Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Imas potpuno neracionalan pristup jer ne volis modernizam ako postoji problem sa nekim prefabrikovanim elementom gleda se sta je najracionalnije resenje. umesto rusenje velikih zidnih platna mogu da se ubuse novi ankeri kroz betonski elemenat i usidri u gredu, plocu, stub...jedan anker fi 20 moze bez problema da nosi stotine kg na smicanje. preko toga se stavi fasada ilu premaze zastitni premaz i resen problem. betonske ograde se mogu zameniti secenjem jer to nije ni skupo ni komplikovano.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563184#p563184:14i8ucrr je napisao(la):
miki-nbgd » 29 Aug 2018 05:50 pm[/url]":14i8ucrr]Imas potpuno neracionalan pristup jer ne volis modernizam ako postoji problem sa nekim prefabrikovanim elementom gleda se sta je najracionalnije resenje. umesto rusenje velikih zidnih platna mogu da se ubuse novi ankeri kroz betonski elemenat i usidri u gredu, plocu, stub...jedan anker fi 20 moze bez problema da nosi stotine kg na smicanje. preko toga se stavi fasada ilu premaze zastitni premaz i resen problem. betonske ograde se mogu zameniti secenjem jer to nije ni skupo ni komplikovano.

Kako da usidris u gredu, plocu ,stub koja je takodje porozna?
U primeru Nisa, kako on moze da ankerise bilo sta ako i toj istoj terasi preti da padne?

Ja mogu da ti odgovorim da minimizujes i olako shvatas stepen raspadanja modernistickih zgrada zato sto ih volis.
Ako je tako lako i tako jeftino sanirati te strukturalne probleme, zasto to nije popravljeno odavno onda?
 
Упитан је тај степен распадања. Имајмо на уму да су нпр. на сличан начин, фабрикованим елементима изграђене и скоро све трафо станице у Србији. Такође и многе зграде јавних установе типа школе, поште, болнице, судови, станице полиције, домови здравља и сл.
 
Pa znas kako, jedno je kad malter opada sa fasade, drugo je kad odredjeni delovi konstrukcije otkazuju.

Problem je sto nije uradjeno masovno ispitivanje i ne poznajemo tacno stanje istrosenosti elemenata.
Ali ako pocinju da otpadaju betonski elementi od 1T to ti govori da je problem ozbiljnije prirode.

Betonski most u italiji se isto srusio zbog poroznosti betona.
Jako me cudi da se ovde na forumu toliko umanjuje ovako ozbiljan problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563182#p563182:irldbae3 je napisao(la):
spatiotecte » Sre Avg 29, 2018 6:45 pm[/url]":irldbae3]A pravi i ozbiljan pristup bi bio da drzava proveri statiku svih terasa slicnih objekata svuda u Srbiji.
Zar to nije preduslov za bilo kakav početak radova ali ne samo terasa već objekata? Ako terasa "škripi" onda je i zgrada odnosno teren upitan.
 
Zasto nije uradjeno do sad zato sto se u srb nista nije odrzavano od 1990 do sad onako kako treba
 
ta ploca, stub greda u koju bi usidro anker nije degradirana jer taj prefabrikovani element ide preko njega,. u nisu je pala ograda terase, ne terasa. bitna razlika. ograde su tackasto spojene pa mogu da se nenajvljeno sruse. konzolne terase ili prepusti kako god hoces imaju armaturu koja je usidrena u ploci postavljenu na nekom rasteru 15cm obicno. kad konstrukcija dozivi lom po armaturi (nedovoljno armature, propala armatura...)dolazi prvo do vidljivih deformacija pa tek onda sledi kolaps za razliku od loma po betonu koji se desava nenajavljeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563197#p563197:2fk1ur4k je napisao(la):
direktor » Sre Avg 29, 2018 7:11 pm[/url]":2fk1ur4k]Zasto nije uradjeno do sad zato sto se u srb nista nije odrzavano od 1990 do sad onako kako treba
A pre 1990. kao jeste?!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563196#p563196:19rfmwhx je napisao(la):
Ksenija » 29 Aug 2018 06:10 pm[/url]":19rfmwhx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563182#p563182:19rfmwhx je napisao(la):
spatiotecte » Sre Avg 29, 2018 6:45 pm[/url]":19rfmwhx]A pravi i ozbiljan pristup bi bio da drzava proveri statiku svih terasa slicnih objekata svuda u Srbiji.
Zar to nije preduslov za bilo kakav početak radova ali ne samo terasa već objekata? Ako terasa "škripi" onda je i zgrada odnosno teren upitan.

Pa tako bi trebalo da se pristupi za bilo koje pronalazenje resenja.
Ovde imamo problem objekata koji su napravljeni jako brzo, koji nisu kostali skupo da se naprave jer se stedelo i koji su bili namenjeni relativno velikom broju stanovnika.
Ljudi treba da shvate da stotine hiljada ljudi zivi u betonskim kosturima zgrada, dakle ne zgrade nego kosturi, kome fale fasade tj izolacije, dakle tim zgradama fali elementarni deo koji ih stiti od vlage i propadanja konstruktivnog sklopa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563199#p563199:24bawiko je napisao(la):
miki-nbgd » 29 Aug 2018 06:12 pm[/url]":24bawiko]ta ploca, stub greda u koju bi usidro anker nije degradirana jer taj prefabrikovani element ide preko njega,. u nisu je pala ograda terase, ne terasa. bitna razlika. ograde su tackasto spojene pa mogu da se nenajvljeno sruse. konzolne terase ili prepusti kako god hoces imaju armaturu koja je usidrena u ploci postavljenu na nekom rasteru 15cm obicno. kad konstrukcija dozivi lom po armaturi (nedovoljno armature, propala armatura...)dolazi prvo do vidljivih deformacija pa tek onda sledi kolaps za razliku od loma po betonu koji se desava nenajavljeno.

Jeste tako je i ja to ne sporim ali ovde imamo slucaj gde je i terasa u stanju pred kolapsa posto je utvrdjeno da je terasa naceta i da nije bezbedna.
Ko ce to da popravi? Ko ce da proveri sve terase u Srbiji?
Znaci ili se ide pristupom jbg nema se para snadjite se morate od sada da pazite, ili se ide ozbiljnim pristupom i da se ispita sve to kao sto su se ispitala 4 mosta u Beogradu kad je pao onaj u Italiji.
 
@Spatio
Sve bih to uporedila sa hiruškim zahvatom kome MORAJU DA PRETHODE osnovni pregledi.

Moj drug živi u bloku 45. Zimi bez dva ćebeta ne može ni da sedi a sa pet+jorgan će zaspati a da se ne smrzne. Radijatori mlaki, kroz prozore zviždi opaki severac, zidovi ko zna kakvi, žuti mravi su harali godinama... Ima toga još. Uostalom, imamo fotografije Novog Beograda pa... zaključimo sami. Naravno, nisu svi blokovi isti ali to nije razlog da zbog onih dobro urađenih svi zaćute.
 
Realnost je da je potrebno da se zgradama uradi generalka.
Za to bi bilo potrebno da stanari izdvoje ozbiljne pare koje nemaju.
Tako da ce te zgrade sve vise da propadaju usled hitnih ulaganja kojih nece biti.
Nista nije strasno dok ne dodje do toga da bezbednost zgrade ne bude dovedena u pitanje ali polako se ide ka tome.
 
Uopste ne minimalizujem problem vlage kod prebfabrikovinih elemenata. to je ogroman problem. trazio sam da se srusi par mostova sa montaznim nosacima jer su u takvom stanju da im nema pomoci. ali rusi se tek ako nema drugo resenje. Odrzavanje zgrada je obaveza stanara. kad pocnu da pljuste kazne jer su delovi fasade povredili nekog, ostetili necija kola i stanari ce se aktivirati. drzava tu treba da se aktivira i oko kreditiranja. nista drugo.
 
Problem je taj da je stepen neulaganja toliki da bilo kakvo ulaganje u te iste zgrade dok ne dobiju odgovarajucu fasadu se ni ne isplati.
Recimo ako se modernizuje struja ili stolarija, dakle nesto gde mogu jos stanari nekako da priloze novac, to nece bog zna sta znaciti jer ce zgrada nastaviti da propada strukturalno.

Najiskrenije, ja verujm da kad bi se uradila detaljna procena, dosli bi do toliko visokih suma za kompletno saniranje da bi za odredjene zgrade bila upitna ekonomska opravdanost takvih investicija.

Sta cemo da radimo sa zgradama gde je stepen ostecenosti odnosno cena saniranja 60 ili 70% vrednosti jedne nove zgrade? A takvih zgrada ce neminovno biti.
 
Ja za pocetak ne vjerujem da je uradjena bilo kakva analiza prvo jutro nakon pada ograde kao sto tvrdi n1 ili koja vec mediska kuca
A sta bi ti spatio uradio sa tim ljudima vlasnicima stanova u propalim zgradama koje se ne isplati sanirati
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563219#p563219:3p75eqmx je napisao(la):
direktor » 29 Aug 2018 06:38 pm[/url]":3p75eqmx]Ja za pocetak ne vjerujem da je uradjena bilo kakva analiza prvo jutro nakon pada ograde kao sto tvrdi n1 ili koja vec mediska kuca
A sta bi ti spatio uradio sa tim ljudima vlasnicima stanova u propalim zgradama koje se ne isplati sanirati

Pa ako se ne isplati rehabilitovati zgradu, onda treba da se napravi nova, mislim da je to pravilan pristup, bar tako rade u razvijenom svetu, sve sto nema ekonomsku opravdanost a da nije arhitektonski vredno se tako resava.
Ali ne moze dzava da finansira privatnim licima nove zgrade, znaci to bi jedino moglo da se uradi neka vrsta privatno drzavnog partnerstva.
A ako se drzava ne ukljuci u to onda jbg, ostace stanari sa nekretninama koje gube vrednost i koje ce vremenom da se degradiraju sve vise i vise do te mere da nece vise moci bezbedno da se zivi u njima.
 
Meni zaista nije jasno, kakve su to igrarije države sa zakonima koji primoravaju vlasnike stanova da saniraju nešto što nisu oni gradili? Razumem da vlasnici stanova o svom trošku otklanjaju kvarove u svojim stanovima jer su ih dobrovoljno otkupili ali, kakve veze oni imaju sa celom zgradom, projektom urađenim bez sistematičnog i profesionalnog pristupa gradnji?
 
Ksenija vlasnici stanova su vlasnici cijele zgrade ako ti se nesvidja stan u toj zgradi prodas ga kupis u nekoj kvalitetnoj novogradnji...
 
Kad pominjete cene velikih radova na zgradi, to se ni u najbogatijim državama ne finansira odmah kešom. Firma koja upravlja zgradom obezbedi kredit kod neke banke na 10-15 godina i onda se rata plaća uz ostale troškove.

Drugi je problem što kod nas jedva možete da naterate stanare sa 1-3 sprata da plate neku siću za popravku lifta koji je u kvaru (jer njima ne treba?!) a kamoli da se traže neke ozbiljnije pare za sređivanje fasade, krova, instalacija itd.

Prvi će da blokiraju i da se bune oni koji su napravili špajz od terase. Mi jednostavno kao narod nemamo kulturu kolektivnog stanovanja a realno ne postoji volja da se to reši na nekom višem nivou.
 
@direktor
Nije problem u nesviđanju već u njegovoj upotrebljivosti. Neko se uselio u novi stan, prblema nije bilo a u najavi koliko hoćeš.
Ako smo svi vlasnici cele zgrade zbog čega ne možemo da radimo šta god nam padne na pamet nego moramo za svaku glupost da pitamo opštinu i infostan?

@cloud041
Koliko je njih koji zaista ne mogu da plaćaju ni osnovne troškove bez pomoći sa strane pa samim tim ni dodatne rate naročito ako ih ne tangiraju (npr. lift, fasada, interfon itd. itd.)? Koliko je njih koji razmišljaju tako kako ti pišeš a ostali ispaštaju? I onda mi diša kaže kako smo mi vlasnici cele zgrade. Jesmo ali sutra malo.
 
Infostan nemoras da pitas nista on vrsi objedinjenu naplatu Od opstine treba da se traze dozvole za neke radove kako neko od kosija ne bi srusio noseci zid i narusio statiku zgrade jer eto on bi da spoji dvije sobe ...
Vlasnica si stana i svih pripadajucih djelova zgrade ...
 
Ne mora svako da živi u Beogradu, naročito penzioneri. Prodaš stan u blokovima iz 60tih, preseliš se negde u provinciju u zgradu iz 80tih koja možda i ima izolaciju, i ostane ti keša za banje i lekare i lekove.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ljudi pogotovo stariji su neracjonalni u donosenju odluka sentimentalni i tesko im je da mjenjaju bilo sta
Mnogi ne idu iz bg zbog drustva doktora itd ...
Ima onih racjonalnih koji djeci prepuste stanove oni predju u vikendice itd ...
 
Da sve to, ali po ovoj novoj interpretacija tu realno nema šta da se prepušta ikome, vrednost tih stanova će za 15-25 godina biti nula. Kako vreme ide očekujem da terase počnu sve češće da padaju, a za 10+ godina možemo i da očekujemo da negde u Srbiji u nekoj posleratnoj montažnoj zgradi vrisne deo noseće konstrukcije. Neće biti šta da se ostavi u nasleđe.

Ja lično mislim da sam proletos na Rudo-u (Istočna kapija Beograda) video na dosta mesta erodiran beton gde se armatura nazire.

Možemo se samo moliti Bogu da ćemo za 15tak godina barem malo napredovati kao društvo, da ne bi popločali NBG westovima i a-blokovima.
 
Vrh