Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Ok? Pa prijavi probleme koji te muče nadležnima. Kapiram da bi blok bio super da Kinezi ne prave onoliki haos oko “TC”.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567546#p567546:1c0zw8m0 je napisao(la):
Propeler » Fri Sep 14, 2018 8:36 pm[/url]":1c0zw8m0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565952#p565952:1c0zw8m0 je napisao(la):
Пантограф » Sub Sep 08, 2018 10:31 pm[/url]":1c0zw8m0]Ja ne znam koja tebe muka muči da uopšte obitavaš na ovoj temi. Evo, sad treba ja da otvorim temu "Dorćol je rupa", pa da krenem da tovarim.

(A, od Cara Dušana naniže - stvarno mislim da je rupa, tj. malo rupa, a malo i rupetina)

Paradoksalno je da se na Dorćolu niže od Cara Dušana prema Dunavu u najvećem broju nalaze soc blokovi koji su opet paradoksalno čak kvalitetnije građeni od većine zgrada na NBg-u, jer su uglavnom zgrade obložene fasadnom ciglom, poput većine zgrada na Bežanijskoj Kosi ( koja je po meni značajno bolje i humanije naselje od donjeg dela NBg-a ). Pretpostavljam da je i između štampanog betona i zida od fasadnih cigala postavljana neka toplotna izolacija, verovatno mineralna vuna ili stiropor, te je i toplotni koeficijent značajno bolji nego kod zgrada od golog AB, a i zgrade su mnogo vizeulno prijatnije i humanije. :kafa:
Kakav stampani beton?
 
Stariji inženjeri su često nazivali prefabrikovane betonske elemente štampanim betonom. Znam da to nije isto i ne znam odkud to.
 
Sve pohvale komsijama koje su danas ucestvovale u sredjivanju bloka. Od 10 do pola 2 napunili smo sve kontejnere. Raduje veliki broj dece koja su zajedno sa roditeljima cistili. Hvala i Komsijama iz parkica koji su pokrenuli akciju.
 
Ova izložba iz Moma-e u Njujorku me podseća na neke kabalističke umetničke prikaze u formi sick and twisted koji treba da predoče brutalnost, tamu, prazninu, sivilo, beznađe i depresiju.

Mogla bi komotno Marina Abramović da se potpiše kao umetnički autor.

P.S: Ovo je moj lični dojam i ne želim bilo koga da uvredim ko voli ovu arhitekturu, niti dalje da se raspravljam.
 
miki-nbgd":z8ttdanl je napisao(la):
Sve pohvale komsijama koje su danas ucestvovale u sredjivanju bloka. Od 10 do pola 2 napunili smo sve kontejnere. Raduje veliki broj dece koja su zajedno sa roditeljima cistili. Hvala i Komsijama iz parkica koji su pokrenuli akciju.

Da li je bilo dovoljno kontejnera za punjenje, s obzirom na enormne količine raznoraznog smeća. :mrgreen:
 
Hehe, bilo je. Nije bilo toliko strasno jer je bila akcija i pre 2 meseca. Jedino sto su kontejneri prepuni pa smece ispada iz njih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=568076#p568076:2udj1w9o je napisao(la):
Nebojsa » Pon Sep 17, 2018 3:44 pm[/url]":2udj1w9o]Vesic najavljuje rekonstrukciju Savskog keja duz savskih blokova po ugledu na Savsku promenadu

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1444566
Taj kej treba odrzavanje a ne ponovno gradjenje.sj****e sve.Kamen na kamenu nece ostati...
 
Ja bih prvo sacekao projekat, jer predpostavljam da im je glavna poenta da se kej spoji duzinom cele obale. Ipak treba buduca fensi naselja nekako da izadju na Savu, kao Sakura npr., a da ih zabole za ono sto se danas zove Savski kej. A da nesto treba da urade, treba. Predpostavljam da je deo projekta i prebacivanje mosta u blok 70a.
 
Опет ће морати да се заобиђу бродоградилиште и топлана,и да се некако ипак споје крајеви кејева испод Газеле и код Топлане. А од Газеле до бродоградилишта имамо опет и оне силне шљункаре, бетонске базе и марине.
 
Нови Београд, БИГЗ...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lkvnpHFajt0[/youtube]
 
Šezdeseti blokovi deluju dobro samo iz vazduha. I to jako dobro. Arhitekte su samo zaboravili da razmisle kako će to izgledati ljudima na ulici.
 
Čitav Beograd izgleda jako lepo i čisto sa nebesa.

Nažalost, kada se prizemljimo, ima toliko toga ružnog, prljavog i zapuštenog da se vidi, gde god da se okrenemo... :oops:
 
Pa to je valjda ono što su neki forumaši ovde prozvali ''lenjir urbanizam''. Projektovanje čitavih naselja koja će super izgledati iz helikoptera, pa čak i sa sredine ulica koje ih okružuju (da se tako izrazim), ali ne i iz perspektive onih koji u njima žive.

Naravno i tu ima teranja u krajnosti, pa je bilo kritikovanja takvih naselja i onda kad nije baš bilo osnova i razloga za to. Tj. neki vide ''lenjir urbanizam'' čak i tamo gde ga nema. Ali sve u svemu, tačno je da Beograd ima ta neka naselja koja su možda zamišljena na papiru kao nešto fantastično ali su u realnosti loše sprovedena u delo.


Inače pitam se oćemo li dočekati dan kada će od Zemuna moći da se ide kejom pored Dunava i Save sve do Bloka 45. Ok kapiram, morale su negde da se smeste šljunkare i baze za mašine kad se pravio NBG. Ali red je više da se onaj rusvaj između SSM i Toplane sredi i izmesti negde drugde.
 
Undefind, jesi živeo tamo? Većina izgleda dobro i sa terena. Ono što ne valja je raspad velikog broja zgrada zbog neodržavanja, plus naravno opšte siromaštvo koje se više prelije na naselja sa više žitelja.
Inače puno slobodnih zelenih površina, terena, parkinga dosta (možda ne baš i dovoljno sada).

Naravno, ima puno lepših delova grada, ali svakako i mnogo nehumanijih (kako god to delovalo ljudima van tih blokova).

Svakako u mom postu ima malo i subjektivnosti pošto sam u istim blokovima odrastao, ali sa druge strane znam i kako je delovalo ljudima van blokova kada dođu tamo i vide da između zgrada postoji zeleni pojas, tereni, igrališta... verovatno je većina videla samo film Nebeska udica ili tako nešto.
 
Kod Šezdesetih je zaista malo nelagodno u delu gde su garaže (ispod nivoa prizemlja), upravo gde se ovo dvoje u spotu susreću.

Ostatak tih blokova je sasvim OK.
 
Danas videh neku staru Fontane i zapitah se kako to da je parcela gde je sada Mek zvrjala prazna 20-30 godina. Lokacija savršena.

Da li je tu bilo nešto planirano, pa se odustalo?

Bilo je dovoljno mesta za soliter (kakvi se nalaze i u okruženju).
 
Био је планиран објекат друштвеног стандарда (ниске спратности), који, имајући у виду тадашње прилике, није реализован. Која намена је тачно планирана, нисам сигуран.
 
Nešto tipa Infostana niže u Narodnih heroja verovatno.

Sve u svemu, Mek je dobio ekstra lokaciju i, koliko god tu glupo zvučalo, oplemenio taj kraj i lepo se uklopio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570612#p570612:212vd2hh je napisao(la):
astrodule » 28 Сеп 2018 08:49 am[/url]":212vd2hh]Nešto tipa Infostana niže u Narodnih heroja verovatno.

Sve u svemu, Mek je dobio ekstra lokaciju i, koliko god tu glupo zvučalo, oplemenio taj kraj i lepo se uklopio.

Отприлике тих габарита и димензија. Мислим, бар колико се сећам, да никада до краја није била дефисана ни архитектура, нити намена објекта. Само приближан кубус (дужина/ширина/висина).

Мек је, истини за вољу, мањих димензија и не доминира крајем (у опозицији је у односу на кулу бивше РК у Блоку 5). Иначе је похвално одржавање зелених површина од стране Мека (то важи и за Блок 21).
 
Урбанистички план III стамбеног рејона (половина шездесетих година ХХ века).
 
Vrh