Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

shmeksi":qp7s31gz je napisao(la):
Zna li neko gde može da se nađe hronološki spisak izgradnje blokova. Koji je prvi krenut sa izgradnjom, a koji poslednji?
mitadigimon":qp7s31gz je napisao(la):
Koliko znam, prve zgrade na N. Beogradu su cuveni Paviljoni, mislim da su ih jos Svabe napravile (ili barem pocele izgradnju). Nakon nekog vremena nikle su zgradice u Bezaniji, u Ulici Pere Segedinca... Mozda gresim, pitacemo Goildsteina. :)

P.S. Ne znam da li se pomenuta naselja zvanicno smatraju blokovima.
Ha, ovo tek sad vidim. Pa ovako, prvi stambeni objekti (posle II sv. rata, jer je postojalo naselje kod današnjeg Starog sajmišta, neplansko) su bili upravo Paviljoni na Tošinom bunaru, sa oko 2800 stanova (52 stambene zgrade) i Studentski grad za oko 5000 studenata. Izgradnja je započeta 1949. godine prema urbanističkim projektima Instituta za izučavanje i konkretizovanje problematike Novog Beograda, autora Ljuba Ilića i Vida Vrbanića. U izgradnji su masovno učestvovale omladinske radne brigade, dakle - bez Nemaca :)

Sledeći stambeni blokovi koji su izgrađeni bili su tzv. Eksperimentalni blokovi, blokovi 1 i 2 (1958-1963) po projektu Branka Petričića.
Posle njih, do polovine šezdesetih niče blok 21 po projektu Leona Lenarčića, Milosava Mitića, Ivana Petrovića i Mihajla Čanka sa čuvenih 6 kaplara Leona Kabilja 1965. Istovremeno se izgrađuje i blok 16 - palata CK (1961-1965)
Blok 22 A. Stjepanovića, B. Jankovića i B.Karadžića (1969)
Blok 29 M.Mitića i M.Čanka (1969-71)
Blok 28 I. Arnautovića (1971-74)
Blok 23 A. Stjepanovića, B. Jankovića i B.Karadžića (1974)
Blokovi 45 i 70 počinju da se izgrađuju 1969. godine po projektu tima arhitekata I.Tepeša, V.Gredelja i J.Miškovića i izgradnja traje tokom prve polovine 70-ih.
Slede blok 30 (U.Martinovića) i blokovi 61, 62, 63, 64
Istovremeno, početkom sedamdesetih nastaju stambeni objekti u blokovima 9a i 11 a,b i c - oko starog Merkatora.
Blokovi uz Autoput se izgrađuju paralelno sa izgradnjom samog autoputa, u drugoj polovini sedamdesetih.
Blok 19a M.Lojanice nastaje u periodu 1975-82.
Poslednji blokovi - oko YU biznis centra nastaju tokom druge polovine devedesetih, po projektu Maria Jobsta.

Eto, ako sam nešto preskočio javite...
 
Negde sam čuo, verovatno ti znaš da li je tako, da se taj projekat blokova 61, 62, 63 i 64 zove "Panonski jedrenjaci". Dakle da te zgrade predstavljaju jedrenjake a ne stepenice za džinove kako ljudi misle :)
 
TinkyWinky":3bkv434z je napisao(la):
Negde sam čuo, verovatno ti znaš da li je tako, da se taj projekat blokova 61, 62, 63 i 64 zove "Panonski jedrenjaci". Dakle da te zgrade predstavljaju jedrenjake a ne stepenice za džinove kako ljudi misle :)
Ovo nisam čuo ali zvuči interesantno :)
 
Senke":n37pw5dv je napisao(la):
Koje godine su nastali Blokovi 71 i 72 tj Naselje Dr. Ivan Ribar?
Mislim 1988 (ili malo ranije)-92, ali nisam 100% siguran. Uglavnom, početkom devedesetih su useljene te zgrade a do danas nisu sve završene.

Izostavio sam i blok 34 - kod studenjaka, onaj blok između autoputa i Bul. Z.Đinđića - izgradnja počela 1985.
 
TinkyWinky":2te2nz7f je napisao(la):
Negde sam čuo, verovatno ti znaš da li je tako, da se taj projekat blokova 61, 62, 63 i 64 zove "Panonski jedrenjaci". Dakle da te zgrade predstavljaju jedrenjake a ne stepenice za džinove kako ljudi misle :)
Ја сам мислио да се пројекат звао "таласи паноније".
 
Ja sam znao da je ideja bial da se iz vazduha ovi blokovi vide kao Jedrilica na "Panonskom moru"...

Zanmiljivo mi je to što je jedna osoba gradial čitav ovaj potez zgrada, a postoji ih nekoliko tipova.
Mogao bih da fotografišem i otvorim temu za njih posebno.
 
"jedra koja vuku SFRJ i Beograd u blistavu budućnost" .
... i odvukkoše je.
 
Goldstein, a znas li nesto o onim zgradicama u Bezaniji (Ulica Pere Segedinca), zatim o onom soliteru pored njih i bloku zgrada na kraju Zemunske ulice? Bas me zanima koliko je star ceo taj potez...
 
mitadigimon":11wka74b je napisao(la):
Goldstein, a znas li nesto o onim zgradicama u Bezaniji (Ulica Pere Segedinca), zatim o onom soliteru pored njih i bloku zgrada na kraju Zemunske ulice? Bas me zanima koliko je star ceo taj potez...
Znam na šta misliš ali nažalost ne znam tačnu godinu izgradnje kao ni istorijat tih zgrada. Usudio bih se da ih vremenski smestim u prvu polovinu šezdesetih. Taj soliter mi nikada nije bio jasan. Nema nikakvo ''urbanističko pokriće'' niti logike ali kao da nešto u ovom gradu pa ima :)
 
Ovo pitam čisto onako, ali da li je moguće da se naprave neki novi blokovi u delu posle bloka 71 i 72?

Nešto mi dosadno pa malo vas da davim :D
 
shmeksi":172rgv9e je napisao(la):
Ovo pitam čisto onako, ali da li je moguće da se naprave neki novi blokovi u delu posle bloka 71 i 72?
Ako se dobro secam, tu je oznacen definitivan kraj (bar za skoriju buducnost) sirenja Beograda, a jedino je bila planirana neka atletska staza za predstojecu univerzijadu ili neki slican sportski objekat (pricam napamet, pa nisam 100% siguran)...
Mada se planovi stalno menjaju... a i nije da nema mesta iza tih blokova :)
 
^^Ne znam sto bi pravili tamo nesto iza, kad ima toliko zemljista po samom NBGu neiskoriscenog :)
 
pitao sam onako, a i to zemljište će kad tad biti iskorišćeno pa me zato zanima
 
mitadigimon":fra3xg3e je napisao(la):
Goldstein, a znas li nesto o onim zgradicama u Bezaniji (Ulica Pere Segedinca), zatim o onom soliteru pored njih i bloku zgrada na kraju Zemunske ulice? Bas me zanima koliko je star ceo taj potez...
Imam priti fotke te zgrade, ako mislimo na istu.



a ima i tamo između paviljona i zemuna slični ovakvi.
 
Bilo bi lepo ako neko ima starije slike solitera da ih postavi. Ipak je on jedan od simbola stare bezaniije :)
 
Što se tiče širenja Novog Beograda na prostoru iza Dr. Ivana Ribara - nevezano za njive, kanale, zeleni pojas, izvorišta i sl....

Postoji jedna vrlo ozbilja prepreka koju niko nije do sada spominjao - jedan niski DALEKOVOD na 300-400 metara od solitera, od Save pa ka Bežaniji, i dalje.,,,

Biće da širenje nije planirano, a tako je i nacrtano u GUP-u.
 
Vrh