Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

I ja to mislim a pritom posto ce vrednost zemljista na NBG-u sve vise i vise da raste najverovatnije ce vecina njih ici pod mac.
 
Šta mislite da će se desiti sa solitercinama (Bezanijski blokovi) od 20 spratova? Naravno, ovo nije jedini primer. Kad mislite da će biti profitabilno rušiti ih zarad pravljenja novih?
 
Koji bezanijski blokovi, imas samo jedan stari soliter u sredini Vojvodjanske i on je stvarno rugoba prosto vapi za temeljnom rekonstrukcijom fasade
 
61-64, 71 i 72. Dalje, od ovih mnogo blizih: blokovi 23, 28, pa cak i 29 i 30.
 
????? pa kako mislis da se to rusi i ko ce to da uradi, to se nece rusiti za narednih 100 god. sigurno, daj boze jedino da osvane dan kad se fasade tih zgrada urede da lice na nesto i grad ulepsa
 
Siguran sam da postoji šansa da se to otkupi i sruši. Pošto uđemo u EU, i pošto otkrijemo nalazišta dijamanata, retkih zemalja i nafte ispod cele šumadije. Kada kvadratni metar bude nekih 15,000e. Lagano...
 
Еди Рама док је био градоначелник Тиране је бојио фасаде... па не видим да је направио бог зна какав град...
 
Ljudi, je l' ja toliko nejasno pisem? Upravo sam navodio primere blokova sa visokim, gusto nacickanim zgradurinama, koje se SIGURNO nece rusiti, kakva god bila cena kvadrata na NBG. Mislim, mozda van konteksta izgleda drugacije, ali prethodnih par postova iznad je bilo reci o fasadama i rusenju.
 
Od rušenja novobeogradskih blokova nema ništa naravno, jer bi eksproprijacija sve te imovine koštala ko zna koliko stotina milijardi evra. To ni na Menhetnu ne bi bilo rentabilno, a neće ni u Srbiji sigurno ni narednih ko zna koliko stotina godina. Kod nas je do sad usled tržišne utakmice doguralo do toga da se otkupljuju stare udžerice u centru grada i zidaju sedmospratnice sa više desetina stanova u proseku. Možda je samo nekoliko zgrada sa više stambenih jedinica do sad otkupljeno radi izgradnje novih i većih. Te zgrade nisu imale više od 5, 6 stanova i nalazile su se u centru.

Ko bi isplatio sve stanove vlasnicima u nekom soliteru i kakvu bi računicu imao? Da u bloku 64 gradi luksuzne stanove u neboderima po ceni od 10 000 evra/kvm? Nema od toga ništa.


Treba razmišljati o uređenju fasada na zgradama NBg-a ( namerno kažem uređenju, jer fasada nikad nije ni bilo ). A ni taj film nećemo gledati još dugo.....
 
spatiotecte":1ifvccp3 je napisao(la):
Bile su nove ali i kao takve su bile jako ruzne, obicne kutije i soliteri sa jako malo detalja na fasadama, monotono do daske.
Теби си можда биле ружне, говори у своје име. Мени нису. Претпостављам да ниси живео тамо па зато тако као и многи просто онако "опаучиш". Ја сам тамо одрастао и знам да Нови Београд то не заслужује. Боје и обнове тим фасадама не би шкодило, али што се детаља тиче ето мене су увек нервирале масонске "баљезгарије" по центру од пре Другог светског рата, па шта?
 
Dobro, mozemo se svakako sloziti da su ukusi razliciti, ali ukoliko se tebi stvarno svidja izgled zgrada na NBG (bez vezivanja izgleda sa nostalgicnim secanjima na detinjstvo), onda si mozda u 0.5 % ljudi :) Ne znam ni jednu osobu sa NBG koja kaze "da, moja zgrada je bas lepa", niti vidim da turisti ili prolaznici stanu ispred neke zgrade odusevljeni njenim izgledom :)

NBG je sjajan iz nekih drugih razloga, ali, po meni, vecina zgrada u vecini blokova (gradjenih do 90-tih) izgleda u odvratno.
 
Слажем се да има ту вероватно и носталгије, али није то пресудно. Тај тадашњи НБГ је као претеча свакако много ближи савременој архитектури од било које старе зграде у центру. Живећи тамо, ја сам заиста имао осећај да живим на лепом, пространом и сунчаном месту које је макар за пола корака ближе будућности од центра града са његовим запуштеним, сивим, оронулим зградама за које сам као дете мислио да у њима станују само баке са кучићима које дамске шешире "од пре рата" носе и у кући и жале за краљем. Свако после како растеш схватиш да није ни то тако како изгледа и да има своју лепоту и вредност али није тема. Тај Нови Београд је био место младости и будућности. Место у коме је атмосфера мене подсећала на илустроване мотиве са старих УНИЦЕФ-ових честитки. Наравно да то више није тако, а сада више ни не може да буде тако, јер је многим паметњаковићима синуло да би било занимљиво да га претворе у некакву наказу препуну капиталистичког бизнис смећа. Штета.
 
ccc":6q21yb1y je napisao(la):
Dobro, mozemo se svakako sloziti da su ukusi razliciti, ali ukoliko se tebi stvarno svidja izgled zgrada na NBG (bez vezivanja izgleda sa nostalgicnim secanjima na detinjstvo), onda si mozda u 0.5 % ljudi :) Ne znam ni jednu osobu sa NBG koja kaze "da, moja zgrada je bas lepa", niti vidim da turisti ili prolaznici stanu ispred neke zgrade odusevljeni njenim izgledom :)

NBG je sjajan iz nekih drugih razloga, ali, po meni, vecina zgrada u vecini blokova (gradjenih do 90-tih) izgleda u odvratno.
Uz opasku da razlog dolaska turista u Beograd, svakako nije razgledanje vrhunske arhitekture (bilo kog stila), moram priznati da me poprilicno zivcira ta prica o turistima i njihovim afinitetima. Apsolutno sam siguran da becki zabavni park Prater ima vise turista nego zajedno mnoge banje po Srbiji, pa možda i sam Beograd.
Takodje, Andric grad i kamengrad imaju znacajno vise turista nego Mileseva, zar ne?
To naravno nije dokaz nikakve kulturne ili estetske dominacije Pratera ili Andric grada i Kamengrada. :D

Arhitektura NBG je takva kakva jeste.
Preovladjuje brutalizam. I ja sa tim nemam problem. Problem je sto dugogodisnje neodrzavanje pokazuje svoje posledice, te se upravo ono sto je pre 30-40 godina bila odlika strogog centra (zapustenost, oronulost, cadjavost) dogodilo i na NBG.
A to se za razliku od arhitektonskih pravaca koji se subjektivno svakom odnas dopadaju ili ne dopadaju, ne dopada nikom normalnom.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Aooo, pa kako se uhvati za turiste, to je potpuno nebitan deo recenice koji samo dodatno oslikava to da ih NIKO ne bi zagledao. Dakle uopste ne pise ono na sta ti repliciras :)
 
Многе зграде из доба СФРЈ само треба вратити у оригинално стање и сигуран сам да би многи блокови синули. Има и неких ружних голих бетонских зграда, али њих имамо исто и са друге стране реке, по мени и ружније примерке (одмах ми први падну на памет они монструми на крају Деспота Стефана и она телекомуникациона грдоба у Бирчаниновој која само ружи панораму Беогада). Степенасте зграде у 60им блоковима могу да се офарбају, уствари, пола зграда, ближе Војвођанској и јесте окречено и много су пријатније за око, што значи да би исто могло да се уради и са онима ближе Јурија Гагарина. По мени је блок 30 најбољи пример, и мислим да би и друге зграде са голим бетоном ваљало слично окречити (блокови 22, 23, четири солитера преко пута ФДУ...).

Највећи проблем у естетици тих зграда по мом мишљењу јесу климе, склепотине по таванима и затворене терасе, но тога не мањка ни у старијим здањима нажалост.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553396#p553396:1raha7d7 je napisao(la):
Astrotrain » 22 Jul 2018 04:40 am[/url]":1raha7d7]
spatiotecte":1raha7d7 je napisao(la):
Bile su nove ali i kao takve su bile jako ruzne, obicne kutije i soliteri sa jako malo detalja na fasadama, monotono do daske.
Теби си можда биле ружне, говори у своје име. Мени нису. Претпостављам да ниси живео тамо па зато тако као и многи просто онако "опаучиш". Ја сам тамо одрастао и знам да Нови Београд то не заслужује. Боје и обнове тим фасадама не би шкодило, али што се детаља тиче ето мене су увек нервирале масонске "баљезгарије" по центру од пре Другог светског рата, па шта?

Naravno da nisam ziveo tamo niti bi voleo. Vise volim ove "baljezgarije po centru od pre drugog svetskog rata" kako ih ti nazivas.
Ukusi su razliciti i vecini ljudi je NBG odvratan a uglavnom ti koji ga smatraju lepim su isti ti koji tamo zive.
Ali ja mislim da si ti pre svega emotivno vezan za te zgrade na Novom Beogradu jer si navikao na tu sredinu i svaku kritiku na racun tih zgrada dozivljavas kao napad na svoju licnost. No ovde je bilo reci samo o estetici i stanju tih zgrada ne o etiketiranju stanovnika njihovih.
 
Postoje fondovi EU milism da ima cak i u predpristupnim fondovima, ogromne pare vezane za ekologiju gde spada i energetska efikasnost. Moze se mnogo fasada srediti po tom principu, stavljanjem dodatnie termoizolacije, ventilisane fasade, zamena prozora i dr. Po meni bi prioritet imali objekti duz autopurta kao sto su blokovi 23, 28 - televizorke i zbog buke, a posle reperne tacke u gradu tj soliteri kao sto su 6 kaplara, kod opstine nbg - blok 1, Rudo, na konjarniku, banjica, kod prokopa ona tri solitera, u 27.marta.... Samo treba neko da se bakce sapapirologijom, i da se usvoji neki zakon koji regulise da se to mora uraditi da se ne bi pojavio neki baksuz koji ce da blokira. Bilo bu dosta problema zbog stanara i njihovih kreacija na objektima, ali bi bilo fino to resiti u jednom paketu.

Bdw, Igore prebaci ove zadnje posotoje u fasade ili u temu o nbg, mislim da je bolje
 
vidis, nbgd je pravljen i projektovan da omoguci sto kvalitetniji zivot ljudi koji tu zive...dok god budemo tezili da su nam bitniji turisti od nas samih dobicemo ono sto dobijamo u SA


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553440#p553440:1cgmilza je napisao(la):
Bulbulderac17 » Ned Jul 22, 2018 12:02 pm[/url]":1cgmilza]vidis, nbgd je pravljen i projektovan da omoguci sto kvalitetniji zivot ljudi koji tu zive..
Baš su se potrudili da im ugode sa sve žutim mravima (i ostalim omaškama). Ne znam kako je sada ali znam da ih je bilo u izobilju a zna se i zbog čega. Omaške i dalje stoje makar tamo gde ih vlasnici stanova nisu sanirali.
Za NBG se svojevremeno govorilo da je "dolina slonova". Naravno, taj epitet je deplasiran jer NBGD danas ne naseljavaju samo oficiri da skrase svoje penzionerske dane, to je davno prošlo vreme.
Ne volim NBG što ne znači da mi neki Novobeograđani nisu baš baš dragi, ali sam svesna i kvaliteta što je nedovoljno da bih se ikada u životu odlučila da kao stanovnik kročim na novobeogrdsko tlo. Štaviše nemam potrebu ni da ga posetim osim ako me neka linija GSP ne provoza tim delom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553398#p553398:2ftnypjp je napisao(la):
ccc » 22 Jul 2018 06:29 am[/url]":2ftnypjp]Dobro, mozemo se svakako sloziti da su ukusi razliciti, ali ukoliko se tebi stvarno svidja izgled zgrada na NBG (bez vezivanja izgleda sa nostalgicnim secanjima na detinjstvo), onda si mozda u 0.5 % ljudi :) Ne znam ni jednu osobu sa NBG koja kaze "da, moja zgrada je bas lepa", niti vidim da turisti ili prolaznici stanu ispred neke zgrade odusevljeni njenim izgledom :)

NBG je sjajan iz nekih drugih razloga, ali, po meni, vecina zgrada u vecini blokova (gradjenih do 90-tih) izgleda u odvratno.
A ko ovde kaze da im se oronulo sivilo na Novom Beogradu svidja? mesas babe i zabe, ovde govorimo o mogucnosti da se te zgrade sruse a to moze biti samo na filmu. Ono sto je realno, u teoriji, je da se te zgrade komplet obnove medjutim u praksi ni od toga nema nista, vidis gde zivis i valjda ti je i samom to jasno. Pogledaj na sta lice istorijske zgrade po centru i Zemunu, kad se to jednog dana sve obnovi kao sto su i poceli tek onda na red dolazi socijalisticko sivilo na Novom Beogradu itd
 
@ccc
Čemu upozorenje Stefanu BB? Ako ti je stalo da se to pravilo poštuje ti zaređaj i opominji sve odreda i očas posla ćeš nalupati min. 3000 postova.
To je nekorektno, čovek tek došao a ti mu soliš pamet. Konačno, postoje i priv. poruke.
Slično iskustvo sam prošla kada me je Žika opomenuo i posle toga nikoga ali NIKOGA više a bilo je očajnih primera gde se jedna fotogafija razvlačila na pet stranica bez potrebe.
Kraj offa na off.
 
@Ksenija - ? Od pre 5 dana? Sta je tu nefer, ruzno, sta god? Prvo, nisam nikakva patrola na forumu jer sam ukljucen u proseku ispod 20 minuta dnevno, tako da ne mogu, niti imam potrebu da "opominjem" ljude. Drugo, kad kucam sa telefona nesto na brzinu, najlakse mi je samo da direktno odgovorim na poruku, a ne da nabadam da saljem privatne poruke.

@Nebojsa - da sam tebi odgovarao, valjda bih citirao taj neki deo :) Odjavljujem se iz ovakve besmislene diskusije i uzaludnog trosenja vremena i tastature, zamolio bih te da se samo vratis i lepo, detaljno procitas prethodne 2 stranice pa da vidis ko je sta pisao.
 
U principu ono sto moze da se uradi za zgrade na NBG-u je da im se obnovi fasada da bi se podigla energetska efikasnost koja je na nivou srednjeg veka, da se uvede savremeni PPZ, i da se zamene dotrajale instalacije (struja i vodoinstalacije).
Mislim sve su to ogromni troskovi da se razumemo i to bi samo produlzilo vek zgrade na 20-25 godina, posle opet mora da sledi obimna rekonstrukcija. A to znaci da te zgrade dugorocno gledano su veliki potrosaci resursa sto finansijskih sto energetskih pa se postavlja pitanje koliko je razumno ulagati milijarde dinara u obnovu neceg sto nije predvidjeno da traje vise od 100 godina, a te zgrade danas u proseku imaju po 50-60 godina.
Jos jedna otezavajuca okolnost je sto one ne predstavljaju a ma bas nikakavu arhitektonsku vrednost pas se postavlja pitanje sta dalje sa njima.
 
По тим принципима можемо очекивати сличан сценарио за већи део града, пола данашњег Београда је изграђена у истом периоду кад и НБГ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553478#p553478:1i1mthee je napisao(la):
spatiotecte » Ned Jul 22, 2018 12:51 pm[/url]":1i1mthee]U principu ono sto moze da se uradi za zgrade na NBG-u je da im se obnovi fasada da bi se podigla energetska efikasnost koja je na nivou srednjeg veka, da se uvede savremeni PPZ, i da se zamene dotrajale instalacije (struja i vodoinstalacije).
Mislim sve su to ogromni troskovi da se razumemo i to bi samo produlzilo vek zgrade na 20-25 godina, posle opet mora da sledi obimna rekonstrukcija. A to znaci da te zgrade dugorocno gledano su veliki potrosaci resursa sto finansijskih sto energetskih pa se postavlja pitanje koliko je razumno ulagati milijarde dinara u obnovu neceg sto nije predvidjeno da traje vise od 100 godina, a te zgrade danas u proseku imaju po 50-60 godina.
Jos jedna otezavajuca okolnost je sto one ne predstavljaju a ma bas nikakavu arhitektonsku vrednost pas se postavlja pitanje sta dalje sa njima.

Da li stvarno tvrdite da blokovi poput 21-og i 23-eg nemaju nikakvu arhitektonsku vrednost?!
 
Vrh