Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Cek kakve u vezi vrtica to treba provjeriti pa naduvati preko novina kako im prostor zvrlji prazan
Nema toliko veze zakon o zabrani zaposljavanja sto fizicki fali prostor za djecu znaci objekti
A zakon se zaobidje lako po clanu zakona se dobije saglasnost za novi vrtici zaposljavanje...
Za svaki blok bi trebalo ponuditi rijesenja kako ga unaprediti i onda predociti stanarima bloka
Koliko to kosta sa koliko bi oni htjeli da ucestvuju recimo u kupovini parking mjesta u podzemnoj garazi ...
 
Na onoj slici se vidi kako je blok 30 fenomenalno isplaniran za razliku od one bezvezarije na bez. kosi i blokovima 1 i 3. Nema nikakvih G glista i sl. Ceo taj deo Novog Beograda je trebalo da bude koncipiran po uzoru na blok 30
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553520#p553520:312r7pky je napisao(la):
miki-nbgd » 22 Јул 2018, 18:40[/url]":312r7pky]Ja sam odrastao u centru kod Saborne crkve, salonski stan u zgradi iz 1939, mermerni ulaz, visoki plafoni...sve po PS srpske moderne tridesetih. Sunce u stanu skoro nikad jer su ulice kao kanjoni (a to je mnogo svetliji deo grada nego Dorcol recimo), trotoari uski pa nema mesta da se dvoje ljudi mimoidju a kamoli mesta za neko drvo, parking ni za lek, gužva, buka...Kad sam birao stan za svoju porodicu izabrao sam blok 23 koji bi neki ovde pod mač. Prozori od poda do plafona, dvostrano orjentisani stanovi pa svaka prostorija ima prirodno svetlo, pogled puca na Banovo brdo. Kad izađem iz zgrade prvo prolazim pored cveća i drveća koje održavamo svi iz ulaza. Deca idu peške u školu kroz parkić i drvored. A škola sa velikim dvorištem, drvećem, terenima za fudbal, basket, bazenom, sportskim salama, scenom za priredbe, menzom...imamo i dva vrtića u bloku i jos parkova sa terenima za tenis, odbojku, boćanje, biciklističke staze oko bloka koje vode do oba keja...O parkingu ne razmišljam jer sam po razumnoj ceni uzeo parking mesto u jednoj od tri garaža koliko ima u bloku. Nema potrebe da pričam da u bloku verovatno ima više zelenila nego na potesu Kalemegdan-Tašmajdan. Statički, zgrade su u sasvim dobrom stanju, nema sleganja, pucanja zidova, odvaljivanja terasa i slično. A kao inženjer trebao bi da znaš da niko ne zna rok trajanja AB konstrukcija jer su one počele da se prave pre stotinjak godina a beton je materijal čija marka (čvrstaća na pritisak) raste vremenom. U prvih 28 dana naglo a posle lagano. Zgrade uopšte nisu betonske kocke nego su fasade rađene sa dosta detalja. Kad bi se kojim slučajem ti blokovi porušili dobili bi neki novi A blok zbijene zgrade sa suludim cenama, bez parkova uz objašnjenje arhitekata da kome je do drveća i zelenila nek ide na selo a iza toga se krije pohlepa investitora. Ono što je najvažnije od svega da ljudi koji žive ili koji se dosele ovde su zadovoljni svojim krajem. A doseljava se jako puno ljudi, pre svega porodice sa decom. Kada bi se deo novca iz budžeta grada koji se ulaže u centar, a nbg najviše puni gradsku kasu, uložio u obnovu platoa, staza, parkića izgledalo bi sve mnogo bolje. A prvi bih podržao da vlasnici stanova plaćaju održavanje fasada. Kome se ne sviđa NBG ne mora da dolazi ovde, meni se sviđa i ogomnom broju Novobeograđana.

То је то.

А ови што би свугде угуравали по сваку цену пословне зграде нека брате одвоје један кварт негде и нека направе себи Београдски Сити или шта год са начичканих 50 небодера од по 100 спратова и нека оставе више на миру обичан народ да се "злопати" у "спаваоницама".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553804#p553804:1zw99y38 je napisao(la):
direktor » Today, 18:08[/url]":1zw99y38]Cek kakve u vezi vrtica to treba provjeriti pa naduvati preko novina kako im prostor zvrlji prazan
Nema toliko veze zakon o zabrani zaposljavanja sto fizicki fali prostor za djecu znaci objekti
A zakon se zaobidje lako po clanu zakona se dobije saglasnost za novi vrtici zaposljavanje...
Za svaki blok bi trebalo ponuditi rijesenja kako ga unaprediti i onda predociti stanarima bloka
Koliko to kosta sa koliko bi oni htjeli da ucestvuju recimo u kupovini parking mjesta u podzemnoj garazi ...

Što se tiče vrtića u iza moje zgrade to je NEVEN, Uprava PU “11. april”, Narodnih heroja 12a, tel. 2603-766

Znači, samo uprava (a možda i kuhinja jer viđam vozila koja prenose hranu parkirane), a nekada su se tu deca igrala.

Ali, zato par stotina dalje se nalazi odeljenje u stambenoj zgradi u Pariske komune (pored većeg vrtića)

Znači objekat sa ogromnim dvorištem zvrji prazan.

Što se tiče rešenja za blokove, ja sam pisao nadležnima, ali niko to neće da "zagrize". Potrebno je zajedno da deluju Zelenilo, Parking servis, Grad, a za ovakve mikro lokacije, neće da se cimaju. Mesne zajednice bi trebalo da budu "inkubatori" za takve ideje, ali na žalost nisu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553623#p553623:94hdm5e9 je napisao(la):
DusanBG » Pon Jul 23, 2018 9:50 am[/url]":94hdm5e9]A čusmo pre par strana i čudesnu rečenicu "Ne volim NBG što ne znači da mi neki Novobeograđani nisu baš baš dragi" wtf?
Šta je tu čudesno što se "čulo"? Zar se često ne čuje kako neki kažu ne volim Beograd i naduvane Beograđane. U tom smislu sam i napisala takvu rečenicu. Baš wtf (izraz koga ne mogu da smislim ali eto, da budem u tvom điru, možda smekšaš pošto mi je mnogo stalo.)
2979583794.gif
 
baš mi je drago da ti je stalo...

Nisam znao da su novobeograđani toliko definisani svojim poreklom (ne znam kako bih drugačije nazvao, pošto nas izgleda izdvaja) da to samo izaziva konotaciju kod dela ljudi da se vole ili ne vole. Ali eto svašta čovek nauči na forumima...

Svi znamo zašto provincija ne voli naduvane Beograđane, zašto Beograđani ne vole provinciju (tj tako se predstavlja u delu društva), to je mnogo dublja tema od toga kako izgleda neki deo grada.
 
DusanBG, ja bi pre rekao da su novobeogradjani definisani svojim poreklom zato sto oni tako zele a to se narocito vidi na ovoj temi gde svaka primedba da nesto sto se tice NBG ogranizacije prostora dozivljavaju kao licni napad na njihovu licnost.
U tom smislu je Ksenija u pravu, kao sto dosta ljudi iz provincije ne voli Beogradjane, tako ima i ljudi iz NBG koji smatraju da je njihov kraj bolji od starog grada.
 
Sto spatio slozices se imaju puno pravo da misle da je nbg bolji kao sto ti mozes da mislis suprotno .
A to sto unutrasnjost srb mrzi bg je do prebacivanja ne rijesavanja problema na lokalu od strane lokalnih politicara nismo mi znate nesposobni nego nam neda bg da pocistimo smece pokosimo travu itd .
 
Pa naravno da je Nbgd bolji od centra grada za odrastanje i za život, pa i za posao.

U čemu je to centar grada prijatnije mesto za život od Nbgd.

Živeo sam i centru, i mogu reći da je to bolji deo grada za život samo kada si student i srednjoškolac i to samo zbog izlazaka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553995#p553995:g5zeybo1 je napisao(la):
spatiotecte » 24 Јул 2018, 12:57[/url]":g5zeybo1]DusanBG, ja bi pre rekao da su novobeogradjani definisani svojim poreklom zato sto oni tako zele a to se narocito vidi na ovoj temi gde svaka primedba da nesto sto se tice NBG ogranizacije prostora dozivljavaju kao licni napad na njihovu licnost.
U tom smislu je Ksenija u pravu, kao sto dosta ljudi iz provincije ne voli Beogradjane, tako ima i ljudi iz NBG koji smatraju da je njihov kraj bolji od starog grada.

Не ради се о нападу на личност него на наш животни простор и самим тим на наш начин живота. Кад кажем "наш", ту мислим чак и на себе иако ту одавно више не живим, јер ко зна, можда се некада и вратим, а такве примедбе редовно дају они који ту нити живе, нити су живели, нити намеравају да живе. Да не спомињем да су то такође редовно заступници урбанистичко-архитектонске филозофије
која је онолико "усрећила" и наставља да "усрећује" нпр. Врачар, а која гласи отприлике "где год нађеш згодно место, зграду или локал посади...", јер ипак, то су "модерни трендови". Шта је мене брига за трендове? Нама је (било) лепо и хоћемо да тако и остане.
 
Upravo tako Astrodule. Spatio, ne radi se o predlozima za organizaciju prostora, vec o komentarima tipa sve bi to trebalo pod mac, moja noga nije krocila tamo osim ako me gsp ne provoza slucajno, na nbg zive ljudi dosli ko zna odakle i naviknuti na lose, zbog toga su depresivni i skloni samoubistvima i drogama. I to sve dolazi od ljudi koji ne zive na nbg. Kao mi koji zivimo ovde smo glupi a oni su pametni pa nam cine uslugu i otvaraju oci. Svaku smislenu primedbu koja bi unapredila zivot na Nbg niko ne dozivljava kao napad ali ovakve besmislice je nekad tesko precutati. Novi Bgd je u poslednjih 20god evoluirao znacajno, nije to vise samo mesto za bezbedno odrastanje dece sto je bio do kraja osamdesetih, vec i poslovni, trgovacki, zabavni...centar BG. Zato je postao i atraktivan za stanovanje. Da je neko krajem osamdesetih rekao da ce stanovi na livadama iza toplane na nbg ili uz prugu biti skuplji nego u Knez Mihailovoj niko ne bi poverovao. A to se desilo i nije slucajno. Zato su ta besmislena omalovazavanja NBG su pa eto besmislena. A svaka kontruktivna primedba je naravno dobrodosla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554003#p554003:26xagxr1 je napisao(la):
astrodule » 24 Jul 2018 12:13 pm[/url]":26xagxr1]Pa naravno da je Nbgd bolji od centra grada za odrastanje i za život, pa i za posao.

U čemu je to centar grada prijatnije mesto za život od Nbgd.

Živeo sam i centru, i mogu reći da je to bolji deo grada za život samo kada si student i srednjoškolac i to samo zbog izlazaka.

Zaista nisam zeleo da udjem u debatu sta je bolje NBG ili Stari grad, to nije bila ni poenta predhodnih postova niti ima smisla ali tesko je diskutovati sa ljudima koji imaju pretenciozsnot da hvale njihov kraj kako je najbolji u gradu.

Vi zivite u vasem mikrosvetu oronulog brutalizma ,zapustenih livada i kilometarskih parkinga i vama je to lepo, pa dobro sta da vam se kaze onda osim da uzivate u tom divnom okruzenju.
Inace Novi Beograd ce nastaviti da se koristi za snimanje visokobuzetnih stranih filmova gde treba da se prikaze neki raspali geto a da to snimanje kosta saku kikirikija.
To je od prilike slika koju vas lepi Novi Beograd salje u svet a ujedno i realnost koju vi ne zelite da priznate.
 
A u starom gradu je bolje a pro po fasada propalih i zapustenosti
Koliko zgrada u procentu je goli beton na nbg mislim da nisu u vecini
 
evo mene, specijaliste za off i sampiona u disciplini obrisani postovi...sticajem okolnosti proziveh po deceniju zivota na dorcolu, na vracaru i po raznim periferijama.. ali nikada na novom beogradu koji sam do pocetka ovog veka znao samo po pricama posto se ne secam da sam recimo u savskim blokovima bio ikada pre toga. jednostavno nije bilo potrebe i razloga, mozda nekad neka kucna zurka i to je to. od dela preko save znao sam deo od usca do zemuna, tj prolazio sam tuda koliko toliko. kasnije sam zbog posla upoznao dosta toga i bio svedok mnogih promena.. elem, u kontekstu teme, iz licnog bogatog iskustva tvrdim da je novi beograd jedini deo grada za koji se za mog zivota moze reci da se zaista razvija, tj da sve uspesnije podmiruje potrebe svojih stanovnika, uz dosta problema i gresaka ali kako tako taj deo grada se razvijao i razvijace se.. ovo ostalo ne da se ne rzavija nego ili stagnira i ceka neka bolja vremena ili su uslovi sve gori i bez nade u ikakav bitan pomak na bolje
 
@Direktor
Predratne zgrade koje su propale i zapustene su i dalje lepe a to se ne moze reci za zgrade na NBG koje i kad su bile nove nisu predstaljale nikakvu estetsku vrednost.

Niko nije rekao da NBG nije praktican, prostran, pogodniji za voznju i za parkiranje, on je samo RUZAN. Dakle ovde je sve vreme u pitanju ukazivanje na ruznocu grada i to bi trebalo da bude jedan od prioriteta kako ga uciniti manje ruznim.
Ne znam kako drugacije da ukazem na taj veliki problem a da diskusija ne krene putem NBG vs Stari grad ili da se ljudi osete prozvanim ako Ksenija, CCC ili ja napisemo da on nije lep.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554033#p554033:9yi278xz je napisao(la):
spatiotecte » 24 Јул 2018, 14:38[/url]":9yi278xz]
Vi zivite u vasem mikrosvetu oronulog brutalizma ,zapustenih livada i kilometarskih parkinga i vama je to lepo, pa dobro sta da vam se kaze onda osim da uzivate u tom divnom okruzenju.
Inace Novi Beograd ce nastaviti da se koristi za snimanje visokobuzetnih stranih filmova gde treba da se prikaze neki raspali geto a da to snimanje kosta saku kikirikija.
To je od prilike slika koju vas lepi Novi Beograd salje u svet a ujedno i realnost koju vi ne zelite da priznate.

Одлично, то је све што тражимо, да гледате своја посла, а ми ћемо се већ некако снаћи тако "напаћени и оронули". А што се тиче слике која се шаље у свет, шта је кога брига каква се слика шаље у свет? Уопште немам комплексе такве врсте. Тај "свет" (а заправо се мисли на запад, као да је то цео свет) ће увек без обзира на зграде и фасаде и на истину имати онакву слику какву хоће (о нама увек наравно лошу). Нови Београд треба да уреде његови становници, па како га уреде тако нека им и буде.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554041#p554041:9yi278xz je napisao(la):
spatiotecte » 24 Јул 2018, 15:19[/url]":9yi278xz]@Direktor
Predratne zgrade koje su propale i zapustene su i dalje lepe a to se ne moze reci za zgrade na NBG koje i kad su bile nove nisu predstaljale nikakvu estetsku vrednost.

Niko nije rekao da NBG nije praktican, prostran, pogodniji za voznju i za parkiranje, on je samo RUZAN. Dakle ovde je sve vreme u pitanju ukazivanje na ruznocu grada i to bi trebalo da bude jedan od prioriteta kako ga uciniti manje ruznim.
Ne znam kako drugacije da ukazem na taj veliki problem a da diskusija ne krene putem NBG vs Stari grad ili da se ljudi osete prozvanim ako Ksenija, CCC ili ja napisemo da on nije lep.

Шта уопште значи лепе? По чијим критеријумима? То је крајње субјективна категорија. Мени је одувек био лепши и оку пријатнији Ле Корбизије од китњастог неокласицизма и шта сад?
 
A da se svi lepo složimo da:

1) I Centar/Stari Grad i Novi Beograd imaju svoje prednosti i mane
2) I nova i stara gradnja imaju svoje dobre i loše strane
3) Elitizma, snobizma i zajedljivosti ima i kod stanovnika centra i kod stanovnika Novog Beograda i kod stanovnika svih drugih naselja

Lično, sanjam dan kad će Srbi prestati da se sukobljavaju na linijama: unutrašnjost vs Beograd i Centar vs Ostatak/Periferija. Znam da zvuči paradoksalno da ja kažem tako nešto kad i sam imam neke stavove koji se nekad kose sa većinom, a uz to i sam umem da se svađam. Ali fora je što, za razliku od nekih drugih sličnih debata političko-društvene prirode, debate tipa Unutrašnjost vs Beograd i Centar vs Periferija stvarno nemaju ''pobednika''. Ne postoji objektivna ''prava stvar'', ne postoji strana koja je u pravu i ne postoji strana koja je u krivu. Sve se svodi na to ko šta voli i šta kome odgovara.

Jeste, život u centru ima mnoge koristi: sve je blizu; lakše je biti u toku sa dešavanjima; stvari su sređenije; ima jako lepih mesta; isključenja vode i struje su retka, veći je procenat kvalitetno sagrađenih zgrada. Ali zato uz sve to dolaze i mnoge cene - skupi računi; veći porezi; parkiranje noćna mora; mnogo ''skuplja'' cena po zdravlje u vidu večite buke i preganjanja sa bahatim ''komšijama'' (čitaj - ugostiteljima koji misle da su oslobodioci grada i jedini koji nešto privređuju u ovoj zemlji); prašina i zagađenje; zatvaranje ulica pa i zgrada zarad raznih protesta, snimanja, delegacija, kolaca palaca... starija infrastruktura u vidu Lelekomovih raspadnutih predratnih parica koje ubijaju protok, stare EPS žice i trafo stanice koje prave spajkove u mreži i ''melju'' elektroniku, kablovi za kablovsku koje je nemoguće sprovesti kroz zgradu, stari liftovi koji predstavljaju ruski rulet; podrumi ko katakombe; zatim najezda raznih hostela i ''poslovnih prostora'' koji misle da je normalno da nekome ispred vrata stana, ispred DOMA, mesta gde treba da odmara i ima svoj mir, treba na svakih 5 minuta da tutnje i treskaju horde stranaca i/ili mušterija... :bash:

S druge strane, Novi Beograd jeste generalno slabije održavan nego centar, i jeste dalje od nekih sadržaja. Ali zato (generalno) nema problem sa večitom bukom. Troškovi življenja su manji. Parkiranje je ne baš super, ali izdrživo i podnošljivo. Manje prašinčine a više zelenila i otvorenog prostora. Više prostora i na samim ulicama, pa time i manje cimanje kad se nešto snima ili kad se rade radovi. Infrastruktura je mlađa i u boljem stanju. I generalno, ono najvažnije - ima više prostora gde čovek može da živi u miru u svom domu, a ne da se stalno oseća kao da je na Brodveju.

Ista relacija važi i za večitu debatu Unutrašnjost vs Beograd ili Selo vs Beograd. Često čujem kako je ''lako Beograđanima kad imaju sve''. Naravno da je lakše. Ali svi zaboravljaju da sa tom dostupnošću svega i svačega dolaze i određene cene. Pa tako stvari u BG koštaju mnogo više nego van njega. Dalje, BG ti dosta pruža, ali ti zato dosta toga i naplati. Što materijalno, što zdravstveno. Takođe, kad imaš kuću na selu, ti si de facto sam svoj gospodar na svom imanju. Što je loše u smislu da svaki trošak sam snosiš. Ali je dobro u smislu da možeš sam nešto da završiš i popraviš bez drndanja sa primitivnim, šrktim i/ili prosto imbecilnim komšijama koje neće ni dinar da daju za prostor u kome žive, kao i sa raznim inspekcijama i zavodima za Sve i ništa, kojih nikad nema kad ti trebaju ali su prvi kad treba da te oderu za nešto. Na kraju, na selu udišeš vazduh i slušaš tišinu, a u gradu udišeš smog i slušaš drečanje i trubnjavu Prostacus Urbanusa i pomahnitalih turista sa zapada koji su došli ovde da rade sve ono što kod kuće ne smeju.
Mogao bih još mnogo primera da navedem, al neću da dužim previše. Poenta je da ne postoji ''ispravna'' i ''neispravna'' opcija, nego je poenta da sve ima svoje dobre i loše strane i da svako treba da bira ono što njemu odgovara.

Tako da besmisleno je praviti i održavati te večite rasprave i prepucavanja koje nigde ne vode sem što još više dele i zavađuju već podeljenu i pogubljenu zemlju i narod. Sve se svodi samo na to ko šta voli i šta kome odgovara. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554045#p554045:33llbssn je napisao(la):
Astrotrain » 24 Jul 2018 02:25 pm[/url]":33llbssn]
Шта уопште значи лепе? По чијим критеријумима? То је крајње субјективна категорија. Мени је одувек био лепши и оку пријатнији Ле Корбизије од китњастог неокласицизма и шта сад?

ЕДИТ: Молим админе да споје овај пост са претходним.

Sta znaci lepe?
Pa valjda znas da pravis razliku izmedju lepe zene i ?

Inace problem je sto se taj modernizam nije zadrzao samo na Novom Beogradu, prosirio se i na ostale krajeve grada i poruzneo nam prestonicu. Gliste i soliteri su napastvovali staro gradsko jezgro na vise mesta i pokvarili ambijentalne celine koje su postojale pre drugog svetskog rata. Tako da bez brige ima sta da se rusi i u starom gradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553995#p553995:1rts720t je napisao(la):
spatiotecte » Tue Jul 24, 2018 12:57 pm[/url]":1rts720t]DusanBG, ja bi pre rekao da su novobeogradjani definisani svojim poreklom zato sto oni tako zele a to se narocito vidi na ovoj temi gde svaka primedba da nesto sto se tice NBG ogranizacije prostora dozivljavaju kao licni napad na njihovu licnost.
U tom smislu je Ksenija u pravu, kao sto dosta ljudi iz provincije ne voli Beogradjane, tako ima i ljudi iz NBG koji smatraju da je njihov kraj bolji od starog grada.

Mada ovo ode u totalni off, ne vidim stvarno zašto je problem misliti da je mesto koje si odabrao da živiš dobro (il najbojlje u ponudi)? Šta treba da idemo okolo i plačemo vidi što je ovo sve ružno (a nije)....

I kako se uvek kaže, lepota je u očima posmatrača, to što se ti groziš modernističkih linija i glista i solitera, kako kažeš, nikako nije jednako poređenu koje si dao gabora i lepe žene. Nisam iz struke, ali ti verovatno pre možeš znati koliko nagrada su koje sve arhitekte pokupile na projektima novog beograda kroz decenije, nije valjda da su svi rekli "vidi grozna zgrada, ali kakav urbanizam".... Šta su pa trebali da grade u 20 veku? Niko ovde ni ne tvrdi da su redom svi blokovi/zgrade prelepi, ali ovi što se groze istih generalno verovatno nisu ni kročili u 60 blokove i videli količinu zelenih površina i igrališta u sklopu istih, koje ne mogu da skupe u pola starog grada da sve saberu.

I ponovo za objekte u blokovima koje sam nabrojao i mislim da su lepi u pravcu u kome su izgrađeni (naravno ne sada ovako uglavnom naruženi).
 
Projekti Novog Beograda su dobili nagrada koliko je trebalo da se velici rad komunisticke partije i pokaze narodu kako se bivsa nam drzava oporavljala od rata i srnula u progres.
To je merodavno koliko i kad danas neki politicar dobije nagradu da je najevropskiji.
Propaganda gradnje u doba komunizma je bila 10 puta gora od ove fame oko BnV.
Uostalom ovi sto sad tvrde da soliteri na NBG nisu ruzni su prvi koji kazu da su ovi u BnV odvratni a to je zapravo isti tip zgrade.
 
Мислим да ова расправа никако није ван теме. Тема је развој новобеоградских блокова, а сваки развој треба да има свој правац, а тај правац одређују неки људи, а људи наступају увек из свог угла и са својим мишљењем како и шта би требало урадити или не. Тако ја гледам на ову расправу која се тренутно води.
 
I svejedno su uspeli da naprave lepše zgrade od ovih u BNV, pošto ne vidim čime se ovo stakleno braon čudo pa ističe. A projeki ostalih vidim izgledaju kao kopije postojećeg NBG (i drugih delova grada koje si dobro primetio).

Ali i dalje mi nije jasno koje su to pa zgrade mogli da grade? gde se to masovno grade stambeni objekti vrhunske arhitekture, pa da vidim u kom su to pravcu trebali da odu?
 
Na Novom Beogradu ima žešće odvratnih blokova, gde je estetika tako niska da bi se čak i Sovjeti zgrozili. ALI isto tako ima i jako lepih delova. I pritom ne pričam samo o novim blokovima nego i o nekim ''starim''.
Uostalom isto je i sa drugim planskim naseljima na desnoj strani Save. Postoje naselja koja izgledaju isto kao pojedini blokovi na NBG a deluju odvratno. A isto tako postoje i naselja koja su u istom stilu kao neki na NBG ali izgledaju dobro.

A i da se ne lažemo, sve to bi izgledalo (još) 3x lepše i primamljivije da je održavanje svuda na nivou, tj. da se održava onako kako je zamišljeno da se održava kad je građeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554059#p554059:2vwwzkkn je napisao(la):
Astrotrain » 24 Jul 2018 02:59 pm[/url]":2vwwzkkn]Мислим да ова расправа никако није ван теме. Тема је развој новобеоградских блокова, а сваки развој треба да има свој правац, а тај правац одређују неки људи, а људи наступају увек из свог угла и са својим мишљењем како и шта би требало урадити или не. Тако ја гледам на ову расправу која се тренутно води.

Ja sam vodio raspravu samo u pogledu estetike, vecina je krenula u poredjenje zivot na NBG vs zivot u Starom gradu time sto su se kao stanovnici NBG-a osecali prozvanim a ja zapravo nikoga nisam vredjao samo sam hteo da ukazem na estetske nedostatke zgrada na NBG-u. Ne mogu da verujem da su pojedini ljudi toliko iskompleksirani da se pale na keca a niko ih nije licno dirao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554065#p554065:346c4k3n je napisao(la):
spatiotecte » Uto Jul 24, 2018 4:05 pm[/url]":346c4k3n]vecina je krenula u poredjenje zivot na NBG vs zivot u Starom gradu
Znam da se ovo ne odnosi na mene ali čisto da kažem da sam prethodni post ispisao zato što povremeno nalećem na takve debate a uz to već dugo vremena razmišljam o tim stvarima, pa reko čisto da ''bacim na papir'' te neke misli i stavove.
Jer ljudima je ovde (u Srbiji) nemoguće objasniti da, osim ako nisi neko političko mudo ili krimos, sve ima svoju cenu. I da kad upoređuju tako neke stvari, ne treba da gledaju samo dobre stvari nego i one loše. Možda bi bilo prikladnije da sam to ostavio za neku drugu temu, al ajd neka ga ovde.
 
Vrh