Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Jedno pitanje za sve. Ukoliko neko zeli da organizuje izlozbu u prostorijama opstine NBG, koga treba da kontaktira?
Ja sam odbranio master tezu, koja je prosla jako zapazeno, pa bih voleo da na tu temu organizujem izlozbu bas u NBG opstini jer se njih tice......
Na sajtu ima ovaj link http://www.novibeograd.rs/cy/kontakt/postavite-pitanje
ali imam utisak da to niko ne cita.
Da li mozda da saljem mail direktno predsedniku opstine, arhitekti, ili nekom drugom?
Hvala unapred
 
Neleteh na par slika koje je neko skinuo iz serije Kockica pa stavio na Facebook (stare slike nbg..). Ne znam da li su ovo bile makete nekog zvaničnog plana, ali znam da smo dosta nazadovali od vremena ove epizode iz 1979
Uglavnom plan blokova bez dogradnji krmacica sa obe strane koji bi naglasio lepo naglasio glavne konture po kojima su blokovi bili poznati. Po srednjim parcelama naredjani poslovni objekti, sto se sada nazalost mozda i promeni posto plac preko puta Immo centra u bloku 63 moze da se iskoristi i za stambenu izgradnju urbanistickim planom.

blokovi.jpg


A ovo je maketa centralnog dela NBG, moze se primetiti najveca razlika na podrucju danasnje arene i okolnih blokova, posto je stavljeno vise pojedinacnih solitera (ukljucujuci i onaj na jugozapadnom uglu bloka 21 koji nikada nije izveden). Cetiri bas visoka su prakticno u nizu naspam palate federacije i menjaju one zgurane zgraderine oko arene, jedan je otprilike na lokaciji gde je bila kineska ambasada a sada su stambeni objekti imeperijal gradnje. Moglo je i ovo da se poboljsa sigurno, ali ova vizura mi izgleda mnogo uredjenije nego sadasnje stanje. Par parcela (pre svega blokovi sa novim merkatorim i ostatak bloka 11) su bili ostali prazni u planu, ili bar jos nije bilo plana za iste.

nbg.jpg
 
dsc09447.jpg

dsc09445.jpg

dsc09444.jpg

naj starija fotka pjeska novog beograda dubaji prije dubajija
dsc09449.jpg
 
Zamisli da je neko na svakih 5 godina pravio sliku sa iste pozicije kako bi se vido ravoj grada po etapama
 
То је тачно, а онда би требало да се изнајмљује хеликоптер сваких пет година. Срећом сад имамо члана Гизмо-а који то може да уради за Беобилд. :D
 
Drzim da su mnogi na ovoj temi jako urbanisticki osvesceni da ne kazem "eksperti" pa imam jedno pitanje za vas- kojem od novobeogradskih blokova dajete prednost kada je kvalitet zivota u pitanju?

Meni se cini da je blok 21 neki sweet spot...


Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2
 
Nekad je mup sa helihopterom nadgledao saobracaj redovno pa su ponekad vodili i novinare ,zato na zgradi u despota stefana ima heliodrom.
 
Taj heliodrom se ne koristi zbog blizine stambenih i drugih zgrada. Nisam siguran i da je dobio dozvolu.

A ova fotografije je fantastična.

Izgradnja Sava Centra je trajala od 1976 do 1979. Ta zgrada se ne vidi, ali ako me oko ne vara, vide se neki obrisi.
Da li je ovo fotografija Ive Eterovića? ako jeste kada je tačno objavljena ta foto monografija?
 
Rins":14pj2wc2 je napisao(la):
Drzim da su mnogi na ovoj temi jako urbanisticki osvesceni da ne kazem "eksperti" pa imam jedno pitanje za vas- kojem od novobeogradskih blokova dajete prednost kada je kvalitet zivota u pitanju?

Meni se cini da je blok 21 neki sweet spot...


Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2

To je stvar ukusa. Meni su u tom kraju recimo blokovi 29 i 30 (stari deo) super.
Mada preferiram blizinu reke, tako da su za mene blokovi 9 i 11 u apsolutnoj prednosti.
 
direktor":1ilhfvqx je napisao(la):
Nekad je mup sa helihopterom nadgledao saobracaj redovno pa su ponekad vodili i novinare ,zato na zgradi u despota stefana ima heliodrom.

relja":1ilhfvqx je napisao(la):
Taj heliodrom se ne koristi zbog blizine stambenih i drugih zgrada. Nisam siguran i da je dobio dozvolu.

A ova fotografije je fantastična.

Izgradnja Sava Centra je trajala od 1976 do 1979. Ta zgrada se ne vidi, ali ako me oko ne vara, vide se neki obrisi.
Da li je ovo fotografija Ive Eterovića? ako jeste kada je tačno objavljena ta foto monografija?

Наводно се догодило само једно слетање на тај хелипад, и тада су попуцала стакла диљем зграде и улице 29. новембра.

Што се тиче питања, нешто сам начуо да је Б19а најквалитетније саграђен (мада у пар наврата видех отпадање фасаде?), са најкомфорнијим становима, а да је одмах затим Б28 - "телевизорке"...али дефинитивно је ствар укуса.
 
Blokovi 9 i 11... Napominjem da sam pristrasan posto sam odrastao u 11b.

Ali, ipak najbolja kombinacija blizine reke, skola, vrtica, doma zdravlja, centra NBG, trznih centara, raznovrsnost arhitekture...
 
Relja mislim da jeste eterovic prenjeta je slika sa ssc ,a moracu da kupim eterovica bio je na snizenju u nolitu u kralja milana cini mi se 1000 din
 
U socijalizmu se grade samo kvalitetno zadovoljavajući stanovi stanovi sa pravilnim urbanističkim rešenjem.
:laugh:
i da dodam u istom duhu:

"Nema dobrog stručnjaka ako istovremeno nije i dobar komunista" :roll:
 
Допунио сам називе за четири зграде.
Становао сам у блока 2 у згради Д14 (Булевар Михајла Пупина 169) од јуна 1961 до средине фебруара 1968.
Зграде Б9 тј. "Три сестре" су ближе Фонтани, а зграде Б6 су "Три брата".
Иако не припада овим блоковима, означио сам и зграду "Кифла", поред бивше робне куће.
Оне две зграде означене са Д? и Д?, а преко пута биоскопа Југославија, односно тржног центра су Д13 и Д12, а овај црвено-сиви солитер, до моје бивше зграде Д14, је Д15 !



Мекбејн, да ли имаш неку везу (линк) или само ову постојећу електронску адресу ?
 
Нови Београд: угрожени модернизам
Биоскоп „Фонтана“, Нови Београд
Четвртак, 26. децембар 2013. у 17.30 часова

Трибина
учествују: Ксенија Булатовић, архитекта, др Милан Попадић, историчар уметности, мр Драгана Мецанов, архитекта, Јелица Јовановић, архитекта
модератор: Добривоје Лале Ерић, историчар уметности, председник удружења Докомомо Србија

Национална секција међународне радне групе за документацију и заштиту грађевина, места и целина модерног покрета – До.ко.мо.мо Србија, организује у четвртак, 26. децембра 2013. у 17.30 часова, трибину под називом „Нови Београд: угрожени модернизам“. Трибина ће се одржати у бископу „Фонтана“ на Новом Београду чиме се наглашава важност овог изузетног модернистичког објекта архитекте Уроша Мартиновића, али и добија јединствена прилика да се о једној од тема трибине разговара унутар објекта о коме је реч.

На трибини ће говорити архитекта Ксенија Булатовић, аутор реконструкције биоскопа Фонтана, историчар уметности Милан Попадић, Одељење за историју уметности Филозофског факултета у Београду, архитекта Драгана Мецанов, докторанд Архитектонског факултета у Београду, и архитекта Јелица Јовановић, докторанд Техничког универзитета у Бечу. Модератор трибине је Добривоје Лале Ерић, историчар уметности и председник удружења Докомомо Србија.

Основна нит трибине биће посвећена важности и аутентичности Новог Београда као прворазредне урбанистичке целине, у светлу очувања и заштите антологијских објеката који се ту налазе. Поред Фонтане, акценат ће бити стављен и на зграду Музеја савремене уметности, репрезентативне државне објекте и стамбене блокове израђене према стандардима усвајаним на светским конгресима модерне архитектуре (CIAM), примењеним и на бројним објектима и целинама широм света.

Матично удружење Докомомо интернешнал основано је крајем осамдесетих година 20. века у Холандији, као реакција струке и заинтересованих грађана на девастацију и немар које су трпели неки од кључних објеката модерне архитектуре. Национална секција Докомомо у Србији постоји од 2010. године и у сарадњи са сродним организацијама и партнерима бави се промовисањем, документовањем и заштитом модерне архитектуре наше земље. Циклус трибина у 2013. и 2014. години реализује се уз финансијску подршку Инжењерске коморе Србије.

plakat_Fontana.jpg
 
kako je dobro izgledala (bar meni) ova zgrada na drugoj fotografiji, nazalost sada kada se pogleda slika iste je unistena kao i ostatak NBG. Ove terase koje se pruzaju na svakom drugom spratu su uglavno zatvorene nekim jadnim nadstresnicama, a boje/oblike prozora da i ne brojime.

Ima li neko ideju da li ce ove fasade sa ovim sitnim plocicama biti moguce obnavljati i kako?
 
DusanBG":10blhq76 je napisao(la):
Ima li neko ideju da li ce ove fasade sa ovim sitnim plocicama biti moguce obnavljati i kako?

Постоји план да Блок 21, као један од девет блокова Централне зоне Новог Београда, буде подвргнут заштити, па самим тим и обнови. О томе је било речи на трибини (горњи пост) о Новом Београду. Међутим, те плочице ће тешко бити замењене идентичним...
 
Vrh