Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

DusanBG":253ut972 je napisao(la):
...
Ima li neko ideju da li ce ove fasade sa ovim sitnim plocicama biti moguce obnavljati i kako?

I u blokovima 45 i 70 su slične pločice odavno počele da otpadaju.
Potreba za zamenom postoji, ali ne znam koliko se prozvode. Po dimenzijama su slične poločicama za bazene i fontane.
Kada bi postojao propis o održavanju fasada (ili postoji, ali se ne primenjuje) postojao bi i interes za proizvodnju "rezervnih delova" i ugradnju, tj. sanaciju.
 
Giorano Angelo":2tqqahca je napisao(la):
Постоји план да Блок 21, као један од девет блокова Централне зоне Новог Београда, буде подвргнут заштити, па самим тим и обнови. О томе је било речи на трибини (горњи пост) о Новом Београду. Међутим, те плочице ће тешко бити замењене идентичним...

Nadam se da ce se ovo desiti, makar na neki srednji rok. Sreca po neki blokovi ne pruzaju prostora za dalju izgradnju pa ih je teze sada "zagaditi" dogradnjama.

Sto se plocica tice mene je i do sada cudilo kako su stavljali ove plocice, kolikii je to posao bio. Sa druge strane mislim da nije toliki problem napraviti plocice vecih dimenzija, koje ce imati zlebove kojima ce moci da oponasaju ove plocice. Sve se da smisliti, kada se odluci raditi kako treba.
 
Te male plocise su pozadi povezane mrezicom barem danas i uopste nije neka filozofija postaviti iste , tako da se lijepe kao standrdne samo ide daleko vise fug mase ,takodej postoje i vece koje imitiraju mozaik
 
Znam da se danas prave ove plocice vecih dimenzija sa mestom da se fugama stvori utisak puno malih plocica, ali mi se cini da su te dosta skuplje, ne znam isplatili se za fasadu.
Inace u 45 je vec polako krenulo polako sredjivanje nekih fasada, valjda gde se komsiluk dogovori. Naravno, ovde ne vode racuna o vernoj rekonstrukciji, ali verujem da ljudima to ni ne pada na pamet niti imaju koga da nadju da to oddradi. Ponavljam dve slike sa teme o fasadama

20130721141219.jpg


20130721141247.jpg


snimio sam i jednu gde su spoljnu stranu sredili i ofarbali u zuto, verujem da su skinuli ovu fasadu i stavili demit ili tako nesto nisam prilazio. Ako nadjem postavicu.

Ovde se i vidi sta je dobra stvar ovih plocica, one u daljem ulazu i dalje su belje nego ova nova fasada. Dakle uz odrzavanje da traju decenijama i izgledaju belo, za razliku od sadasnjih fasada.
 
relja":1hr44qda je napisao(la):
DusanBG":1hr44qda je napisao(la):
...
Ima li neko ideju da li ce ove fasade sa ovim sitnim plocicama biti moguce obnavljati i kako?

I u blokovima 45 i 70 su slične pločice odavno počele da otpadaju.
Potreba za zamenom postoji, ali ne znam koliko se prozvode. Po dimenzijama su slične poločicama za bazene i fontane.
Kada bi postojao propis o održavanju fasada (ili postoji, ali se ne primenjuje) postojao bi i interes za proizvodnju "rezervnih delova" i ugradnju, tj. sanaciju.

У блоку 38 у коме сам становао, зграда у којој и сада живи моја мајка, а и све остале зграде у том блоку имају фасаду са овим плочицама. То су ове мале керамичке плочице на сликама и димензија су 20 х 20 мм. Лепе се са рапавије стране, а глатка страна је лице. Још чувам те плочице које су поотпадале са фасаде зграде код мајке и покупио их, ко зна кад, из траве испред зграде.



Те плочице временом отпадају, а интересантно је да углавном и највише отпадају са горњих виших спратова. Зашто је то тако нисам сигуран, можда због самих временских услова (мокро-суво), старости и замора-сушење лепка, ветра,.... Ето и на слици прве зграде Мерцедес, снимио сам са терасе зграде моје мајке, се види да је са дела фасаде изнад задњег 16. спрата највише отпало ових плочица у односу на ниже спратове. И на осталим зградама у блоку, зградама од осам спратова и на овим малим зградама од по четири спрата, је иста ситуација.


Ово су плочице које још увек стоје на фасади зграде мајчиног стана и ту су поједине плочице отпале, поготово први ред до ове металне кутије од ролетни на тераси стана испод мајчиног.
 
haha, i ja sam juce slikao plocice :) al' u 38 bloku. da ne kacim dzabe, verovatno otpadaju tamo gde su majstori losije uradili, ono sto mi je cudno je sto nisu bas skroz prave skoro nigde, a nadam se da su koristili neki nacin da ih stavljaju u vecem broju, ne jednu po jednu.
 
1972383_10203025841100656_8263276684809821307_n.jpg


Студија „Квалитет и карактеристике становања у Блоку 21 на Новом Београду“ (1976)...
 
Pitam se kakova bi studija proizasla iz studije o bloku dr ivana ribara, ali se tim danas vise niko nebavi
 
direktor":5ar6ywbd je napisao(la):
Pitam se kakova bi studija proizasla iz studije o bloku dr ivana ribara, ali se tim danas vise niko nebavi

Управо - данас се нико не бави тиме. Мада је питање да ли су аутори изграђеног насеља заинтересовани за тако нешто. Такође, не постоји ни самокритичност, а ни одговорност.
Мада, морам да кажем да смо ми, као тим, за конкурсни пројекат 2011. године направили студију од 74 стране, још увек необјављену...
 
Гага":6l6qikqi je napisao(la):
relja":6l6qikqi je napisao(la):
DusanBG":6l6qikqi je napisao(la):
...
Ima li neko ideju da li ce ove fasade sa ovim sitnim plocicama biti moguce obnavljati i kako?

I u blokovima 45 i 70 su slične pločice odavno počele da otpadaju.
Potreba za zamenom postoji, ali ne znam koliko se prozvode. Po dimenzijama su slične poločicama za bazene i fontane.
Kada bi postojao propis o održavanju fasada (ili postoji, ali se ne primenjuje) postojao bi i interes za proizvodnju "rezervnih delova" i ugradnju, tj. sanaciju.

У блоку 38 у коме сам становао, зграда у којој и сада живи моја мајка, а и све остале зграде у том блоку имају фасаду са овим плочицама. То су ове мале керамичке плочице на сликама и димензија су 20 х 20 мм. Лепе се са рапавије стране, а глатка страна је лице. Још чувам те плочице које су поотпадале са фасаде зграде код мајке и покупио их, ко зна кад, из траве испред зграде.



Те плочице временом отпадају, а интересантно је да углавном и највише отпадају са горњих виших спратова. Зашто је то тако нисам сигуран, можда због самих временских услова (мокро-суво), старости и замора-сушење лепка, ветра,.... Ето и на слици прве зграде Мерцедес, снимио сам са терасе зграде моје мајке, се види да је са дела фасаде изнад задњег 16. спрата највише отпало ових плочица у односу на ниже спратове. И на осталим зградама у блоку, зградама од осам спратова и на овим малим зградама од по четири спрата, је иста ситуација.


Ово су плочице које још увек стоје на фасади зграде мајчиног стана и ту су поједине плочице отпале, поготово први ред до ове металне кутије од ролетни на тераси стана испод мајчиног.

Juče sam malo zagledao fasade zgrada u bloku 45 pored Save.
Jasno se vidi da su pločice postavljanje u kvadratnim blokovima od 15x15 ili 20x20 po bloku (odprilike, nisam brojao), slično ovome što je direktor postavio.
 
Ima li iko od urednika Wikipedije (ili malo stručniji) da prati ovo i ispravi sraman deo na stranici o Novom Beogradu u delu kritike, koji tako sere po NBG-u da je to nehumano. Ja se ne osećam stručnim da bih sebi dao to pravo.
Pozivaju se još na ono sr**e od filma 1na1 zbog koga su se zavlačili po ne znam kojim podrumima da su bi ga snimili, znam da je Cvijanovića mrzelo pola bloka posle tog filma, koji je čista glupost snimljena prevasnodno na bazi jadnog pogleda stanovnika sa druge strane Save na NBG (ili paćenika koji pate za elitom iz samog NBG).
 
Simbolični sumrak uređenog Beograda i početak opšte palanizacije.
 
Kazu da je ovo igraliste danas neprepoznatljivo koliko je propalo , atada je dobilo nagradu
 
DusanBG":5mhswdgp je napisao(la):
Ima li iko od urednika Wikipedije (ili malo stručniji) da prati ovo i ispravi sraman deo na stranici o Novom Beogradu u delu kritike, koji tako sere po NBG-u da je to nehumano. Ja se ne osećam stručnim da bih sebi dao to pravo.
Pozivaju se još na ono sr**e od filma 1na1 zbog koga su se zavlačili po ne znam kojim podrumima da su bi ga snimili, znam da je Cvijanovića mrzelo pola bloka posle tog filma, koji je čista glupost snimljena prevasnodno na bazi jadnog pogleda stanovnika sa druge strane Save na NBG (ili paćenika koji pate za elitom iz samog NBG).

Opušteno.

Znam nekoliko ljudi koji su osrasli na suprotnoj strani Save koji sada traže stanove na Novom Beogradu.
Glavni razlog - deca: širina, parkovi, zelenilo, vrtići, škole, trgovine, dve reke... nije isto kao kada ste na nekom od beogradskih brda.
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FtO3NxAixpY[/youtube]

A, oвако је планиран седамдесетих година прошлог века (аутор стамбене зграде Потковица је Илија Арнаутовић; уређење парка је радила арх. Олга Дивац).

64722_10151325659918877_1172686979_n.jpg

Извор: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 876&type=3
 
Pa sta rade ovi iz zelenila sto se to nesredi
 
Спроводе лагани екоцид... Ситно растиње се уклања из свих блокова централне зоне Новог Београда, мења се слика читавих блоковских амбијената, секу се стабла... Мало-мало па приметим да нема неког дрвета у крају... Сви парковски амбијенти се намерно препуштају судбини пропадања... Све у свему, тужно... :(
 
baš sam prošle nedelje prolazio kroz taj park. Možda i najlepše zamišljen unutarblokovski prostor na celom NBG.
I na žalost, nedostižan 40 godina kasnije
 
A bojim se da prijavim zelenilu da ga sredi da ga neunakazi nepostovanjem projekta ili izivljavanjem sa novim idejama materijalima bojama , sta mislite
 
Vrh