Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

file.php

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571907#p571907:1g0kpgb0 je napisao(la):
miki-nbgd » 03 Oct 2018 09:42 pm[/url]":1g0kpgb0]A slobodno javi da se armatura nikad, ali bas nikad ne stavlja po sredini ploce.





[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572544#p572544:1g0kpgb0 je napisao(la):
miki-nbgd » 06 Oct 2018 11:58 am[/url]":1g0kpgb0]Postoji razlika. kod mene, taj desni deo kanalete je samo konstruktivan element, on ne mora da bude betonski, moze da bude granitni prag, da se formira od plocica. zamisli da iz nekog razloga je taj deo trebao da bude visi, 20, 30 cm. kod mene se armatura odmah aktivira, pokriva zategnutu zonu. kod njih je sve ti jedan presek pa se armatura aktivira tek kad opterecenje "dodje" do nje sto moze da izazove prsline a to niko ne zeli. drugo ja sam stavi atmaturu i u donju zonu na mestu gde treba da bude, veza sa zgradom je ostvarena na zdraviji nacin, oslonio sam plocu na gredu a i duzina armature je veca. rekaa sam vec da bih ovako radio da se terase liju na licu mesta. a prefabrikovane bih kacio sa dividag sipkama.


Cekaj, polako, pricacemo o svemu nije problem. (shvatio sam sta si sve uradio i zasto si to uradio)
I kod njih taj desni deo kanalete moze da se ukine, on nema nikakvu funkciju u statickom smislu, to se valjda slazes.
Hteo sam reci da su vam prefabrikovani elementi slicni (ne pricam o nacinu kacenja na zgradu) i da je ona glavna armatura gde je najvece opterecenje (ova gornja) postavljena na istom mestu i kod tebe i kod njih, a to je na sredini.
Za pocetak da li se slazes da si postavio armaturu na sredini kao francuzi a ne gore?
 
Ne slazem se. Kad bi nacrtao dijagram napona video bi o cemu pricam. meni je presek do kanelete a njima sa kaneletom. kad krene terasa da se savija meni se odmah aktivira armatura a njima prolazi kroz beton kanalete. gde ce se pre pojaviti prslina kad savijas gredu na dole? ako imas armaturu skorz na vrhu ili u sredini. kazem ti, samo zamisli da je ta kanalete visa.
 
Zato sto si ti napravio prefabrikovani betonski element sa zubom tj sa zlje*******om, time si omogucio dodatnu kontaktnu povrsinu sa postojecom gredom zgrade tj stvorio si oslonac. A ukrutio si sve tako sto si gornji deo terase izlio betonom koji pokriva i deo prefabrikovane terase i time mu ne omogucava da se pomera samim tim nema ni pucanja. (ja se slazem da je ovo sto si uradio smisleno). E sad takvo resenje pokrece pitanja izbijanja betona tj problem postojece armature u gredi zgrade kako bi se stvorio taj oslonac. (mogli bi da diskutujemo o tome kad bi imali detalj armature tog dela izbijene grede koji nije nacrtan na tvom preseku.)
Ali to ne menja cinjenicu da si postavio armaturu na istom mestu kao francuzi i ako ona ne radi na sasvim isti nacin, vase prefabrikovane terase se samo razlikuju po tome sto ti imas zub a oni ne, samim tim nacin kacenja je drugaciji.
 

armatura nam je na istom mestu ali su nam preseci razliciti.
pogledaj dijagram napona i deformacija. posto je njihov presek visi kosa linija se kod njih produzava posle armature i taj zstegnuti deo je nepokriven. ono sto nam je isto to je staticka visina jer nam od tezista zategnute armature do pritusnute ivice ima isto odstojanje. to sto sam oslonio terasu je zbog smicanja, da presek"ne sklizne". sto se tice opterecnja na postojecu konstrukciju mislim da je i tu moje resenje bolje jer sam deo opterecenja preneo na plocu. malo cudno zvuci ali vezujuci terasu za plocu smanjio sam momenta savijanja u sredini ploce.prosto receno ploca se ugibala na dole a dodatkom prepusta ja je delimicno vracam na gore.
 
Ne zvuci cudno to sto si opisao vezano za plocu, kod njih se zbog ankerisanja u gredu sama greda savija zbog tezine prefabrikovane terase i time vrsi torziju grede dok kod tebe tezina terase ispravlja ugibljenje AB ploce koje postoji zbog tezine ploce, sto je dobro slazem se.

Medjutim oni izbijaju hiltijem beton gornjeg dela postojece grede ali ne diraju armaturu.
U tvom resenju sa osloncem koji su napravio mi taj deo nije jasan kako uspevas da na postojecoj gredi napravis to leziste za zub terase a da ne seces uzengije?
 
taj deo ne mora da ide celom duzinom samo na par mesta radi lakse montaze. moze da se izbije deo betona izmedju uzengija, ili ako je prosta greda da se uzengije iseku u sredini raspona jer tamo se ionako stavljaju konstruktivno.
 
To bi znacilo da se mora izbiti beton mestimicno izmedju uzengija da bi se utvrdila tacna pozicija uzengija unutar grede pre nego sto se pusti u proizvodnju prefabrikovana terasa kako bi taj zub tacno legao izmedju 2 uzengije i ne narusio statiku postojece grede. A isto tako onda je svaki taj prefabrikovani element sa zubom maltene prototip.
Da se razumemo sve ovo zavisi od polozaja same armature grede za koju ne znamo tacno kakva je na toj zgradi, te mozemo samo da spekulisemo koji je bio najbolji nacin da se kaci terasa u ovom slucaju konkretno.
 
to i nije toliko komplikovano, postoje projekti objekata u arhivi. a i uzengije se u sredini raspona postavljaju na 25-30 cm, da se neka i isece nije problem. nema razloga da se grede na petom i desetom spratu razlikuju. u svakom slucaji koristila bi se ista oplata samo se prilikom izlivanja stavi dascica ili stiropor kako bi se oblikovao zub.
 
Ako su uzengije vezane a nisu prilikom betoniranja pale kao sto se desilo sa relativno. Novim hotelom slavija u budvi koji se slozio ko kula od karata ...
 
Crteže ne razumem baš najbolje ali sam dala pluseve jer znam da je spatio u pravu. Eto...

Aaaaa, pa dobro, verujem ti da je Spatio u pravu, pošto ne voli Novi Beograd, kao ni ti.
Ako je samo zbog toga u pravu, neka je u pravu.
Razumem te potpuno. :mrgreen:
 
Sada ja kao treba da ti napišem kako to nema veze gde su zgrade izgrađene, a zaista nema i zato neću. U svakom naselju ima objekata i delova naselja koji su čist promašaj, ali ovde komentarišemo samo Novobeogradske blokove, aman-zaman, mladiću. :mrgreen:

Baš me zanima, ako se Novi Beograd tako rapidno razvija, može li se pretpostaviti koji broj će označavati poslednji blok na kraju nadolazeće decenije računajući od o.g.? I koliko ih do sada ima, ja to ne mogu da izbrojim a primećujem da su neki brojevi preskočeni. Npr. postoji li blok 32?
 
Постоји блок 32, у њему је црква Светог Димитрија. Бројеви блокова су уствари бројеви касета које су насипане песком и додељивали су их ПИМовци без неког јасног реда, има пар места где су неки низови али свеукупрно то је без неког реда, пошто су прво грађени једноцифрени блокови, па експериментално двоцифрени од 21 па на даље, па су грађени Савски блокови 61-65, 44-45 и 70-70а. Доста блокова су празни, доста су паркови, доста је тек скоро изграђено, ето блок 42 ће бити нови БАС, блок 67 је Белвил, блокови 17 и 18 су Старо сајмиште, парк код Ушћа је блок 15, блок 19 је Сава центар... али то није познато. Чак је и Бежанијска коса подељена у бликове.

Иначе причу о префабрикованом бетону и модернистичким и бруталистичким зградама би могли да издвојимо као засебну тему, пошто исте нису грађене само на НБГ већ по целом граду.
 
Eto, nisam ni znala da svakodnevno prolazim kroz blok 32. Nema mog srećnog broja ali mu se nadam :D
Lepo pojašnjenje, hvala Дошљак, Bender. :)
 
Nastavak akcije

Komsinica Natasa Miljkovic obecala da ce poslati TV ekipu.
 
Hronicni problem je nedostatak kontejnera i djubrijera. podzemne kontejnere su zamenili nedovoljnim brojem obicnih koji se brzo napune pa vetar samo raznosi djubre. a djubrijera ne znam da li ima vise od 5 u celom bloku i neredovno se prazne. ne znam sta je bio problem da podzemne kontejnere zamene kvalitetnijim.
 
Nije nikakav problem u nedostatku kontejnera vec u kriminalnoj neefikasnosti sluzbe.
 
U mojoj torbičici, torbi ili torbetini, kako kad, uvek imam kesu za lične otpatke pa do prve đubrijere, kontejnera.
 
Veoma praktičan način obeležavanja brojeva ulaza.
Ovo bi bilo idealno za Blokove. Šteta što je ovo usamljeni slučaj.
75443aff70681e6b2f3da96f68ed5861.jpg


A par stotina metara dalje imamo i ovu oznaku
b6551d8c49eb3ab58c02711ca30aa415.jpg
 
Za blokove bi trebalo uraditi mape plus putokaze nekad je to postojalo danas samo u tragovima na zalost
 
Има у блоку 21 на једној згарди фина мапа.
 
Била је некада давно и мапа блока 38 и 37 са распоредом свих зграда, нешто слично као што је мапа зграда у насељу Белвил, наравно не у 3Д (3D) приказу, него само обичан приказ положаја зграда и кућних бројева.
Давно сам предлагао општини Нови Београд, док су жути били на власти да сваки блок добије једну такву таблу, али ....
 
Blok 44 ima ogroman pano sa prikazom bloka (bar je imao do pre par godina, nisam prošao pored skoro).
 
Vrh