Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Ili prodas stan i kupis kucu od 100 m2 i 10 ari placa u selu Zuce koje je na 15 min voznje autoputem do autokomande i jos ti ostane solidan kusur. Treba hrabrosti za tako nesto al to je jedna od realnijih prica o odlasku iz grada na selo. Problem je sto je i tu lako da ti prvi komsija bude katastrofa i da ti sve presedne.
 
Problem kad odes na selo je sto ti treba auto za sve jer prevoza nema a sve je daleko.
 
To se podrazumeva, auto ti u tom slucaju postaje nuzna svakodnevna potreba sto kad zivis na nbg nije slucaj pod moranje.
 
Feanor":283n6srb je napisao(la):
Sada imamo situaciju da zivim u trecem bloku okruzen sprzenom zemljom, ili na prolece dzunglom, da se zasadjeno drvece susi, puno djubreta i za sve se ceka gradska sluzba... Ne moraju stanari da rade sami kao pre, ali nek plate bato da sve bude uredno i cisto... Gde su tek fantazije da postavimo solarne panele na ravne krovove NBG... To kad bi predlozio na sastanku skupstine stanara smejali bi mi se...

A travnjak ispred Carine fenomenalan, kao i travnjak pored onog novog poslovnog centra. Pa kad bi se dodalo 100 dinara na Infostan za privatnu firmu koja bi održavala travnjake oko zgrada svima bi bilo lepše.
Ali svi bi kukali zbog tih sto dinara mesečno, a kad se svima smanje penzije i plate - MUK!

Ove zelene površine su bile zelene i uredne tokom celog ovog leta (dok su ostale zelene površine bile žute)

trava-poslovan-zgrada.jpg


trava-Carina.jpg
 
FTJ imam auto gledao sam placeve ovih dana dosta cak i obilazio... Neverovatno ali cene su 3-4000 unutar kruznog puta a 1000 eur u naseljima koja su preko 20 km od Beograda... Nema sredine... Ako znas neki povoljan solidan plac javi :)

Po nekoj mojoj racunici, za sada ne moze da se gradi tolika kuca sa legalnim prikljuccima, dozvolama i slicno, a da je plac veci od 5 ari...

U svakom slucaju da to je ideja...

Astrodule, da to je to sto pricam... Nasa zelena povrsina odmah pored ove ispred poslovne zgrade je sprzena zemlja... Drvece propada svake sezone... A koliko bi kostalo da se angazuje firma... Inace travnjak ispred poslovne zgrade odrzava jedan covek... U mojoj zgradi ima 400 stanova... Koliko bi po stanu kostalo?! Nista, ni pola paklice cigara ili flasa piva mesecno...

Imao sam ideju da kupim crevo i da ja zalivam vodom iz garaze, ali su komsije pocele da mrmljaju o zajednickoj vodi i ostalo i odustao sam...
 
U mom naselju Lipovica (22 km od Trga Republike) imas kuce u sokacima za 20 000 evra.
 
@feanor

konkretan slucaj u Zucu - 15 ari i 100 m2 kuca do puta u gornjem, mirnijem delu prodato za 37k. Jeste kuca stara 20ak god. i za sredjivanje ali prilicno zdrava. Kupovina praznog placa pa zidanje bi se tesko uklopilo u tu racunicu(tj ne bi nikad ni blizu).

Inace ne bih gledao to da li je unutar ili van kruznog puta vec kako je povezan sa civilizacijom, dzaba mala kilometraza ako moras da predjes razna naselja ne bi li dosao do grada. Ovako zuce ima direktan pristup autoputu i pre ces stici odatle do grada nego recimo iz resnika ili jajinaca a tamo je verujem jaca cena. Ogromna je razlika da li do grada stizes za 15 min lagane(nestresne) voznje autoputem ili 25 minuta nekom zagusenom polumagistralom.
 
Bio sam u Lipovici i koliko sam razumeo nema osnovnu skolu a to mi je jedan od glavnih potreba za moj slucaj.
FTJ slazem se sto se tice infrastrukture... Zuce ili Vrcin mi deluje primamljivo ali malo cu da porazmislim, mozda cak uzmem i neki kredit kad se stvore uslovi, ipak bih da gradim od nule, jednom se gradi kuca za ceo zivot... :)
 
Feanor":11vzlfwe je napisao(la):
Bio sam u Lipovici i koliko sam razumeo nema osnovnu skolu a to mi je jedan od glavnih potreba za moj slucaj.
FTJ slazem se sto se tice infrastrukture... Zuce ili Vrcin mi deluje primamljivo ali malo cu da porazmislim, mozda cak uzmem i neki kredit kad se stvore uslovi, ipak bih da gradim od nule, jednom se gradi kuca za ceo zivot... :)

Nema osnovnu skolu zato sto je Lipovica Vikend naselje, a inace ima lasta koja vodi decu do Barajeva gde je osnovna skola.
 
@Feanor
Prati oglase ako te zanima kuca. Gradnja se danas ne isplati jer su cene nekretnina potonule poprilicno, za razliku od cena gradjevinskog materijala. Uvek se nadje neki 'bahati naslednik' koji u bescenje da kucu da bi kupio Audi, BMW ili slicno.

Pre par godina je moj rodjak tako nabasao na kucu od 130m2 sa 12ari placa (vec poodrastao vocnjak), struja, voda, telefon, kablovska...
Bahati naslednik nije cak ni namestaj ni belu tehniku hteo da iznese..
Cenio je 15, a dao za 13k evropskih novcica !!!
Lokacija je Velika Mostanica, 1 bus stanica od mesne zajednice, skole, maxija...

Rodjak nije nesto ni planirao da kupuje, al za tu lovu...
Ko bi odoleo i propustio :D
 
Nadji plac imas besplatan projekat u nacjomalnom stilu odradis solarne panele i vjetrogenerator dobru izolaciju vodenu pumpu za grijanje i pozdravis se sa epsom i toplanama
 
Da gledam bas montazne ili ytong kuce... Cena kljuc u ruke im se ne razlikuje mnogo...
Laki to je dobra situacija kod rodjaka, Velika Mostanica je dobra lokacija... Ali ne znam nekako, ovo cu da radim jednom u zivotu, eventualno jos jednom u penziji, tako da bih ipak da biram sam raspored soba, izgled i slicno...

Direktore, bas to je moja ideja, solarni paneli i da prodajem drzavi struju... :) Ali za to cu trebati malo vise da se otvorim...

Odosmo mi u off :)

Jel ima neka tema za ovu pricu?
 
Feanor":1sz7nuij je napisao(la):
Bio sam u Lipovici i koliko sam razumeo nema osnovnu skolu a to mi je jedan od glavnih potreba za moj slucaj.
Nedaleko od Lipovice je Meljak, a tamo postoji osnovna škola. Tako da uzmi i Meljak u obzir. Odatle Lastom do centra se stiže za pola sata.
 
Gledati da je prevoz gsp a ne lasta u samom naselju Grocka moze se uzeti fina kuca i plac za 20 000e ima skole itd .Plus ako se uzme sa losom kucom pa se ista srusi i napravi po energetski efikasnim standardima
Ps.Igore mozes ovo pisanje prebaciti u temu o srb kuci gdje smo pricali o projektima koje drzava poklanja
 
Iz druge teme (mislim da je ovde prikladnije da nastavimo)

spatiotecte":2ioezqgp je napisao(la):
Ovo sto sam rekao za NBG nisam pricao u kontekstu uporedjenja sa Beogradom na Vodi.
Koncept Novog Beograda jednostavno nije po meri coveka niti je takav razvoj odrziv i to se pokazalo istinito svuda u svetu i zato je i doslo do obustave tog urbanistickog koncepta razvoja grada.

Kako se ogleda da neodrživost? Ja je ne vidim.
 
U društvu u kojem institucije ne funkcionišu i svaki kriminalac sa dovoljno para može da plati da bi gradio na nečemu što je nekada bila planirana zelena površina između zgrada i ulice, nikakav koncept nije održiv.

U takvom društvu, iz istih razloga, ne funkcionišu ni zdravstvo, školstvo...

Da na NBGu nije omogućena divlja(čka) gradnja prvo raznih kioska, pa montažnih kućica, pa stambenih zgrada na očigednim zelenim povšinama tik uz komšijin prozor, tržnih centara za butike a bez parkinga i sl. , "održivost koncepta" se ne bi dovodila u pitanje.
 
Не бих генерализовао НБГ. Постоје бликови који имају високо приземље са зеленилом и без саобраћаја где је заиста комфорно а постоје и делови коју су благи ужас где вреба опасност од наркоманских игала и керова луталица.
 
Једина велика мана НБГ-а је његова лоша интегрисаност, како са Земуним, тако и са старим Београдом. Управо та, усудио бих се рећи чак и очајна интеграција је узрок већине саобраћајних гужви које се и стварају на тачкама интеграције.

Од свих планова НБГ-а, цртежа и макета - изграђена је најлошија. Нити поштује урбану матрицу земуна, нити старог Београда, нити хориронталне морфологије терена на коме је подигнут.
 
"Како ће изгледати стамбени блокови будућности"

Zgrada%202.jpg


Такви стамбени блокови не омогућавају заједницама да се здраво развијају. Њихови станари немају осећај припадности, блокови изгледају исто и монотоно, а у њима су одстрањени простори где су се међуљудски односи развијали, попут стаза, дворишта и паркова. Ипак, велики блокови потребни су како би се обезбедило довољно стамбеног простора за растуће становништво градова.

Инжењер Ширен објашњава дијаграмом како је решио ту дилему и пребродио проблем данашњих нехуманих и монотоних стамбених блокова.

Zgrada%203.jpg


RTS
 
Ne daj Boze... Ja evo imam integraciju sa komsinicama iz drugog ulaza tako sto nam izmedju terasa stoji metar visoka staklena ograda... Jedva cekam da skupim lovu da izgradim nesto da ih ne slusam vise kako prave "sedaljke" na terasi i zurke svaki vikend dok ja pokusavam da uspavam dete...
 
Ne mora da znaci da bi bilo bucno, vi iz NBGDa ste se malo razmazili :laugh:
Mislim da su zgrade ok kakve jesu, kvalitet zivljenja dopirnosi i to kako je sredjena i odrzavana okolina zgrade.´Mozda zgrade u Novom Beogradu treba da budu blize jedna drugoj, da se zgusne sadrzaj, umesto da se ide u vis.
Meni se ovu resenje ne dopada iz prakticnih razloga zato sto je malo prenafantazirano', preglomazno i verovatno preskupo za realizaciju, sto bi se reklo, ne ispati se.
 
Vrh