Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571795#p571795:uqfd2gme je napisao(la):
spatiotecte » Сре Окт 03, 2018 2:42 pm[/url]":uqfd2gme]Urbana reciklaza je prirodni proces koji postoji od kad ljudi prave gradove.
Има старијих делова град које треба рециклирати пре НБГ :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571732#p571732:38n21tet je napisao(la):
spatiotecte » Wed Oct 03, 2018 1:37 pm[/url]":38n21tet]

Evo izbunario sam iz licne arhive i preveo legendu koja je bitna da se razume sta je bio problem sa onim betonskim elementima koji su padali sa zgrada o kojima smo pricali nekoliko stranica unazad.
Ovde se lepo vidi sta se zapravo desilo i koji su elementi otkazali.

Naime na ovom planu se vidi detalj spojnica (one sto su istrulile u slucaju pada) tj nacin na koji se kace prefabrikovani elementi na postojecu zgradu sa AB plocama i gredama.
Ovo naravno nije projekat o sanaciji vec o dodatku terase ali princip je slican.

Redosled Procesa sanacije.
-Izbija se gornji deo postojece grede (sacuva se postojeca armatura)
-Ankerise se armatura u postojecu gredu koja ce da garantuje ucvrscivanje prefabrikovane terase/balkona.
-Prefabrikovana terasa ima u sebi armaturu koja viri iz nje i koja ce omoguciti da se ona poveze na postojecu armaturu izbijene grede i poveze sa ankerisanom armaturom
-Izliva se novi beton koji ce da pricvrsti sve to i da "stopi" terasu sa zgradom
file.php
Ovo nije dobro resenje za konzolne terase. eventualno za oslonjene na stubove.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571859#p571859:mbd0xrpp je napisao(la):
miki-nbgd » 03 Oct 2018 05:50 pm[/url]":mbd0xrpp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571732#p571732:mbd0xrpp je napisao(la):
spatiotecte » Wed Oct 03, 2018 1:37 pm[/url]":mbd0xrpp]

Evo izbunario sam iz licne arhive i preveo legendu koja je bitna da se razume sta je bio problem sa onim betonskim elementima koji su padali sa zgrada o kojima smo pricali nekoliko stranica unazad.
Ovde se lepo vidi sta se zapravo desilo i koji su elementi otkazali.

Naime na ovom planu se vidi detalj spojnica (one sto su istrulile u slucaju pada) tj nacin na koji se kace prefabrikovani elementi na postojecu zgradu sa AB plocama i gredama.
Ovo naravno nije projekat o sanaciji vec o dodatku terase ali princip je slican.

Redosled Procesa sanacije.
-Izbija se gornji deo postojece grede (sacuva se postojeca armatura)
-Ankerise se armatura u postojecu gredu koja ce da garantuje ucvrscivanje prefabrikovane terase/balkona.
-Prefabrikovana terasa ima u sebi armaturu koja viri iz nje i koja ce omoguciti da se ona poveze na postojecu armaturu izbijene grede i poveze sa ankerisanom armaturom
-Izliva se novi beton koji ce da pricvrsti sve to i da "stopi" terasu sa zgradom
file.php
Ovo nije dobro resenje za konzolne terase. eventualno za oslonjene na stubove.

Moze neko objasnjenje zasto tako mislis?
 
vezna armatura ploce i grede ti ide po sredini ploce. kod konzole je zategnuta gornja strana, tu se javljaju
najveci naponi zatezanja koje bi trebala da prihvati armatura koje ovde nema. sto se vise priblizavas neutralnoj osi ti naponi opadaju i posle prelaze u napone pritiska koje prihvata beton. kao posledica nepostojanja armature javljaju se prsline. slicna prica je za donju zonu. tu se stavlja armatura zbog zemljotresa jer konzola kod zemljotresa radi i gore dole pa ni tu armatura nije na dobrom mestu. duzina "U" sipke je prekratka. da bi sipka uopste proradila potrebno je min da ima duzinu sidrenja. ta duzina zavisi od MB, tipa armature, precnika armature ali okvirno se moze uzeti da je 35fi armature. ovde izgleda da je ta sipka usla 20ak cm u plocu sto mi se cini nedovoljno. i ta ploca pored U sipke ima neku armaturu sa kojom se preklapa. ista prica kao i za duzinu sidrenja stim sto je za 100% preklopa ta duzina cca 65fi. da bi se ostvarila veza ankera koji si ubusio u gredu i "U" sipke isto mora da se ostvari pun preklop ili da se zavare. sipke se vare na pravim, ne na savijenim delovima. ovako postavljena armatura moze da radi na smicanje ali ne i na savijanje. zato nije dobro resenje za konzolu
 
Pa ja nisam znao da si ti toliko pametan!
Evo odmah cemo da javimo engleskom arhitekti svetskog kalibra David Chipperfieldu da mu je MikiNbgd sa Beobuilda rekao da mu resenje za konzole na zgradi nista ne valja i hvala sto ce tvoja strucnost odmah alarmirati zvanicnike u parizu da po kratkom postupku zatvore gradiliste rekonstrukcije postojece zgrade od 44000 kvadrata zvana Morland Mixite Capital.
Ocenjujem da ce da te angazuju kao vrhunskog strucnjaka da ih izvadis iz problema koji oni jadnici nisu uocili.

morland-2-1.jpg


Imamo fantasticne inzenjere na Beobuildu, da nam pozavidi zapadni svet.
 
Nema potrebe da budes zajedljiv. A slobodno javi da se armatura nikad, ali bas nikad ne stavlja po sredini ploce.
 
Cudi me da nisi primetio da ova prefabrikovana terasa ima u sebi jednu kanaletu za odvodnjavanje sa poklopcem, takva resenja postoje, (naravno tesko da ce to da se vidi u srbiji), to se bar jasno vidi na preseku, zato nisu mogli da stave armaturu na gornjem delu jer bi izbila u kanaletu.
Tebi deluje da je zbog te kanalete armatura po sredini ali zapravo nije tako jer ovaj deo desno od kanalete ni ne utice na obrtnom momentu.
Ovde su debljina ploce racunali od dubine kanalete do donjeg dela ploce, sto znaci da su postavili armaturu na gornjem delu.
I ne znam sta zameras ovom ankeru i sto ti ne valja fi armature?
Ne znam ko je zajedljiv, ali verovatno si mislio na pocetku da sam ja ovo projektovao pa si rekao ajde da malo ispljunem po arhitekti, i dokazem da nema pojima.
I jos si dobio pluseve od ljudi koji ni ne razumeju ovaj crtez a jos manje ovo sto si objasnio ali eto dali ti pluseve samo zato sto si branio modernisticke zgrade na NBG-u a ja ih kritikovao.
 
Objasnio sam gde se stavlja armatura, ako ti nisi naucio to na fakultetu, praksi...zao mi je ali to nije oparvdanje za zajedljive komentare. ako se vec bavis armaturom morao bi da znas osnovne stvari iz statike i pravila armiranja. a statika kaze da se noseca armatura nikad ne stavlja u sredini preseka jer je tu beskorisna. ako imas gredu, plocu i stavis armaturu po sredini usled zatezanja javice se prsline cime smanjujes staticku visinu preseka. prsline odozgore, prsline odozdole i presek ce ti svesti na rastojanje izmedju ove dve stranice U sipke. koliko je to 6-7 cm. mislis da je to dovoljno za konzolu od 1.1m? mozda nece biti problem odmah ali za 20-30god..sta tu nije jasno. ako tako radis svoje projekte moj savet ti je nemoj. nije dobro. pogresno je stavljati male zastitne slojeve ali isto tako i prevelike pogotovo kod ovako tankih elemenata. sve sto si kritikovao kod prefabrikovanih elemenata si ovde pokazao kao dobar primer. Kod ankera sam rekao da je problem veza sa U sipkom. kako je to ostvareno. nisi nista uradio ako ne povezes to dobro. posto nema mesta za preklop moze jedino da se zavari. pravila kod zavarivanja kazu da se stavlja dvostruki var na prav deo sipke u duzini 5fi. nije mi bila namera da kako ti kazes ispljunem tebe kao arhitektu, vec sam argumentovano rekao sta ne valja kod ovog resenja. tvoj odgovor, bitno da sipka nije dole, sa druge strane pokazuje da ne raspolazes dovoljnim znanjem iz statike i projektovanja betonskih konstrukcija.
 
Ponavljam, ovaj tehnicki plan nisam ja radio niti ja to radim u svom poslu, ima ko je zaduzen za to (ali znam kako funkcionisu sile unutar ploce)
Kace se prefabrikovani elementi terasa sa armaturom gore, slazem se sa tobom, ali ovde je jedan poseban slucaj gde ima kanaleta za odvodnjavanje pa nisu mogli drugacije da rese U nego da ga stave na sredini. (bar ja tako razumem)
Ako vec mislis da ovo nije dobro, onda nacrtaj na brzaka presek terase sa kanaletom, i kako ti postavljas armaturu kad imas ovakav slucaj, to valjda mozes da uradis?

Na kraju krajeva, ovim crtezom sam samo hteo da pokazem forumasima koji nemaju predstavu koji je deo puko kad su padale terase na NBG-u i prefabrikovani element sa one zgrade u Nisu.
Nisam hteo da udjem u neku raspravu da li je dobro postavljena armatura ili nije, takav plan sam imao na raspolaganju, smatrao sam ga pogodnim da objasnim neupucenima sta se zapravo desilo, da pomognem ljudima da shvate.

Ali ne, morao je i ovaj bezazleni tehnicki crtez da se pretvori u prepirku tipa, ti arhitekta lose radis tvoje crteze, nemas pojima, ja znam bolje od tebe, uz tehnicko objasnjenje od 10 linija.
Sujeta opet odradila svoje.
 
I jos si dobio pluseve od ljudi koji ni ne razumeju ovaj crtez a jos manje ovo sto si objasnio ali eto dali ti pluseve samo zato sto si branio modernisticke zgrade na NBG-u a ja ih kritikovao.

Lepo je što si javno priznao svoje "napade" na modernističke zgrade, ali isključivo one na NBGD-u, a takvih zgrada ima po čitavom Beogradu.

Zašto kritikuješ modernizam, ali samo onaj novobeogradski (?).
Odgovor samo ti znaš, a ostali naslućuju zašto to radiš.
 
Podjednako mi se povraca od vecine modernistickih zgrada ako bas hoces da znas.

Ali to cak nema ni veze sa ovim o cemu govorimo. Postavim presek kao ilustraciju da nesto objasnim neupucenima u struku i to bez ikakve zelje da vredjam bilo sta sto ima veze sa NBGom i dobijem privatni cas statike od strane Mikinbgd-a uz komentar da taj crtez nista ne valja i da ja nemam pojima.
 
objasnjenje si sam trazio a cas statike si dobio gratis. nema na cemu. nije sramota ne znati:) i ovo nema nikakve veze sa sukobom arhitekta vs. gradj.ing. ima jako dobrih arhitekata koji cesto bolje shvataju kako se opterecenja prenose i principe funkicionisanja konstrukcija od mnogih gradj.ing.
 
Pa posto znas nacrtaj onda presek prefabrikovanog balkona sa kanaletom ako mislis da su se ovi likovi u parizu zeznuli.
evo mene zanima kako ti to resavas.
 
spatiotecte":3frwkf3d je napisao(la):
Podjednako mi se povraca od vecine modernistickih zgrada ako bas hoces da znas.

Ali to cak nema ni veze sa ovim o cemu govorimo. Postavim presek kao ilustraciju da nesto objasnim neupucenima u struku i to bez ikakve zelje da vredjam bilo sta sto ima veze sa NBGom i dobijem privatni cas statike od strane Mikinbgd-a uz komentar da taj crtez nista ne valja i da ja nemam pojima.

Spatio, ma opušteno brate. :wink:
Niko ovde nije rekao da ti nemaš pojma, daleko bilo. :)
 
Nisam iskompleksiran, ne radim za platu, 90% vremena posao dolazi sam do mene. Kad sam u Srbiji zovu me da se vratim, kad planiram da odem na 2 meseca u fr da odradim nesto privatno, zaglavim 6 meseci jer se poslovi redjaju.
Poverenje koje mi se ukazuje mi vise znaci nego neki plusevi na forumu.
 
Ja bih dao plusiććće ali kad bih u potpunosti razumeo šta ko priča. :D Ali pošto znam koliko ne znam, neću da se mešam.

Nesam školovala...™
 
spatiotecte":iwptwic4 je napisao(la):
Poverenje koje mi se ukazuje mi vise znaci nego neki plusevi na forumu.

Zum0, leba ti, daj čoveku neki plusić, u inat njemu. :wink:
Bar jedan klik, potrudi se malo, ništa te ne košta... :mrgreen: :lool:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571945#p571945:37mawplx je napisao(la):
spatiotecte » Thu Oct 04, 2018 1:07 am[/url]":37mawplx]Pa posto znas nacrtaj onda presek prefabrikovanog balkona sa kanaletom ako mislis da su se ovi likovi u parizu zeznuli.
evo mene zanima kako ti to resavas.
nije problem, u sledecih par dana, cim uhvatim malo vremena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571945#p571945:1438dv1v je napisao(la):
spatiotecte » Thu Oct 04, 2018 1:07 am[/url]":1438dv1v]Pa posto znas nacrtaj onda presek prefabrikovanog balkona sa kanaletom ako mislis da su se ovi likovi u parizu zeznuli.
evo mene zanima kako ti to resavas.
evo brzinski dva rešenja za koja mislim da su bolja.

Pogledajte prilog 1

ovde se skine deo betona ploče i za nju se veže armatura iz gornje zone terase a u gredu se ubuši anker koji ulazi u donju zonu terase. ovo bi mi bilo bolje rešenje da se terasa lije na licu mesta. imam veće rastojanje između dve zone, smanjujem potrebnu količinu armature i nemam velike zaštine slojeve. spoj sam pokrio betonom armiranim nekom tankom mrežom da ne bi ispucao i kako mi voda ne bi prolazila i kvasila armaturu.



kad se već rade prefabrikovani elementi onda nije loše vezu ostvariti sa prednapregnutim šipkama, recimo dividag. na par mesta se razbije ploča, napravi se ankerni blok i prikači terasa. Naravno, postoje varijacije na temu, da li će šipke utezati sa obe strane, ili sa jedne zavisi od izvođača sta mu je lakše...
u oba slučaja bih oslonio deo prefabrikovane terase na gredu i time smanjio smicanje na spoju terase i zgrade.
 
Brateee, šta ću ja sve naučiti na Beobuildu. Nisam znala da ima baš toliko vrsta betona. :shock:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571926#p571926:48sx6vh1 je napisao(la):
Vladivoje » Sre Okt 03, 2018 11:53 pm[/url]":48sx6vh1]
I jos si dobio pluseve od ljudi koji ni ne razumeju ovaj crtez a jos manje ovo sto si objasnio ali eto dali ti pluseve samo zato sto si branio modernisticke zgrade na NBG-u a ja ih kritikovao.

Lepo je što si javno priznao svoje "napade" na modernističke zgrade, ali isključivo one na NBGD-u, a takvih zgrada ima po čitavom Beogradu.

Zašto kritikuješ modernizam, ali samo onaj novobeogradski (?).
Odgovor samo ti znaš, a ostali naslućuju zašto to radiš.

Bože Vladivoje, pa tema se tiče novobeogradskih blokova a ne npr. voždovačkih.
Crteže ne razumem baš najbolje ali sam dala pluseve jer znam da je spatio u pravu. Eto...
 
MikiNbgd, prvo hvala sto si ulozio trud i nacrtao ova dva preseka.
Mislio sam da ces raditi skicu rucno ali eto ti si cak nacrtao to i u autocadu, hvala ti na tome.

Uzecu tvoj gornji primer kao onaj koji moze najvise da se uporedi sa onim sto su uradili francuzi.
Koliko se secam tvoja glavna zamerka na resenje francuza je bila ta sto su oni stavili armaturu u sredini i ponovio si da se armatura NIKAD ali NIKAD ne stavlja po sredini ploce, jel tako?
Ja sam ti rekao da su oni napravili takvo resenje zbog kanalete pa sam te i zato zamolio da i ti uradis svoje resenje sa kanaletom pa da uporedimo.



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571907#p571907:1xr75x3h je napisao(la):
miki-nbgd » 03 Oct 2018 09:42 pm[/url]":1xr75x3h] A slobodno javi da se armatura nikad, ali bas nikad ne stavlja po sredini ploce.

Postavio sam vasa 2 resenja zajedno i skalirao ih da budu potpuno iste razmere.
Znaci tamo gde je gornji deo tvoje terase je i gornji deo kod francuza, isto tako i za donji deo.
Kao sto se vidi na crtezu, resenje armature prefabrikovanog elementa ste resili na slican nacin.
Gornja armatura i kod tebe i kod njih se nalazi na sredini, bukvalno na istom mestu.
Zapravo armatura se nalazi na gornjem delu i kod tebe i kod njih ako se uzme u obzir debljina prefabrikovanog elementa u nivou kanalete (sto i jeste presudni deo slozices se)

Za pocetak da li se slazemo oko toga kad se sagleda kompletna debljina terase da ste armaturu stavili na istom mestu, tj u sredini?
Mozemo diskutovati o ostalim stvarima iz tvog resenja posle.
 
Postoji razlika. kod mene, taj desni deo kanalete je samo konstruktivan element, on ne mora da bude betonski, moze da bude granitni prag, da se formira od plocica. zamisli da iz nekog razloga je taj deo trebao da bude visi, 20, 30 cm. kod mene se armatura odmah aktivira, pokriva zategnutu zonu. kod njih je sve ti jedan presek pa se armatura aktivira tek kad opterecenje "dodje" do nje sto moze da izazove prsline a to niko ne zeli. drugo ja sam stavi atmaturu i u donju zonu na mestu gde treba da bude, veza sa zgradom je ostvarena na zdraviji nacin, oslonio sam plocu na gredu a i duzina armature je veca. rekaa sam vec da bih ovako radio da se terase liju na licu mesta. a prefabrikovane bih kacio sa dividag sipkama.
 
Vrh