Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=566096#p566096:2pfqtmh4 je napisao(la):
direktor » Ned Sep 09, 2018 2:20 pm[/url]":2pfqtmh4]Kanto mi neki su ovdje duze na forumu i prate bila je pobuna gradjana oko zgrade ikarusa
Onisu misli da je sravne skroz ali poslije pritiska grad je odrzo sastanak sa investitorom i projekat je prilagodjen
O grejanju imamo posebnu temu tamo sve objasnjeno
I sta su gradjani postigli sa Ikarusom - nista. Oni su se bunili sto ce da im se uglavi jos jedna zgrada, a mnogo se sekiraju za Ikarus. I sta su dobili? Red cigle sa pet krugova. To je mogao da "nacrta" i na novom projektu.
Procitah gradjevinsku dozvolu koja je besmislena. Radi se "rekonstrukcija, dogradnja, nadgradnja" a od starog objekta ostalo par kvadrata fasade. Smesno. To je garant neko muvanje jer su mozda za rekonstrukcije i dogradnje manje naknade. To je isto radio i onaj Stojanovic u bloku 45. Sramota je kakve gluposti grad dozvoljava i kakve dozvole izdaje.
 
Gradjani su trazili da se zastiti zgrada koja nije bila pod zastitom procitaj malo imas sve na forumu donosis zakljucke bez potpunih informacija
Sto se tice racunanja kvadrature povrsina starog objekta uvjek se odbija od kvadrature novog objekta Sve pise u zakonu nema tog muljanja ..
 
Ocigledno je da zgrada nije bila zasticena na kraju i da je investitor mogao dobiti regularnu dozvolu za izgradnju.
Znaci ustedeo je doprinose na povrsini starog objekta iako ovo realno nije rekonstrukcija i dogradnja, nego izgradnja novog objekta.
U kojoj meri je po tebi bilo sta sacuvano ovim potezom u odnosu na stari Ikarus i da li se realno bilo sta dobilo osim sto je investitor smanjio naknade na osnovu povrsine starog objekta?

Hocu samo da kazem da ovo nije nikakav kompromis nego samo izigravanje mase. Jos ih kao navuces da nesto brane, a ono ispadne na kraju da su investitoru odbranili manje troskove koje placa gradu. Nista drugo. On je doslovce umesto starog Ikarusa izgradio potpuno novu stambenu zgradu.

Neko bi cak pomislio da je takozvanu "odbranu" organizovao investitor jer je jedini dobitnik na kraju.
 
Investitor bi svakako bio oslobodjen naknade za povrsinu starog objekta i da je isti srusio do temelja .
Zgrada nije zasticena ali je napravljen kompromis da se sacuva fasada objekta Moras da pogleda sta se podvodi u zakonu sta je rekonstrukcija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=566107#p566107:1d2iakzu je napisao(la):
Пантограф » 09 Sep 2018 01:47 pm[/url]":1d2iakzu]Али, хајде да узмемо у обзир, рецимо, мој стан, у згради из 1979. на НБ. Налази се на првом спрату, није нарочито осунчан, испод пола стана такође нема грејане површине, а опет - зими идем у кратким рукавима по кући.

Добра изолација у "дачији логан", или добар пројекат инсталација, шта да радимо...

A najverovatnije toplana koja trosi 2 puta vise energije nego da ugreje jednu obicnu krmacu sa demit fasadom.
 
OK, hajde da ne sirim pricu oko toga, ja se tu zaustavljam jer ocigledno neke stvari ne mogu da prihvatim kao logicne. Za mene cuvanje istoriskog nasledja jedne zgrade stvarno ne moze da bude zadrzavanje jednog zida sa kog su mogli biti i skinuti karakteristicni ornametni starog objekta i rekonstruisani postavljeni na novi. Neko za 10 godina pojma nece imati sta je tu uopste bilo, videce samo stambenu zgradu.

Meni se ne dopada sto ovaj tip gradjevinskih dozvola otvara prostor mahinacije da pocnes da rusis i one zgrade koje budu zasticene, opet pisuci kako radis "rekonstrukciju" a ostavljas tipa zidic ili par starih stepenika. Ljudi moraju da shvate i da se nekim nakaradnim "kompromisima" na kvarno moze otvoriti put mnogo vecim problemima.

Ovde je valjda i laicima jasno da ovo nije "rekonstrukcija i dogradnja" nego izgradnja novog objekta sa simbolicnim ostatkom detalja sa starog objekta.
 
Spatio zna se koliko trosi svaka zgrada mozes provjeriti za tvoju ako uopste imas cg u zgradi
Postoje razni stepeni zastite na nekima zgradam su zasticene samo fasade
To je cesta praksa da se celicnim gredama ucvrsti fasada i da se ona cuva a iznutra se prosto sve srusi i odradi novo to moze po zakonu radi se i kod nas i u svijetu .
Takodje postojace tabla na zgradi pored onih koje su vec na istoj ...
 
Inace taj objekat nije pod zastitom i nema projekat niti se zna zasto je bio napravljen
To na kalisu je posebna muljaza jp bg tvrdjava koje nista ne objavljuje a nit se zna koliko para zarsdjuju od zakupa ni zasta se pare trose pogotovo ono bespotrebno obezbedjenje klupe se lome premjestaju kante isto.Smece na sve strane lome ploce kod pobjednika itd ...
Da tema je nbg a ne bg tvrdjava i toplane ...
 
Svi novobeogradski blokovi su mnogo prljavi, zapušteni, zatravnjeni, zakorovljeni...
Platoi između skoro svih novobeogradskih zgrada su toliko prljavi i zapušteni u svakom smislu, da sve to predstavlja jako ružnu i sramotnu sliku o stanarima koji žive u zgradama čija neposredna okolina tako izgleda.

U pitanju su višegodišnje naslage prljavštine oko zgrada, koju niko živ ne čisti, a da tek ne pričamo o polivanju ili pranju takvih površina.

Zaista su postale ogromne razmere komunalnog i svakog drugog nereda na čitavom Novom Beogradu (a i šire), tako da postoji opravdana bojazan o unošenju zaraze sa trotoara u stanove.
 
A sto bi to nekog doticalo kad ne dotice same stanare zgrada cast izuzetcima pa vecinu ni ulaz ne zanima a kamoli prostor oko zgrade ...
 
Slažem se, direktore.

Nažalost, sve se svodi na angažovanje dva-tri stanara, a ostali smatraju da će ta dva-tri stanara umesto njih da čiste i održavaju zgrade i oko zgrada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565952#p565952:nkhrzqb3 je napisao(la):
Пантограф » 08 Sep 2018 10:31 pm[/url]":nkhrzqb3]Ja ne znam koja tebe muka muči da uopšte obitavaš na ovoj temi. Evo, sad treba ja da otvorim temu "Dorćol je rupa", pa da krenem da tovarim.

(A, od Cara Dušana naniže - stvarno mislim da je rupa, tj. malo rupa, a malo i rupetina)
Pratim ovu temu revnosno i sve se mislim kako je diskusija kvalitetna i svašta nešto može čovek da sazna. Jedino što mi je smetalo je odlazak u ekstreme sa obe strane. Pa zašto, ali zašto, tu quoque Pantografe, izreče ovo?

Sve mi diraj, ali Dorćol (i to ponajviše donji) mi ne diraj. Inače ima i ja da se uključim pa da napravimo rusvaj na temi. :sesir:

PS: Čisto da se zna, ja na Dorćolu stanujem baš u tipičnoj prefabrikovanoj postmodernističkoj E zgradi.
 
Koja je tebe muka naterala da pored okolnih predratnih lepotica donjeg Dorcola zavrsis u socijalnoj betonjarki? Kapiram da ti se zgrada raspada, terase otpadaju a po stanovima gajite pecurke zbog vlage, osim u sezoni grejanja kad tvoja zgrada potrosi enormne kolicine energije za razliku od okolnih, super en.efikasnih zgrada od punih cigli i cerpica:)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567173#p567173:32q6mrpf je napisao(la):
GOJE » 13 Sep 2018 10:08 am[/url]":32q6mrpf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565952#p565952:32q6mrpf je napisao(la):
Пантограф » 08 Sep 2018 10:31 pm[/url]":32q6mrpf]Ja ne znam koja tebe muka muči da uopšte obitavaš na ovoj temi. Evo, sad treba ja da otvorim temu "Dorćol je rupa", pa da krenem da tovarim.

(A, od Cara Dušana naniže - stvarno mislim da je rupa, tj. malo rupa, a malo i rupetina)

PS: Čisto da se zna, ja na Dorćolu stanujem baš u tipičnoj prefabrikovanoj postmodernističkoj E zgradi.

Е, то је у реду :kk:
 
Eto, a promenio sam adresa - ne zna im se broj (samo ona srećnim čini život moj).

Lično sam zato iskusio sve te prednosti i mane svakojakih tipova zgrada, i još jednom moram da pohvalim ovu temu, i apelujem da se držimo dalje od ekstremnih stavova.
 
Jedan od ekstremnih stavova je sigurno onaj koji govori o tome da će novobeogradski kosturi od zgrada da počnu da se urušavaju zbog vlage koja postepeno zahvata njihovu noseću konstrukciju zbog nepostojanja izolacije. :D
 
Nisam rekao da ce zgrada kompletno da se srusi zbog vlage vec da poroznost betona moze da bude ozbiljan problem kao sto smo imali slucaj u Nisu ili na NBG gde mogu da otpadnu kompletni veci delovi usled propadanja armature.
Ektremni stav je negiranje takvih cinjenica i nalazenje svakakvih opravdanja tipa komsija je nesto cackao.
Kad otpadaju sa zgrade betonski delovi od 1T treba staviti prst na celo. Sve je ok dok se tako nesto ne desi u tvojoj zgradi. Onda se stavovi menjaju ali tad je kasno.
 
Ovako izgleda osnova zgrada u bloku 23. Gore su soliteri a dole lamele.

Crnom bojom na osnovi lamela su obojeni AB elementi zgrade, stubovi i zidovi. vecina njih ususkana unutar zgrade.
 
Evo na primer, mnoge zgrade u Bloku 21 su obložene pločicama koje se malo-pomalo odlepljuju i otpadaju sa zgrada.

Na onoj dugačkoj desetospratnici u Bloku 21, u Bulevaru Zorana Đinđića, na nekim ulazima stoji upozorenje o otpadanju delova fasade.

I šta sad stanari te zgrade treba da rade (?).

Decenijama su plaćali nekakvo održavanje zgrade, a faktički ništa nije održavano.
 
To sto opisujes je posledica vlage.
Voda se skuplja i talozi izmedju zida i plocica i grize tu smesu koja je sluzila za lepljenje i vremenom mora da popusti i plocice otpadaju.
I to nije problem samo u bloku 21 vec u svim blokovima gde postoje zgrade sa plocicama na fasadama.
Sva ta keramika na tim zgradama je odavno zrela za menjanje ili uklanjanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567402#p567402:18hadaxo je napisao(la):
Vladivoje » 14 Sep 2018 09:47 am[/url]":18hadaxo]I šta sad stanari te zgrade treba da rade (?).

Decenijama su plaćali nekakvo održavanje zgrade, a faktički ništa nije održavano.

Ako pod tim decenijskim placanjem odrzavanja mislis na infostan ili slicne komunalije, u to ne spada sanacija fasade. Ne treba tu ocekivati nikakvu reakciju nadleznih, odrzavanje fasade je o trosku stanara.

Sta stanari mogu da rade? U principu, nema tu mnogo mogucnosti.
Kao sto sam vec ranije rekao, drzavni bankomat prepoznaje samo 2 zone u Beogradu gde privatnim licima besplatno obnavlja fasade, a to su centar Beograda i Zemun.
U nedostatku takve opcije posto se nalazite na NBG-u vam preostaju sledece mogucnosti:
-da skupite sami novac i da platite firmu koja ce popraviti fasade
-da nadjete investitora i da se nagodite sa njim da mu potpisete dozvolu da nadogradi objekat a da on za uzvrat obnovi fasadu (sklasicno trampovanje fasada za kvadrate)

U totalnom nedostatku sredstava, ostaje samo opcija da udarite mrezu i bar na taj nacin sprecite da nekome nesto padne na glavu.
 
Blok 70 je i dalje u konstantnom visegodisnjem teskom rasulu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565952#p565952:791ncek7 je napisao(la):
Пантограф » Sub Sep 08, 2018 10:31 pm[/url]":791ncek7]Ja ne znam koja tebe muka muči da uopšte obitavaš na ovoj temi. Evo, sad treba ja da otvorim temu "Dorćol je rupa", pa da krenem da tovarim.

(A, od Cara Dušana naniže - stvarno mislim da je rupa, tj. malo rupa, a malo i rupetina)

Paradoksalno je da se na Dorćolu niže od Cara Dušana prema Dunavu u najvećem broju nalaze soc blokovi koji su opet paradoksalno čak kvalitetnije građeni od većine zgrada na NBg-u, jer su uglavnom zgrade obložene fasadnom ciglom, poput većine zgrada na Bežanijskoj Kosi ( koja je po meni značajno bolje i humanije naselje od donjeg dela NBg-a ). Pretpostavljam da je i između štampanog betona i zida od fasadnih cigala postavljana neka toplotna izolacija, verovatno mineralna vuna ili stiropor, te je i toplotni koeficijent značajno bolji nego kod zgrada od golog AB, a i zgrade su mnogo vizeulno prijatnije i humanije. :kafa:
 
Vrh