Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=562624#p562624:zcr7quik je napisao(la):
Vladivoje » 27 Aug 2018 09:04 pm[/url]":zcr7quik]
spatiotecte":zcr7quik je napisao(la):
Ako Ecole d'architecture Paris Val de Seine laze, onda lazem i ja tebe.
Tako su pricali o modernizmu moji profesori istorije arhitekture, tako sam citao u knjigama, takav sam i ja stekao utisak videvski i ziveci u modernistickim zgradama.

Pazi, to su prilično ozbiljne primedbe na rezultate radova čitavih generacija građevinara, urbanista i arhitekata.

Jeste, zato je i Atinska povelja kao razvojna orijentacija grada odbacena svuda u svetu jos sredinom 70ih godina.
 
Мислим да о проблему самих модернистичких зграда можемо да отворимо неку нову тему. Иако такве зграде чине сигурно преко 70% објеката, у остатку Београда их има још дупло толико и то по свим крајевима, што насељима која су читава настала у периоду кад и НБГ, што уметнутих широм старијих градских целина.
 
Ajmo ovako prosto zasto se nisu radile izolacije na fasadama tada je cijena izolacjinih matrijala bila jako visoka nisu bili razvijeni kao danas a vecinu smo tada morali uvoziti a cijena nafte bila 2$ za barel .
Svezgrade o rmiranog betona koje su izlivane kao zidno platno ili su slagane od gotovih elemenata trebalo bi ispeskirati i uraditi hidrofobnu zastitu betona da vise ne upija vodu to se radi na palati pravde .
Balkon u nisu je slagan od gotovih elemenata i upravo jejedan gotovi samostalni elemen otpao na spoju
Tj mjestu gdje su lezali jedan na drugom .Ti betonski elementi su u nekim slucajevima vezani sajlama kod IMS sistema inace nekad su se te zgrade pratile i IMS je garantovo odredjeno vrijeme postojanost zgrada tipa 60 god od izgradnje .Recimo austrija i dan danas salje obavjestenja kad istekne 100 godina od izgradnje javnog objekta koji su oni podigli bez obzira gdje se zgrada danas nalazi .Da ne garantuju za istu i da mora da se rekonstruise .Za nbg je potrebna analiza i projekat obnove na drzavnom nivou uz jeftine kredite i stanarima i bespovratna sredsta eu fondova itd .
 
И не само за НБГ, ту су и све друге зграде грађене после 2. светског рата, од солитера у Земуну, преко солитера код Прокопа, на Вождовцу, па до целе Бањице, Коњарника, Миријева, дела Карабурме, мноштва зграда по Звездари, Палилули, Врачару, па и на Старом граду исто има неколико десетина бетоњерки, да не спомињем насеља по Чукарици и Раковици. Све то спада под сличну технологију градње и слична годишта изградње.
 
Dakle, većina stambenih zgrada po Beogradu nema izolaciju i fasadu.

Ala će gospoda građevinari da zadovoljno trljaju ruke, a direktore (?). :mrgreen:
 
Vladivoje ti ono bijese treba da radis fasadu oces predracun troskova ....
 
Ja bih ipak pre rekao da je ovo izuzetak i da se to neće ponovo dešavati.

Skoro sam 100% siguran da je do sličnog problema kod hotela Jugoslavije došlo usled radova od stanara, a ovo u Nišu je neki splet okolnosti ili prilikom izgradnje ili neka voda što se gomilala na terasi (sa slike se vidi da je tu svašta stajalo) ili obe te stvari.

I meni je neverovatno da su sve zgrade iz tog perioda građene bez spoznaje o poroznosti betona i uticaja na rđanje armature. Zgrade su stare do 70 godina i već bi se to češće dešavalo.

Da sačekamo još 30-ak godina pa da izvlačimo zaključke.
 
direktor":33juqeqw je napisao(la):
Vladivoje ti ono bijese treba da radis fasadu oces predracun troskova ....

Sve može, pa i predračun, gospon direktore. :mrgreen:

Vidiš kako sve znaš šta kome treba. :lool:
 
Mora fasada uzivo da se obidje za premjer i specifikaciju ...ne more na daljinu plus valjda nije pod zastitom zavoda ...jer onda lele misko ....
 
Seul. Idealna lokacija za ovako nesto kod nas bio bi blok 26.

 
Previše zbijeni objekti koji pritom nisu proporcionalni.
 
Ovo je samo primer arhitekture to je sustina. Ovakve poslovne zgrade dobro bi se uklopile i u stari deo grada.
 
Slažem se, ovakvi objekti su primereniji starom delu grada. Uostalom ova zgrada u sredini podseća na Beograđanku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=562538#p562538:33exwr2g je napisao(la):
Vladivoje » 27 Авг 2018 05:25 pm[/url]":33exwr2g]Ja bih pre rekao da je vlasnik stana sa čije se terase dogodilo obrušavanje nešto nedozvoljeno radio.

Tako nešto se desilo u jesen 2013. godine, na 8. spratu zgrade kod hotela "Jugoslavija", na uglu Bulevara Nikole Tesle i Aleksinačkih rudara.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=562550#p562550:33exwr2g je napisao(la):
Vladivoje » 27 Авг 2018 05:46 pm[/url]":33exwr2g]Evo teksta o pomenutom događaju iz 2013. godine, kod hotela "Jugoslavija":

:arrow: https://www.blic.rs/vesti/beograd/obrus ... ih/78dgzmz

Teško da tako nešto može da se dogodi "samo od sebe".
Реч ј о овој згради, а ту зграду је градио Енергопројект.
https://www.google.rs/maps/@44.828175,2 ... 6656?hl=sr

За ову зграду је везана и једна интересантна ствар. Изграђена је у "супротном" смеру. Улази у зграду, од броја 2 до 8, су оријентисани према унутрашњости блока тј. лице зграде је окренуто према унутрашњости блока. Требало је да буде супротно, односно да лице зграде-улази, буду према улици Алексиначких рудара.
 
Evo i sustinski deo clanka koji opisuje problem poroznosti betona, dakle receno je od prilike isto sto sam i ja probao neuspesno da objasnim ovde na forumu.

"Kasnije su nam rekli da na terasi zapravo nije bezbedno stajati. Pao je deo, može da padne i ostatak. I ne samo u ovom stanu. I ne samo na ovoj zgradi.

"To je praktično problem svih zgrada u ovom gradu, jer nijedna nije imala celoviti program investicionog održavanja, a posebno u ovom delu grada koje su građene po principu Lego kockica. Blokovi su dovoženi sa strane, naslagani jedan na drugi", kaže Nenad Hafner, direktor Javnog preduzeća Nišstan.

Zašto je ovaj blok pao? U Nišstanu objašnjavaju da su problem spojnice čiji je rok trajanja 15 godina, a stoje 40."
 
Koliko malouman treba neko da bude pa da na zgradu stavi spojnice sa rokom trajanja od 15 godina? To je apsurdno, i tih 40 godina je prekratko... ali 15 godina je apsurdno prekratko.
 
Šta god da je, ako je istina, za ovakve stvari samo za guše hvatati...

I sada kažu, ono što su građani decenijama izdvajali za održavanje - pojela maca...
 
pa naravno da nije na spojnicama koje traju 15 godina, ali jeste na armaturi koja je očigledno bila izložena i istrulila (pojela rđa decenijama). A u međuvremenu nikada nije ništa održavano.

Terase su problematične u Srbiji u svakoj gradnji, a u ovim blokovskim naseljima dolaze do izražaja zbog broja terasa/lođa i neodržavanja prethodnih decenija. Naravno i činjenica da kvalitet gradnje je varirao od zgrada do zgrada.
 
Mi nikako da ukapiramo da zgradama treba održavanje, ne možeš da napraviš nešto i da stoji 50 godina da ne uložiš ništa u njega. Svi rekonstruišemo enterijer jer živimo u njemu dok spoljašnjost zgrade nas ne zanima.
 
Zašto je ovaj blok pao? U Nišstanu objašnjavaju da su problem spojnice čiji je rok trajanja 15 godina, a stoje 40."

Znači tako (?).

Oni su to znali, ali su tolike godine mudro ćutali, dok se nije ovo desilo.

Zašto o tome nisu pričali pre 2, 5, 10 ili 20 godina (?).
 
Vladivoje":2o7db538 je napisao(la):
I sada kažu, ono što su građani decenijama izdvajali za održavanje - pojela maca...
Pojela maca penzioni i zdravstveni fond pa što ne bi i fond za održavanje.
 
Nisam bas siguran da su ljudi decenijama izdvajali za odrzavanje, te cifre su vise da se mokrom krpom prebrise hodnik, i ponekad popravi lift.
(isto kao sto je to za penzioni fond ustvari mit -jos pedestih i sfrj penzije su bazirane na sistemu tekuceg finansiranja)
 
Vrh