Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Po toj logici Diznilend je vrhunac arhitekture jer ima milione turista godisnje. Ti zaista tvrdis da turisti koji dolaze u bg dolaze zbog arhitekture dorcola ili kosancicevog venca. meni je zao sto je tako, ali arhitektura predratnog bg je osim par izuzetai ispodprosecna u svakom pogledu. ako je nbg toliko los, kako onda objasnjavas cinjenicu da broj stanivnika stagnira ili blago raste dok broj stanivnika u centru drasticno opada?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565971#p565971:1ubk24nz je napisao(la):
miki-nbgd » 08 Sep 2018 11:19 pm[/url]":1ubk24nz]
ps. spatio jesi citao link, taj malter ne doprinosi nicemu. zgrada ti je F kategorija sto se tice en.efikasnosti. kategorija nize od moje od prefabrikovnih betonskih elemenata.

Citao sam link, kopirao sam ga cak na kompu...
Drago mi je sto je tvoja zgrada na NBG od prefabrikovanog betona u kategoriji E i tako pravi zazubice mojoj predratnoj zgradi koja je u kategoriji F. :sesir:

Samo da znas da za moju predratnu zgradu postoji drzavni bankomat koji ce jednog dana da renovira moju fasadu samo iz razloga sto se nalazi o centru. Nesto o cemu tvoja zgrada moze samo da sanja.
Jbg drzava voli stare zgrade u centru grada... i zvezdu.
Ne mogu svi da budu mezimce drzave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565969#p565969:243kjymp je napisao(la):
direktor » Ned Sep 09, 2018 12:12 am[/url]":243kjymp]
Zgrade koje segriju po utrosku imaju velikih problema zbog idiotskih odluka i loseg sprovodjenja i nacina rada toplana.
Zgrade koje se greju po utrosku u Beogradu ne stede nista. Ja bih cak rekao da u slucaju jace zime plate mnogo vise, pa im posle trebaju bar dve blaze da ublaze troskove. To je zapravo bila lepa zamisao u slucaju da SVI predju na grejanje po utrosku. Sada je bilo kakva rasprava oko toga nepotrebna jer je grejanje po utrosku u Beogradu skuplje, moze da se ustedi ako ga zavrces u odredjenim prostorijama i stedis sto niko ne radi u zgradama sa neogranicenom isporukom.

Svi ljudi na NBGD su zadovoljni zivotom jer je zivot mnogo jednostavniji nego u starom Beogradu. Samo Novi Beograd ne moze da se razvija po sistemu "zakucavanja" i da jedna ulica deli nebo i zemlju. Recimo A blok i Blok 70A. To je ista lokacija, potpuno razlicit nacin zivota i troskovi. Ali neopravdane razlike u troskovima u smislu recimo centralnog grejanja i koriscenja parcela u svakom smislu, bilo gradnje, bilo odrzavanja. A to su stvari koje generalno moraju biti ravnopravne za sve. Ja u tom smislu kritikujem staru gradnju jer ona je zakucana na solidaran zivot socijalizma koji se krpi nerealnim troskovima zgrada preko puta koje zive u kapitalizmu. Ulica moze da deli ljude po nekim razlikama, ali ne moze po vremenskim epohama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565974#p565974:290bu6u3 je napisao(la):
miki-nbgd » 08 Sep 2018 11:33 pm[/url]":290bu6u3]Po toj logici Diznilend je vrhunac arhitekture jer ima milione turista godisnje. Ti zaista tvrdis da turisti koji dolaze u bg dolaze zbog arhitekture dorcola ili kosancicevog venca. meni je zao sto je tako, ali arhitektura predratnog bg je osim par izuzetai ispodprosecna u svakom pogledu. ako je nbg toliko los, kako onda objasnjavas cinjenicu da broj stanivnika stagnira ili blago raste dok broj stanivnika u centru drasticno opada?

Broj stanovnika u centru pariza je za 100 godina opao sa 3 miliona na 2 miliona.
To nema veze sa kvalitetom arhitekture.
A kad vec pominjes Diznilend, ti turisti dolaze prvenstveno u Diznilend jer istovremeno posecuju i Pariz.
Taj isti Diznilend u Beogradu bi posetilo mnogo manje ljudi.
 
A da napravimo anketu mrdju tim stanovnicima
Turisti posjecuju nbg imaju razne ture yugo tura bic tura brut tura itd mogo bi spat da se castis jednom .
Propeler kad iznosis neke informacije provjeri ih to za jna koja je sila bila i vidi sta je bilo u varazdinu i ko je nh tepic
Kanta odjednom grad netreba da se siri da se trose pare na novu infrastrukturu po novim blokovima to je nefikasno lose ali zato su kaludjerice super infrastrukturno...
Trpo bi i rusio zgrade odokativno bioskop fontanu ti mislis da bi ti poslo za rukom ...
Moze da se strpne malo zelenila to ti stanovnici nisu platili nepravda da oni u tome uzivaju dodajmo im malo komsija koji sprat nad glavom malo garaza...
Spatio ako mislis da na nbg nema vrijedne ni jedne zgrade ni jednog urbanistickog rijesenja onda smo u problemu ...Ne ulazeci u njihovu energetsku efikasnost ...
I to nipodastavanje nagrada i strucnih radova jer pretpostavljas da je sve to politicki ostrasceno pisano po diktatu partije itd ..
Diznilend je u prilicnoj buli
Kanto to sto govoris oko bloka A i bloka 70a. Imas isto u starom gradu sa jedne strane nova zgrada sa garzom koja se odrzava i preko puta stara koja se neidrzava djeli ih ulica zamisli Kako mislis da izbrises epohe porusis sve starije zgrade od 19...koje
Ili trazis klasno kastinsko drustvo da se vrati ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565975#p565975:2zxt7qcb je napisao(la):
spatiotecte » Sun Sep 09, 2018 12:36 am[/url]":2zxt7qcb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565971#p565971:2zxt7qcb je napisao(la):
miki-nbgd » 08 Sep 2018 11:19 pm[/url]":2zxt7qcb]
ps. spatio jesi citao link, taj malter ne doprinosi nicemu. zgrada ti je F kategorija sto se tice en.efikasnosti. kategorija nize od moje od prefabrikovnih betonskih elemenata.

Citao sam link, kopirao sam ga cak na kompu...
Drago mi je sto je tvoja zgrada na NBG od prefabrikovanog betona u kategoriji E i tako pravi zazubice mojoj predratnoj zgradi koja je u kategoriji F. :sesir:

Samo da znas da za moju predratnu zgradu postoji drzavni bankomat koji ce jednog dana da renovira moju fasadu samo iz razloga sto se nalazi o centru. Nesto o cemu tvoja zgrada moze samo da sanja.
Jbg drzava voli stare zgrade u centru grada... i zvezdu.
Ne mogu svi da budu mezimce drzave.
toliko i tome gde zive ljudi kojima jos nije javljeno da je tito umro i da je odrzavanje fasada privatnih zgrada obaveza stanara. btw, ja se radujem svakoj novoj fasadi. suoer sto si kopirao link jer ces tako moci da primenis znanje o en.efikasnosti na svoju zgradu, mozda budemo ista kategorija. drzava svije mezimice samo kreci, ne radi izolacije.
 
Arhitektura je samo jedan od elemenata kada se ocenjuje kvalitet zivota u nekom delu grada. to je ono sto ja pokusavam da objasnim zadnjih 20 strana tebi i ostalim koji bi da ruse nbg. za svakodnevni zivot potpuno je nebitno da li fasad ima ukrase ili nema. bitne su druge stvari kojih u centrima gradova nema niti ce biti jer nisu uslovni za zivot. prevazidjeni su, ne odgovaraju potrebama coveka u 21 veku. i to nije problem samo bg vec i drugih gradova. vi ste ti koji zivite zaribljeni u romanticnim bajkama 19 veka, pretvarate se u muzej jer nemate kapacitet da se prulagodjavate novim potrebama ljudi. nbg ima tu mogucnost da se transformise i on se vec dobrim delom transformisao iz soavaonice u dinamican poslovno/komercijalno/stambeni deo grada. stari grad postaje Barbika, nasminkana i prazna.
p.s. mislio sam duznilend u kaliforniji
 
Direktore,
Kaludjerica je nesto sto ne znam ni kako resiti, ni da li resiti. Za mene su ti ljudi mozda i dovoljno kaznjeni nacinom na koji zive, a sami su ga skrojili. Ako im grad nesto daje, onda ne treba da im daje.
Rusenje nije odokativno, Fontana bioskop i Maksi mogu da se zamene mnogo boljim objektom sa vise sadrzaja i kvalitetnijim uslugama. I boljim prodajnim objektom i boljim bioskopom, plus stanovi i uredjeni podzemni parkinzi.
Ne moze da postoji podela po epohama, neke stvari moraju da se ujednace. E tumacenje tog ujednacavanja je ovde malo nerealno.
Ako blok 70A ima mnogo vecu slobodnu parcelu koja je javno gradjevinsko zemljiste, ne vlasnistvo stanara, hajde da se nadje optimum da se oni priblize nacinu zivota A bloka jer smo u istoj epohi i deli nas samo ulica.
Naravno za to je potreban novac. Hoce li stanari da ga daju? Naravno da nece, ne mogu ni oko liftova da se dogovore, kamoli oko neceg ozbiljnijeg.
Zasto se ne bi napravio plan koji bi rekonstruisao blok 70a, ako ne moze nadogradnja, onda dogradnja bloka uz energetsko ujednacavanje svih zgrada. Zatim prema postojecim planovima sredjivanje parking mesta i konacno dodela parcele po principu kondominijuma. Nakon toga Blok 70A postaje energetski efikasan, toplana uvodi grejanje po utrosku kao i A bloku i ujednacava troskove prema svakom svom gradjaninu podjednako.

Kako nekom ovde moze biti interes da odrzava neki neodrziv status i da misli da ce moci doveka da zivi u socijalizmu? Da mu ne treba izolacija jer ima jeftinu energiju, da ne placa odrzavanje ali "ima" super parcelu koja zapravo nije njegova i ne odrzava je. Kako ozbiljnije promeniti toplovodne cevi, vodovod i sl. ako u tom trenutku od tih zgrada grad ne dobija nikakve ozbiljnije prihode koje bi dobio u slucaju neke dogradnje?

Neka neko da bolju ideju, ali to ne moze biti status "bolje nista ne dirati". I to vazi generalno za citav Beograd, mi ovde komentarisemo NBGD i u tom smislu diskutujem. Znam ja da ce se "komoditet" ljudi iz starih zgrada smanjiti, ali takvim nacinom zive ljudi u mnogo skupljim objektima. Neka cena mora da se plati i neke stvari se moraju pomeriti sa mrtve tacke.

A stav "dalje od mene" uz dobre benefite, jeftinu energiju i sl. tesko da moze da opstane, nerealan je.
 
Vodovodu se placa voda od tih para se odrzava i siri mreza
Toplani se placa toplotna energija i topla voda od tih para se odrzava sistem
Isto vazi za eps ....
Plus svi ti stanari i starih i novih zgrada placaju porez na npokretnost pdv itd ...
Provjeri mislim da je fontana pid zastitom ili u procesu iste
To sto ti predlazes za blok 70a u srb tesko da moze da se desi tu je uspjesnom intervencijom stanara srprecena gradnja nove zgrade
Dobili bi samo nove komsije i jos manje mjesta za parkiranje nikve obnove ne bi bilo ...
 
To sto si ti rekao sve vazi teoretski. Drzava i grad se konstantno zaduzuju za sve jer prihodi ne pokrivaju rashode, ni vodovoda, ni toplane, a garantovano ni eps-a sa ovakvim cenama.
Ti znas kakvi su prihodi Beograda i kako on funkcionise sa tim prihodima.
To sto je nesto pod zastitom moze i da se skine zastita ako nema smisao. Vidim bila zasticena i ona zgrada u Gramsijevoj pa ostavili onaj zid sa krugovima koji ni na sta ne lici i kao sad na njega nadogradjuju. Presmesno i predebilno. Mogli su bolju repliku da naprave ako je cilj da lici na staro.

To sto su uradili stanari Bloka 70a je bitka, po meni neodrziva. Mnogo se vise bitaka po gradu izgubilo, Lidl na Vidikovcu, Vero u Vojvode Stepe. Umesto da su odigrali pametno i napravili neki dil sa gradom da nesto dobiju i da se projekat recimo napravi kako sam predlozio, samo su smirili strasti pred mozda neke izbore.

Seti se samo kako je Vucic dosao na vlast, ubedio je narod da ce mu biti bolje kad smanji plate i penzije. I svi glasali za njega. Drzavi jeste bilo bolje, ali tim pojedincima realno nije. Jer nisu svi ravnopravno ucestvovali u tome. Tako je isto utopija misliti da ce sve biti ovako doveka, energija, rasipanje, drzavne parcele, odrzavanje...
Moze sutra neko da dodje i samo da kaze, bice super, svi istog momenta grejanje po utrosku. I onda sam placas i sredjivanje zgrade, jos ti kaze sad ces da placas drzavi uredjenje placa ili mi gradimo sta hocemo...

Vidis kako u sekundi poskupelo odrzavanje 50% a da niko trepnuo nije. Realno, odokativno, kako god, samo ode.
A ljudi misle da su ususkani i da bas njih nece dotaci.
Stvari moraju da pocnu da se menjaju inace za koju godinu sve ode dodjavola. Svi razmisljaju "nece bas mene" i "dokle gura, gura".
Zato smo ovakvi kao drustvo. Stanari koji zive kako zive u bloku 1 zive utopijski jer vide kako izgleda i Yubc i ono iza Energoprojekta. To je do njih. A njima ne treba ni bolji maxi, ni dodatni kvalitetniji sadrzaji, covek bi pomislio, pored toliko livade jos samo ovce da se doteraju na ispasu ako drzava ne bude htela da kosi. A energija ce da pada sa neba, i uzivace u drzavnom gradskom gradjevinskom zemljistu koje nije njihovo. A stanuju na lokaciji koja je medju najskupljim u Beogradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565995#p565995:15u3p9pd je napisao(la):
Kanta » 08 Сеп 2018 11:48 pm[/url]":15u3p9pd] Vidim bila zasticena i ona zgrada u Gramsijevoj pa ostavili onaj zid sa krugovima koji ni na sta ne lici i kao sad na njega nadogradjuju.

Oпет се не износе тачне чињенице и опет се иде у правцу произвољних шпекулација. Зграда Икаруса, која несумњиво има елементе историјске вредности, архитектонске вредности, вредности знаменитог места и тако даље, није била, у суштини, под институционалном заштитом (чак ни под претходном заштитом). То је велики пропуст ЗЗСКБГ-а, нажалост. И неповратно је изгубљен објекат у стилу ар декоа...
 
Lidl je imao ciste papire Vero je firma koja gradila zgrada zavrnula ljude za parking a sve zato sto stanari nisu reagovali na vrijeme vec su pustili da parkiraju u prasincini umjesto da su insistirali da im se sredi zavrsi parking ...
Naakse skidati zastitu i rusiti ...
Grejanje po utrosku je u bg trebalo svi da predju do 2017 pa nista jer su toplane nesposobne sad se doduse zna tacno koliko koja zgrada trosi energije ...
Sto se tice parcela i sredjivanje prostora oko zgrade i sad stanari samoincjativno sredjuju
Vjerujem da bi se stanari prihvatili rado ako bi sistem bio pravedan i korektan ....
A za zgradu ikarusa su iako nije bila pod zastitom uspjeli da natjeraju da zadrzi bar spoljnji zid replika nije isto sto i orginal ...
Opet se nisi udubljivao u materiju dublje ...
Ali zato si ti izabrao novogradnju i nevidim sto te onda dotice stanje bloka 1 a recimo ne interesuje stanje u kamendinu borci ili tako negdje ...
 
Od grejanja po utrosku se odustalo upravo kada su saznali koliko neke zgrade trose.
Samoinicijativno nije obavezujuce tako da to pada u vodu.
Ne verujem da bi se stanari prihvatili jer uvek postoji neko ko ce reci da je nepravedno ma koliko logicki delovalo kao pravedno, to se bar u diskusiji vidi.
Ko je i na koji nacin mogao da "natera" Neimar da zastiti deo zgrade Ikarusa bez osnova?
Direktore, bar ti nisi u raspravi nikad bio toliko neodredjen.
 
Ne može da bude pravedno osim ako se za SVAKI stan ne odredi neki koeficijent koji zavisi od ušuškanosti. Evo, ja na prvom spratu ispod pola stana nemam grejanu površinu (ulaz) i ne mogu imati isti koeficijent kao komšija iznad ili komšija u potkrovlju ili u prizemlju.

Slična stvar je i sa stanovima na uglovima zgrade.
 
Pravedno je zato sto je to tvoj izbor kada govorimo o polozaju nekretnine. Ovo sto si rekao je isto kao kada bi rekao da stanovi u prizemlju i potkrovlju treba da imaju jeftiniju struju u zgradama bez grejanja. Energija je jedan od razloga zasto su pojedini stanovi u istoj zgradi nize cene od ostalih.
Kao i sve ostalo, energiju placas koliko potrosis.
 
A da li taj položaj utiče na godišnji porez? Da li je isti porez za stan na prizemlju, na prvom spratu i na drugom spratu?

Ja bih želeo da imamo takve koeficijente za sve, ali to je prosto nemoguće i nikada neće biti potpuno pravedno.

Imamo slučaj da pri prodaji novogradnje imamo iste cene kvadrata za sve spratove (ne računajući prizemlje). Da li je to pravedno?

ps: da li mogu da dobijem neku olakšicu ako zamenim prozore, ili ako ulaz stavi izolaciju na fasadu?
 
Opste pravde nikad nema i toliko se u detalje nikada ne bi moglo ulaziti, doslo bi se do ogromnog apsurda i malverzacija.
Sto se poreza tice grad ga je regulisao po zonama, nema veze ni sa stanjem objekta, eventualno smanjenje samo na osnovu starosti. To je i logicno uzeti najrelevantnije osnove, a to su lokacija i godiste.
Prodaja zavisi iskljucivo od trzista. Imamo slucajeve i da je neko kupio isti tip stana po nizoj ili visoj ceni zavisno kad ga je kupio. Stan se kupuje po vidjenju i sistemu hoces - neces. Nema tu kategorija. U zivotu ti niko ne namece obavezu da stan moras da kupis da bi se pravili kriterijumi. To je slobodna roba.
P.s. Zasto bi dobio olaksicu, ti stan sredjujes za sebe, ne za drzavu. Da bi sebi smanjio emergetske troskove.
 
Kad smo kod grejanja, meni je uvek bila fascinantna ona ''logika'' Toplana da naplaćuju grejanje čak i stanovima koji su se s njih odjavili, pod izgovorom da ti stanovi dobijaju deo toplote od drugih kroz zidove i plafone pa zato moraju da plate za nju. Hohštapleri.
 
U ovoj drzavi je sve postavljeno na losim osnovama i sva resenja su na neki nacin iznudjena.
Naravno da je to glupost, ali isto tako ne mozes 100% iskljuciti grejanje u staroj gradnji kad su same instalacije takve da zajednicki delovi, cevi, idu kroz posebne delove objekta. Moze neko da kaze, izoluj mi cevi, ali kako ti kasnije mozes da znas da su one ostale izolovane. Tu prosto ne postoji mogucnost potpunog iskljucenja sa sistema, ko to zeli neka menja stan ili neka ubedi citav objekat da ga iskljuce.

Nije pravedno pitanje izbora po utrosku. Iako ci ziveti u novogradnji, mislim da bih u ovom trenutku pre pristao na neograniceno grejanje. A smatram da bi trebalo da mogu tako da se grejem jer vecina ima taj nacin grejanja. A kad budu svi morali po utrosku, onda cu morati i ja. Upravo je ova stvar najkriminalnija. Mislim da bih zakonski mozda mogao i da dobijem to, nisam se udubljivao u tematiku. To je kao izbor tarife u telefoniji. Ako postoji vise mogucnosti, svako ima pravo izbora. Kao sto oni koji imaju neograniceno grejanje mogu da predju na merenje po utrosku. Zasto onda logicno ne moze i obratno.
 
Nije krivica stanara što živimo u svetu gde fotoni (''nosioci'' toplote odnosno energije) prolaze kroz zidove i plafone.

Da su te Toplane bar u ostalim aspektima svog poslovanja korektne i normalne, pa da im se progleda kroz prste. Al nisu. Deru sa cenama, a kvalitet usluge im je očajan. Tako da nemaju nikakvo pravo da povrh svega toga još pelješe ljude na račun takvih bednih izgovora koji zvuče kao neki hohštapleraj iz filmova.
 
Kanto mi neki su ovdje duze na forumu i prate bila je pobuna gradjana oko zgrade ikarusa
Onisu misli da je sravne skroz ali poslije pritiska grad je odrzo sastanak sa investitorom i projekat je prilagodjen
O grejanju imamo posebnu temu tamo sve objasnjeno
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=566059#p566059:36aar173 je napisao(la):
astrodule » 09 Sep 2018 11:30 am[/url]":36aar173]Ne može da bude pravedno osim ako se za SVAKI stan ne odredi neki koeficijent koji zavisi od ušuškanosti. Evo, ja na prvom spratu ispod pola stana nemam grejanu površinu (ulaz) i ne mogu imati isti koeficijent kao komšija iznad ili komšija u potkrovlju ili u prizemlju.

Slična stvar je i sa stanovima na uglovima zgrade.

Mogao bi da imas isti koenficijent kao komsije kad bi se udarila izolacija ispod tvog stana odnosno na plafonu ulaza.
 
Али, хајде да узмемо у обзир, рецимо, мој стан, у згради из 1979. на НБ. Налази се на првом спрату, није нарочито осунчан, испод пола стана такође нема грејане површине, а опет - зими идем у кратким рукавима по кући.

Добра изолација у "дачији логан", или добар пројекат инсталација, шта да радимо...
 
kod mene na cetvrtim spratu, JZ, ususkan sa svih strana. svi radijatoru na pola, zamenjena kompletna stolarija. u kupatilu skroz iskljuceni, samo vertikala radi. tokom suncanih dana prozori moraju da budu na kant otvoreni jer velike stklene povrsine stvaraju efekat staklene baste pa je neprijatno toplo. tokom leta soliteri prave hladovinu a i posto je dvostrano orjentisan stan lako se napravi promaja pa hladniji vazduh iz svetlarnika prijatno rashladi stan. mrzim AC.
 
Vrh