Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Jaвна зелена површина, колико знам. Прво је била кафе-приколица, а потом је настала и баштица са оградом. Изашао је данас мој текст у Политици о томе. Надам се да ће сутра бити доступно и на интернету.
 
Ovo treba suzbiti prijaviti beokomu na tivter i redovno ovo je bas divljastvo odakle vuku struju
Meni ovo ispred zgrade sve sa papirima ne bi postavili gdje saglasnost zelenila itd itd
 
Kao da je prikljucak na koka kola trafiku kojo isto nije mjesto tu .
Izgledalo je kao slucajno parkirana tu da se zavara trag ...
Da je zelena povrsina bila sredjena mozda ne bi doslo do svega ovoga ...
Koliku parcelu imaju soliteri oko sebe
 
Već posle prve fotografije podsetilo me je na Rusiju i njihovo poimanje ''estetike'' i ''kombinovanja lepog i korisnog''.
Al tek na ovoj drugoj slici sve zaista izgleda ko neka Rusija. Još samo fali svetleći grb na krovu kioska.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554445#p554445:1f93ai4h je napisao(la):
direktor » 25 Јул 2018 02:23 pm[/url]":1f93ai4h]Kao da je prikljucak na koka kola trafiku kojo isto nije mjesto tu .
Izgledalo je kao slucajno parkirana tu da se zavara trag ...
Da je zelena povrsina bila sredjena mozda ne bi doslo do svega ovoga ...
Koliku parcelu imaju soliteri oko sebe

То сам и ја претпоставио. Међутим, не могу 100% да тврдим. Можда јесте, можда није. Ти силни каблови иду у суштини од куле бр. 3. Тако да станари из те куле, како ми је рекао један комшија, плаћају струју за трафику на пример. То им је урадио бивши председник кућног савета. Да ли су нешто предузели, не бих знао. Односно, немам информације о томе.

У праву си, директоре, за зелену површину. :( Мада мислим да доста зависи од тога да ли ће се неко побунити. Ћутањем се само оправдавају овакве работе...

Пријавио сам Беокому преко твитера. То си ме добро подсетио. :)

Не знам како је испарцелисано, али нека груба површина куле у основи је око 484 квадрата, док је површина гравитирајућег простора око 2.780 квадрата.
 
Onda je i kiosk i ta prikolica na parceli najblize kule treba provjeriti na katastru
Pa ako im ne placa nista naduvati ih da se ciste
Ako neplacaju struju 3 kuli fino da ih iskljuce sa iste
Bahatosti nikad kraja u ovom gradu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554168#p554168:l7n2t3es je napisao(la):
direktor » Uto Jul 24, 2018 8:13 pm[/url]":l7n2t3es]A da uradis za forum za svojiu dusu vizuelno dvje fotke prije i poslije to ne
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554173#p554173:l7n2t3es je napisao(la):
Nebojsa » Uto Jul 24, 2018 8:21 pm[/url]":l7n2t3es]A kako bi bilo da beobild pokrene tu akciju i da predlog rekonstrukcije i ulepsavanja Novog Beograda gradu
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554294#p554294:l7n2t3es je napisao(la):
Nebojsa » Sre Jul 25, 2018 1:48 am[/url]":l7n2t3es]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554175#p554175:l7n2t3es je napisao(la):
Ksenija » 24 Jul 2018 07:24 pm[/url]":l7n2t3es]@Nebojša
Mora li stručno ili može npr. akvarel, gvaš ili olovka?
Ja se ne zaj**** vec mislim ozbiljno
Kada pogledam predloge direktora a naročito Nebojše, moje pitanje je ni manje ni više neozbiljno od njihovih. To što je spatio dobronameran sasvim je druga stvar mada, da sam na njegovom mestu ne bi mi palo na pamet da se prihvatim takvog posla i zapitala bih se, šta time dobijam a pre svega, da li bi iko od nadležnih prihvatio bilo kakav predlog sa Beobuild foruma. Po malo neozbiljno, zar ne?

Uostalom, spatio svoju stručnost može, a verujem da to već čini, pokazati na drugi način a ne na BBforumu gde, makar na ovoj temi, ne nalazi na razumevanje. Kome onda treba da udovolji a tek kome da se dokaže? Budimo ozbiljni.

Moj utisak: u polemici sa spatiom, izuzimajući par članova, jasno se vidi ko je stručan a ko laik pa još sujetan. Kao laik dala sam svoje mšljenje i ne vidim da sam time ikoga uvredila osim ondašnjih projektanata-diletanata koji su od ledine napravili naselje svesni da rok trajanja i nije toliko bitan. Da im je dozvoljeno moglo se to korektno uraditi.

P.S. Pisala sam da ne bih kročila na NBG da u njemu živim, da me ništa ne navodi u tom pravcu i zato molim da se ne spekuliše mojim rečima.
 
Draga nasa Ksenice bb forum i njegovi clanovi su vec dosta toga uradili za ovaj grad kao i sama redakcija bb
To sto ti o tome ne znas nista to je drugi par opanaka .
Inace sve je radjeno besplatno da grad bude bolji i ljepsi
 
Kako bih ja to znala ako nigde nije navedeno? Dajte temu o doprinosu BBforuma pa da svi znaju, mislim da bi to bio vrlo značajan podatak. Evo baš me zanima tvoj doprinos pošto to potenciraš.
 
Pa car je u traganju jos nisi obisla sve djelove foruma .
Teme postoje necu samo da se reklamiram .
 
@direktor
Čar je u životu van virtuelnog sveta a ne u trganju za temom koja bi morala biti lako uočljiva, istaknuta (topovana) jer zapravo i ne zna se da postoji (osim starijih forumaša, pretpostavljam). Inače, sistematizacija foruma/tema je prilično nesređena pa me ne čudi što nisam naišla na temu od tolike važnosti.

Ok, ne moraš da ostaviš link ka temi iako si se već reklamirao. Možda mi dojavi neki dobronamernik pa da se izvinim svim dobročiniteljima i zahvalim što su svoje znanje svesrdno poklonili Gradu, pa samim tim jednim delom i meni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554669#p554669:3kroz4iz je napisao(la):
Ksenija » 26 Јул 2018 06:35 am[/url]":3kroz4iz] Kao laik dala sam svoje mšljenje i ne vidim da sam time ikoga uvredila osim ondašnjih projektanata-diletanata koji su od ledine napravili naselje svesni da rok trajanja i nije toliko bitan. Da im je dozvoljeno moglo se to korektno uraditi.

Овде се поставља питање са којим правом ти некога називаш дилетантом? На основу чега засниваш такву тезу? И са којим правом улазиш у вредновање нечега што евидентно не познајеш, а што се види из коментара? То што ти се не свиђа Нови Београд је твоја приватна ствар. То и не треба да буде предмет расправе на овом форуму, што видим да потенцираш, вероватно да би скренула пажњу на себе. Исто тако немаш право да било кога (иако можда није жив) вређаш.

Морам да приметим (нисам често ту) да је Беобилд изгубио један вид аргументоване и објективне расправе, те да је постао место где се јављају дилетантски коментари, непоткрeпљени ниједним ваљаним објективним аргументом и најпримитивнијим обликом вређања, попут горе наведеног.

Игоре, замолио бих те да оваке ствари бришеш. Појавни облици говора мржње (па самим тим и фашизма) не би смели да буду одлика овог форума, који прате, истини за вољу, и доста значајни људи из различитих сфера, у што сам се више пута уверио у јавности.
 
E pa ovako ti Ksenija ako mislis da je ovaj forum jedno sranje na koje niko ne obraca paznju grdno se varas, obracaju oni paznju itekako ali ih zabole uvo da uredjuju ovaj grad, tj ulice i zel povrsine i fasade. Samo da ti kazem da bi se svi prihvatili tog posla ne samo spatio, tj svako ko iole voli ovaj grad i kome je stalo da mu bude lepo kad izadje napolje da se proseta ulicom ili parkom itd.
I jos da kazem to sto se vadis sad za Novi Beograd kao da te nista nevodi u tom pravcu pa kao nikad u njemu nebi krocila provaljena si, to je glupo, to bi isto bilo kao kad bi ja rekao da nikad nebi ziveo u Londonu jer me nista nevodi u tom pravcu ... mislim sta reci
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554722#p554722:3mxxfnl4 je napisao(la):
Giorano Angelo » Čet Jul 26, 2018 12:03 pm[/url]":3mxxfnl4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554669#p554669:3mxxfnl4 je napisao(la):
Ksenija » 26 Јул 2018 06:35 am[/url]":3mxxfnl4] Kao laik dala sam svoje mšljenje i ne vidim da sam time ikoga uvredila osim ondašnjih projektanata-diletanata koji su od ledine napravili naselje svesni da rok trajanja i nije toliko bitan. Da im je dozvoljeno moglo se to korektno uraditi.

Овде се поставља питање са којим правом ти некога називаш дилетантом? На основу чега засниваш такву тезу? И са којим правом улазиш у вредновање нечега што евидентно не познајеш, а што се види из коментара? То што ти се не свиђа Нови Београд је твоја приватна ствар. То и не треба да буде предмет расправе на овом форуму, што видим да потенцираш, вероватно да би скренула пажњу на себе. Исто тако немаш право да било кога (иако можда није жив) вређаш.
Pre svega, predlažem ti da ispravno tumačiš reč "diletant" a zatim da pročitaš nastavak (ovoga puta boldovala i povećala font) jer da si i to uzeo u obzir pretpostavljam da bi drugačije komentarisao ukoliko si ozbiljan. Da li je neko tvoj bio učesnik u projektovanju zgrada ne znam, ali me sve navodi da je tako jer si pisao ostrašćeno što u krajnjoj liniji nije bitno za temu.

Морам да приметим (нисам често ту) да је Беобилд изгубио један вид аргументоване и објективне расправе, те да је постао место где се јављају дилетантски коментари, непоткрeпљени ниједним ваљаним објективним аргументом и најпримитивнијим обликом вређања, попут горе наведеног.
Umesto odgovora upotrebiću tvoju rečenicu: "Овде се поставља питање са којим правом ти некога називаш дилетантом?" Dakle, osuđuješ nešto a zatim to isto radiš. Kako ovu pojavu tumači psihologija?
Игоре, замолио бих те да оваке ствари бришеш. Појавни облици говора мржње (па самим тим и фашизма) не би смели да буду одлика овог форума, који прате, истини за вољу, и доста значајни људи из различитих сфера, у што сам се више пута уверио у јавности.
Ovo je već ozbiljna osuda. I kako ti znaš da ja nisam jedna od onih koja posmatra? M, Angelo?!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554748#p554748:3mxxfnl4 je napisao(la):
Nebojsa » Čet Jul 26, 2018 1:28 pm[/url]":3mxxfnl4]E pa ovako ti Ksenija ako mislis da je ovaj forum jedno sranje
Ovo su tvoje reči, moje mišljenje o forumu je sasvim drugačije, a to što nisi razumeo u kom kontekstu sam pisala što se angažovanja projektanata koji su članovi BBforuma tiče, već nije moj problem.

I jos da kazem to sto se vadis sad za Novi Beograd kao da te nista nevodi u tom pravcu pa kao nikad u njemu nebi krocila provaljena si, to je glupo, to bi isto bilo kao kad bi ja rekao da nikad nebi ziveo u Londonu jer me nista nevodi u tom pravcu ... mislim sta reci
Ma super je kada si me ti provalio. :mrgreen:

A evo fotografija s početka teme gde se jasno vidi ono protiv čega sam iz sve snage. Ništa lakše nego porušiti ovakve zgrade pa čak i raseliti stanovništvo samo kada dođe vreme za to kakav god uzrok bio. Bitno je da zelenilo buja, ono uvek dobrodođe.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=43537#p43537:3mxxfnl4 je napisao(la):
Goldstein » Pon Mar 09, 2009 8:21 pm[/url]":3mxxfnl4]Paviljoni. Ulica Radoja Dakića. Iza zgrada sa leve strane , paralelno sa R.Dakića je Tošin Bunar (ne vidi se na slici). U pozadini se vidi Zemun, kao i tri solitera u Vrtlarskoj kod zemunskog parka. Ovi niži objekti u prvom planu su deo Instituta za majku i dete.
1znaj2p.jpg


Ulica Otona Župančiča. Desno - blok 2. U pozadini se naziru paviljoni. Ovo je slikano najverovatnije sa solitera kod ''Fontane'' u čijem prizemlju je nekada bila Robna kuća ''Beograd''. Ova niža, izlomljena zgrada se bolje vidi na trećoj slici.
5n21z5.jpg


Ulica pariske komune. U prvom planu blok 2, sa soliterom na broju 2 u Ulici pariske komune i dve dugačke osmospratnice. Iza druge osmospratnice - OŠ Lenjin! Sa leve strane se nazire deo solitera u čijem prizemlju je bila RK ''Beograd a pored nje se vidi i petospratnica sa druge slike i Ulica Otona Župančiča koja ide dalje ka paviljonima.
246weia.jpg
 
Видиш, Ксенија, на последњој слици је и моја зграда. Тешко да ћеш ти доживети да је неко сруши. Веома тешко. Ми смо тамо зајебани типови.

Разумем Ђорана Анђела, иако је претерао. Ако не волите Нови Београд - не волим, узгред ни ја многа ваша нехигијенска насеља са друге стране Саве - не знам који мој посећујете овај топик.
Ај сад уживајте у вашим орнаментима на фасадама... и осталим симболима малограђанштине.
 
Cekaj polako Pantografe, ti si razuman covek, molim te nemoj sad i ti da krenes sa pricom NBG vs Stari grad, nije to poenta znas i sam.
Ja kroz ove Ksenijine slike shvatam da se ona protivi trpanju ljudi u neki objekat kao u kokosincu odnosno da su svi stanovi nabijeni (bez vrejdnanja tih istih ljudi to kazem) i protiv serijske gradnje jednog te istog objekta koji je kopiran X puta. Dakle u tom smislu smatram da je u pravu i to je jos neko pomenuo pre nje. Ono sto stvara monotoniju odrejdnih blokova na NBG je sigurno i to sto su nakalemlili jedan te isti objekat pa se sve to ponavlja u nedogled. (najpre mislim i na blokove zvani "blokovi")
Isto tako si u pravu kad kazes da postoje nehigijenska naselja u starom gradu i to apsolutno treba da se resi i niko se nece vredjati sto je to pomenuto jer je tacno.
 
@Пантограф
Kao da će tebe pitati da li da ruše ili ne?
I što da se ne oglasim na ovoj temi? Da me nisu isprozivali verovatno bih stala tamo gde sam naglasila kraj mog učešća. Na kraju, arhitektura je umetnosti pa dozvoli, ako me zanima umetnost ne moram samo gledati ono što mi se dopada da ne kažem "malograđanštinu". Ovim si me baš iznenadio.
Mašem ti sa obala lepog plavog Dunava, iz salonca sa kitnjastim plafonom. Nisam kriva ja već baba i hvala joj na tome. :D
 
Ксенија, остави се рушења нечије куће, то је непристојно. Неће бити рушена. Никад. Бетон траје и хиљадама година (види: римски Пантеон). Ти си захвална својој баби на кући са орнаментима, а ја свом деди што се ту доселио. Ето.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554804#p554804:2ecgzb4r je napisao(la):
spatiotecte » 26 Jul 2018 04:43 pm[/url]":2ecgzb4r]
Ja kroz ove Ksenijine slike shvatam da se ona protivi trpanju ljudi u neki objekat kao u kokosincu (bez vrejdnanja tih istih ljudi to kazem) i protiv serijske gradnje jednog te istog objekta koji je kopiran X puta. Dakle u tom smislu smatram da je u pravu i to je jos neko pomenuo pre nje. Ono sto stvara monotoniju odrejdnih blokova na NBG je sigurno i to sto su nakalemlili jedan te isti objekat pa se sve to ponavlja u nedogled. (najpre mislim i na blokove zvani "blokovi

Е, одлично, вероватно имаш у виду твој други град, Париз? Јер, Османовски блокови из 19. и 20. века су до у мансарду прекопирани, нема града са досаднијом стамбеном архитектуром од Париза (да ствар буде смешнија, и толико критиковани блокови 61-64 грађени су по лиценцном, француском систему индустријске градње "Баланси" - зато и највише подсећају на француске модернистичке блокове, који су конц-логори у поређењу с нашим, "комунистичким").

А опет је Париз супер град.

И Нови Београд је супер - видиш ли да га ми који тамо живимо, не критикујемо превише? Шта ти то говори? Да смо сви неразумни људи и будале? Па, тешко.

Али, поврх свега, ти, као архитекта, требало би да, увидевши какве све стамбене зграде и читава насеља су у Београду настали у последње две и по деценије, превреднујеш свој однос пре "комунистичкој" архитектури (која, узгред, то није), јер је она, за ову која је дошла после ње, злато.
 
E pa Pantografe, dao si pravi primer, Pariz, dakle u pravu si, Hausmanove zgrade se ponavljaju u nedogled i tacno je, to zna da bude malo monotono, pa cak i malo vise, ali opet te zgrade su same po sebi vrhunske salonske palate i pune su detalja i kao takve stvaraju jednu skladnu celinu i ako kopirane X puta.

A posto smo ocigledno u krivu po vama, evo sad prilike da objasnite nama neupucenima u cari brutalizma i modernizma sta vi vidite lepo u ovome, tj prosvetlite nas jer zaista gledam ove slike i ne vidim sta je tu prijatno za oko?

file.php

20047867_2XCneEYP0JzzUktF2FUI8C1GHXc-B0uRzYCLROFYPqA.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554811#p554811:3u7mladm je napisao(la):
Пантограф » Čet Jul 26, 2018 6:00 pm[/url]":3u7mladm]Ксенија, остави се рушења нечије куће, то је непристојно. Неће бити рушена. Никад. Бетон траје и хиљадама година (види: римски Пантеон).
Rušenje je pominjao neko davno pre mene. Valjda si i tome nekome zamerio ili sam baš ja zgodna za tu "namenu". Nije lepo, ali mene ne boli.
P.S. Ah da, baš je divno živeti među betonskim zidovima.
 
Ja stvarno ne znam kako da se napravi novi grad bez kopiranja objekata. Da svaka zgrada bude drugačija? Kako (osim po boji fasada ili terasa) ?
 
Svi vi kojima su neki delovi NBGD ružni, ja i dalje ne razumem zašto svoje mišljenje predstavljate kao istinu oko koje se ceo svet slaže?

Sve arhitekte i umetnici misle da je NBG ružan?

To je vaše mišljenje i poštujem ga, ali to ne predstavlja apsolutnu istinu, jer to nije matematika gde se nešto može predstaviti kao apsolutno tačno.
 
Vrh