Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Spatio enterijer ti je super samo da tako bude izveden
Koliko kosta svacije vrijeme kosta koliko sam ja toga uradio besplatno za opsti interes ili koliko je delija stf zeks rendera i montaza uradio valjda ti mozes odvojiti malo tvog dragocjenog vremena za jednu montazu fasade zgrade kako je ti zamisljas fotka kad je bila nova sad i tvoj buduci izgled
 
Да се поскидају климе, обнове плочице (ако их има) и боја (ако је била обнови, а ако је није било онда да се ипак префарба го бетон), и да се униформише столарија и уклоне склепотине типа чардаци/шупе на поткровљима, зазидане терасе и сл. Нови Београд као и многи други делови града и зграде изграђени у истом периоду од 1950их до 1990. би били веома пријатни за око. Ништа бољи нису солитери по Бановом брду или ламеле по Миријеву од оних на НБГ. Мени од тог комунистичког периода искрено највише сметају зграде грађене по центру града и Карабурми, то ми је некако највеће сивило и највише ме подсећа на совјетска предграђа.
 
Direktore,
Hoces da ti kazem za sta bi mozda odvojio vreme i sta bi za mene imalo smisla?
Meni smetaju ove zgrade sto prave u BnV, iskreno nisam se nadao da ce da prave toliko bezvezne stambene kule, pogotovu ove Viste i Arkadije, pa sam razmisljao da uradim tipsku zgradu za BnV i da im prikazem u nadi da preokrenem ovaj urbicid koji se upravo dogadja pred nama. Samo ne znam koliko mogu biti prodoran u toj ideji da me neko tamo saslusa i uzme u obzir.
 
To zaboravi nece tamo da slusaju nista tamo usi nemaju.
Ne shvatam kako ti nije izazov da uredis jednu zgradu na nbg da postavis model standard kad se budu sredjivale .
Mozda bast ta tvoja bude prva mozda te angazuju stanari upravni grad nebtno ko vec .
 
Nije mi izazov da uradim projekat za nesto za sta znam da ne postoje finansijska sredstva da se izvede.
Ja nemam problem da uradim projekat za neku simbolicnu sumu ili cak i besplatno ako ima izgled da se to izgradi.
Ako znas neke ljude koji su voljni da urade nesto konkretno (bilo sta) dakle nesto za sta postoji sansa da se izgradi onda mogu da uradim projekat za to, jer ja nisam neko ko voli da radi predloge a da za to ne postoji nikakva realna mogucnost da se ostvari, za mene su to prazne price i gubljenje vremena.
Energiju i vreme treba trositi na projekte koji su realni.
 
Postoje i zgrade iz 60-ih gde se malo eksperimentisalo.

U pitanju je soliter Konzerva (sa fasadnom ciglom) i lamela u Pariske komune 1-5 (sa šarenom fasadom).

Pogledajte prilog 1

Zanimljivo da se kockice na lameli i dalje prilično dobro drže (kao i na ostalim zgradama u kraju gde ih ima), a takođe i limene fasade koje izgledaju i dalje sasvim pristojno iako su urađene pre više od 50 godina.

Tamo gde je fasada (obična), uglavnom je u očajna.
 
Те коцкице су ми увек биле занимљив детаљ :) Eво мени једног веома симпатичног детаља из блока 21. Занемаримо графит на жардињеру и обратимо пажњу на поплочање. Штета што су плоче пропале као и што на исти начин није поплочан цео блок, шара изгледа веома занимљиво.

20047867_2XCneEYP0JzzUktF2FUI8C1GHXc-B0uRzYCLROFYPqA.jpg
 
Spatio veca sansa ti je na Nbg da se realizuje nego da nesto promjenis u bgh2o .Neki posao koji sad izgleda da se nikad nece realizovati moze vrlo lako postati odskocna daska referenca za dalje poslove.Pazljivo odaberes zgradu mozda prije privuces paznju stanara upravnika zgrade opstine grada.Budes prvi koji je predlozio kvalitetno sredjivanje zgrada na nbg neke arhitekte su tako dobijale posao Nesto se uradi gratis za opste dobro a naplati se kroz buduce dobijene poslove
 
На Новом Београду много тога може да се поправи, исправи и унапреди, од стања фасада до уређења природних садржаја, али има једна битна ствар која много умањује вредност становања и свакодневних осећања, а никако сем на један једини начин, не може да буде исправљена.

То је тешко издржива једноличност која је тековина једног доба индустријске серијске производње. Али за разлику од амбалаже кутије за ципеле, новобеоградски блокови са стотинама потпуно истих настамби - не могу да се баце попут кутије за ципеле. И на таквим експериментима из доба научног рационализма на коме је модернизам заснован се најбоље види колико је битна зрелост и ширина образовања архитекти и урбаниста и одговорност за потребе људи.

Многи тада млади архитекти су касније другачије гледали на те своје ране радове. Тако да ако гледамо изглед појединачних зграда, има и занимљивих и лепих и оригиналних, али невоља настаје кад видите да је иза њих још стотину истих, а то ни најлепша природа и било који садржај не може да исправи. Једино што је могуће је да се таква досадна једноличност ублажи су детаљи - који могу да дају мало посебности, а тога ту и тамо већ има по НБГ. Потребно је да такви лични покушаји појединаца добију подршку и разраду и неких стручних структура.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554211#p554211:20ucny9b je napisao(la):
direktor » 24 Jul 2018 08:30 pm[/url]":20ucny9b]Spatio veca sansa ti je na Nbg da se realizuje nego da nesto promjenis u bgh2o .Neki posao koji sad izgleda da se nikad nece realizovati moze vrlo lako postati odskocna daska referenca za dalje poslove.Pazljivo odaberes zgradu mozda prije privuces paznju stanara upravnika zgrade opstine grada.Budes prvi koji je predlozio kvalitetno sredjivanje zgrada na nbg neke arhitekte su tako dobijale posao Nesto se uradi gratis za opste dobro a naplati se kroz buduce dobijene poslove

Ma ne mora uopste da bude BnV, dao sam to kao primer.
Ja mogu da napravim projekat za rekonstrukciju neke NBG zgrade, nek bude i da uradim to besplatno, ali ko ce da finansira te radove?
Za modernizaciju bilo cega, treba da postoji neki odredjeni budzet, neki izvor finansiranja, kako da osmislim nesto ako ne znam sa koliko para se raspolaze?
Ako prepakujem zgradu u kojoj zive 100 stanara za koju je potrebno da se izdvoji (lupam sada) 100 000 evra radova, a oni mogu svaki pojedinacno da daju po 100 evra, to je onda 10 000 evra, dakle 1/10 deo para potrebne za rekonstrukciju. (pod uslovom da ubedis 100 stanara da svi ucestvuju sto je tek uspeh samo po sebi)
Nije problem napraviti dobar projekat, problem ga je finansirati.

Iskreno meni je to nesto sto je najmanje izvodljivo ,jer do sada nije rekonstruisan tj modernizovan nijedan objekat na NBG-u i pitanje je da li uopstepostoji volja za to.
Mozda kad bi moglo da se napravi neko privatno javno partnerstvo sa nekim investitorom koji bi finansirao modernizaciju nekog postojeceg objekta na NBG za uzvrat da dobije parcelu da gradi nesto novo i onda projektovati sve to u paketu.
 
Ti uradi idejni projekat ne izvodjacki .Vrlo lako se moze napraviti finansiska konstrukcia cak i u srb naravno kad se to hoce .Recimo sad gradsko stambeno daje na 60 rata da se placaju radovi na zgradama.
Racunicu sam vec pravio i postavljao u temi fasade evo ponovo .
Reko si. 100 000€ radovi 100 stanova
100 000€/100s= 1000€ /po stanu
1000€/60rata= 2000din
Iako uz to ide energetska efikasnost bar za jedan razred a mora eto lake racunice
Ima zgrada na nbg koje se dobro odrzavaju rijetke jesu ali ima tako da nisu pare cesto prepreka iako se krive za sve.
Vec nedostatak zelje volje da se problem rijesi
 
Rekao sam 100 000 evra stvarno sam lupio, verujem da za zgradurinu od 100 stanova treba mnogo vise.
A opet i sa tim parama ce moci da se zalepi stiropor udari mrezica i lepilo, okreci i to bi bilo to, ne bi tu moglo nesto mnogo da se poboljsa arhitektura a to je valjda cilj ka kojim tezimo.
Ne pricamo o renoviranju zgrade i vracanju u njeno prvobitno stanje sa poboljsanom energetskom efikasnoscu, pricamo o unapredjenju njenog izgleda.
 
Pa kad radis zgradu onda radis i estetiski izgled funkcjonalnost i energetski efikasnost 3 u 1
Kad pogledas neki soliter recimo oni kod studenjaka sa rebrastim limom kao ogradom na malim terasama iskopacu fotku kasnije odnos fasade i stolarje je negdje blizu 50:50 posto fasade .Mislim da bi mogla da se skocka za 100 000 mada najvise para vuce zamjena stolarije mislim da je to naj skuplja stavka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554206#p554206:14zjh5mz je napisao(la):
Дошљак » 24 Јул 2018 07:23 pm[/url]":14zjh5mz]Те коцкице су ми увек биле занимљив детаљ :) Eво мени једног веома симпатичног детаља из блока 21. Занемаримо графит на жардињеру и обратимо пажњу на поплочање. Штета што су плоче пропале као и што на исти начин није поплочан цео блок, шара изгледа веома занимљиво.

20047867_2XCneEYP0JzzUktF2FUI8C1GHXc-B0uRzYCLROFYPqA.jpg

Треба исто тако знати да једино ламела 5 новобеоградског Меандра у целом Блоку 21 нема колски приступ. То поплочање није, дакле, рађено из чистог естетског разлога и само ради декорације. Користи се искључиво за приступ возила хитне помоћи и ватрогасаца. Жардињере стоје из разлога да не би долазило до паркирања аутомобила. И за дивно чудо никада ту нико није паркирао аутомобил.
 
IMG_20180618_120336.jpg


Evo spatio na ove sam mislio u predhodnom postu pust masti na volju pa neki 3d ili fotosop sta kod da vidmo kako bi to izgledalo koje boje sta sa balkonima itd
 
Ok spat super ne zurimo nigdje.
Anjdelo probaj bez blica drugi put koliko im je trebalo da sloze jednu zgradu od gotovih elemenata
 
Hipotetičko praktično pitanje.

Kako rešiti problem klima uređaja? Klima u Beogradu nije kao pre 50 godina i oni su neophodni za život, naročito starijim osobama ili hroničnim bolesnicima. Ili nekome ko radi od kuće.

Ugradnja centralnih klima bi zahtevala preobimnu rekonstrukciju cele zgrade, dakle preskupo.

U zgradama koje imaju svetlarnike mogu se spoljne jedinice prebaciti tamo, mada je i to ružno. Šta u zgradama bez istih? Pri rekonstrukciji isprojektovati u startu na fasadi gde "sakriti" spoljne jedinice klima uređaja?
 
Na zgradi koju sam okacio gore moze na bocnoj balkonskoj ogradi kao sto su uradili na bwrezidens zgradi
 
Samo definisati vertikalne linije na fasadi gde se može spoljašna jedinica staviti.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554175#p554175:113tqmzf je napisao(la):
Ksenija » 24 Jul 2018 07:24 pm[/url]":113tqmzf]@Nebojša
Mora li stručno ili može npr. akvarel, gvaš ili olovka?
Ja se ne zaj**** vec mislim ozbiljno
 
Нова типологија београдске архитектуре - кафе-приколица.
 
Plus tuja i ogradica. Kome pripada ta povrsina po katastru jel zgradi gradu odrzava li zelenilo ili je sve na divlje
 
Vrh