Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Na mestu današnjeg Meka kod Fontane je bila planirana nekakva garaža, sa auto-servisima. Kako je to poprilično glupo, nikad nije sagrađena, pa je ostala poljana do izmena i dopuna GUP-a sredinom osamdesetih, posle čega je mogao da se sagradi Mek.

Inače, mislim da postojeće stanje neće ostati doveka. Potražnja za zemljištem na tako dobroj lokaciji je velika, restoran brze hrane može u prizemlje, a iznad čitava stambena kula od 20 ili više spratova.
 
Далеко било. Нек прво пренамене потез од Старог сајмишта до топлане и ту испопуњавају, и онако је то најатрактивнији део НБГа, друга страна Савског амфитеатра. Па онда нек се позабаве и ИМТом. А зелене површине да остану зелене површине.
 
Eeeee, najlakše je graditi gde već postoji infrastruktura na koju se novi objekti samo nakače (a ta infrastruktura je pravljena samo za postojeće objekte).

Taj deo uz Savu ionako treba da se raščisti, pa neka tu grade šta hoće (bar 50m od reke)
 
Али инфраструктура у постојећим изграђеним блоковима је довољно оптерећена, свако бучење нових квадрата би је преоптеретило.
 
Pa dobro, siguran sam da kad se projektovao NBG da se uzimao u obzir i scenario gde bi se izgradilo još tih par blokova na mestu naselja Staro sajmište, i na potezu između Gazele i toplane.
 
То јесте, али нико није предвиђао буџење нпр. Павиљона или блока 30 са зградама на остављеним ливадама.
 
Pa nek se napravi dodatna infrastruktura kao za BnV. Struja se lako dovede, kanalizacija ionako ide pravo u Savu. Dobro bi došao još jedan most, kao i proširenje nekih ulica, ali to ipak malo teže.

Ovo pričam za deo uz Savu.

Paviljoni bi verovatno mogli da izdrže još neki objekat, ali to se nikako estetsk ne bi uklopilo. Mada imamo Institut tamo (soliter), tako da nije nemoguće napraviti neki soliter na nekoj livadi.
 


Evo izbunario sam iz licne arhive i preveo legendu koja je bitna da se razume sta je bio problem sa onim betonskim elementima koji su padali sa zgrada o kojima smo pricali nekoliko stranica unazad.
Ovde se lepo vidi sta se zapravo desilo i koji su elementi otkazali.

Naime na ovom planu se vidi detalj spojnica (one sto su istrulile u slucaju pada) tj nacin na koji se kace prefabrikovani elementi na postojecu zgradu sa AB plocama i gredama.
Ovo naravno nije projekat o sanaciji vec o dodatku terase ali princip je slican.

Redosled Procesa sanacije.
-Izbija se gornji deo postojece grede (sacuva se postojeca armatura)
-Ankerise se armatura u postojecu gredu koja ce da garantuje ucvrscivanje prefabrikovane terase/balkona.
-Prefabrikovana terasa ima u sebi armaturu koja viri iz nje i koja ce omoguciti da se ona poveze na postojecu armaturu izbijene grede i poveze sa ankerisanom armaturom
-Izliva se novi beton koji ce da pricvrsti sve to i da "stopi" terasu sa zgradom
 
Paviljoni bi verovatno mogli da izdrže još neki objekat, ali to se nikako estetsk ne bi uklopilo. Mada imamo Institut tamo (soliter), tako da nije nemoguće napraviti neki soliter na nekoj livadi.

Živim u Paviljonima i ne znam za tamošnje livade.

Na šta konkretno misliš (?).

Prostori između zgrada su popunjeni uglavnom terenima za igru dece, a i takvi prostori između zgrada su relativno malih dimenzija.
Paviljoni su prilično zgusnutog rasporeda.
 
Проблем је у различитим филозофијама простора, на НБГ има довољно места и за стамбени простор, и за рекреативне садржаје и за саобраћајну и другу инфраструктуру (у неку меру и за паркинг), док се у старом делу града набија што више стамбених квадрата ако може и на целу парцелу, паркирање је импровизација а рекреативни садржаји се своде на ретке паркове које би инвеститори да могу исто исекли и ту градили.
 
@Vladivoje

Teoretski ima mesta da se ubudži još par solitera dimenzija Instituta.

Naravno, ne bi to ni na šta ličilo, ali moglo bi da se izvede da se ispoštuju zvanično dozvoljena rastojanja između zgrada.

Pogledajte prilog 1
 
Dule,

mislim, teoretski ima mesta svugde da se nešto ubudži.

Po meni, u Paviljonima ima mesta za gradnju jedino na donjoj slici (detalj u sredini slike) - kod OŠ "Nadežda Petrović" (bivša Ž. J. Španac).
Ne vidim drugde mesta za gradnju, jer je dosta skučen prostor.

Jesi li lud, bre, samo ti njima daj ideje za raznorazne perverzije... :D
 
Ja sam protiv bilo kakvog ubacivanja zgrada u postojeće izgrađene blokove dok se preostali blokovi (Gazela-Toplana) i/ili prazne površine (livade) prethodno ne iskoriste i ne popune.
 
Ma neće niko tu da gradi. Neće hteti bogati da gledaju sirotinju i gradnju iz 50-ih :)

Iskreno me čudi, što nema više kafića u Paviljonima. Koliko znam, ima samo onaj jedan kod novog parkića.

Kod mene u Bloku 3, se u poslednjih godinu dana otvorila 2.

No, zaista bolje da ne pišem svašta, možda nekome padne na pamet da krene tu da gradi nešto.

Inače, i ja se potpuno slažem da ne treba dirati kompletirane blokove dok god ima praznih livada (van izgrađenih blokova)
 
Šta će više od jednog kafića za sirotinju, sve si sam rekao. :D
I to je previše... :lool:

Jednog dana naići će neki novi Spatio, koji bi da sve to "oduva" i počne sa (novo)gradnjom... :mrgreen: :lool:

Vidim, preko puta tebe, onaj TC kod Infostana postade kladionica. :evil:
Strašno.
 
Kladionica? Misliš množina? Trenutno se tu nalaze 4 objekta tog tipa i igraonica za "decu".

Jedino što tu vredi je mini knjižara što gleda na Narodnih heroja.

Ima i pekara, ali ne radi nedeljom.
 
Da, da, mislim u množini.

Taj TC je pretvoren u kockarnicu, nažalost.
Nema više nijedne prodavnice, takoreći. Tuga.
 
A bilo je Borovo, Šumadija...

Pa su onda bil popularne banke.

A sada smo spali na kladionice, igraonice i pekare (sve ono što je potrebno zemlji u rasulu)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571762#p571762:3jv2yl05 je napisao(la):
astrodule » Sre Okt 03, 2018 2:25 pm[/url]":3jv2yl05]Ma neće niko tu da gradi. Neće hteti bogati da gledaju sirotinju i gradnju iz 50-ih :)
Pa šta ga znam... Nije da Beograd nema svojih delova sa jakim kontrastima i razlikama. Prvi primer koji mi pada na pamet je Savski amfiteatar. S jedne strane sređena šetališta, novi soliteri i ekskluzivni klubovi, a s druge strane oronule zgrade, napuštena skladišta (mislim na ona u Karađorđevoj) i razrovane ulice. Zatim na Vračaru, 5 kvartova visoko procenjenih nekretnina, a pored njih 2 kvarta straćara i ruina. Na Voždovcu duž Bulevara JNA isto tako. Do jedne tačke diplomatske rezidencije i starogradske vile, a od nje pa nadalje skladišta, fabrike i straćare.

Tako da očigledno ovde taj disparitet između nekretnine u pitanju, i njenog bližeg okruženja, nije toliko presudan faktor. Stoga, ja mislim da, kad bi se napravili novi skupi blokovi npr pored Gazele sve do Toplane, niko ne bi pravio problem što su s druge strane autoputa i ulica blokovi iz 50ih.

Na kraju krajeva i Belvil je napravljen na mestu nekadašnjeg ciganskog karton naselja. A i nakon izgradnje oko njega su ostali: parking/buvljak, toplana, depo GSP i prazna livada. Pa to opet nije odbilo, ni investitore (pre izgradnje) ni buduće stanare (njih je odbijao kvalitet radova, ne lokacija). Štaviše, deset godina kasnije, pored njega je nikao i A blok, još jedno srednje-više ekskluzivno mesto na mestu nekadašnje livade, okruženo ''matorim'' blokovima.

Zato mislim da bi se itekako našli investitori koji bi preuzeli taj neuređeni pojas oko reke (Brankov most - Gazela - Toplana) i ljudi koji bi se tu smestili. Samo je, naravno, ključno da se investitori nateraju da izvedu radove u skladu sa propisima i planovima. Ali to je već druga tema.
 
Укратко Београд има превише празних простора као и великих комплекса који ће се трансформисати у стамбене, и то многе на веома атрактивним локацијама (ИМТ, обала Саве од Старог сајмишта до топлане, блок 26, дуж булевара хероја са Кошара, затим Лука Београд и Ада Хуја. Све то заједно је сигурно површине као пола изграђеног НБГ.
 
Urbana reciklaza je prirodni proces koji postoji od kad ljudi prave gradove.
 
Vrh