Šta je novo?

Razni projekti

direktor":2cye0fav je napisao(la):
Novogradnja u Krunskoj: od wuxa sa ssc

Sta je ovo skople u malo umjerenijem izdanju

Ja mislim da je ovo OK, s obzirom na ambijent (e sad sto se kod nas ambijent ne postuje uvek to je druga prica...). Hocu reci graditi ovako nesto na NBG jeste malo umerenija varijanta Skoplja, u Krunskoj ipak nije. I u Parizu se u mnogim cetvrtima na slican nacin radila novogradnja, da se uklopi u ambijent, i da podseca stilom na starije zgrade ali da bude svedenija (bez toliko ukrasnih detalja, statuta reljefa itd.). To je i ovde slucaj. Ima i boljih primera po gradu svakako, ali ovaj je prihvatljiv.
 
dsc04677.jpg

dsc04678.jpg
 
Simpaticno mi je ovo odbrojavanje do zavrsetka radova
 
Сасвим пристојно изгледа споља, међутим градња до тротоара и улице у тој висини, у улици 1+1 је УЖАС!! И уопште градња у том делу града без прављења центра тамо је самоубиство, еј бре па тамо је авалски пут 1+1!!!!!
 
Šta mislite da li je izvodljiva izgradnja puta koja bi duž Dunava spojila Banovce direktno sa Zemunom, odnosno negde kod Coca-cole, izgradnjom bi se dodatno rasteretila Batajnica a i pojas pored Dunava koji pripada Batajnici bi se mogao polako urbanizovati. Novi most bi bio mnogo bliže.
Teren je odličan, podzemne vode su daleko ispod zemlje, uz samu obalu Dunava, prijatna klima, lokacija je u samoj blizini grada, odnosno taj deo se smatra užom teritorijom grada.
Već postoji makadamski put, čija širina omogućava izgradnju dvosmerne saobraćajnice, to je tzv,,carski''put još iz doba rimske imperije.

file.php
 
spatiotecte":28olyp4v je napisao(la):
Hej ljudi , pa sta vam je, ne moze svaka ulica da bude 3+3!

Не може и не треба, али магистрални правци и улице које су вене и артерије града не смеју да буду испод 2+2 НИКАКО!! Ово је вишемилионски изузетно централизван град, све мање од 2+2 парализује гуши (и саобраћајно а самим тим и ваздушно).
 
dsc05023.jpg

obratite paznju na prizemlje kako je projektovano a kako je izvedeno
dsc05022.jpg

Dmitrijala skopljistan
dsc05020.jpg

bocno od dimitrijale iza benzinske pumpe
dsc05018.jpg

nesto ce se graditi nestal je jedna vila iz 30tih
dsc05021.jpg
 
Da se koristi po neki neoklasicni element u savremenoj arhitekturi, sto da ne.

Ali gomila frontona tik ispod svake terase!!! :bash:
 
Не види се добро на фотографији, али фасадна пластика је пребојена ЗЛАТНОМ бојом :lol:
 
direktor":1x8kak38 je napisao(la):
dsc05023.jpg

obratite paznju na prizemlje kako je projektovano a kako je izvedeno
dsc05022.jpg
Ovo je postalo standard i desava se na dva nacina:

1. Ukoliko je u suterenskoj etazi predvidjeno parkiranje, zbog jako slabe tj. nikakve prodaje garaznih mesta, a i zbog veceg profita, objekat se dodatno izdize (max prizemlje je 1.2m iznad kote terena), i od suterena se prave stanovi ili lokali. Oni su kasnije predmet prenamene prostora tj legalizacije.

2. Osnovni urbanisticki parametri koji definisu objekat su: index izgradjenosti, index zauzetosti kao i spratnost objekta. Index izgradjenosti se racuna na osnovu bruto povrsine po pravilima gradnje, a ne po JUS, odnosno SRPS-u. Bruto povrsina po PG-u je zapravo bruto povrsina prodajnih povrsina zajedno sa stepenistem i komunikacijama. Pojedine prostorije kao sto su tehnicke prostorije i sl ne ulaze u proracun bruto povrsine po PG. To investitori koriste, tako sto tehnicke i dr. prostorije obicno u suterenu, koje nisu bile predmet proracuna za index izgradjenosti, pretvaraju u stambeni ili poslovni prostor koji je kasnije predmet prenamene tj legalizacije. Na taj nacin oni su dobili vise prodajnih prostora koji nisu prikazani u projektu pa samim tim nisu na njih placene sve takse koje su potrebne.

Nadam se da je sad jasnije zasto dolazi do ovakvih primera kao na slici koju je postavio direktor
 
A GLAVONJAM nepada na pamet da usklade pravila i onemoguce ovaj lov u mutnom ,jer bi izgubili svoju funkciju citnog pilicarskog cara
 
Milanche, nije mi jasno. :D

Dakle, po propisima Republike Srbije, s obzirom da je maksimalna visina prizemlja od tla do plafona 1,2 m, zabranjeno je graditi stanove i lokale u prizemlju?

Šta je suteren u tvom svetu, postoji li neka zakonsko-arhitektonska definicija s kojom nisam upoznat? On, izglda, može da se prostire 2 m ispod zemlje i 1 m iznad, tako da ga tlo delu u odnosu 2 : 1? Onda se zapravo ne od suterena nego od prizemlja prave stanovi?

Međutim, protivrečnost je još veća ako se ova prenamena odnosi na prenamenu nekakvog prizemlja u stanove i lokale jer ako je zakon rekao da je maksimalna visina 1,2, onda ne znam kako je moguće takvo prizemlje prenameniti u stan?
 
Ne nisi me razumeo :D Mozes da imas stanovanje i poslovanje u prizemlju ali maksimalno koliko moze da se izdigne pod prizemlja od kote terena je 1.20m za stanovanje, odnosno 0.20m za poslovanje.Suterenenom se smatra nivo objekta koji je najmanje polovinu ukopan u zemlju.

E sad, svi u projektu izdizu objekat do tih 1.20m da bi se ustedelo na kopanju ili da ne bi dosli do nivoa podzemne vode, u zavisnosti gde se gradi. Madjutim u izvodjenju se desava da se ceo objekat dodatno izdigne, tj da pod prizemlja u odnos na kotu terena ne bude na 1.20 vec na 2-2.20m. Tako su ukrali 80-100cm. Ti si naveo primer da je suteren ukopan 2m i 1m je iznad terena. U ovom slucaju bi bilo da je ukopano svega 1m a da je 2m iznad terena. To iskoriste pa pretvore u lokale, stanove ili dr. Naravno cena kvadrata je tu manja, ali svakako je cista zarada, jer tehnicke prostorije, magacini i dr koji se obicno nalaze u suterenu ne ulaze u proracun za index izgradjenosti.
Ukoliko je teren prema dvorisnoj strani objekta u padu onda je to jos povoljnije jer dobijaju ceo sprat. Da bi bilo lakse shvatiti nacrtao sam skicu
primer.jpg


Slika koju je okacio direktor pokazuje upravo ono o cemu sam pricao - ociglednu prenamenu prostora u suterenu/prizemlju. Prema velicini prozora na renderu jasno je da se radi o pomocnim prostorijama a da su izvedeni lokali. Moguce je da je zgrada dodatno izdignuta da bi nivo lokala bio u nivou ulice.

Postoje tu jos neke mogucnosti kao sto su redukcija prodajnih korisnih povrsina u potkrovlju ili suterenu, ali o tome nekom drugom prilikom da sada ne zbunjijem previse :D
 
Vrh