Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

E upravo me je to zanimalo koje su to sve prepreke za širenje pošto znam za onaj potočić što dolazi do blok 71 i 72.

Zna li neko da li je u planu da se izmeste ti ogromni dalekovodi sa NBG, makar iz urbanog dela, kao npr. preko puta DC-a i slično?
 
shmeksi":2tjgf3ev je napisao(la):
Zna li neko da li je u planu da se izmeste ti ogromni dalekovodi sa NBG, makar iz urbanog dela, kao npr. preko puta DC-a i slično?
Skoro je bila neka vest o ideji da se to uradi (mislim da sam cak ja ovde preneo), posle toga ništa.

U krugu IMT-a je veliki trafo - kada se IMT bude selio i kada se bude rušio krug fabrike tek tada će se osloboditi prostor i za kopanje kanala.
A i pitanje je koliko je to uopšte isplativo, za koliko mogu da se tapnu ti placevi kojih u stvari i nema nešto puno, a koliko košta spuštanje dalekovoda pod zemlju?
Delta je odavno zapljunula najbolji plac u bloku 70a.
 
Na Bezaniji su recimo ostavili dalekovod na sred bloka koji je vec skroz izgradjen (kod Idea supermarketa). Neznam da li je cena i isplativost u pitanju, ali ta praksa nije bas preporucljiva u stambenim zonama. Ja definitivno ne bih voleo da mi kablovi od ko zna koliko kilovata prolaze iznad zgrade ili u njenoj blizini. I to jos na NBGD gde su kompletne instalacije pod zemljom oduvek.
 
znam da se kasno ukljucujem ali koliko ja znam blokovi 61-64 predstavljaju aluziju na sutjesku (izgledaju kao brda i doline) po pricanju da bi arhitekte podsecali na zavicaj. Odakle li su Marusici??
 
shmeksi":9btiv8iu je napisao(la):
Ovo pitam čisto onako, ali da li je moguće da se naprave neki novi blokovi u delu posle bloka 71 i 72?
мени се не свиђа варијанта даљег ширења нбг у том правцу, то сам већ једном у некој теми написао. тај део треба озеленити и изградити, како је чини ми се и планирано, спортске садржаје.
едит: а по ком су суманутом принципу одређивали бројеве блокова? ок, они око фонтане су ми логични да буду бројеви од 1-10 јер је то "центар" новог београда, али, ови остали су... изгледа да су набацани тек тако...
 
KiD":1lapjffz je napisao(la):
Na Bezaniji su recimo ostavili dalekovod na sred bloka koji je vec skroz izgradjen (kod Idea supermarketa). Neznam da li je cena i isplativost u pitanju, ali ta praksa nije bas preporucljiva u stambenim zonama. Ja definitivno ne bih voleo da mi kablovi od ko zna koliko kilovata prolaze iznad zgrade ili u njenoj blizini. I to jos na NBGD gde su kompletne instalacije pod zemljom oduvek.
Dalekovod viskokog napona (infrastruktura a ne instalacija) je tu bio pre izgradnje IDEA-e i ostalih zgrada - što će reći - neko je gradio ispod dalekovoda. A to je mnooogo veeeeliki dalekovod, mnoooogoooo
 
A kuda to ide?
Ja sam tek nedavno shvatio da on izlazi iz naše toplane tu, pa ide u onaj trafo pored "Mladosti"... Gde dalje?

I šta će toplani ceo dalekovod?
 
relja":1ocvbci3 je napisao(la):
Dalekovod viskokog napona (infrastruktura a ne instalacija) je tu bio pre izgradnje IDEA-e i ostalih zgrada - što će reći - neko je gradio ispod dalekovoda. A to je mnooogo veeeeliki dalekovod, mnoooogoooo
Znam da je stotine kilovolti u pitanju na toj trafostanici odakle on vodi, bas zato sam ga i spomenuo :violina:
 
little lightning":2nwkiqkf je napisao(la):
A kuda to ide?
I šta će toplani ceo dalekovod?
Zato što to nije samo toplana,nego i termoelektrana.Može da proizvodi struju,i mislim da se uključuje po potrebi u zimskim mesecima kada je potrošnja najveća.
 
A da, sad se setih.
Dođavola, pisao sam referat u drugom razredu o elektranama i ne sećam se.
Veoma pametno iskorišćena energija.

I verovatno nisam dobro razumeo, ali, budući da četi elektrana ne radi, ti kablovi tu samo bleje, bez napona?
 
Ne bleje preduzece se zove beogradske elektrane mislim da imaju i svoj sajt
 
miki00":7t19idya je napisao(la):
Da mi je jedan ovakav bilbord...pa da nakrivim kapu. :) Para vrti gde burgija..gde burgija..gde burgija nece :)
Ko o cemu ja o bilbordu... Danasnji Blic pise o njemu i otkrio je vlasnicu: Aleksandra Drecun. Ona je prethodne dve godine provela na funkciji: Specijalna savetnica ministra za nacionalni investicioni plan Dragana Đilasa, pre toga Generalni sekretar predsednika Srbije, mama joj do juce bila sudija Vrhovnog suda Srbije... Sad Miki shvatas kakve su tvoje sanse da dodjes do ovako genijalne poslovne ideje :D

Ugrožen urbani simbol Novog Beograda
Autor: Goran Svilar | 27.05.2009. - 12:00

Zid fabrike IMT u ulici Jurija Gagarina, koji godinama krase grafiti, odnedavno je prekriven bilbordima bez dozvole gradske uprave. Postavljanjem reklamnih panoa dužine oko 150 metara uništen je urbani simbol novobeogradskih blokova, kažu crtači grafita koji poslednjih godina oslikavaju ovaj zid.


Internet forume u poslednje vreme pune rasprave na temu prekrivanja grafita, a na sajtu blokovi.com postavljene su slike na kojima se vidi gnev ljudi koji godinama oslikavaju ovaj deo grada. Nezadovoljstvo iskazuju kroz poruke po bilbordima u stilu „džaba ste krečili“, ili poneku psovku, iz čega se jasno vidi da su ljuti i rešeni da uđu u borbu za zid. Oni koji godinama crtaju grafite i koji su život posvetili tome su razočarani.
- Od 2003. godine na tom zidu se crta gotovo legalno. Te godine je organizovano i prvo javno crtanje, takozvani džem. Ne treba trošiti reči o tome koliko nam zid znači. U toku je namerno negodovanje kroz šaranje tih bilborda. Svaka reklama koja tu bude postavljena biće išarana i nećemo dozvoliti da se na takav način odnose prema nama. Grafiti su umetnost, ovaj zid je simbol Novog Beograda to treba da zna onaj ko je postavio bilborde - pričaju za „Blic“ crtači grafita.
Zbog svoje atraktivnosti zid u Ulici Jurija Gagarina često je bio deo scenografija mnogih filmova i muzičkih spotova.U gradskoj Direkciji za puteve, koja izdaje dozvole za postavljanje bilborda, kažu da ih povodom postavljanja reklamnih panoa u Jurija Gagarina niko nije kontaktirao i da su bilbordi postavljeni bez njihove dozvole. Oni koji su nezadovoljni time što je zid prekriven kontaktirali su Opštinu Novi Beograd čiji su komunalni inspektori izašli na teren i registrovali problem. Trenutno se, kako kažu u Opštini, radi na utvrđivanju da li firma „News - wall“ d.o.o., koja je postavila bilborde, ima uredne papire za to.
- Ako se ustanovi da ne postoji potrebna papirologija, pokrenuće se postupak za uklanjanje bilborda - kaže Miloš Hetlerović, zamenik predsednika Opštine Novi Beograd.


Iz firme koja je postavila bilborde spuštaju loptu. Za „Blic“ kažu da ovim potezom nisu želeli nikoga da naljute, a kamoli da ugroze urbanu kulturu Novog Beograda. Aleksandra Drecun, direktorka firme poziva se na stav 27. Zakona o oglašavanju u kome se kaže da je na površinama koje nisu javne, postavljanje plakata dozvoljeno samo uz saglasnost vlasnika ili korisnika te površine. U ovom slučaju vlasnik zida je fabrika IMT sa kojom „News – wall“ ima potpisan ugovor o izdavanju prostora.
- Ne želim bilo koga da napadam, ali prvi put čujem da Opština vodi proces protiv nas i do sada nam niko nije tražio bilo kakvu dokumentaciju. Drugo, da bi Direkcija za puteve izdala dozvolu mora da postoji neki okvir - kako bilbordi treba da izgledaju, gde smeju, a gde ne smeju da stoje, a koliko znam to se utvrđuje pravilnikom o postavljanju reklama koji još nije usvojen - kaže Drecun i dodaje da prilikom postavljanja bilborda nije znala od kakve je važnosti zid u Jurija Gagarina i da je lokaciju predložio IMT. Ona veruje da ljudi iz IMT takođe nisu imali loše namere.
Ako je suditi prema anketi koja je srovedena na sajtu blokovi.com, većina crtača grafita je za to da bilborde treba pod hitno skloniti, a nije mali procenat onih koji misle da bilbordi treba da ostanu i da se preko njih crtaju grafiti. Direktorka firme „News - wall“ d.o.o. predlaže kompromisno rešenje.
- Iako smo apsolutno čisti pred zakonom, želimo da pokažemo da nismo protiv urbane kulture. Predlažemo im da svaki drugi bilbord bude ram za njihove grafite. Mi hoćemo da umetnicima damo prostor na našim bolbodrima, istovremeno da zaštitimo naš poslovni interes i ispoštujemo njihovu volju da nastave da neguju svoju umetnost - zaključuje Drecun.

Zid legalan za crtanje
Pre nego što su grafite pokrili bilbordima, zid kod IMT je bio jedan od najboljih u gradu za crtanje. Krečen je više puta na inicijativu crtača, a upućeni u problematiku sa policijom tvrde da se kod IMT nikada nije desilo da dođe policija i uhapsi ili otera umetnike.
- Meni se lično nikada nije desilo da me tu „startuje“ policija. Slično je i sa zidom preko puta Sajma, ali taj zid je u mnogo gorem stanju od ovog - kaže jedan od crtača.
Izvor: Blic
Link: http://www.blic.rs/beograd.php?id=94478
 
Evo još malo fotki/razglednica starog Novog Beograda:

29apll1.jpg


33cnl92.jpg


2m81ool.jpg
 
Ova zgrada na poslednjoj slici se upravo nadograđuje :o
 
kako su lepo izgledale zgradice u svojoj mladosti, bez zastakljenih terasa, roletni različitih boja, saletiskih antena i slično.
 
gospode bože isuse hriste device marijo.
što mrzim kada tako asimetrično postave prozore. povraća mi se.

onaj koji je bio pametan da se seti da to radi, trebalo bi da obrati pažnju upravo na to i da celoj zgradi ibezbedi novu fasadu, a ne samo tom delu.

dođavola.

gde je sada ona guska što ruši krov komercijalnoj banci?

doduše, dobio sam nezvaničnu informaciju iz građevinske inspekcije opštine palilula da oni izbegavaju sukobe sa građanima, da većinom ruše komercijalne objekte, to jest čiji su vlasnici pravna lica. a da ove neće da diraju zbog sudskih gadosti itd.
ne znam zašto.
 
Kod tih nadogradnja, trebalo bi da se radi na obostranu korist...grad da da tom nekom investioru dozvolu za nadogradnju pod uslovom da ovaj obonovi fasadu citave zgrade. Ja vec i znam neke takve primere...u praksi, zgrada visa 1 sprat i izgleda kao nova.

Inace, da niste to pomenuli ja ne bih ni primetio to gore....posto sam gledao ovaj donji deo slike gde mi je posebno zapala za oko ta biciklisticka staza? Ne vidim tacno ali mi se cini lepo sa tim tako cik cak linijama i bojom drugacije od trotara + ti stubici su super, vratili su trotoar pesacima. Da je srece da je po celom gradu tako.
 
Nisam znao dal da stavim na tc usce ili ovde, al rekoh ovde posto ima dosta starih slika a i spada pod nbgd

juce...

danas..
ets94x.jpg
 
Ukinuta Odluka o držanju domaćih životinja »
06. Jul. 2009 | 13:28, Izvor : Studio B, Komentari: 0 komentari

Skupština opštine Novi Beograd donela je Odluku o stavljanju van snage Odluke o držanju domaćih životinja na teritoriji opštine Novi Beograd.

Donošenjem ove odluke vlasnici će biti dužni da u roku od dve godine izmeste domaće životinje koje su gajili. Uzgoj stoke i živine bio je dozvoljen odlukom još od 1985. u domaćinstvima u obodnom delu opštine, na Bežaniji, u Vinogradskoj i Vojvođanskoj ulici. U međuvremenu Novi Beograd se zbog svoje infrastrukturne izgradnje veoma izmenio pa je držanje stoke u neposrednoj blizini stambenih blokova postalo nemoguće. Posebne primedbe na to imali su stanari Blokova 61, 62, 63 i Bežanijske kose. Prilikom donošenja odluke opština Novi Beograd imala je razumevanja za ljude koji su se bavili uzgojem stoke, tako da je ostavljen razuman rok od dve godine da vlasnici ukinu uzgoj stoke ili pronađu nove lokacije i izmeste postojeće štale.

Doneta odluka stupiće na snagu osam dana od dana objavljivanja u „Službenom listu grada Beograda".

Izvor: Studio B
Link: http://studiob.rs/info/vest.php?id=39951&kategorija=Beograd
 
Vrh