Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

@spatio

Hehe, dobar ti je ovaj post, ja nikog nisam vređa, ali vidi kako ste iskompleksirani :DDDDD

Osećam se lično prozvanim mada ovaj put nisam dobacio do toga da pomenem stari grad ni u jednom svom postu, ali čini mi se da ni drugi nisu stigli dotle da tebe lično (bar u ovih par strana) nešto prokomentarišu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554060#p554060:1as7qjur je napisao(la):
DusanBG » 24 Jul 2018 03:00 pm[/url]":1as7qjur]I svejedno su uspeli da naprave lepše zgrade od ovih u BNV, pošto ne vidim čime se ovo stakleno braon čudo pa ističe. A projeki ostalih vidim izgledaju kao kopije postojećeg NBG (i drugih delova grada koje si dobro primetio).

Ali i dalje mi nije jasno koje su to pa zgrade mogli da grade? gde se to masovno grade stambeni objekti vrhunske arhitekture, pa da vidim u kom su to pravcu trebali da odu?

Ok je to sto kazes za Residence i u pravu si ali da se ne lazemo Vista, BW Park i Arkadia su pljunuti NBG soliteri. Njihova arhitektura se zestoko kritikovala (i treba da se kritikuje ja se potpuno slazem, uzasne su te zgrade). Ali onda ti isti ljudi sto su kritikovali Vistu i Park kazu za "svoje" solitere da nisu ruzni SAMO zato sto zive tamo, znaci problem je ovde emotivne prirode a ne estetske.
Mislim solitercina je solitercina, bilo da je gradi Tito ili Vucic to je ista stvar.

Da odgovorim na tvoje pitanje sta su mogli da grade u ono vreme, pa nisu mogli nista drugacije jer se tako gradilo svuda u svetu u to doba ali danas taj isti svet je video da taj eksperiment nije bio dobar i koriguje te greske proslosti. Modernisticki blokovi se prepravljaju, ruse ili ulepsavaju, menjaju im se fasade, dodaju se arhitektonski elementi da bi se razbile te glomazne forme.
 
To sto ti i ostali radite je da analizirate izgled nekih zgrada van vremena kad su nastale i van okruzenja u kome se nalaze. Dakle, vreme je 60-70 godine proslog veka, Atinska povelja i modernizam. Okruzenje su slicne zgrade i zelenilo sa kojima cine neraskidivu celinu. Ako tako posmatras izgleda zgrada videces da nbg nije ruzan. Ako zgrade posmatras kao da su na Kosancicu, naravno da su ruzne. BNV je sasvim druga prica, i sto se tice vremena gradnje i okruzenja. to je valjda svima jasno.
 
Vreme prolazi, zgrada ostaje, tako da je bitno kako ona izgleda nevezano za vreme kada je gradjena.

Ja sam samo hteo da ukazem na potrebu da se u smernice buduceg razvoja Novog Beograda ukljuci komponenta estetske revitalizacije jer se na ovoj temi prica o parkinzima, novim zgradama, livadama dzubretu a estetika je ostavljena u drugi plan a misljenja sam da je ona jedan od najbitnijih faktora koji bi trebao da se poboljsa tamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554067#p554067:3o4p55ps je napisao(la):
DusanBG » 24 Jul 2018 03:16 pm[/url]":3o4p55ps]@spatio

Hehe, dobar ti je ovaj post, ja nikog nisam vređa, ali vidi kako ste iskompleksirani :DDDDD

Osećam se lično prozvanim mada ovaj put nisam dobacio do toga da pomenem stari grad ni u jednom svom postu, ali čini mi se da ni drugi nisu stigli dotle da tebe lično (bar u ovih par strana) nešto prokomentarišu.

Pa zar nije kompleks da neko komentarise lepotu nekog objekta a da dobije (nekoliko) odgovora tipa:
"kod vas preko puta je sve nabijeno, bolji je zivot kod nas jer ima vise mesta i sve je prakticinije"
Ko je pricao o tome gde je bolje ziveti kad je pitanje bilo vezano za to da li je nesto lepo ili nije?
 
spatiotecte":32jv46wj je napisao(la):
Grad mora da se ukljuci da bi resio odredjene probleme koje stanari sami ne mogu. Secas li se pre par godina programa popravimo zajedno gde je grad finasirao 80% radova a stanari ostali deo, to je bila dobra akcija.
Inace ne mogu stanari da se dogovore samostalno pogotovu na NBG gde odredjene zgrade imaju vise od 100 stanova.
Znas kad ce da se dogovore stanovnici Televizorke ili Mercedeske da renoviraju fasadu? Nikad. Jednostavno ih ima previse.
Ja ne mogu da verujem sta ovo pises i da bas ti ovo pises.
Pa covece 2018. godina je.
Komunizam je mrtav, drustvena svojina odavno ukinuta, a i drzavna maksmalno smanjena.

Pricati kako grad treba da finansira obnovu necije privatne zgrade "jer taj nema mogucnosti" je kao kad bi tebi neko rekao da od svojih prihoda finasiras kupovinu kola ili odrzavavanje istih nekom iz komsiluka ko nema novca.
Realno, tice li se to tebe? Naravno da ne.

Na stranu sva nepravda oko otkupa stanova i sto je zaista zalosno da ljudi koji su stanove kupili po ceni par m2 sada 'zapomazu kako nemaju za odrzavanje' sopstvene imovine.
No to nema veze sa NBG, vec je prisutno sirom zemlje.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
pa mislim da su se ljudi osetili prozvanim (kao i ja) kada dobiju komentar, što je NBG ružan, gadan, itd. I to sam već prokomentarisao u prvom postu na ovu temu (kao što rekoh ponavljaju nam se ove razmene svakih godinu dve).

I posle takvog komentara, ljude odvuče komentar naravno na celokupni utisak i život, i raspline se tema. Pa kada neko kaže "ne bih kročio tamo", to valjda ide dalje od toga "ružna vam zgrada". a, 'fala bogu ružnih zgrada nam nigde ne manjka...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554081#p554081:h7ewuda0 je napisao(la):
laki72 » Tue Jul 24, 2018 4:51 pm[/url]":h7ewuda0]
spatiotecte":h7ewuda0 je napisao(la):
Grad mora da se ukljuci da bi resio odredjene probleme koje stanari sami ne mogu. Secas li se pre par godina programa popravimo zajedno gde je grad finasirao 80% radova a stanari ostali deo, to je bila dobra akcija.
Inace ne mogu stanari da se dogovore samostalno pogotovu na NBG gde odredjene zgrade imaju vise od 100 stanova.
Znas kad ce da se dogovore stanovnici Televizorke ili Mercedeske da renoviraju fasadu? Nikad. Jednostavno ih ima previse.
Ja ne mogu da verujem sta ovo pises i da bas ti ovo pises.
Pa covece 2018. godina je.
Komunizam je mrtav, drustvena svojina odavno ukinuta, a i drzavna maksmalno smanjena.

Pricati kako grad treba da finansira obnovu necije privatne zgrade "jer taj nema mogucnosti" je kao kad bi tebi neko rekao da od svojih prihoda finasiras kupovinu kola ili odrzavavanje istih nekom iz komsiluka ko nema novca.
Realno, tice li se to tebe? Naravno da ne.

Na stranu sva nepravda oko otkupa stanova i sto je zaista zalosno da ljudi koji su stanove kupili po ceni par m2 sada 'zapomazu kako nemaju za odrzavanje' sopstvene imovine.
No to nema veze sa NBG, vec je prisutno sirom zemlje.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk

Laki, moram reći da se ne slažem, stanje je takvo da ni u fensi, ni starim, ni novim, ni raspalim, itd zgradama sami stanari nikada ne bi pristali (svi) da odrade rekonstrukciju fasade sa najrazličitijim izgovorima.

Ja vidimi rešenje samo u pretvaranju ove obaveze prakično u porez, koji bi se direktno koristi za investicije na održavanju zgrada (što jelte imamo već na infostanu, ali te pare nestanu ili su nedovljne). Time bi došli na to da "grad" finansira parama građana xx%, a da se po potrebi pri samim radovima stanari uključe sa xx% koji bi im u tom momentu manje opteretili budžet. Dok god ovo ne bude u formi obaveznog poreza, nema šanse da se skupe pare od svih stanara, a slažem se da je održavanje objekta skoro pa jednako održavanju sopstvenog prostora.

Na dug rok, u kom ćemo valjda konačno postati iole pristojnija država (ne AV "pristojna"), ovo bi postalo praktično normalan trošak života, kao što je bilo koja dnevna potreba.
 
Laki ne razumem tvoj komentar na ono sto sam napisao u smislu da nateras, ne na desetine vec stotinu stanara da se dogovore da renoviraju ogromnu zgradu (neka to bude Televizorka koju smo pomenuli na primer) koja izizskuje velika sredstva.
Tako da potvrdjujem ono sto sam rekao i do sad da drzava mora da se ukljuci (na neki nacin, ne znam koji) u sve ovo jer inace dogovora nece ni biti.
U tom smislu se slazem sa odgovorom koji ti je dao DusanBG i dao mu plus za to kao dokaz da ne napadam stanovnike NBG-a u onome sto pisem.
 
Prvo stanari se mogu natjerati kaznama i pristupima fondova eu i jeftinim kreditima
Spatio ti nisi objektivan po pitanju nbg mrzis i ne podnosis ga pogotovo taj sistem koji ga je gradio (vjerujem iz privatnh razloga ) Da je komunisticka propaganda gora od vuciceve to se varas .Kad taj nbg ne valja nicemu cemu tvoje kolege arhitekti dolaze da se dive nekim zgradama i urbanizmu .
Kazes soltercina ko solitercina ruzna bez detja ktinjaste fasade estetike
Pa kaze jednako ruzno ovo na nbg i bgh2o
Kako mozes da poredis nesto sto se danas gradi 40 godina poslije sa zgradom iz 70 tih koja je tada bila u duhu vremena i aktuelna
Dok bgh2o je kopija te zgrade iz 70 tih solitera i to veoma losa kopija plus urbanisticki daleko gora i da kosta papreno .Valjda smo napredovali za 40 god pa su zgrade i urbanizam trebale biti bolje u bgh2o ili pak nismo .
Reko ja da je nbg u artnuvo uradjen a u zenili ti bi trco na nbg .Samo kratkak osvrt vracar si oce kod hrama pojma nemam zasto pola ulica nema zelenilo ni krsten trotar ukradu na garazama. Naprave sprat viska ulica postane kanjon. Sunca bez mjeseca bez parka igrailista nova nisu gradjena samo kvadrati kvadtati
 
Pre svega velika zgrada - veliki broj stanara i obrnuto mala zgrada - mali broj stanara. Da je u pitanju samo krecenje fasada verujem da bi se relativno brzo stanari dogovorili bez potrebe za mesanjem grada medjutim u ovom slucaju u pitanju je i ugradnja izolacije znaci komplet rekonstrukcija na hiljade fasada. Ljudi za to nemaju para. Treba u stvari videti, neka svako ukalkulise koliko treba da izdvoji para za svoj deo fasade znaci stiropor + lepak + mrezica i plus krec pa onda da se sve to pomnozi sa brojem stanova i to je to. Tako da se uradi sa svim zgradama, da se zapocne velika akcija na teritoriji opstine.
 
Direktore, ja ne mrzim NBG niti se lose osecam kad sam tamo, samo kazem da je ruzan i da mu je to najveca mana.
Nemam problem sa komunistima, nisu mi nista oduzeli za vreme nacionalizacije tako da nije licne prirode.
Samo smatram da je za vreme njihove vladavine Beograd postao mnogo ruzniji, tj ubacivanje solitera u stari grad i takve neke gluposti koje su radili su prava katastrofa za grad.
Smatram vreme Kraljevine kao zlatno doba Beograda, ono sto je planirala Kraljevina za NBG je bilo mnogo lepse da su imali para to da urade nego ovo sto postoji sada.
Velika steta sto nije NBG izgradjen pod okriljem Kralja. Imali bi smo 2 lepe polovine grada, ovako kao da imamo 2 razlicita grada u jednom.
 
Znaci u ruznom se fino osjecas Smetaju ti reperni soliteri po coskovima starog grada .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554142#p554142:187tnofd je napisao(la):
direktor » 24 Jul 2018 06:25 pm[/url]":187tnofd]Znaci u ruznom se fino osjecas Smetaju ti reperni soliteri po coskovima starog grada .

Kazem ti na NBG se ne osecam lose, mogu da idem tamo nije mi problem, samo mi je taj deo ruzan u odnosu na Zemun ili Stari grad.
Smetaju mi soliteri i gliste u starom gradu da, uopste se ne uklapaju sa predratnim urbanizmom. Svuda zatvoreni blokovi i od jednom ti ubace solitercine. Komunisti nisu postovali postojecu urbanu matricu starog grada, to im prebacujem.
Na Dorcolu imas citav deo kao da su ubacili komad Novog Beograda izmedju starih zgrada, dakle potpuno odsustvo osecaja za prostor.
 
Kakva polemika a da se niko nije zapitao za sudbinu Novog Beograda; zbog čega su zgrade sumorne, građene od ogromnih blokova (stručnjaci znaju i kako se zovu ti veliki blokovi koji se pakuju jedan na drugi), bez fasad itd. itd. Ovo se naročito odnosi na prvobitnu gradnju kada su silnim timovima stručnjaka dodeljivane nagrade od raznih institucija na čelu sa jbt.

Mnogi su bili skeptični kada su čuli za podatak da je NBGD najzelenija opština Beograda. Naravno da je zelena i treba da bude samo što cilj ozelenjavana nije bio ekološki momenat već sveukupni estetski utisak, jer bez zelenila NBGD bi ličio na oglodalog smuđa, ev. soma što nikako nije zanemarljivo, jer to je kičma jednog organizma.

Ovim "stručnim" postom ću se odjaviti sa teme (osim ako me neko ne prozove kao što već jeste, wtf :mrgreen: ) jer sve ono što mislim ja, piše spatiotecte dok je Bender ovoga puta odlična tampon zona.
1380648362.gif


6145655.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554139#p554139:1y7oj8w6 je napisao(la):
spatiotecte » 24 Јул 2018, 19:22[/url]":1y7oj8w6]Direktore, ja ne mrzim NBG niti se lose osecam kad sam tamo, samo kazem da je ruzan i da mu je to najveca mana.
Nemam problem sa komunistima, nisu mi nista oduzeli za vreme nacionalizacije tako da nije licne prirode.
Samo smatram da je za vreme njihove vladavine Beograd postao mnogo ruzniji, tj ubacivanje solitera u stari grad i takve neke gluposti koje su radili su prava katastrofa za grad.
Smatram vreme Kraljevine kao zlatno doba Beograda, ono sto je planirala Kraljevina za NBG je bilo mnogo lepse da su imali para to da urade nego ovo sto postoji sada.
Velika steta sto nije NBG izgradjen pod okriljem Kralja. Imali bi smo 2 lepe polovine grada, ovako kao da imamo 2 razlicita grada u jednom.

Имаш право на своје мишљење и јасно си ставио до знања да ти је НБГ ружан и мислим да си и врапцима на грани то јасно саопштио. Теби је штета што није и НБГ китњаста масонска архитектура, мени није штета и захваљујем и Богу и комунистима што је тако како јесте и можемо сада ваљда да наставимо са својим животима. :sesir:
 
Kakve veze sad imaju masoni u celoj prici???
U Beogradu postoji nekoliko zgrada sa masonskim obelezajima koje su izgradjene izmedju 2 rata i taj masonski pecat nema veze sa Art Deco pravcem u kome su izgradjene te zgrade.
Ne kapiram poentu tvog komentara.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554152#p554152:24tzpo3e je napisao(la):
spatiotecte » 24 Јул 2018, 19:46[/url]":24tzpo3e]Kakve veze sad imaju masoni u celoj prici???
U Beogradu postoji nekoliko zgrada sa masonskim obelezajima koje su izgradjene izmedju 2 rata i taj masonski pecat nema veze sa Art Deco pravcem u kome su izgradjene te zgrade.
Ne kapiram poentu tvog komentara.

Поента је да нисам архитекта по струци и да ја тако зовем цео тај стил. Нека буде "предратни стил" или "стил из доба Краљевине" ако ти више одговара. Значи Art deco... за израз наравно знам, али нисам знао да је то то. Ето хвала ти, научио сам нешто. :sesir:
 
Art Deko (od francuskog Arts Decoratifs) je ceo taj pravac arhitekture iz 30ih koji ima svoje varijante tj podstilove po Evorpi i svetu, Bauhaus u nemackoj, kod nas se taj art deko zove "moderna" koju ne treba mesati sa "modernizmom" (arhitektonski stil zgrada na NBG, Le Corbusier itd...)
Nasa Moderna se zove moderna zato sto je inspirisana americkim art deko-om koji ima naziv "streamline moderne". Postoje neverovatne slicnosti izmedju zgrada u Majamiju i Beogradu na primer.
U nasoj moderni su preovladale aerodinamicne forme, gelenderi i okrugli prozori, zaobljeni balkoni i sve sto podseca na kruzere iz 30ih, dakle zgrade svojim oblikom ukazuju na tehnoloski razvoj, tj doba kad je tehnika jako napredovala.
 
Ajde spat uzmi neku nbg zgradu po izboru i uljepsaj je za 21 vijek da mozes da je svaris
 
Pa ja bi rado uradio projekat rekonstrukcije/ulepsavanja zgrada da tako nesto postoji u Beogradu, tj da mi neki investitor trazi tako nesto.
 
A da uradis za forum za svojiu dusu vizuelno dvje fotke prije i poslije to ne
 
A kako bi bilo da beobild pokrene tu akciju i da predlog rekonstrukcije i ulepsavanja Novog Beograda gradu
 
@Nebojša
Mora li stručno ili može npr. akvarel, gvaš ili olovka?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554168#p554168:27cb30tz je napisao(la):
direktor » 24 Jul 2018 07:13 pm[/url]":27cb30tz]A da uradis za forum za svojiu dusu vizuelno dvje fotke prije i poslije to ne

Ja radim rekonstrukcije enterijera, rekonstrukcije zgrada nisam radio (mogu da ih radim ne predstavlja mi problem) ali ne znam da li imas predstavu koliko to vremena oduzima i koliko to kosta.
Evo ti na primer poslednji enterijer koji sam radio.


Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Vrh