Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554876#p554876:17utgift je napisao(la):
direktor » 26 Jul 2018 07:48 pm[/url]":17utgift]A spatio a gdje je zelenilo u westu 65 gdje je to zelenilo o kome pricas .

Konkretno u primeru West-a tog zelenila i nemas zasto sto su ga natrpali zgradama ali ja na njihovom mestu ne bi gradio one zgrade u sredini kako bi koristio tu prazninu za zelenilo.
Nesto poput Central Gardena bi bilo odlicno.
 
Heh, pa West recimo zatvoren u krug (ukljucujuci i deo gde su kula i tc), a bez zgrada u sredini je sasvim druga prica i pocinje da lici na 33, 37 i 38... Jedino su mozda fasade lepse (bar sad dok su nove). Upravo je u toj "rupi" kljuc raspsrave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554879#p554879:1e4ew4oy je napisao(la):
miki-nbgd » 26 Jul 2018 07:52 pm[/url]":1e4ew4oy]Spatio, evo dve predratne zgrade. Na stranu sto izgledaju skoro isto, ali ajde ti kao arhitekta, meni kao gradj.inz. objasni po cemu je ova arhitektura toliko bolja od modernizma sto se estetike tice. Ovakvih ili slicnih zgrada ima na stotine. Stanje (raspad) fasade nije toliko bitno.
file.php

Evo trudicu se da objasnim zasto mislim da su te zgrade bolje, sto urbanisticki sto estetski.

Dakle prvo urbanisticki:
Te zgrade su zamisljene da se grade na obodu bloka sa kalkanima na svakoj strani sto odmah omogucava buduci razvoj tog bloka. To znaci da kako vreme prolazi i pokaze se potreba za novim zgradama, tako se parcele popunjavaju jedna po jedna tako sto se nova zgrada nakaci na kalkan postojece zgrade i tako se polako blok popunjava.
To je vec orgomna prednost u odnosu na sistem otvorenih blokova Novog Beograda jer bukvalno ne omogucava da se blok popuni stihijski kao sto to rade na NBG.

Sto se tice estetike, ovde si uzeo primer Moderne iz 30ih koja od svih predratnih arhitektonskih stilova ima najsvedeniju ornamentiku jer kao prelomni stil izmedju ultra bogate secesije sa floralnim elementima i modernizma sa skroz minimalistickim pristupom volumena, Moderna se postavlja kao prelomni momenat u istoriju svetske arhitekture.
Ovaj primer sto si dao, istina je, nije nesto previse bogat sa ornamentikom kakvih divnih Art Deco zgrada ima ali moze se reci da sadrzi u sebi odredjene karakteristike Streamline Moderne pravca, a to su zaobljeni balkoni sa karakteristicnom horizontalnom linijom koja prati i zavrsava gornji deo balkona a isto tako u produzetku podvlaci donji deo Prozora.
Kod mnogih Moderni se nalazi ista takva linja iznad prozora koja na isti nacin stavlja u fokus te prozore. Postoje kod bogatijih primera zgrada iz 30ih reljefni elementi izmedju tih prozora koji prikazuju neku scenu, obicno neku musku ili zensku fuguru prikazanu u nekom antickom stilu.
Monumentalnost je ono sto karakterise te zgrade kao i tehnoloski napredak.
Teska metalna vrata sa hromiranim elementima i cesto stilizovana kvaka u vidu kruga ili polukruga, jedan ram obicno krazi ta ulazna vrata kao sto je slucaj na ovoj slici kako bi dodao na monumentalnosti i naznacio ulaz.
U tom ulazu se sigurno nalazi pod uradjen od mozaika kao i zidovi ulaza oblozeni mermerom a rukohvati stepenica su uradjeni sa horizontalnim metalnim elementima i drvenim rukodrzacem, poput onih koji postoje na kruzerima. Nema okruglih prozora koji podscaju na brodove ali u mnogim modernama ih ima.
Prizemlje te zgrade je tretirano kao postament sa horizontalinm fugama koji blagim ehom popunjavaju horizontalne elemente na balkonima i ispod prozora.
Ujedno se vidi da je prizemlje tretirano reljefno time sto se dobija efekat klesanih kamenih teskih blokova koji cine zidove tog istog prizemlja dodatno monumentaljnijim.
venac je tretiran minimalisticki sa jednom mini kapicom koja prati sirinu balkona, nema klasicnog krunisanja u vidu zubcaste krune.
U principu ovo je jako svedena moderna sa jako malo ornamentike ali ono sto proizilazi iz nje je tehnoloski modernizam, monumentalnost i stoicki masivni stas.

Svedena zgrada a koliko, detalja , mogao bi jos da napisem 3 strane o njoj.
 
Hvala i naravno + za ulozeni trud. Sustina cele ove price da se ipak sve svodi na to sta se kome dopada. Ti vise volis zatvorene blokove, neko otvorene (originalno projektovane bez dodatno ubacenih zgrada 30god kasnije). Uzeo sam primer zgrada iz tridesetih jer tesko da bi se ranije mogli nesto graditi tu, do 1918 nije bilo nase, a dvadesetih se zemlja oporavljala od rata, krize...meni ove zgrade iako su radjene od prefabrikovanih elementa imaju vise detalja na fasadi.
 
Uzgred, otvoreni blokovi nisu uopste toliko "rasipnicki", ako prihvatamo da unutar zatvorenog bloka treba da postoji prostor koji nije samo malo veci svetlarnik, i ukoliko ne treba da ide u visinu.
Evo dela bloka 45. Na delu koji sam zaokruzio ima 16 zgrada. Grubo bih rekao bih da uz duzi ivicu staje 10 ovakvih zgrada, uz kracu 5 (tj. 3 ako necemo da duplo brojimo coskove). Dakle, ako bi isli skoz u krug to je 26 zgrada. Uzmimo da je "nerealno mnogo" da se cela sredina ostavi kao parkic, vec da "mora" i po sredini da se ubaci jos jedan red zgrada paralelno kracoj ivici. Ukupno 29 ovakvih solitera.

E sad, ovi soliteri imaju po 12-15(? ne poznajem bas najbolje kraj, tako mi deluje) spratova, neka bude 12. Ako cemo u visinu 6 spratova kao West, ispada da se dobije manje kvadrata. Tek sa 8 spratova pocne da se dobija nesto.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554879#p554879:1xwgu866 je napisao(la):
miki-nbgd » 26 Jul 2018 07:52 pm[/url]":1xwgu866]
file.php

За овакве зграде већина Београђана мисли да су послератне. Да зађемо по Бранковој, например, мало ко би погодио епоху грађевина.
 
Богами, нису стари предратни блокови ни најмање спречили стихијску градњу, унутар многих постоје прави мали Бангладеши са склепаним стамбеним јединицама. На НБГ су стихијски попуњени само блокови дуж булевара АВНОЈа и то у покушају копирања предратних затворених блокова. Мени се лично стил модерне из 30их допада и жао ми је што се више не користи у старом делу Београда, а још више ми је криво што су многе зграде у том стилу запуштене и накарадно дозидане. Исто ми се допада и модернизам 60их у ком стилу су урађени многи блокови на Новом Београду и криво ми је што и новоградња на НБГ одудара од истог.

Мени искрено, највише сметају овакве зграде, има их и на НБГ и у другим општинама, и некако су најсивље и најсиромашније фасаде. Њих бих прве рушио или им мењао фасаде.

Paviljoni.jpg

135525758_900x675.jpg

Q1Ak9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWWpjN01EQV8vNTQ4ZGJjOGExMTkzNDUxMjc4ZmYzMmQ2ZjdlMjQzMzAuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB

28915229.jpg

28927994.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554796#p554796:14xiqmnb je napisao(la):
Ksenija » 26 Јул 2018 03:09 pm[/url]":14xiqmnb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554722#p554722:14xiqmnb je napisao(la):
Giorano Angelo » Čet Jul 26, 2018 12:03 pm[/url]":14xiqmnb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554669#p554669:14xiqmnb je napisao(la):
Ksenija » 26 Јул 2018 06:35 am[/url]":14xiqmnb] Kao laik dala sam svoje mšljenje i ne vidim da sam time ikoga uvredila osim ondašnjih projektanata-diletanata koji su od ledine napravili naselje svesni da rok trajanja i nije toliko bitan. Da im je dozvoljeno moglo se to korektno uraditi.

Овде се поставља питање са којим правом ти некога називаш дилетантом? На основу чега засниваш такву тезу? И са којим правом улазиш у вредновање нечега што евидентно не познајеш, а што се види из коментара? То што ти се не свиђа Нови Београд је твоја приватна ствар. То и не треба да буде предмет расправе на овом форуму, што видим да потенцираш, вероватно да би скренула пажњу на себе. Исто тако немаш право да било кога (иако можда није жив) вређаш.
Pre svega, predlažem ti da ispravno tumačiš reč "diletant" a zatim da pročitaš nastavak (ovoga puta boldovala i povećala font) jer da si i to uzeo u obzir pretpostavljam da bi drugačije komentarisao ukoliko si ozbiljan. Da li je neko tvoj bio učesnik u projektovanju zgrada ne znam, ali me sve navodi da je tako jer si pisao ostrašćeno što u krajnjoj liniji nije bitno za temu.

Морам да приметим (нисам често ту) да је Беобилд изгубио један вид аргументоване и објективне расправе, те да је постао место где се јављају дилетантски коментари, непоткрeпљени ниједним ваљаним објективним аргументом и најпримитивнијим обликом вређања, попут горе наведеног.
Umesto odgovora upotrebiću tvoju rečenicu: "Овде се поставља питање са којим правом ти некога називаш дилетантом?" Dakle, osuđuješ nešto a zatim to isto radiš. Kako ovu pojavu tumači psihologija?
Игоре, замолио бих те да оваке ствари бришеш. Појавни облици говора мржње (па самим тим и фашизма) не би смели да буду одлика овог форума, који прате, истини за вољу, и доста значајни људи из различитих сфера, у што сам се више пута уверио у јавности.


Ја и даље не видим ни аргументовани ни здраворазумски основ за такав закључак, већ најобичнију паушалност, произашлу из анимозитета према нечему (можда и неком). Код тебе се види острашћеност, а не код мене. Нико од мојих у породици није био архитекта (до мене). Добро познајем Нови Београд, као и његове предности и мане. Дакле, са те позиције и наступам. Уместо празних речи, које се код тебе често виде, вероватно у циљу придобијања пажње, ја бар радим на решавању проблема (колико ми дозвољавају могућности) на Новом Београду.

Је л''? Реци ми где си излагала своја уметничка дела? Пратим уметност, нарочито сликарство.
 
Giorano, Spat pre svega molim vas bez ličnih prepirki. Ako držite do nivoa i kulture onda nema potrebe za ovakvim postovima ;)
 
@Giorano Angelo
Tvoja poslednja dva posta gde se obraćaš spatiu a potom meni, mogla bi da se smeste na temu "trač partija" samo da postoji. Pošto ne postoji, ne želim da ih komentarišem ali ću ti reći: kvalifikuješ moje pisanje kao paušalno, isprazno..., a bila sam vrlo konkretna. Tvoji odgovori su naročito "konstruktivni" (napadi).
U tom smislu, adio Angelo. Postao si otužan kao dvadeseta šampita.

P.S. Pažnje imam dovoljno u životu, a na forumu taman koliko je potrebno. Što se izložbe tiče, da si malo vispreniji, možda bi se i setio.

Pretpostavljam da je Igor ispravljajući Angelov post (quote) greškom izbrisao i ovaj deo pa da ga vratim:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554796#p554796:3oz8662d je napisao(la):
Ksenija » Čet Jul 26, 2018 5:09 pm[/url]":3oz8662d]
Игоре, замолио бих те да оваке ствари бришеш. Појавни облици говора мржње (па самим тим и фашизма) не би смели да буду одлика овог форума, који прате, истини за вољу, и доста значајни људи из различитих сфера, у што сам се више пута уверио у јавности.
Ovo je već ozbiljna osuda. I kako ti znaš da ja nisam jedna od onih koja posmatra? M, Angelo?!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554901#p554901:2tez6x1w je napisao(la):
Пантограф » 26 Jul 2018 09:12 pm[/url]":2tez6x1w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554879#p554879:2tez6x1w je napisao(la):
miki-nbgd » 26 Jul 2018 07:52 pm[/url]":2tez6x1w]
file.php

За овакве зграде већина Београђана мисли да су послератне. Да зађемо по Бранковој, например, мало ко би погодио епоху грађевина.

To je apsolutno tacno nazalost. Ljudi cesto mesaju stilove.
 
Свакако ми је много драже што је НБГ изграђен тако како јесте, него да је архитектонски време за Београд стало са модерном.
 
U Muzeju moderne umetnosti (MOMA) u Njujorku u toku je izložba u okviru koje se nalaze makete i fotografije arhitektonskih ostvarenja iz perioda SFRJ ukjlučujuci i projekte koji su realizovani na Novom Beogradu. https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554913#p554913:15qx0v99 je napisao(la):
Ksenija » 26 Јул 2018 08:38 pm[/url]":15qx0v99]@Giorano Angelo
Tvoja poslednja dva posta gde se obraćaš spatiu a potom meni, mogla bi da se smeste na temu "trač partija" samo da postoji. Pošto ne postoji, ne želim da ih komentarišem ali ću ti reći: kvalifikuješ moje pisanje kao paušalno, isprazno..., a bila sam vrlo konkretna. Tvoji odgovori su naročito "konstruktivni" (napadi).
U tom smislu, adio Angelo. Postao si otužan kao dvadeseta šampita.

P.S. Pažnje imam dovoljno u životu, a na forumu taman koliko je potrebno. Što se izložbe tiče, da si malo vispreniji, možda bi se i setio.

Pretpostavljam da je Igor ispravljajući Angelov post (quote) greškom izbrisao i ovaj deo pa da ga vratim:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554796#p554796:15qx0v99 je napisao(la):
Ksenija » Čet Jul 26, 2018 5:09 pm[/url]":15qx0v99]
Игоре, замолио бих те да оваке ствари бришеш. Појавни облици говора мржње (па самим тим и фашизма) не би смели да буду одлика овог форума, који прате, истини за вољу, и доста значајни људи из различитих сфера, у што сам се више пута уверио у јавности.
Ovo je već ozbiljna osuda. I kako ti znaš da ja nisam jedna od onih koja posmatra? M, Angelo?!

Представи се онда именом и презименом. Јавно. Лако је крити се иза алијаса и писати свашта. Стани иза својих речи. Мене добар део форумаша зна и не морам свакоме, поготово ономе који износи паушалне оцене (а сада личне) да било шта доказујем. Занимају ме само аргументи, а не уопштене субјективизаије и вређања.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554926#p554926:ophjh3wr je napisao(la):
Igor » 26 Јул 2018 09:05 pm[/url]":ophjh3wr]U Muzeju moderne umetnosti (MOMA) u Njujorku u toku je izložba u okviru koje se nalaze makete i fotografije arhitektonskih ostvarenja iz perioda SFRJ ukjlučujuci i projekte koji su realizovani na Novom Beogradu. https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931

Додао бих и ово:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=M2S0bBTHu-8[/youtube]
 
Ovo je forum, ne moraju se ljudi nužno predstavljati pod svojim imenom i prezimenom. Takođe smatram da se suviše lako poteže reč fašizam pritom na neke ne dramatične izjave. Ličnu diskusiju možete nastaviti putem privatnih poruka ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554931#p554931:1yd5qdfn je napisao(la):
Igor » 26 Јул 2018 09:10 pm[/url]":1yd5qdfn]Ovo je forum, ne moraju se ljudi nužno predstavljati pod svojim imenom i prezimenom. Takođe smatram da se suviše lako poteže reč fašizam pritom na neke ne dramatične izjave. Ličnu diskusiju možete nastaviti putem privatnih poruka ;)

Oкеј, Игоре. И хвала. :)
 
Moja zgrada u kojoj živim od 1988. godine je jedna od najružnijih na Novom Beogradu.

Ali šta da radim, kada sam prvi put došao da gledam stan rekao sam mojima "Ovde da živim? Nikad".

Ali ne vredi, zna se ona stara dobra narodna "Nikad ne reci nikad".

Sve ima svoje prednosti i mane, ništa u životu nije idealno... :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554887#p554887:zwjw5zzg je napisao(la):
spatiotecte » 26 Јул 2018, 21:25[/url]":zwjw5zzg]
Evo trudicu se da objasnim zasto mislim da su te zgrade bolje, sto urbanisticki sto estetski.

Dakle prvo urbanisticki:
Te zgrade su zamisljene da se grade na obodu bloka sa kalkanima na svakoj strani sto odmah omogucava buduci razvoj tog bloka. To znaci da kako vreme prolazi i pokaze se potreba za novim zgradama, tako se parcele popunjavaju jedna po jedna tako sto se nova zgrada nakaci na kalkan postojece zgrade i tako se polako blok popunjava.
To je vec orgomna prednost u odnosu na sistem otvorenih blokova Novog Beograda jer bukvalno ne omogucava da se blok popuni stihijski kao sto to rade na NBG.

Sto se tice estetike, ovde si uzeo primer Moderne iz 30ih koja od svih predratnih arhitektonskih stilova ima najsvedeniju ornamentiku jer kao prelomni stil izmedju ultra bogate secesije sa floralnim elementima i modernizma sa skroz minimalistickim pristupom volumena, Moderna se postavlja kao prelomni momenat u istoriju svetske arhitekture.
Ovaj primer sto si dao, istina je, nije nesto previse bogat sa ornamentikom kakvih divnih Art Deco zgrada ima ali moze se reci da sadrzi u sebi odredjene karakteristike Streamline Moderne pravca, a to su zaobljeni balkoni sa karakteristicnom horizontalnom linijom koja prati i zavrsava gornji deo balkona a isto tako u produzetku podvlaci donji deo Prozora.
Kod mnogih Moderni se nalazi ista takva linja iznad prozora koja na isti nacin stavlja u fokus te prozore. Postoje kod bogatijih primera zgrada iz 30ih reljefni elementi izmedju tih prozora koji prikazuju neku scenu, obicno neku musku ili zensku fuguru prikazanu u nekom antickom stilu.
Monumentalnost je ono sto karakterise te zgrade kao i tehnoloski napredak.
Teska metalna vrata sa hromiranim elementima i cesto stilizovana kvaka u vidu kruga ili polukruga, jedan ram obicno krazi ta ulazna vrata kao sto je slucaj na ovoj slici kako bi dodao na monumentalnosti i naznacio ulaz.
U tom ulazu se sigurno nalazi pod uradjen od mozaika kao i zidovi ulaza oblozeni mermerom a rukohvati stepenica su uradjeni sa horizontalnim metalnim elementima i drvenim rukodrzacem, poput onih koji postoje na kruzerima. Nema okruglih prozora koji podscaju na brodove ali u mnogim modernama ih ima.
Prizemlje te zgrade je tretirano kao postament sa horizontalinm fugama koji blagim ehom popunjavaju horizontalne elemente na balkonima i ispod prozora.
Ujedno se vidi da je prizemlje tretirano reljefno time sto se dobija efekat klesanih kamenih teskih blokova koji cine zidove tog istog prizemlja dodatno monumentaljnijim.
venac je tretiran minimalisticki sa jednom mini kapicom koja prati sirinu balkona, nema klasicnog krunisanja u vidu zubcaste krune.
U principu ovo je jako svedena moderna sa jako malo ornamentike ali ono sto proizilazi iz nje je tehnoloski modernizam, monumentalnost i stoicki masivni stas.

Svedena zgrada a koliko, detalja , mogao bi jos da napisem 3 strane o njoj.

Е баш одлично да си дао тако стручно и детаљно објашњење "лепоте" или естетике ове конкретне зграде, да би коначно на прави начин разграничили овде неке ствари. Ти заправо употребљаваш појам лепоте/естетике у значењу које он изворно уопште нема. Ти под лепотом у овом случају подразумеваш нешто што се пре може назвати занатским умећем и нечим што би се могло подвести под, да се тако изразим, "занатску сложеност" како у замисли тако и у изведби, а то нема никакве везе са "пријатношћу за око" нити са лепотом, јер и једно и друго су крајње субјективне категорије. Имајући прилике да се дружим са школованим музичарима нпр. схватио сам да исто тако за њих ако нека музичка композиција није довољно "занатски сложена" и захтевна за извођење она често за њих нема скоро никакву вредност и не сматрају је "довољно уметничком", па самим тим у неку руку и мање лепом. У преводу, желиш да (можда и несвесно) своју професионалну склоност и субјективни афинитет представиш као објективну категорију. Жао ми је, али то не може да прође. Потребно је да схватиш да ма колико да си архитекта, просто немаш тапију на одређивање тога шта је лепо а шта је ружно, а из свих твојих постова види се таква намера. Да ли су НБГ зграде "архитектонски/занатски простије" у односу на модерну/арт деко? Могуће. Међутим да ли су ружне? Можда теби, Ксенији и још некима али као што видиш, многима и нису. Ја сам живео пре НБГ у Ресавској (тада Ген. Жданова) и живим сада у ширем центру (Неимар), а живео сам и на НБГ (Блок 38, "мерцедеске") неких 15ак година и установио сам да је мом сензибилитету и мом оку модернизам пријатнији, а самим тим онда у неку руку и лепши. Тиме сва твоја објашњења о орнаментици, монументалости, симулирању предратних крузера, крунисањима и осталом једноставно, када се ради о лепоти (у правом значењу те речи) постају потпуно небитна и мени не значе ништа јер мене не интересује колико редова је дугачка анализа архитектонског израза неке зграде, већ ме само занима да ли се мени допада. Зато се и каже тако истинито да је лепота у оку посматрача.
 
Iskreno ne razumem sta si tacno hteo da kazes pod tom zanatskom slozenoscu, zna se sta je zanat, zna se sta je slozenost, i za obradu detalja koje sam nabrojao u onoj zgradi, pa potrebne su zanatljie, ne znam kako drugo da tumacim to tvoje.
Ja ne stavljam modernu iznad ostalih stilova (iznad modenizma svakako ali ne i iznad secesijena primer), meni je samo trazeno da komentarisem upravo ovu modernu sa slike, ali to je mogla da bude i Secesija, akademizam, eklektizam itd... dakle sta god da su me pitali da komentarisem, ja bi dao misljenje za to.
Ja bar imam argumente koje podkrepljujem raznim objanjsenjima sto estetskim sto strucnim jer ja kad sam postavio sliku i trazio da neko komentarise estetske prednosti te NBG zgrade bas nisam dobio nikakav odgovor, a to samo moze da dokaze nedostatak argumetana.

Zato sto je najlakse napisati, hej spatio, pa ti si napisao dugacak post, ali jbg meni nista to ne znaci ta tvoja moderna i ti tvoji kruzeri i ornamentike.
Pa dobro, eto i ti si dao dugacak odgovor pa onda mozda da komentarises one slike nbg zgrada pa da cujemo tvoju argumentaciju zasto je modernizam lepsi? Ili ces se izvuci kao svi ostali do sad, pod izgovorom, lepota je u oku posmatraca?

Inace sto se tice toga da mislis da smo Ksenija i ja u manjini sto se tice estetike NBG je samo lazni utisak. Ovde smo na temi o NBG-u gde ljudi koji pisu su uglavnom iz NBG-a i naravno kad im kazes da su im zgrade ruzne, pa to im se ne dopada i onda krene lavina komentara kako je NBG u stvari lep i kako mi nemamo pojima. odgovori su emotivne prirode. Ovo je tabor novobeogradjana, ali realnost nije takva, na ulici ako pitas vecinu ljudi vecina njih (a to je negde 80% ljudi) bas ne voli NBG.
Dakle toliko je ispljuvan taj deo grada kao najruzniji da je bukvalno bez konkurencije. Istina malo ko se zalio na protocnost u saobracaju i parkiranja ali uglavnom ljudima je NBG ruzan i to je realnost koji vi iz blokova ne zelite da cujete.

Na kraju krajeva, u svetu , Novi Beograd je toliko nebitan da je to evidentno, kao sto sam ranije rekao on strancima samo sluzi da snimaju filmove kad im treba neki geto ambijent, to ti je mnogo veci pokazatelj i od moje percepcije i od tvoje sta je lepo a sta nije.
 
Занатски у смислу скупа поступака конкретне реализације неке идеје. Пут отелотворења неке идеје је у суштини занат. Уметност је идеја, а реализација је занат. А ти сматраш у суштини да је лепше оно што је у идејном и занатском смислу захтевније и сложеније. Сецесија, академизам, еклектика, модерна... Све стилови са украсима. У твојим очима: комплексно = лепо. Грешка.
А што се бројности тиче:
1. нека и сви осим мене сматрају да је НБГ ружан, какве везе то има? Мени је леп.
2. који оно беше део града има највише становника??? :lool:
 
A ne, nisi me razumeo ocigledno, ne mislim ja kompleksno=lepo, ne, ne.
Nije kompleksno zato sto ima puno ukrasa , vec je skladno, sve je to upakovano kako valja i zato je i lepo.
Imas kopije neoklasicnih zgrada (popularne CECEsije kako izh zovemo na Beobuildu ili starlet arhitektura) koje imaju puno ukrasa, e pa one nisu lepe, ne zato sto su kopije nego zato sto nisu skladne, nemaju lepe proporcije iako imaju puno detalja.

Sto se brojnosti tice rekao si/
1. нека и сви осим мене сматрају да је НБГ ружан, какве везе то има? Мени је леп.
2. који оно беше део града има највише становника??? :lool:

Evo kako ja to tumacim:
1. Moje selo lepse od Pariza!
2. U gradu od 2 miliona stanovnika 200 000 novobeogradjana cine manjinu koliko ja znam.
 
Не разумем шта тачно фали пропорцијама НБГ зграда и у чему су оне то "нескладне"? До сада си углавном спомињао "просте и ружне оронуле фасаде без орнаментике".

spatiotecte":2tx69br1 je napisao(la):
sve je to lepo upakovano i zato je i lepo
Моје село лепше од Париза тра ла ла....
Мени је то све скупа начичкано и некако рустично. Ја волим минимализам, сведеност, чисту геометрију, мени је то лепше и шта сад? Стрељајте ме!
Што се бројности тиче, или поредимо бабе или жабе. Или гледамо по крајевима или не. Уосталом не верујем баш да би Миријевци, Видиковчани, они са Церака, Миљаковца и сл. баш листом били на вашој страни.
 
Znas kako, svi su ukusi u prirodi...

Zamisli pola Srbije voli da gleda Parove i Farmu?
Zamisli da je bitnije nekima pored lepih kulturnih emisija gde mozes da naucis nesto pametno da prate sta je tamo rekao neki Gastos ili neka Maca!

E a isto tako u arhitekturi, zamisli neki ljudi vole solitere i gliste sa kokosinac apartmanima?
I istim tim ljudima su ruzne ove palate u centru grada sa saloncima od 3 metara visine!

Sto ljudi, sto cudi.
 
Побогу па ја и многи овде ти све време то управо и говоримо! С тим што је ту велико питање шта је ту културна емисија а шта Фарма, односно шта је китњаста снобовска квазиелитистичка кичерица а шта кокошињац? :lol:
 
Vrh