Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Hah, njive na Trecem bulevaru :lol: Taj deo NBGa je do pre nekoliko godina bio bukvalno kraj sveta. Secam se kada sam 90ih vozio bajs celo leto. Dodjes u ovaj kraj a tu - Cernobilj... nigde nista. Ako ti treba voda propao si.
 
Studentski grad u izgradnji:

116howl.jpg


Izgradnja zgrade menze u Studenjaku:

2gtosuo.jpg


Pogled na studentski grad u izgradnji. Vidi se današnja Studentska ulica koja je nekada išla pravo ka SIV-u, a danas ima drugačiji položaj i na nju nastavlja Bul.Z.Đinđića

246ugba.jpg
 
I dan danas postoji ovaj krak "Lenjinovog bulevara" :) pored SIV-a. To je u stvari trasa puta koji je postojao i pre 2. sv rata.
U daljini se nazire i čuveni podvožnjak ...

Goldstein":2jpk1f94 je napisao(la):
Mislim da bi od prilike na ovom mestu trebalo da se nalazi pristanišna zgrada starog aerodroma. Vide se i stubovi kapije koji su porušeni kada je III bulevar konačno bio spojen sa Tošinim bunarom (tek tamo 2003/04).

Goldstein":2jpk1f94 je napisao(la):
Nema rolerki :p

295y7ia.jpg


a ni splavova...
 
Bravo Goldi. Koliko primećujem na slici savskog šetališta je bilo više zelenila uz samu reku nego danas. Da li sam se to malko zeznuo ili ne.
 
shmeksi":od7jpgqq je napisao(la):
Bravo Goldi. Koliko primećujem na slici savskog šetališta je bilo više zelenila uz samu reku nego danas. Da li sam se to malko zeznuo ili ne.
Ne varas se, ima tek po koje drvo.
Zato iz same Save, iz mulja koji se talozio izmedju splavova i obale, izraslo je sada vec dosta visoko drvece.
Na samom kraju ovog keja, na Uscu, tamo gde je nekada bio najbolji pogled Kalemegdan i Pobednika, sada je izdjikljala prava dzungla koja potpuno zaklanja drugu obalu. A pogled odatle je mozda i najlepsa razglednica Beograda...
 
Da, mislim da bi ovo moglo da upadne ovde:

Mina Petrović
Filozofski fakultet
Univerzitet u Beogradu

ISTRAŽIVANJE SOCIJALNIH ASPEKATA URBANOG SUSEDSTVA: PERCEPCIJA STRUČNJAKA NA NOVOM BEOGRADU

APSTRAKT U prvom delu rada razmatraju se analitički koncepti istraživanja urbanog susedstva: koncept zajednice, socijalne kohezije i socijalnog kapitala, kao i povezanost fizičkog (prostornog) okvira i značenja koje susedstvu pripisuju akteri prostornih praksi. U drugom delu rada, izlažu se rezultati kvalitativnog istraživanja percepcije stručnjaka o postepenoj diferencijaciji značenja susedstva, kvaliteta prostora i razvijenosti socijalnog kapitala u odabranim susedstvima na Novom Beogradu. Istraživanje je zasnovano na polustrukturiranim intervjuima sa 40 stručnjaka (po 20 na dva rezidencijalna područja različitog kvaliteta). Istraživanje je potvrdilo pretpostavku da je ideja susedstva kao zajednice dominantna, ali i da je ideja susedstva kao robe u nastajanju na kvalitetnijem području, a ideja o susedstvu kao negativnom kontekstu, na području nižeg kvaliteta. U skladu s očekivanjem da stručnjaci razvijaju nove kriterijume vrednovanja određenih prostora (čega i koga ima, šta se događa), potvrđeno je da stručnjaci na tim lokacijama češće percipiraju nepoželjne „druge“ i manjkavosti prostornih sadržaja i oblikovnih rešenja. Razvijenost reciprocitetne podrške sa susedima značajna je za osećaj pripadanja susedstvu kod svih ispitanika, dok se najveća razlika u percepciji susedstva uočava u domenu bezbednosti, prevashodno usled razlika u socijalnom kontekstu susedstva (prisustvo narkomanije, kriminalaca i socijalna filtracija stanovnika na manje kvalitetnom području) ali i nekih karakteristika prostora (bolja opremljenost, osvetljenost i osiguranje objekata na kvalitetnijem području). Socijalni kapital kao potencijalni resurs povezivanja građanskih asocijacija sa institucijama bitnim za kvalitet života u susedstvu veoma je nizak na oba područja. Svi ispitanici pokazuju veću naklonost ka rešavanju problema plaćanjem usluga (čak i za druge susede) nego ka građanskom aktivizmu, što je strategija ograničenog dometa u socijalno heterogenim susedstvima.​
Sociologija, 2008 50(1):79-96

Link na čitav rad: http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0038-0318/2008/0038-03180801055P.pdf
 
Komsije, jeste li videli sta rade sa IMT-ovim zidom sa grafitima? Stavljaju preko njega neki ogroman bilbord. Taj zid je na neki nacin urbani simbol Blokova. Ozbiljno razmisljam da pokrenem inicijativu, proteste, sta god da se to razmontira. Ili ako to ne uspe - svake noći uništavati reklame na tom bilbordu.
U pitanju je ovaj zid http://bit.ly/grafiti
 
A zašto noću - ako te to baš toliko pogadja u životu i ako si toliko uveren da je to ispravno - zašto to ne bi radio u sred bela dana?


Elem - par desetina metara tih tabli za bilborde je postavljeno i sa druge strane IMT-a, u Zemunskoj ulici, tamo kod ulaza u fabriku.

Rekao bih da je to još jedna od priprema za maraton u subotu.
 
Nema to veze sa maratonom.Pre bi rekao da je to jos jedan nacin za uzimanje para(prezivljavanje).
 
Zna li neko gde može da se nađe hronološki spisak izgradnje blokova. Koji je prvi krenut sa izgradnjom, a koji poslednji?
 
Koliko znam, prve zgrade na N. Beogradu su cuveni Paviljoni, mislim da su ih jos Svabe napravile (ili barem pocele izgradnju). Nakon nekog vremena nikle su zgradice u Bezaniji, u Ulici Pere Segedinca... Mozda gresim, pitacemo Goildsteina. :)

P.S. Ne znam da li se pomenuta naselja zvanicno smatraju blokovima.
 
jedan od nas":1uc6gr54 je napisao(la):
Nema to veze sa maratonom.Pre bi rekao da je to jos jedan nacin za uzimanje para(prezivljavanje).
Naravno da nema nikakve veze s maratonom
Bilbord u Jurija Gagarini se sastoji iz dva dela jer su par metara zida morali da preskoce, zasmetalo im drvo (mogli su i da ga poseku). Da biste dobili ideju koliko je to čudo i na šta lici evo dve fotke ta dva bilborda.

3119_79388452623_33208722623_2141893_3663777_n.jpg


2983_75664747711_621447711_1860080_8270404_n.jpg
 
Sa druge strane tj. kod ulaza u IMT je jos gore, cak su uspeli i da zauzmu pedesetak parking mesta sa bilbordima. BRAVO!!!!
 
Stvarno? Pa dobro, parkinga ima kolko hoces na svakom koraku a bilborda nikad nije malo :rolleyes:
Jbt, uskoro će mi ispred prozora staviti bilbord sunca da ne vidim.
Krajnje je vreme da se zavede red u postavljanju reklama, ovo ne vodi nikuda. Mozda je i dobro sto je ovaj pamtnjakovic u svojoj alavosti zauzeo parking i zaklonio ulicnu umetnost, sada ce mozda neko uzeti da resava ovaj problem koji postoji duze vreme u gradu. Uzgred, danasanja Politika je objavila reportazu o ovom bilbordu u kontekstu unistvanja grafita (nema u online izdanju, strana 24 u stampanom)
 
TinkyWinky":1seogly0 je napisao(la):
Pa dobro, parkinga ima kolko hoces na svakom koraku
Da, da, ima ih svugde, samo nema slobodnih parking mesta. :)

TinkyWinky":1seogly0 je napisao(la):
Uzgred, danasanja Politika je objavila reportazu o ovom bilbordu u kontekstu unistvanja grafita
:)

A kada se na istoj toj ogradi jedan jedan grafit crta preko drugog, to nije uništavanje, nego je....? :)
 
Koliko znam (a nisam se time nikad bavio) zna se ko tu može da radi. Pošto je to najpoznatiji i najatraktivniji zid tu rade najbolji crtači, dok početnici crtaju i uče se npr. negde unutar bloka. Grafit jeste privremeno umetničko delo i oni sami vode računa šta će se i kada precrtati. To se onda ne može nazivati uništavanjem jer je precrtavanje grafita uobičajena pojava u tom subkultornom fenomenu.
Ne razumem čemu sad ta odbojnost prema grafitima, nisu tamo bili "pravda za urosa" grafiti vec jako lepi grafiti koji su oplemenili taj zid i postali simbol ovog kraja.
 
TinkyWinky":3k70w6yx je napisao(la):
Koliko znam (a nisam se time nikad bavio) zna se ko tu može da radi.
Nekom posebnom zvaničnom dozvolom ili...?
TinkyWinky":3k70w6yx je napisao(la):
Pošto je to najpoznatiji i najatraktivniji zid tu rade najbolji crtači, dok početnici crtaju i uče se npr. negde unutar bloka.
Ako ja dodjem sa kompresorom od 50 l i sa kofama farbe, da li treba nekome da se obratim za dozvolu na kojem zidu ja mogu da crtam?
TinkyWinky":3k70w6yx je napisao(la):
Grafit jeste privremeno umetničko delo i oni sami vode računa šta će se i kada precrtati.
Aha, instalacije, performansi, i neshvaćeni umetnici...
TinkyWinky":3k70w6yx je napisao(la):
To se onda ne može nazivati uništavanjem jer je precrtavanje grafita uobičajena pojava u tom subkultornom fenomenu.
Aha, oni u stvari žive u svom svetu....aaaa
TinkyWinky":3k70w6yx je napisao(la):
Ne razumem čemu sad ta odbojnost prema grafitima, nisu tamo bili "pravda za urosa" grafiti vec jako lepi grafiti koji su oplemenili taj zid i postali simbol ovog kraja.
Nemam odbojnost prema grafitima, nego prema ozbiljnom shvatanju, davanju pažnje i značaja koji ne zaslužuju, jer je ta logika svatanja sveta na nivou 5-6 razreda osnovne škole.....Samo što nekima treba duže vremena da izadju iz te faze.
 
OK, ne slazemo se ili ne razumemo, necu odgovarati sad na svaku tvoju recenicu. S moje strane zavrsicu raspravu o ovome time sto cu da stavim jedan od mnogih grafita sa tog zida koji je sad prekriven limenim bilbordom.

220411-1.jpg
 
"La pettit cha" - iz 3 u 0 :lool:

220411-1.jpg


Možda su ga zato i prekrili :lool:
 
Da mi je jedan ovakav bilbord...pa da nakrivim kapu. :) Para vrti gde burgija..gde burgija..gde burgija nece :)
 
Sećate li se onih čuvenih belih GSP nalepnica:

"Putniče piši ovde a ne po vozilu!"

Možda su ovim bilbordima hteli da poruče nešto slično.

A bilo bi lepo da dobiju isti efekat svakako. Nadam se da će dobiti. :vops:
 
Ja mislim da te bilborde rokaju samo da stave reklame sponzora Univerzijade i po koji logo iste (tipa 5 polja sponzora pa 1 polje sa Srbom i ostalom druzinom)... I da ce nakon toga da ih demontiraju...nadam se.
 
A zašto uopšte vezujete Univerzijadu za ovaj zid kada se on nalazi dole niže od Belvila?

Mislim da nema potrebe da iko sa Univerzijade ide tamo dole.
 
mitadigimon":29opawg0 je napisao(la):
Ja mislim da te bilborde rokaju samo da stave reklame sponzora Univerzijade i po koji logo iste (tipa 5 polja sponzora pa 1 polje sa Srbom i ostalom druzinom)... I da ce nakon toga da ih demontiraju...nadam se.
Nema veze sa Univerzijadom sigurno (kao ni sa Maratonom što nije imalo, kako je neko ovde pretpostavio prošle nedelje). S obzirom da se bilbordi očigledno istog vlasnika nalaze i sa druge, bežanijske strane IMT-a, a tamo su već delom postavljene reklame koje nemaju nikakve veze sa Univerzijadom (za Pionir slatkiše). A i tek taj bežanijski deo je daleko od Olimpijskog sela.

Ma koliko ti ružno i neverovatno izgledalo ovo je bilbord za uobičajeno reklamiranje.
 
Vrh