Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

spatiotecte":13n5rqlo je napisao(la):
Ruse se i stare zgrade i ne pravite galamu oko toga a ovde predstavljate ove betonjerke kao nesto sto je arhitektonski ultra vredno i ultra zasticeno a nije.
Ja govorim o tom rusenju mestimicno kako bi se podigao kvalitet blokova dok ovako kad vas napune raznoraznim zgradama bice tek uzasni blokovi onda ce zaista morati sve pod mac.

Niko ovde nije rekao da su zgrade po Novom Beogradu arhitektonski ultra-vredne i ultra-zaštićene.
Ko je to ovde rekao (?).
Niko nije rekao.

Sa druge strane, ti ovde sve vreme pričaš o tome kako Novobeograđani (i to samo oni i niko drugi) žive u zgradama Š-kategorije, od kojih mnoge treba srušiti zato što su komunističko i svako drugo ruglo.

Znaš šta, što je mnogo - mnogo je...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565933#p565933:3k3hgxgb je napisao(la):
Propeler » Sat Sep 08, 2018 10:49 pm[/url]":3k3hgxgb]Prosečna plata na NBg-u je formalno najveća, jer se tu nalaze centrale i predstavništva najvećeg broja privatnih kompanija, banaka, osiguravajućih kuća koje posluju u celoj državi, a plate direktora i ostalih su basloslovne za naše uslove. Dakle, te firme posluju u celoj državi. Kad bi poslovale samo na NBg-u, opština se ne bi mnogo ovajdila :kafa: . I to izgleda, većini mora da se objašnjava :dil: .

Kad je reč o tvrdnjama o kvalitetu socijalističke gradnje, to me podseća na onu komunističku mantru, prema kojoj je JNA bila treća najjača armija na svetu :lool: . I tu mantru često i obrazovani ljudi ponavljaju, što samo dokazuje njihovu pritupost. Da li iko ko koristi mozak može da poveruje da je JNA bila jača od kineske armije, indijske i mnogih drugih. Ali o tome su se pisale knjige, eseji i slično. Kasnije su sve te tvrdnje demantovane kada je grupa varaždinskih huligana uterala strah u kosti toj čuvenoj JNA.
ti kad budes bio vlasnim firme slobodno prebaci sediste gde god zelis. i kakve veze jna ima sa nbg u 21 veku? mozda sam pritup ali nikakvu vezu ne vidim. a voleo bih da mi neko od vas ostroumnih navede primer jedne zgrade sa 20+ stanova u bg koja je srusena i umesto nje napravljena nova. eto jedan primer. ja ivako pritup mislim da nema nijedna jer nije finansijski isplativo i da nikad ni nece jer ne postoji takav pritisak trzista.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565930#p565930:3hjfddy5 je napisao(la):
Giorano Angelo » Sub Sep 08, 2018 10:40 pm[/url]":3hjfddy5]
Указујем јавности на бесмисленост таквог предлога у примеру конкретног објекта, а који произлази из незнања предлагача истог. То је проблематично.
Тај концепт надграђивања објеката је актуелан малтене четрдесет година. И последице тог концепта се могу видети у простору. Заговарање таквог става ми је, у најмању руку, морбидно, али ајде... Свако има право да мисли шта хоће и да се прави да зна о свему и свачему. Тако да је бесмислена дискусија о томе (што се мене тиче).
Пре би се могло говорити о попуњавању, него о допуњавању. Блок 1 је, у суштини, заокружена урбанистичка и архитектонска целина, ма шта ко мислио о ауторима, архитектури ових објеката и урбанизму овог новобеоградског насеља. Ако се добро сећам, никада није постојала идејна концепција неког објекта на месту данашњег Перпера, већ је била предвиђена парковска површина.
И морам да те разочарам - стамбени објекти, објекти друштевног стандарда и Центри МЗ у Блоковима ЦЗНБ нису и неће бити предвиђени за надградњу. Слично важи и за Блокове 1 и 2. Детаље о томе можеш погледати у ЗЗСКБГ-у.
Sve nas javnost slusa, a ovde sve strucnjaci.
Sto se tice ideje nadogradnje ona je logicni sled koji se namece ekstremnim kvalitetom objekata na nbgd. Ukoliko ne moze, ok, druge solucije u skladu sa konceptom.
Blok 1 je zaokruzena celina ali mozda pre 50 godina. Danas je to slobodna povrsina sa mnogo oronulim objektima, dosta slobodnog prostora, objektima divlje gradnje poput Perpera i susednih, nefunkcionalnim prostorima poput Maxija i bioskopa Fontana. A prostor je na takvoj lokaciji i sa toliko kapaciteta da ce promene sigurno uslediti. Pdr se menja cak i u realizaciji nekih projekata, a kamoli da ce neko da zamrzne stanje bloka 1. Koliko stvari se samo promenilo za kratko vreme, tako ce i to. Papir sve trpi.
To sto je pokazano da nista nije za nadogradnju je odlicno. Bar je neko dao realnu sliku stanja u kome se svi ti objekti nalaze. A ne da mastamo o njihovoj izdrzivosti i nosivosti kao da su bunkeri.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565938#p565938:3vubnz4a je napisao(la):
Vladivoje » 08 Sep 2018 10:08 pm[/url]":3vubnz4a]
spatiotecte":3vubnz4a je napisao(la):
Ruse se i stare zgrade i ne pravite galamu oko toga a ovde predstavljate ove betonjerke kao nesto sto je arhitektonski ultra vredno i ultra zasticeno a nije.
Ja govorim o tom rusenju mestimicno kako bi se podigao kvalitet blokova dok ovako kad vas napune raznoraznim zgradama bice tek uzasni blokovi onda ce zaista morati sve pod mac.

Niko ovde nije rekao da su zgrade po Novom Beogradu arhitektonski ultra-vredne i ultra-zaštićene.
Ko je to ovde rekao (?).
Niko nije rekao.

Sa druge strane, ti ovde sve vreme pričaš o tome kako Novobeograđani (i to samo oni i niko drugi) žive u zgradama Š-kategorije, od kojih mnoge treba srušiti zato što su komunističko i svako drugo ruglo.

Znaš šta, što je mnogo - mnogo je...

Jasno je da ne mogu da se sruse, nemamo para da izgradimo nove.
Nisam rekao da su lose zato sto su komunisticke, moje misljenje se ne poziva na drzavno uredjenje na snazi u vreme kada su napravljene nego na njihov kvalitet i njihovu ekolosku i ekonomsku odrzivost.

Ja cak nikad ne bi ni intervenisao na ovoj temi da se nisam nacitao raznoraznih laznih izjava, hvalospeva i mitovima o najboljem mestu za zivot u beogradu.
Jer kao sto si rekao , sto je mnogo - mnogo je.
Svako svoga konja gvali, to je nas srpski mentalitet ali vala preterali ste ga.
 
@Kanta

Да те разочарам, ми из тог краја смо добро распоређени у држави, добро организовани и имамо потребну меру и моћи и локал-патриотизма, тако да тај филм садње крмаче од зграде у наш јавни простор сигурно нећеш гледати. Ко то проба, фигуративно речено, разлупаћемо га ко канту.

У међувремену, уживајте сви у некој енергетски ефикасној згради са високим плафонима из двадесетих година.
 
Pantografe, zasto niste "razlupali ko kante" sve ove investitore koji su vam posadili na desetine krmaca u poslednjih 25 godina unutar postojecih blokova?
 
Svako svoga konja gvali, to je nas srpski mentalitet ali vala preterali ste ga.

Opet da te pitam, ko je to ovde toliko hvalio zgrade po Novom Beogradu (?).

Ja sam otvoreno rekao da je moja zgrada jedna od najružnijih na NBGD-u.

Niko sa Novog Beograda nije preterivao u hvalospevima zgrada, već upravo suprotno - oni koji ne znaju šta je Novi Beograd neprekidno pljuju po svemu što ima bilo kakve veze sa Novim Beogradom.
 
Ja ne znam koja tebe muka muči da uopšte obitavaš na ovoj temi. Evo, sad treba ja da otvorim temu "Dorćol je rupa", pa da krenem da tovarim.

(A, od Cara Dušana naniže - stvarno mislim da je rupa, tj. malo rupa, a malo i rupetina)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565952#p565952:120m9fug je napisao(la):
Пантограф » 08 Sep 2018 10:31 pm[/url]":120m9fug]Ja ne znam koja tebe muka muči da uopšte obitavaš na ovoj temi. Evo, sad treba ja da otvorim temu "Dorćol je rupa", pa da krenem da tovarim.

(A, od Cara Dušana naniže - stvarno mislim da je rupa, tj. malo rupa, a malo i rupetina)

Ovaj tvoj odgovor je spustanje diskusije na licni nivo. Ovde pricamo o zgradama, vi ste umesali stanovnike tih istih zgrada u celu pricu i rasprava se prebacila na polje NBG vs Centar.
Niko ovde nije licno bio predmet vredjanja, ti si se ocigledno osetio prozvanim nekim izjavama, bez razloga skroz.

Ja obitavam na ovoj temi da istina ispliva na videlo.
Malo mi je muka da slusam godinama kako je NBG najbolje mesto na svetu i kako je ta arhitektura vrhunska, povraca mi se malo od te propagande.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565944#p565944:sulp8iqt je napisao(la):
Пантограф » Sub Sep 08, 2018 11:16 pm[/url]":sulp8iqt]@Kanta
Да те разочарам, ми из тог краја смо добро распоређени у држави, добро организовани и имамо потребну меру и моћи и локал-патриотизма, тако да тај филм садње крмаче од зграде у наш јавни простор сигурно нећеш гледати. Ко то проба, фигуративно речено, разлупаћемо га ко канту.
Kako je SPC pocela da udara zabelezbe i hipoteke po svakoj slobodnoj parceli na nbgd, mislim da ona postaje investitor no.1 za Novi Beograd, a vidimo da vec radi.

Zar ces protiv svoje vere, izdajnice :lol:
 
Naravno da će rasprava da ide u pravcu NBGD vs Centar, pošto je rečeno kako predratne zgrade u centru imaju izolaciju, za razliku od onih kostura po Novom Beogradu koji nemaju ništa i koje treba srušiti...
 
@spatiotecte
Благо речено, лупетате на велико. Готово ништа тачно нисте вас неколико написали о стању на НБ, а кад је тако, кад нпр. ти, архитекта, поредиш новобеоградске зграде са Хрушчовкама - а свакако знаш да је то глупост - дакле, кад тролујеш у тој мери, то можеш чинити из неког мотива који мени уопште није симпатичан. Окани се тога.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565954#p565954:d0lhvbry je napisao(la):
Kanta » 08 Sep 2018 10:36 pm[/url]":d0lhvbry]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565944#p565944:d0lhvbry je napisao(la):
Пантограф » Sub Sep 08, 2018 11:16 pm[/url]":d0lhvbry]@Kanta
Да те разочарам, ми из тог краја смо добро распоређени у држави, добро организовани и имамо потребну меру и моћи и локал-патриотизма, тако да тај филм садње крмаче од зграде у наш јавни простор сигурно нећеш гледати. Ко то проба, фигуративно речено, разлупаћемо га ко канту.
Kako je SPC pocela da udara zabelezbe i hipoteke po svakoj slobodnoj parceli na nbgd, mislim da ona postaje investitor no.1 za Novi Beograd, a vidimo da vec radi.

Zar ces protiv svoje vere, izdajnice :lol:

Вера је приватна ствар. Травњак у Блоку 1 је јавна ствар.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565957#p565957:13ra3ywa je napisao(la):
Пантограф » 08 Sep 2018 10:39 pm[/url]":13ra3ywa]@spatiotecte
Благо речено, лупетате на велико. Готово ништа тачно нисте вас неколико написали о стању на НБ, а кад је тако, кад нпр. ти, архитекта, поредиш новобеоградске зграде са Хрушчовкама - а свакако знаш да је то глупост - дакле, кад тролујеш у тој мери, то можеш чинити из неког мотива који мени уопште није симпатичан. Окани се тога.

Da, da, mi lupetamo i trolujemo a ti nas uveravas da tvoja Dacija Logan vredi 100000 EUR.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565939#p565939:26bsddlw je napisao(la):
miki-nbgd » Sub Sep 08, 2018 10:10 pm[/url]":26bsddlw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565933#p565933:26bsddlw je napisao(la):
Propeler » Sat Sep 08, 2018 10:49 pm[/url]":26bsddlw]Prosečna plata na NBg-u je formalno najveća, jer se tu nalaze centrale i predstavništva najvećeg broja privatnih kompanija, banaka, osiguravajućih kuća koje posluju u celoj državi, a plate direktora i ostalih su basloslovne za naše uslove. Dakle, te firme posluju u celoj državi. Kad bi poslovale samo na NBg-u, opština se ne bi mnogo ovajdila :kafa: . I to izgleda, većini mora da se objašnjava :dil: .

Kad je reč o tvrdnjama o kvalitetu socijalističke gradnje, to me podseća na onu komunističku mantru, prema kojoj je JNA bila treća najjača armija na svetu :lool: . I tu mantru često i obrazovani ljudi ponavljaju, što samo dokazuje njihovu pritupost. Da li iko ko koristi mozak može da poveruje da je JNA bila jača od kineske armije, indijske i mnogih drugih. Ali o tome su se pisale knjige, eseji i slično. Kasnije su sve te tvrdnje demantovane kada je grupa varaždinskih huligana uterala strah u kosti toj čuvenoj JNA.
ti kad budes bio vlasnim firme slobodno prebaci sediste gde god zelis. i kakve veze jna ima sa nbg u 21 veku? mozda sam pritup ali nikakvu vezu ne vidim. a voleo bih da mi neko od vas ostroumnih navede primer jedne zgrade sa 20+ stanova u bg koja je srusena i umesto nje napravljena nova. eto jedan primer. ja ivako pritup mislim da nema nijedna jer nije finansijski isplativo i da nikad ni nece jer ne postoji takav pritisak trzista.

Veza je u mitomaniji da je JNA bila mnogo jaka i nepobediva, treća vojna sila na svetu i mitomaniji da su socijalni objekti na NBg-u mnogo kvalitetni. I jedan i drugi mit su nastali u doba komunizma, odnosno periodu teške zatupljenosti naroda koja je ostala i do danas. I danas se ta mitomanija i dalje prepričava i mnogi u to veruju.

Ja sam u više postova na ovoj temi osporavao Spatiove ideje o rušenju tih objekata, jer su one apsolutno nemoguće i objašnjavao sam zašto u više navrata.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565958#p565958:f5xhjmx8 je napisao(la):
Пантограф » Sub Sep 08, 2018 11:40 pm[/url]":f5xhjmx8]Травњак у Блоку 1 је јавна ствар.
Upravo tako.
Parcela 970/1: 29.7.2016 УПИС ЈАВНЕ СВОЈИНЕ - РЕПУБЛИЧКА ДИРЕКЦИЈА ЗА ИМОВИНУ je podjednako vlasnistvo Mike iz Vlasotinca i stanara u Pariske komune. Svi smo mi suvlasnici. I kao takvi podjednako odlucujemo.
Parcela obuhvata citav blok 1 izuzimajuci objekte koji su svaki za sebe posebna parcela.
Definisano je kao gradsko gradjevinsko zemljiste sa jednom zgradom od 60m2 za koju nije poznata namena, koja je izgradjena bez gradjevinske dozvole i gde je imalac prava na objektu nepoznat korisnik.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565960#p565960:2be6y577 je napisao(la):
spatiotecte » Sub Sep 08, 2018 10:51 pm[/url]":2be6y577]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565957#p565957:2be6y577 je napisao(la):
Пантограф » 08 Sep 2018 10:39 pm[/url]":2be6y577]@spatiotecte
Благо речено, лупетате на велико. Готово ништа тачно нисте вас неколико написали о стању на НБ, а кад је тако, кад нпр. ти, архитекта, поредиш новобеоградске зграде са Хрушчовкама - а свакако знаш да је то глупост - дакле, кад тролујеш у тој мери, то можеш чинити из неког мотива који мени уопште није симпатичан. Окани се тога.

Da, da, mi lupetamo i trolujemo a ti nas uveravas da tvoja Dacija Logan vredi 100000 EUR.

E, a kad bi ti znao da je njegova Dacia izrađena po JUS-u u doba kad su cvetale ruže u Jugoslaviji i kad nam je ceo svet zavidio koliko smo jaki i bogati, ne bi ti bilo teško da platiš i 200 hiljada evrića taj auto, jer on vredi neprocenljivo :lool: .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565940#p565940:x96wk6ob je napisao(la):
Kanta » 08 Сеп 2018 09:12 pm[/url]":x96wk6ob]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565930#p565930:x96wk6ob je napisao(la):
Giorano Angelo » Sub Sep 08, 2018 10:40 pm[/url]":x96wk6ob]
Указујем јавности на бесмисленост таквог предлога у примеру конкретног објекта, а који произлази из незнања предлагача истог. То је проблематично.
Тај концепт надграђивања објеката је актуелан малтене четрдесет година. И последице тог концепта се могу видети у простору. Заговарање таквог става ми је, у најмању руку, морбидно, али ајде... Свако има право да мисли шта хоће и да се прави да зна о свему и свачему. Тако да је бесмислена дискусија о томе (што се мене тиче).
Пре би се могло говорити о попуњавању, него о допуњавању. Блок 1 је, у суштини, заокружена урбанистичка и архитектонска целина, ма шта ко мислио о ауторима, архитектури ових објеката и урбанизму овог новобеоградског насеља. Ако се добро сећам, никада није постојала идејна концепција неког објекта на месту данашњег Перпера, већ је била предвиђена парковска површина.
И морам да те разочарам - стамбени објекти, објекти друштевног стандарда и Центри МЗ у Блоковима ЦЗНБ нису и неће бити предвиђени за надградњу. Слично важи и за Блокове 1 и 2. Детаље о томе можеш погледати у ЗЗСКБГ-у.
Sve nas javnost slusa, a ovde sve strucnjaci.
Sto se tice ideje nadogradnje ona je logicni sled koji se namece ekstremnim kvalitetom objekata na nbgd. Ukoliko ne moze, ok, druge solucije u skladu sa konceptom.
Blok 1 je zaokruzena celina ali mozda pre 50 godina. Danas je to slobodna povrsina sa mnogo oronulim objektima, dosta slobodnog prostora, objektima divlje gradnje poput Perpera i susednih, nefunkcionalnim prostorima poput Maxija i bioskopa Fontana. A prostor je na takvoj lokaciji i sa toliko kapaciteta da ce promene sigurno uslediti. Pdr se menja cak i u realizaciji nekih projekata, a kamoli da ce neko da zamrzne stanje bloka 1. Koliko stvari se samo promenilo za kratko vreme, tako ce i to. Papir sve trpi.
To sto je pokazano da nista nije za nadogradnju je odlicno. Bar je neko dao realnu sliku stanja u kome se svi ti objekti nalaze. A ne da mastamo o njihovoj izdrzivosti i nosivosti kao da su bunkeri.

Прочитај још једном мој последњи пасус (још боље цео пост), а затим провери шта значе скраћенице. Када то урадиш и утврдиш, упути се тамо за детаље и информиши се. Онда ћеш разумети да ово што си написао у посту нема икаквог смисла за поменуте примере. Толико.
 
Propeler":11zns9f6 je napisao(la):
Ja sam u više postova na ovoj temi osporavao Spatiove ideje o rušenju tih objekata, jer su one apsolutno nemoguće i objašnjavao sam zašto u više navrata.

Neeemoj tako.

Spatio je naš spasilac, hoće da sruši zgrade na vreme, pre nego što se same od sebe uruše zbog propadanja od vlage.

Spatio misli na sve nas, da ne nastradamo bezveze. :mrgreen:

Jer, ako nastradamo, ko će onda kupiti stanove u novim zgradama. :lool:
 
Mozda je tebi smesno sto sam rekao da bi trebale odredjene zgrade da se sruse, i naravno to se nece desiti u narednim decenijama jer ne postoje finansijski uslovi za to.

Ali da smo razvijeni kao neka Francuska ili Nemacka, odavno bi neki blokovi bili pod bager.
Ovo stihijsko popunjavanje starih blokova je samo odraz siromastva nase drzave.
 
Spatio stanovima svim u bg koji su povezani na toplanu isporucuje temereatura 20C +-1
Zgrade koje segriju po utrosku imaju velikih problema zbog idiotskih odluka i loseg sprovodjenja i nacina rada toplana .Za moju zgradu koja ima veoma dobru izolaciju stolariju radili smo racunicu ustede bi bile minimalne na godinu dana plus bi moralo da se ulozi dodatnih 500 € po stanu inace tplane griju do 22h a da bi rezim po utrosku imao smisla morale bi da griju 24h inace postoi tema o toplanama i energetskoj efikasnosti pa mozemo tamo dalje nastaviti ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565955#p565955:10z63gnt je napisao(la):
Vladivoje » 08 Sep 2018 10:38 pm[/url]":10z63gnt]Naravno da će rasprava da ide u pravcu NBGD vs Centar, pošto je rečeno kako predratne zgrade u centru imaju izolaciju, za razliku od onih kostura po Novom Beogradu koji nemaju ništa i koje treba srušiti...
Nemaju izolaciju ali bar imaju malter koji ih stiti vise od golog betona.
A uzgred gradjene su ciglama koje svakako imaju bolju energetsku efikasnost nego betonski zidovi.
 
Vecina ljudi sa Nbg su ZADOVOLJNI kvalitetom zivota u svom kraju. a nas nije malo. 220 000. Nacitali smo se svacega ovde i to sve od ideoloski ostrascenih ljudi koji nikako da shvate da nema vise ni partizana ni cetnika, da nije 1945 nego 2018,nema ni tita ni kralja...i za sve njih jedna stvar je zajednicka. ne zive na nbg, niti bi ikad ziveli. ali znaju da skoro nista ne valja, da samo sto se nije srusilo...besmislica do besmislice. A sto se tice vrednosti staniva da li je nesto dacia ili bmw to ne odredju ni spatio ni propeler ni ja. postoji trziste a u svakoj agenciji ce ti reci da je nbg medju najtrazenijim lokacijama u gradu. a malo je pretenciozno sebe smatrati jedinim pametnim a druge koji se doseljavaju nbg glupim pa da ne znaju sta kupuju.
ps. spatio jesi citao link, taj malter ne doprinosi nicemu. zgrada ti je F kategorija sto se tice en.efikasnosti. kategorija nize od moje od prefabrikovnih betonskih elemenata.
 
Merilo koliko je jedna lokacija atraktivna sa arhitektonske tacke gledista je broj turista koji posecuju tu istu arhitekturu.
U tom pogledu ste ona rupa koju je spomenuo Pantograf, pardon rekao je rupetina.
A cisto sumnjam da je 220000 ljudi srecno sto zivi u socijalnim betonjerkama, neko nema izbora i prinudjen je da zivi tu.
 
Vidim ja da je za neke Novi Beograd samo rupčaga, koju treba popuniti ostacima srušenih zgrada, da bi se nakon popunjavanja rupetina i ravnanja terena prešlo na novogradnju. :lool:
 
Vrh