Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

savanbg":307v5kxc je napisao(la):
radi se na okretnici u bloku 44 i 45 radovi teku dobro sutra stavljam fotke

Da, već duže vreme.
Napravljen je novi parking sa oko 50 novih mesta, koliko sam shvatio, biće ih još.

Obnvaljaju trotoar kod polazne autobuske stanice, sređuju pešački prelaz.
Verovatno "gađaju" dabude završeno za "Novobeogradsko leto".

Raskopali su i pešačku rampu koju je korenje izlomilo, a i potpuno je obnovljeno terenče za fudbal, postavljeno novo osvetljenje i ograda prema parkingu (jako bitna stavka, dešavalo se da neki nekontrolisani volej završi u nečijem faru ili šoferšajbni :D )
 
zhaba":1j30oouy je napisao(la):
Imam jedno pitanje za sve koji poznaju Belville.
ovaj objekat na slici da li je zamisljen kao neka vrsta lokalnog centra?
da li neko zna sta sadrzi? kancelarije, prodavnice, usluge...?
2kpsow.jpg

OVO JE SAD CENTRALA ''DELHAIZE SRBIJA''
 
iskreno ja se nadam da ce da bude zavrseno pre leta, ali mi je drago sto srecuju taj deo bas je bilo pre ruglo na savskom keju taj deo
 
Kako je sve nekad izgledalo ljepse pitomije



Cini mi se da je ovaj tramvaj jos u voznom stanju
 
Danas sam saznao da ulice kojima prolazi gradski prevoz kroz blokove 61/64 imaju imena :D

Smer ka gradu je "Evropska" a smer ka MZ Kozara je "Japanska".

Slučajni mi je pao pogled na zaglavlje fiskalnog računa iz prodavnice "Martinović", piše Japanska 8.
Rek'o, šta sad mute Crnogorci ?! kad ono - interna saobraćajnica se stvarno zove Japanska na Plan Plusu, a ima i odluka na sajtu Grada iz 2011.
 
mislim da je trebalo nazvati internu saobraćajnicu jednim imenom, a ne ovako jedan pravac jedno ime. u budućnosti ako bude pameti ispod nje će ići metro.



nego ako si kupovao pršutu kakva je u martinovićima. nešto se razmišljam da odem do njih da kupim malo njeguške.
 
Imaju dobru njegušku, meso je kvalitetno i nije skupo (u poređenju sa drugim radnjama).
Pivo je takođe jeftinije :D

Ne želim da ih reklamiram, ali pošto smo ih dočekali "na nož" red je i da ih pohvalim.
Mala, prijatna komšijska radnja u kraju, prodavci ljubazni i efikasni, sušta suprotnost od tri obližnja supermarketa koji su pozatvarali sve slične radnjice.
 
@relja

Ja nesto ne vidim da su megamarketi pozatvarali okolne radnje i radnjice, dakle - ima mesta za sve i svaka roba ima svog kupca. Stavise, cini mi se da izmedju dve IDEE (b64 i b62) danas ima vise malih radnji, piljara, pekara i usluznih delatnosti nego pre 6 godina, kada se otvorio Imocentar.
To je logika kapitala - biznis je dobar za biznis.
 
Pa sad, kako se uzme...

Mnogi trgovci koji su držali male radnje u namenskom prostoru u soliterima su propali otvaranjem jednog, pa drugog, trećeg, četvrtog supermarketa na ledinama između blokova, da bi se potom izgradili novi objekti na skloništima (kakva ideja!) i npr novi tržni centar u 63. bloku, kiosci... koje koriste neki drugi ljudi...

Ne sporim logiku kapitala, ali sa ovakvim odsustvom regulacije se degradira životni prostor na NBG. Da ne pričamo o poreklu novca vlasnika novih lokala, kao i motiv ulaganja...
Prosto mi je neverovatno kao su se u svemu ovome "provukle" izgradnje onih parkića.
 
direktor":3exub2sp je napisao(la):
Kako je sve nekad izgledalo ljepse pitomije



Cini mi se da je ovaj tramvaj jos u voznom stanju

pitomo as in neurbanizovano, odnosno bez sadržaja i bez zelenila i parkovskih sadržaja. meni to ne zvuči ništa lepše, premda se slažem da bi valjalo uvesti strožiji red u urbanističku situaciju nbg-a
 
Goldstein":1pg8lhlb je napisao(la):
Sledeći stambeni blokovi koji su izgrađeni bili su tzv. Eksperimentalni blokovi, blokovi 1 i 2 (1958-1963) po projektu Branka Petričića.

Била су три аутора која су радила на блоковима 1 и 2: Бранко Петричић, Тихомир Ивановић и Душан Миленковић

Goldstein":1pg8lhlb je napisao(la):
Posle njih, do polovine šezdesetih niče blok 21 po projektu Leona Lenarčića, Milosava Mitića, Ivana Petrovića i Mihajla Čanka sa čuvenih 6 kaplara Leona Kabilja 1965. Istovremeno se izgrađuje i blok 16 - palata CK (1961-1965)

Леонид Ленарчич - човек је Словенац. И Михаило Мика Чанак (уместо ј треба и). Што се тиче каплара, постоје два типа - први је радио поменути Леон Кабиљо, а други Богдан Игњатовић.

Goldstein":1pg8lhlb je napisao(la):
Blokovi 45 i 70 počinju da se izgrađuju 1969. godine po projektu tima arhitekata I.Tepeša, V.Gredelja i J.Miškovića i izgradnja traje tokom prve polovine 70-ih.

Не знам одакле ова информација, али није просто тачна. Зграде у блоковима 45 и 70 су радили архитекти Михаило Чанак, Гргур Поповић и Риста Шехерински (зграде до Саве у облику слова П).

Goldstein":1pg8lhlb je napisao(la):
Slede blok 30 (U.Martinovića) i blokovi 61, 62, 63, 64

Блокове 61-64 није радио Мартиновић, већ брачни пар Марушић и Милан Миодраговић.

Goldstein":1pg8lhlb je napisao(la):
Blok 19a M.Lojanice nastaje u periodu 1975-82.

Није само Лојаница, већ између осталог и Предраг Цагић и Боривоје Јовановић.
 
Уколико неког интересује више, у оквиру трибине на тему становања у орагнизацији Асоцијације српских архитеката, која је била у току новембра прошле године, одржао сам предавање на тему „Стамбене архитектуре на простору бивше Југославије - од 1945. до 1990. године”, може слободно погледати на јутјубу. :)

http://www.youtube.com/watch?v=1Z7ArY1NU9g

http://www.youtube.com/watch?v=sAefY8tUwWs
 
Da li je istina da su zgrade u obliku slova П u blokovima 45 i 70 inispirane olimpijskim selom u Minhenu, ili je to urbana legenda?

Olimpijada je bila 1972, autori ovih novobeogradskih blokova, koji su završeni 1974 (ako se ne varam) su sigurno imali pre toga priliku da vide projekat za Minhen...
 
Jeсте истина. Каскадни делови су идентични онима у Минхену. С тим да су оне зграде у Минхену доста више од ових на Новом Београду.

Bogdan-Budimirov-01.jpg
 
Hvala.
Kada se ode na Google Earth i pogledaju fotografije sa zemlje (VEOMA ZANIMLJIVO), ta inspiracija za kaskadni deo sa balkonima je više nego očigledna.
Evo dobre fotografije celog komplesa sa Vikipedije
MunichOlympiadorfFromOlympiaturn.jpg


A ovo su najniže ovakve zgrade, u jednoj od njih se odigrao napad na izraelske sportiste 1972

munichh.jpg


Iz ovog ugla se vidi sličnost, i od prilike to je sve.
 
Мислим да треба узети у обзир да је конкурс био пре 1971. (расписан је око 1968. године). Дакле, пројекат се радио отприлике паралелно са Минхеном такорећи. Није реч о инспирацији, већ идентичности конструктивног система који је примењиван у градњи. То је неспорно и јако уочљиво.

Оно што је интересантно да је после 1973. године била велика енергетска криза (Немци су уводили веома ригорозне законе), што је свакако утицало на велике и обимне изградње одн. на њихово смањење, док се рецимо у СФРЈ то баш није осетило (вероватно због бројних зајмова).
 
Na javnom uvidu je plan mreze javnih vatrogasnih stanica.Na njemu se jasno vidi da je planirana stanica u blok 40.I to glavna to jest centralna Beogradska,bice veca od one u Ruzveltovoj,i imace 5 spratova kako stoji ucrtano u planu.
 
vucko":34pszjas je napisao(la):
Na javnom uvidu je plan mreze javnih vatrogasnih stanica.Na njemu se jasno vidi da je planirana stanica u blok 40.I to glavna to jest centralna Beogradska,bice veca od one u Ruzveltovoj,i imace 5 spratova kako stoji ucrtano u planu.

Da dodam (iako Vučko prenosi da je u pitanju samo uvid u predlog plana) taj plac u bloku 40 je gotovo bio raseljen, ali ne potpuno.
Iako je ograđen, čini se da se broj stanovnika u preostalim, nesrušenim delovima radničkih baraka, u međuvremenu uvećao...
 
To mozemo tumaciti da se gradnja priblizava cim je broj stanovnika nelegalnog naselja povecan.
 
@relja
ja sam video ljude samo u onoj prikolici skroz do pruge. Ako je neko i ostalo u ostalim, ot je verovatno prećutno odobreno dok se ne počne gradnja.
 
Vrh