kojem gradi, za to je odgovoran GRAD koji debelo naplacuje svoje "usluge". Mozete pogledati u gradjevinskoj dozvoli bilo koje legalne zgrade koliko para ode na razne takse, poreze, prikljucke i druge zavrzlame.

IG stranica blokova kaze kakva je ovo pravna drzava kada ovo dozvoljava - Pa bas ta, pravna. Ako je neko dobio dozvole (legalno) i sve radi po zakonu (pa i po tom nakaradnom) ne vidim zasto bi grad placao prohteve male grupe ljudi.

Ono sto investitor moze ali ne mora da uradi jeste da bude odgovoran prema komsijama ali i prema buducim klijentima. Moze da obezbedi dodatan javno pristupacan parking, moze da uskladi zgradu sa okolinom tako da poboljsa okruzenje svojim dolaskom. Ali na kraju krajeva investitor jedino mora da bude odgovoran prema svojim vlasnicima/deonicarima posto zivimo u kapitalizmu (valjda?).

Sto se tice moje recenice da su stanovi dobijeni - Ona se odnosi iskljucivo na mentalitet ljudi, ovo vise nije komunisticka/socijalisticka drzava nego kapitalisticka. I cisto da budemo jasni i ja trenutno zivim u stanu koji je moj deda dobio (otkupio) i znam kakve su mi komsije.

Investitor lepo platio plac, dobio sve dozvole (Da pretpostavimo legalno, mada znamo gde zivimo), poceo da gradi i sada to nekome smeta.
Pa ako ti je smetalo da se tu nesto pravi mogao si ti da kupis taj plac i ne bi nista zaklanjalo pogled ili zauzimalo resurse kraja.

Evo, pogledajte sliku zelenila u vasem kraju i gde ce se praviti ova zgrada:


A evo primera sa Vracara - Mislim da je NBG fantastican po pitanju parkinga, zelenila i opste infrastrukture u odnosu na druge delove grada.



Nemoj te me pogresno shvatiti. Ja nikome ne zelim da im neko izgradi zgradu ispred prozora, pravi jos vecu guzvu nego sada.
Investitor ovde uopšte nije bitan. Bitno je ko je iz grada dozvoliio da se gradi zgrada parazit na tom placu. Isto kao što investitor nema nikakve obaveze prema bloku i građanima isto tako građani nemaju nikakvu obavezu da tom nekom investitoru kažu dobar dan na ulici, a kamoli nešto više.

Prava adresa i za investitora i za građane je grad i analiza koruptivnog dila koji je napravljen i ustupci prema investitoru što se tiče gabarita zgrade.

Grad je takođe doveo investitora u nezgodan položaj jer im je dozvolio da daju one nepromišljenje izjave u medijima kao što su obaveštena austrijska privredna komora, pa postavili smo kamere, pa tužićemo svakog ko ometa radove. I to sve preko režimskog advokata. Kao da investitor i nije zaista strani investitor već neka interesna grupa ljudi u direktnoj vezi sa nekim od vlastodržaca.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Bitno je da je grad dozvolio ali sa se situacija ne sme ponoviti.

Vi želite retroaktivno ljudima da oduzimate legalno dobijene dozvole. Ja ne branim ovog investitora, zabole me patka za njega. Ono što meni smeta je što se ne poštuje zakon i dozvole koje su dobijene.

Ovako ispada da oni što grade nelegalno i nisu toliko ludaci, ipak ovda dozvola onda ništa ne vredi?
Kako očekujete da bilo ko posluje kada nijedna odluka nije stvarna već zavisi od nečije volje, a ne zakona? Malo političkog pritiska i eto novog stanja da se uvuče biračima u ####.
 
bl3y4":1xtmrepq je napisao(la):
Bitno je da je grad dozvolio ali sa se situacija ne sme ponoviti.

Vi želite retroaktivno ljudima da oduzimate legalno dobijene dozvole. Ja ne branim ovog investitora, zabole me patka za njega. Ono što meni smeta je što se ne poštuje zakon i dozvole koje su dobijene.

Ovako ispada da oni što grade nelegalno i nisu toliko ludaci, ipak ovda dozvola onda ništa ne vredi?
Kako očekujete da bilo ko posluje kada nijedna odluka nije stvarna već zavisi od nečije volje, a ne zakona? Malo političkog pritiska i eto novog stanja da se uvuče biračima u ####.
Pa i investitor koristi retroaktivno stari, nehumani i nelogičnii GUP, jer im je tobože dozvoljeno da se gradi po tome. Jer Srbija je zemlja vladavine prava...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
On koristi pravo da gradi u skladu sa zakonom koji je vazio u trenutku pocinjanja. To nije retroaktivnost.
 
shadestudio":2oydtm8i je napisao(la):
On koristi pravo da gradi u skladu sa zakonom koji je vazio u trenutku pocinjanja. To nije retroaktivnost.
A početak je bio 2009. I bila je garaža

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860645#p860645:15cotsh4 je napisao(la):
shadestudio » 26 Jun 2021 02:43 pm[/url]":15cotsh4]On koristi pravo da gradi u skladu sa zakonom koji je vazio u trenutku pocinjanja. To nije retroaktivnost.

dobio je za garazu a ne za poslovnu krmacu

i josh jedna stvar - NBG oooodavno nije fantastichan po pitanju parkiranja. Niti jedan od blokova izgradjenih pre 70tih - svi severno od Opstine NBG, od paviljona do bloka 37 (znachi 1,2,3,4,33,37,38) nisu projektovani da imaju po jedno parking mesto za stambenu jedinicu. Zivim u zgradi koja ima 144 stana u bloku 3. oko zgrade mozda ima toliko ali ta parking mesta delimo sa josh tri zgrade. Garaznih mesta ima moooozda 25 po zgradi kada se uzme da su se u medjuvremenu tu otvorili neki lokali. Na sve to dodajte poslovne zgrade koje nicu u skorom svakom bloku.
tako da ta pricha o parking idili na nbg je fantazija

Slazem se da NBG najbolje stoji po pitanju lako dostupnog zelenila, ali i to je stvar proslosti. Novi blokovi poput West 65 ili A bloka, Sava Ade.... imaju jadne zelene povrshine. O terenima za sport u tim blokovima ne mozemo ni pricati.
 
Nije baš "dobio", nego je kupio u trenutku kada je planskim dokumentom na tom mestu bila predviđena garaža. U međuvremenu je inicirana promena Plana detaljne regulacije i tim izmenama je dozvoljena izgradnja poslovne zgrade, oslanjajući se na tada važeći viši planski akt - Generalni urbanistički plan.

I to je sasvim legitiman postupak koji se često dešava, ne samo u Beogradu, i ne samo u Srbiji.

Ali problem je ovde u jednoj drugoj stvari, a to je netransparentnost. Tj. javni uvid u izmene Plana detaljne regulacije je prošao "ispod žita". Javni uvid verovatno jeste negde bio oglašen (uključujući i sajt grada), i verovatno jeste trajao par dana u podrumu gradske uprave, ali do najvećeg broja građana, i što je najvažnije stanara Bloka 37, ta informacija verovatno nikada nije stigla.

"Sreća u nesreći" je što su se sada neke stvari promenile - namere investitora i političara su, da se razumemo, i dalje iste, ali su alati i samoorganizovanje građana na znatno višem nivou nego pre deset godina. Pogledajte npr. koliko smo reagovanja imali na najraniju fazu izmene planskih dokumenata - tzv. rani javni uvid kojim se samo iskazuju namere izrade planskog dokumenta (Košutnjak, Slavija...) Iako sa brojnim primedbama nisam uvek saglasan, mislim da javna diskusija o osetljivim urbanističkim temama može biti samo berićetna, nikako drugačije.

Ergo, danas je praktično nemoguće da izmene nekog plana budu usvojene, a da niko živi ne zna za to.

Stanarima ide u prilog još i to što smo u predizbornoj godini, a vladajuća stranka je hipersenzitivna na imidž drvoseka koji betoniraju svaki pedalj slobodne površine u gradu. Kada se tome doda i unutarstranački sukob na relaciji Vesić - Šapić, stanari Bloka 37, za razliku od mnogih drugih u nekim ranijim slučajevima, imaju bar nečem da se nadaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=20751#p20751:gmos6e0q je napisao(la):
Milance » Sre Feb 27, 2008 6:46 pm[/url]":gmos6e0q]У Блоку 37 градиће се гаража са 536 места
У Блоку 37, на углу Трећег булевара и улице Тошин бунар, предузеће „Durst Development” градиће гаражу са 536 гаражних места. Овом предузећу у закуп на 99 година дато је 5.105 квадратних метара по цени 290.343.360 динара након поступка јавног надметања који је спровела Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда. Почетна цена укупне закупнине и накнаде за уређења јавног градског земљишта износила је 70.949.663 динара.

Објекат ће имати подрум, приземље и три спрата, а инвеститор је обавезан да га изгради у року од три године по добијању одобрења за градњу.

– Град поздравља све приватне иницијативе које за циљ имају изградњу нових паркинг места, јер је очигледно да Београду недостају паркиралишта. У центру се граде још два слична објекта и очигледно је да су инвеститори правилно проценили да се на овом послу може добро зарадити. Најбољи пример је подземна гаража код Пионирског парка која је увек пуна – рекао је Ђорђе Бобић, главни градски архитекта.

Тренутно је у припреми још 29 девет локација које ће град понудити приватним инвеститорима. Према речима Ђорђа Бобића, очекује се да овај план буде усвојен на једном од наредних заседања Скупштине града, а у међувремену је у ЈКП „Паркинг сервис” формирана радна група која ће предложити најбољи начин реализације овог посла.

– Морамо одлучити хоћемо ли ове локације инвеститорима понудити у вишегодишњи закуп или ћемо закључити неку врсту уговора о концесији. Могуће је и да ће бити направљена нека врста јавног и приватног партнерства. Међутим, већ сада је извесно да ће цену паркиралишта у овим јавним гаражама контролисати град – рекао је Ђорђе Бобић.
Izvor: Grad Beograd
Link: www.beograd.co.yu
Prenosim post iz 2008. godine kao i link http://back.novibeograd.rs/u-bloku-37-g ... -536-mesta
 
Promenjen je GUP, ali nisu svi niži planski akti promenjeni tako da budu u skladu sa novim GUP-om, a Plan detaljne regulacije je niži planski akt od Generalnog urbanističkog plana i poslednje važeće izmene su one kojima je dozvoljena izgradnja poslovnog objekta na toj parceli.

Da je investitor, međutim, u međuvremenu inicirao nove izmene Plana detaljne regulacije, ne bi mogao da dobije ovu spratnost jer bi ga ograničavao viši planski akt, tj GUP koji je u međuvremenu promenjen.

Zvuči komplikovano, ali nije :D
 
Homer Jay":37aocq8t je napisao(la):
Promenjen je GUP, ali nisu svi niži planski akti promenjeni tako da budu u skladu sa novim GUP-om, a Plan detaljne regulacije je niži planski akt od Generalnog urbanističkog plana i poslednje važeće izmene su one kojima je dozvoljena izgradnja poslovnog objekta na toj parceli.

Da je investitor, međutim, u međuvremenu inicirao nove izmene Plana detaljne regulacije, ne bi mogao da dobije ovu spratnost jer bi ga ograničavao viši planski akt, tj GUP koji je u međuvremenu promenjen.

Zvuči komplikovano, ali nije :D
Ovo nije razumljivo običnim smrtnicima. Ali im jeste razumljivo kada vide sliku i lokaciju zgrade i vide šta će tu biti sagrađeno. A mogu i da pretpostave šta će biti sa infrastrukturom u bloku. Dakle, zakon ne prepoznaje realno stanje što je samo po sebi apsurd. A da ne pričam što se zakon ne obazire i ne obavezuje na studije slučaja, šta će se sve promeniti u infrastrukturi naselja ako se sagradi ta zgrada baš na tom mestu. Dakle zakon je šupalj.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Pa, kad se proces donošenja planskih dokumenata obrnuo. Sada investitor dostavi idejno rešenje i planeri kroje plan prema tome, umesto da planeri odrede parametre, a investitor da se uklopi u zadate okvire.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860642#p860642:1lsytqsh je napisao(la):
bl3y4 » Sub Jun 26, 2021 3:14 pm[/url]":1lsytqsh]Bitno je da je grad dozvolio ali sa se situacija ne sme ponoviti.

Vi želite retroaktivno ljudima da oduzimate legalno dobijene dozvole. Ja ne branim ovog investitora, zabole me patka za njega. Ono što meni smeta je što se ne poštuje zakon i dozvole koje su dobijene.

Ovako ispada da oni što grade nelegalno i nisu toliko ludaci, ipak ovda dozvola onda ništa ne vredi?
Kako očekujete da bilo ko posluje kada nijedna odluka nije stvarna već zavisi od nečije volje, a ne zakona? Malo političkog pritiska i eto novog stanja da se uvuče biračima u ####.
Nije mi jasno kako Vaš komentar ima doslednost u izjavama. Grad je pogrešio, ljudi žele oduzimanje legalno dobijene dozvole, te za kraj da je bolje da se gradi nelegalno bez dozvola.
Ovakav stav, koji nije usamljen, naprotiv dominantan je po različitim pitanjima, onemogućava uspostavljanje normlnog društva i države. Lutamo u diskusijama, bez fokusa na problem i njegovo rešenje, te bez fokusa na sistematsko rešenje i izbegavanje istih grešaka.
Sistemski problem je netransparentnost i napravljen je napredak u tom pogledu. Potrebno je da se obezbedi da lokalne zajednice imaju uvida u nove planove i projekte. Tu je potrebna MZ kao adresa kojoj je neophodno da se uputi poziv na izlaganje i raspravu.
A ovaj slučaj, jasno je da je investitor "ušao" sa garažom, pa se "snašao" i umesto garaže dobio/platio dozvolu za zgradu Monstruma koji nije u skladu sa PGR. Da li treba rešiti problem i sprečiti izgradnju koja nije u skladu sa PGR i potrebama građana? Nesumnjivo da treba.
 
Каква је на крају судбина објеката у блоку 1 на углу Oмладинских бригада и БЗЂ?Пре дванаестак година најављивано је да ће ти објекти бити срушени,јер су привремени и зато што је ту планирана градња зграде од које на крају ништа није било.Пре пар година комплетно су реновирани скоро сви ти локали и ресторани,а неки кажу да су они трајно легализовани.Да ли је то истина?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=861080#p861080:3ovydwyl je napisao(la):
astrodule » 29 Jun 2021 11:54 am[/url]":3ovydwyl]Meni tu najviše bode oči perionica zbog kojih imamo parkirana vozila na trotoaru i zelenilu.

Bila je neka priča da je vlasnik te perionice dobro povezan za nekim na vlasti, a to je i očigledno kada radi tu, a nema nikakav prilaz za automobile.

Ovo je stara slika, sada su neki lokali malo prošireni.

https://www.bing.com/maps?osid=2f2af0f1 ... orm=S00027
Tu su i kafići pravili gužvu mnogo pre perionice. A velika je šteta što tu nije odmah napravljena Fontana 2, prolazim tuda x puta nedeljno i svaki put se zagrcnem gledajući kombinaciju svih tih lokala, auta parkiranih na "može mi se mestu" i kakofoniju zvukova i boja.
 
Kako može perionica da bude legalizovana kada nema pristup za automobile, nego mora preko trotoara i zelene površine da se priđe.

Sve može da se legalizuje, ali ta perionica nikako. Očigledan primer korišćenja veza i vezica.

Inače, da, nekada su tu parkirali i gosti kafića, sada je to prestalo. Ne znam zašto, ali nije uopšte više čest prizor da bude 10-ak automobila na trotoaru (osim od perionice dok ona radi)
 
Da, očigledno su u dogovoru sa vlansicima ipak doveli u red "goste" koji su sa sva četiri blokirali traku u OmlBrigada, jednoj od glavnih saobraćajnih arterija NBG. Tako da sada nema toga, ali mislim da smo sa onim sklepanim objektima ostali na duže vreme. A gradili su ne do trotoara, već uzimali i deo trotoara da se prošire.
 
jedno od resenja za tu rugobu od montazhnih objekata u centru Novog Beograda bi moglo biti njihovo izmestanje u napusteni objekat robne kuce Beograd u ulici Pariske komune (da, da, znam da je ta nepokretnost u nekom stecajnom postupku garant). Da se tu napravi neka novobeogradska verzija beton hale.
 
Vrh