Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

cuprija preko ade, to je ispalo kao da smo ti i ja uhvatili da napravimo drveni most koji ce da premosti lokalni potok sirine jednog metra, cim sam video to cuprija preko ade odmah sam znao koje su novine u pitanju da bih na kraju posta to i video...uostalom to i nije bila tema njegovog teksta vec neplatise (meni je to cuprija zasmetalo pa sam zato odreagovao), ali ocigledno da neke novine zele da opstaju u pljuvanju mosta preko ade.
 
Ana Ivanović želi da otkupi turnir u Lincu i preseli ga u Beograd
03. 12. 2008. | 11:33
Zahvaljujući Ani Ivanović i Novaku Đokoviću, u Beogradu će sledeće godine od maja do oktobra vladati prava teniska groznica...Informacija da naša najbolja teniserka Ana Ivanović želi da otkupi turnir u Lincu i preseli ga u Beograd, obradovala je sve Beograđane i ljubitelje belog sporta. Gavin Versi, direktor menadžerskog tima naše teniserke, potvrdio je za „24 sata” da su započeti pregovori za premeštanje turnira u Beograd.

Obavestićemo srpsku javnost kada konačna odluka bude doneta. Ideja o turniru sa Jelenom i Anom je uzbuđujuća. To bi za Srbiju bilo fantastično. Uz uspeh koje su njih dve postigle i podršku koju dobijaju od javnosti, Beograd definitivno zaslužuje da ima svoj turnir - rekao je Gavin Versi za "24 sata".

Turnir u Lincu ove godine osvojila je upravo Ana Ivanović, koja će, ukoliko on bude preseljen u Beograd, možda već naredne godine pred domaćom publikom braniti osvojene bodove. U evropskom predstavništvu Sony Ericsson WTA turnira za "24 sata" kažu da su upoznati sa tim da je Beograd zainteresovan za organizaciju turnira.

- Upoznati smo sa tim, ali nismo dobili zvaničnu prijavu - kaže za "24 sata" Ben Vajat, direktor "Sony Ericsson" tura, za Evropu.

Vajat dodaje da ako Beograd dobije turnir iz Linca mora da obezbedi najmanji nagradni fond od 173.000 evra. Ukoliko Ana Ivanović preseli turnir u Beograd, on bi mogao da bude organizovan u Areni. Dušan Orlandić, generalni sekretar Teniskog saveza Srbije, potvrdio je za "24 sata" da Arena ima mogućnosti da se u njoj organizuju teniski turniri.


Ukoliko se Anina želja ostvari, naša prestonica bi možda već naredne godine mogla da ugosti najbolje teniserke sveta, i to samo nekoliko meseci pošto Beograd bude domaćin najboljim teniserima sveta, jer su Novak Đoković i njegova porodica već dobili licencu ATP turnira u Amersfortu.

Baš kao Anu za Linc, Đokovića za Amersfort vezuje to što je najbolji teniser Srbije svoj prvi ATP turnir u karijeri osvojio upravo u holandskom Amersfortu i to 2006. godine.

- ATP turnir će biti odigran na terenima RSC "Milan Gale Muškatirović" na Dorćolu. Grad će se angažovati oko uređenja, prilaza, parkinga, kao i izgradnje montažnih tribina - kaže za "24 sata" Igor Miklja, gradski sekretar za sport.

Miklja je potvrdio da će se grad maksimalno angažovati i u organizaciji ženskog turnira.

Preduslovi za WTA
Direktor "Sony Ericsson tura" za Evropu Ben Vajat kaže za naš list da sve potencijalne nove turnire, uključujući i prodaju već postojećih, mora da odobri Odbor direktora.

- I ranije se događalo da turnir iz jednog preselimo u drugi grad. Ukoliko Beograd dobije Internacionalni turnir, mora da obezbedi učestvovanje jednog od top 10 igrača na turniru - kaže Vajat.

WTA, linc, AUSTRIJA
Ana Ivanović je u pregovorima sa Austrijancima o otkupu ovog turnira koji bi se u Beogradu igrao u Areni.
TERMIN: Oktobar
NAGRADNI FOND: 173.000 evra
OSVAJAČICE: Ana Ivanović 2008.
Danijela Hantukova 2007.
Marija Šarapova 2006.
Nađa Petrova 2005.
Ameli Morezmo 2004.
Zanimljivost: Poslednji turnir koji je osvojila Ana

ATP, Holandija, Amesfort
Novak Đoković je otkupio od Holanđana turnir koji će se u Beogradu igrati na terenima SC "Gale Muškatirović".
TERMIN: Maj
NAGRADNI FOND: 326.000 evra
OSVAJAČI: Albert Montanes 2008.
Stiv Darcis 2007.
Novak Đoković 2006.
Fernando Gonzales 2005.
Martin Verkerk 2004.
Zanimljivost: Prvi turnir koji je osvojio Novak
Izvor: eKapija
Link: http://www.ekapija.com/website/sr/page/207598
 
Конференција за новинаре градоначелника Београда Драгана Ђиласа
Градоначелник Београда Драган Ђилас данас је на редовној конференцији за новинаре представио пројекте јавних комуналних предузећа. Данашњој конференцији присуствовали су и директори ових предузећа.

– Наша намера је да убрзамо реализацију многих пројеката у Београду, као и добијање дозвола, пре свега за инфраструктурне пројекте. Управо овим послом ће се бавити одељење у оквиру Секретаријата за урбанизам, са великим стручним капацитетом, да у истом реду не стоје они који граде стамбене и пословне објекте и они који граде школе, болнице и обданишта. Убрзавање добијања дозвола је посебно важно при уређењу улица и паркова, као и при реализацији пројеката водовода и канализације, где на разне дозволе чекамо месецима – рекао је Ђилас.

Директори јавних комуналних предузећа ће, у договору са помоћницима градоначелника и секретаријатима, одредити приоритетне пројекте који ће бити реализовани у наредном периоду. Београђани и средства информисања биће подробно упознати са овим пројектима и динамиком њихове реализације.

– Посебно нам је важно да формирамо центар који смо назвали „чвориште”, а који ће повезати сва комунална предузећа и координисати њихов рад. Овај центар ће са градским комуналним предузећима повезати и нека републичка предузећа, попут Електродистрибуције „Београд”, како се више не би дешавало да се иста улица раскопава више пута. То умрежавање у јединствен информатички систем омогућиће да са оном количином пара којом располажемо урадимо више ствари за краће време, без враћања које изазива нестрпљење грађана – најавио је Ђилас.

Говорећи о најављеном повећању цена комуналних услуга у Београду, градоначелник је рекао да је Уредба Влада Србије то омогућила, али да ће пре поскупљења бити урађене детаљне анализе цена.

– Међународни монетарни фонд нам је сугерисао да скоро потпуно укинемо субвенције за све комуналне услуге, посебно за воду, грејање и превоз. Одмах смо рекли да цену воде нећемо повећавати, а калкулације око повећања цене грејања и превоза ћемо урадити током овог месеца и видети колика су реална повећања и колико Београђани реално могу да плате – рекао је Ђилас.

Градске власти намеравају да направе врло транспарентан начин израчунавања цене грејања, која би убудуће требало директно да зависи од кретања цена енергената, а посебно гаса, на светском тржишту.
Коментаришући захтеве такси удружења за повећањем цена такси услуга у Београду Ђилас је рекао да још није добио образложење таквог захтева.

– Да би цене такси услуга биле повећане, најпре морам да добијем врло јасно образложење за то, поготово у тренутку када је цена бензина знатно нижа него пре неколико месеци. Тек када образложење будем добио, разговараћу са представницима такси удружења, за сада нисмо имали састанке на ту тему – казао је Ђилас.

Градоначелник је рекао да ће већ сутра бити званично формирана комисија за испитивање рада свих здравствених центара у Београду. Комисију ће водити Александар Бијелић, помоћник градоначелника, а њене чланове предложиће Драгана Јовановић, градски секретар за здравство.

– Ова комисија почеће са радом од понедељка, а њен посао биће анализа рада свих здравствених установа које су у надлежности града. Сматрам да је врло важно одредити приоритете у здравству Београда. Мени као обичном човеку, али и као неком ко води овај град, логично је да пре свега улажемо у опрему и квалитет лечења. Није важно да ли пацијента у чекаоници чека оваква или онаква клупа, већ да добије квалитетну здравствену услугу – рекао је Ђилас, додајући да је прихватио оставку Владана Шубаревића, досадашњег члана Градског већа задуженог за здравство.

Град ће наставити да финансира пројекат свратишта за децу, а очекује се да буде решен и проблем вртића намењеног деци са посебним потребама, који су нашем граду поклонили донатори из Грчке.

– У вези са тим вртићем већ предуго траје пребацивање надлежности са општине Земун ка Граду и ја очекујем да после формирања Секретаријата за дечју заштиту тај проблем буде решен. Планирамо да следеће године изградимо између шест и десет нових обданишта у Београду, чиме би се дефинитивно решио проблем недостатка места у вртићима – рекао је Ђилас.
Izvor: Grad Beograd
Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1331898

Nece valjda! A bas smo se bili navikli da raskopavaju ulice sto puta...
 
Marković:Komunalna policija na ulicama do kraja 2009.
13:48 BEOGRAD, 5. decembra (Tanjug) - Komunalni policajci, koji će rešavati svakodnevne probleme građana za koje policija nema vremena zbog prezauzetosti, počeće rad do kraja 2009. godine i imaće značajna ovlašćenja, najavio je danas ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković. Za okruglim stolom ''''Komunalna policija - nova nadležnost gradova'''' u Centru "Sava", na kome je predstavljena radna verzija zakona o komunalnoj policiji, Marković je istakao da lokalnoj samoupravi u Srbiji nedostaje efikasna služba koja će se baviti problemima koji su u ''''sivoj zoni''''.
Izvor: Tanjug
Link: tanjug.rs
 
Eksperiment je uspeo
M. PETROVIĆ, 05.12.2008

MALIŠANI otvorenih usta i ne skrivajući iznenađenje, tumarali su u petak odajama Muzeja "25. maj", kao najbrojnija publika drugog Festivala nauke. Oni kao i svi ostali posetioci bar na trenutak našli su se u ulozi naučnika - igrali se sa elektricitetom, putovali u središte zemlje, rešavali ubistvo na mestu zločina i otkrivali tajne alhemičara. Ova trodnevna manifestacija okupila je više od 140 stručnjaka iz 18 naučnih institucija.

Već u prvih sat i po vremena, sa "drugim licem" nauke se susrelo oko 1.500 posetilaca, što je samo trećina onih koji su najavili posetu. Ogranizatori iz produkcijske kuće "Noć muzeja" zamislili su da prvi dan bude uglavnom za grupne posete. Tako su Muzej preplavili đaci beogradskih, ali i škola iz obližnjih gradova, kao i predškolci iz nekoliko gradskih vrtića.
- Interesovanje je, ipak, toliko veliko da nisu sve škole stigle u petak da nas posete - kaže Tanja Bogdanov iz organizacije Festivala. - Od kad smo u petak ujutru u 11 časova otvorili vrata Muzeja, gužva je počela i mislim da će trajati svakog dana do 19 časova, do kada je zdanje otvoreno.

U sobi za biologiju, na jednom stolu mnogo teglica sa porodicama vinskih mušica. Kako je Zorana Kurbalija iz Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković" objasnila, one su važan bioindikator u bilo kom eko-sistemu, a onda ih je uspavala etrom, kako bi ih posetioci gledali pod mikroskopom. Na jednom od pultova fizičara, bio je Teslin transformator za bežični prenos energije. Mališani su se u početku bojažljivo približavali uređaju sa strahom da će ih pecnuti elektricitet, dok su purpurne "munje" izbijale. Kada su se uverili da nema opasnosti po njih, teško je bilo odvojiti ih od transformatora.

Ne samo da su eksperimentisali i učili, posetioci su i jeli sladoled u odaji za fizičku hemiju.
- Smeša za sladoled, mleko i tečni azot čija temperatura je oko minus 200 stepeni, mutimo nekoliko minuta i eto, za čas pravog zaleđenog sladoleda - objasnila nam je Bojana Nedić, asistent na Fakultetu za fizičku hemiju.

U prostorijama muzeja u petak je bilo i stranaca - učenici "International school of Belgrade". Trinaestogodišnja Irem iz Turske, prvi put je na ovakvom mestu, a najinteresantnije joj je bilo pucanje kristala raznobojnih soli u vodenom staklu.

PREDAVANJA
ULAZNICE za Festival se mogu kupiti u Bilet servisu i prodajnim mestima IPS po ceni od 200 dinara, a na ulazu u muzej za 250 dinara. Poseta Festivalu, osim uživo izvedenih ekpserimenata, susretanja sa neobičnim naučnim otkrićima podrazumeva i mnogobrojna predavanja. U sali u prizemlju Muzeja na svakih sat vremena smenjuju se predavači iz psihologije, matematike, astronomije, hemije...
извор Новости
линк http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=133435&datum=2008-12-06
 
komunalna policija konačno....samo da funkcioniše...koliko posla imaju...ajd živeli i brzo nam došli... :vops:
 
Дочек новогодишње ноћи испред Дома Народне скупштине


Драган Ђилас, градоначелник Београда, рекао је данас да ће ове године, због светске кризе, дочек Нове 2008. године бити нешто скромнији по броју бина и активности, али да ће заузврат у Београду наступити неке од наших највећих звезда. Како је на данашњој конференцији у Старом двору саопштено, под мотом „Почнимо пољупцима”, 31. децембра на бини испред Дома Народне скупштине, Београђанима и гостима Београда певаће Горан Бреговић, Марија Шерифовић, Ана Станић и група „Врело”. Покровитељ новогодишњег дочека је Град Београд, а извршни продуцент Белеф центар.

– Целокупан градски буџет за ову прославу износи нешто мање од 26 милиона динара, од чега је половина намењена за техничке трошкове, а друга за бесплатно дечје клизалиште „Ледени град”, које ће бити постављено на Тргу Николе Пашића и које ће радити до средине јануара. Тако ћемо радити и убудуће, нешто ћемо обезбедити за старије, а највише за најмлађе, који су нам свима најважнији и који се највише радују дочеку Нове године. Они који ће ове године наступати потрудиће се да оправдају чињеницу да је Београд центар региона и Балкана и да има највеће звезде. За све ово, захвалност дугујемо и „Телекому Србија”, који је нашао и свој пословни интерес, а истовремено помогао свима нама да организујемо велики дочек – рекао је Драган Ђилас.

Радмила Хрустановић, помоћник градоначелника и председник Одбора за дочек, позвала је све Београђане и госте Београда да у новогодишњој ноћи дођу испред Дома Народне скупштине.

– Београд је метропола, и као такав заслужује гламурозан дочек, какав ће бити и ове године. Такође, осветљавамо и већи део града него прошле године, попут Булевара Зорана Ђинђића, дела Јурија Гагарина, део општине Раковица и Добановаца јер Београд није само центар града. Као и сваке године, и овога пута у сарадњи са Атељеом 212 организоваћемо „Улицу отвореног срца”. Ова манифестација је хуманитарног карактера и у сарадњи са РТВ „Б92” биће организована као „Улица црвених носева”, а сваки „нос” коштаће 100 динара и биће намењен кловновима који забављају децу у нашим болницама – рекла је Радмила Хрустановић.

Она је подсетила и на акцију која је у току у београдским школама о спречавању употребе петарди и апеловала да се и у новогодишњој ноћи води рачуна о безбедности свих.

У име спонзора, међу којима су „Телеком Србија”, „Марбо”, „Пионир” и „Карлсберг”, Бранко Радујко, директор „Телеком Србија”, рекао је да је уверен да ће и овај дочек Нове 2009. године бити спектакуларан, позвавши и најмлађе Београђане да посете „Ледени град” током школског распуста.

Програм 31. децембра почиње наступом Ане Станић од 21 до 22.20 сати, група „Врело” наступа од 22.25 до 22.55 сати, а Београђане и његове госте у Нову 2009. годину увешће Горан Бреговић и „Оркестар за свадбе и сахране” од 23 до 1 сат после поноћи. Од 1.15 до 2.30 наступаће Марија Шерифовић.

„Ледени град” – клизалиште и креативни садржаји за децу и младе биће постављени на Тргу Николе Пашића од 20. децембра 2008. до 18. јануара 2009. године. Клизалиште је површине од 600 квадратних метара и представља програмски центар „Леденог града”. Радно време клизалишта је од 9 до 23 часа, а улаз је бесплатан. Поред слободних термина, на леду су предвиђене и бројне друге манифестације и програми, као што су школа клизања, хокејашки турнири, модне ревије на леду и презентације уметничког клизања.

На Тргу Николе Пашића налазиће се и Игло – објекат површине 200 квадратних метара у коме ће се свакодневно одвијати разни пратећи програми. У плану су креативне ликовне радионице, наступи аниматора и мађионичара, наградне игре, турнири у оквиру компјутерске играонице и многи други садржаји. Трг „Леденог града” биће центар пратећих програма који се дешавају на отвореном. На свом трону у центру трга, са децом ће се сваког дана до Нове године дружити Деда Мраз. Предвиђена је и вожња кочијама, ревија коња и презентација полиције са службеним псима.

Глумци позоришта „Дадов” ће свакодневно на тргу изводити аниматорску позоришну представу. На свечаном отварању и затварању „Леденог града” наступиће перкусионисти, који ће уз ди-џејеве дати подршку клизачицама у светлећим костимима. Такође, сваке недеље ће бити одржан концерт класичне музике, а публика ће том приликом моћи да се освежи чајевима и колачима.

Већ традиционално, првог јануара у организацији Туристичке организације Београда и Атељеа 212, организоваће се „Улица отвореног срца”, првојануарска забава у Светогорској и Македонској улици и Скадарлији са много малих програма за добро расположење.
Bas su nasli pravu stvar na kojoj ce da pristede - pre ce biti da su toliko kasno poceli da razmisljaju o doceku, da im nije preostalo mnogo domacih (i nijedan stran) izvodjac koga bi mogli da angazuju. Naravno, cena je mnogo skuplja za one koji planove za decembar prave u decembru, a ne nekoliko meseci ranije kao sav normalan svet.

Organizovati pristojan docek nove godine nije skupo. Najlepse je bilo pre nekoliko godina kada je postojalo 3 male bine na samoj Knez Mihalovoj ulici i na kojoj je bilo paznje vrednih stvari kao sto je dzez, grupa Cubismo, tehno... - za takve stvari ne treba mnogo para, ali treba volja i vizija i planski odbor ciji kljucni clanovi nisu dve babe: Rada i Gorica.

Ove ce biti najskuplji docek nove godine koji je Beograd ikada imao - ne vidim zasto bi i jedan stranac koji zaluta u Beograd za Novu godinu preporucio nas grad nekome za iduci docek, ako postoji jedna bina i na njoj nastupaju samo domaci izvodjaci i to oni sa folk prizvukom. I prosle godine je sudeci prema utiscima znatno opao nivo organizacije, ove godine su dokrajcili beogradsku novu godinu, a slicno ce biti uskoro i sa Kalemegdanom, splavovima i Beogradom uopste. Deplasiranim babama bez zanimanja nije mesto na kljucnim kultrunim pozicijama velikog grada. Najskuplji docek ikada!
 
Cisto za poredjenje Docek 2006:

DOCEK NOVE GODINE NA ULICAMA, U HOTELIMA I KAFANAMA BEOGRADA

Posetioce u Knez Mihajlovoj zabavljali su sastav ''Tir Na Nog'', ''Perpetum
Mobile'', ''So Sabi'', ''Ajriš Stu'' (Irish Stew) i ''Kvinteho'' (Q u i n t e c
h o).



Nedaleko odatle, na ''stejdžu'' na Trgu Republike nastupili su americka soul
zvezda Keti Otri (Kathy Autry), specijani gost spektakla Usnija Redžepova,
Ljubiša Stojanovic Luis, sastav ''Kubizmo'' (Cubismo) i Del Arno bend.


Novogodišnji spektal na bini kod Savezne skupštine otvorio je slavni rok sastav
''Van Gog'' (Gogh), posle koga je nastupio ''Sanšajn'' (Sunshine), Salome De
Baija (Bahia), Di Džej Milou (Ð Mellow) i Di Džej Vladimir Vujicic.


Sastavi ''Vrum'' (Vroom), ''Mejk ap tu'' (Make UP 2), ''Ortodoks kelts''
(Ortodox Celts), zagrebacka rok grupa ''Psihomodo pop'', Djorde David i
''Gang'', kao i grupa ''I - plej'' (E - Play) zabavljali su mlade fanove rok
zvuka na ''stejdžu'' na Terazijama.
 
Iskreno, mislim da je program ove godine bolji. :) Brega i Vrelo... ovo gore su po meni ex-yu washouts (osim luisa, usnije i salome de bahia, ostatak je :notok: )

Program je dobar - ne treba nam 10 bina, samo jedan stejdz i gotovo... idite kuci i radite nesto, umesto da pijancite!!! :grand:

I ja da sam Grad uzeo bih tih 12 miliona dinara i platio za svratiste za decu, ionako ce mali bogatasi da se klizaju dok neko mora da spava ispod mosta :(

//bozicni duh
///da ni ne pocinjem sa SPC
 
Ma da li si ti normalan??? To sto si napisao je bezglavi neokomunisticki populizam. Po toj logici svakoga bi trebalo da grize savest da kupi kartu za koncert ili ode u muzej, jer bozemoj, te pare se mogu uloziti u svratiste za ulicare ili nezbrinutu decu, u borbu protiv side i raka... ostavio si me bez rec.

Stvarno sam sokiran. Od nekoga sa fakultetskim obrazovanjem ne bi se ocekivao takav materijalizam - sve sto te ne cini sitim i sto ti ne greje telo, nije korisno. Cemu skole, cemu isntituti, cemu pozoirsta, bioskopi, cemu restorani, cemu Skadarlija, cemu poplocane ulice... bitno je da svako ima da popije i pojede i da se ugreje.

Svaki dinar koji se ulozi u docek Nove godine visestruko se isplati. Sto vise turista, to i vise prihoda za druge namene, pa i svratista. Cudi me zaista da to ne razumes.
 
Lucifere, mene da optuzujes za neokomunizam? haha, kao da me nisi citao ovde...

kultura != entertainment....

mislio sam da ne moram da se objasnjavam u bas svakom postu, ali dobro. da mene neko pita, ne bi se organizovao NIKAKAV docek javnim parama, a kompanije ako hoce nesto da organizuju, dobrodosle su...

mislim da ako vec hoce nesto da poklone gradjanima (tj. da im vrate njihove pare), onda bi bilo pametno da nekome obezbede mesto da spava, neko da nekome daju da se kliza... oba su luksuz, ali meni je ovaj prvi nekako vise u bozicnom duhu.
 
Oce li bar do Nove Godine ukljuciti dekorativno osvetljenje Doma Narodne Skupstine ako je vec ispred nje jedina bina za proslavu.Nabavka i tenderi su zavrseni....pare su uplacene,ne znam zasto firma Svetlost Teatar jos nije krenula montazu.Jel zna neko ista ovim povodom?
 
jovanovm":3t47afy7 je napisao(la):
mislim da ako vec hoce nesto da poklone gradjanima (tj. da im vrate njihove pare), onda bi bilo pametno da nekome obezbede mesto da spava, neko da nekome daju da se kliza... oba su luksuz, ali meni je ovaj prvi nekako vise u bozicnom duhu.
Nisu oni nasi vladari da nam iz milsoti nesto poklone ili ne. Nije tu rec ni o kakvom poklonu gradjanima, vec o necemu sto gradjani sami sebi kupuju i to kroz grad kao svoju zajednicu. Nazalost, kod nas - ocigledno i kod mladih ljudi - i dalje postoji ta etatisticka predstava valasti, po kojoj je vlast neko sasvim odvojeno bice od "naroda", od "gradjana". Prema tome, nije na odmet da bude ponovljeno, nije to nikakav poklon Beogrdjanima vec demokratska odluka Beogrdjana da deo svojih zajednickih sredstava potrose na taj nacin.

O tome koliko je taktika stedenja na novogodisnjem doceku, turistiskoj promociji isl. zapravo kontraproduktivna i kratkovida uopste ne moze dovoljno da bude napisano. To je jeadn od osnovnih problema naseg mentaliteta - ne shvatamo da skuplji tramvaj posle 5 godina postaje jevtiniji zato sto se ne kvari; ne shvatamo da se stipendiranje odlazaka u inostranstvo ipslati drzavi i da je to drazavna stvar jer rezultati nisu odmah opipljivi; i konacno, ocigledno ne shvatamo da bi mnogo vise para imali da ulozimo u zdravstvo i skolstvo npr. ako nevelike pare (par stotina hiljada evra) ulozimo u novogisidnji docek i privucemo strane turiste, nego da odmah te nevelike pare doniramo za nekakve sigurne kuce i slicne stvari.

Na sve to dolazi i ni malo zanemariv momenat da je nova godina ne samo kod nas, vec i u svetu momenat za slavlje, da je to u zivotu mnogih pojedinaca izuztno vazan datum i narocito u drzavi u kojoj mnogi ljudi sebi ne mogu daprisute dobru zabavu za novu godinu u nekom restranu ili na splavu, itekako ima smisla da zajednica uzme na sebe organizovanje doceka. Isto kao sto i karnevela u svetu (a i doceke nove godine) organizuju upravo gradovi. Zasto se u Riju nije nasao neko pametan da psotavi pitanje zasto se pare za karneval, pare za djubretare... ne ulazu u resavanje socijalnih problema? Zato sto u Riju nema Srba.
 
You are preaching to the choir, ali to nikako da ukapiras...

A ovo za "pokloniti" - Uhvatio si se za jednu rec, a mozes da ih pitas da li oni misle o sebi kao nekome ko nesto poklanja Beogradjanima, ili kao o samom konduitu (ne znam rec) gradj. svesti.

Demokratska odluka Beogradjana KAKO? Da li su Beogradjani glasali za odrzavanje takve Nove Godine, u tom obimu? Koji Beogradjani su glasali, a koji imaju pravo? Samo por. obveznici ili svi gradjani? Sta je to gradjanin uopste? Da li je demokratija samo za njih ili neke druge?

To je mnogo pitanja koja nisu za ovaj forum, ali na koja su odgovorili razni ljudi. Nije sve tako jednostavno kakvim ga ti predstavljas, niti je koncept liberalne demokratije bez svoje zasluzene kritike. Ne kazem da sad od nje trebamo odustati, ali prosto, ima tu mnogo zackoljica.

Inace, ja sam dao svoje misljenje, kao gradjanin, i to je misljenje koje izrazavam u javnoj sferi, a i na izborima. Za mene to jeste demokratija. Mislim da bi beogradskom turizmu mnogo vise pomoglo stampanje rasporeda autobusa ili pisanje imena stanica na latinici nego novogodisnja proslava.. I da se razumemo, moja poenta je bila da klizaliste toboz za decu je bacanje para, a ne proslava (secas se da sam rekao da je jedna scena dobar kompromis) i da bi produktivnije za decu bilo da im obezbede mesto da spavaju... Ne znam koliko ce bas turista da dodje zbog klizalista :)

// E da, u Riju se nasao neko pametan da postavi ta pitanja, i postavlja ih stalno - preporucujem da procitas neke od ozbiljnijih brazilskih dnevnika, ili bar O Globo pred karneval....

/// I u Riju ima Srba. :)

//// Moj politicki kompas
 
Брже до дозволе за градњу школе
У истом реду неће стајати они који граде стамбено-пословне зграде и они који подижу, обданишта, болнице, уређују улице и паркове. – У последња три месеца, колико Милан Вуковић седи у фотељи градског секретара, 800 предмета је решено од тога су две трећине објекти које финансира град
Посебно одељење Секретаријата за урбанизам биће убудуће задужено за брже издавање дозвола за инфраструктурне објекте од јавног значаја. То значи, у истом реду неће стајати они који граде стамбено-пословне зграде и они који подижу школе, обданишта, болнице, уређују улице и паркове.

Сектор за објекте од јавног интереса формиран је у претходном сазиву Секретаријата, али седам запослених, како каже Милан Вуковић, градски секретар за урбанизам и грађевинске послове, не могу ефикасно да обаве посао и да одговоре на све захтеве. Зато се и каснило са издавањем дозвола.

– Одељење ће оверавати изводе и акте о урбанистичким условима, одобрења за изградњу, пријаву радова. Надам се да ћемо имати подршку градоначелника како бисмо осавременили рад овог сектора који мора да има више запослених инжењера разних струка – каже Вуковић.

У последња три месеца, колико седи у фотељи градског секретара, 800 предмета је решено од тога су две трећине објекти које финансира град. Вуковић напомиње да тај број није мали али да је највећа кочница у послу непотпуна и неуредна документација коју предају чак и „велики” инвеститори.

– Највише времена губимо на доради папира. Ово је деликатан посао и сваки документ мора бити прегледан. Најважније је да документација буде комплетирана, квалитетно урађена у складу са законом и онда ће се без проблема поштовати рокови – поручује Вуковић.

Инвеститорима је трн у оку вишемесечно чекање да добију одобрење за изградњу. Оно, истина није довољно да би градња почела, и кашњење обично користе као изговор. Започињу копање иако им недостаје потврда о пријави радова. Како би убрзали процедуру издавања различитих захтева, а годишње их на адресу Секретаријата стигне више од 20.000, пре месец дана уведен је прековремени рад запосленима у сектору за грађевинске послове. Људи који прегледају пројекте потребне за издавање потврде о пријави радова, остајали су дуже на послу.

– То се одразило на повећање броја обрађених предмета. У последњих 15 дана издали смо више од 100 пријава за стамбено-пословне зграде и више од 150 за инфраструктурне објекте – истиче Вуковић.

Истовремено су увели праксу да приликом предаје главног пројекта, инвеститор и пројектант напишу изјаву уз пројектну документацију према којој потврђују да су и остала три примерка, која накнадно стижу у ову службу, идентична са оним који прочешљава Секретаријат. Тако ће се, тврди Вуковић, избећи дилеме да ли је пројектна документација која стоји на градилишту различита од оне коју прегледа Секретаријат. Премда је грађевинска инспекција дужна да проверава да ли се објекат гради у складу са овереним главним пројектом, потписи нису гаранција да и даље неће бити одступања од оверене документације у току градње.

– Многи су ме критиковали рекавши да то није у складу са законом. Али није ни у супротности – наглашава Вуковић.

По платама због Дубљанске

Наталија Белић-Георгијев, помоћница градског секретара за урбанизам, и још две особе ослобођене су одговорности у дисциплинском поступку који се против петоро запослених у овој кући водио због несавесног обављања посла приликом пријема документације у случају Дубљанска 35 (у току извођења грађевинских радова обрушавале су се суседне куће). Два службеника из Секретаријата за урбанизам кажњена су смањивањем плате 25 до 30 одсто на по три и пет месеци.

Подсећамо да је Драгана Пешић, главни градски грађевински инспектор због Дубљанске пре месец дана разрешена дужности и сада обавља посао инспектора. Њено место још није попуњено. Мирослава Даскаловић, помоћница градског секретара за имовинско-правне послове, задужена за сектор грађевинске инспекције, санкционисана је тако што ће јој три месеца од плате бити одбијано 25 одсто. Њена колегиница, грађевински инспектор Драгана Коларић, која је водила предмет Дубљанска 35 кажњена је смањењем плате 30 одсто у наредних пет месеци. Решења још нису правноснажна и оштећени имају осам дана да се жале.

Д. Мучибабић
[објављено: 11/12/2008]


Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Brze-do-dozvole-za-gradnju-shkole.sr.html
 
Izložba dinosaurusa u Srbiji
Beograd nema halu za džinove
Autor: Manuela Graf, Matija Ninković | 10.12.2008. - 09:31

Prema želji Fabia i Oskara Frančenberg, paleontologa i autora svetski poznate izložbe “Dinosaurusi Argentine - Džinovi Patagonije“, od juna do decembra 2009. godine u Beogradu će biti izloženo čak 40 skeleta dinosaurusa. Braća Fančenberg su prepoznali prestonicu Srbije kao centar ovog regiona, ali ni slutili nisu da će jedna metropola teško naći odgovarajuću „kuću“ za gigantosauruse više od 17 metara.

dinosaurus-x.jpg


- Još od malih nogu zaljubljeni smo u dinosauruse. U Argentini, pogotovu u oblasti Patagonija, kosti dinosaurusa je veoma lako pronaći. Ponekad, čak, nije potrebno ni kopati zemlju jer su kosti na površini. Zato nam je cilj da građani država u kojima kosti dinosaurusa ne postoje vide kako su ovi džinovske životinje izgledale. Srbija nam se veoma dopala i zato smo se odlučili da Beograd bude sledeći domaćin - pričaju u razgovoru za „Blic“ paleontolozi i rođaci Fabio (46) i Oskar (47) Frančenberg, koji su juče boravili u našem gradu.
Izložba „Dinosaurusi Argentine - Džinovi Patagonije“ je gostovala u Prirodnjačkom muzeju u Budimpešti, Prirodnjačkom muzeju u Bukureštu, a trenutno je u izraelskom Nacionalnom muzeju nauke i tehnologije u Haifi. Više od pola miliona ljudi je do sada imalo priliku da vidi 40 skeleta dinosaurusa, njihova jaja, gnezda mladunaca i replika nađenih otisaka stopa - postavku ove spektakularne izložbe. Najveća atrakcija su kompletni skeleti tri dinosaurusa, među kojima je veliki krvoločni mesojed Giganotosaurus carolinei duži od 14 metara i veliki biljojed Rebbachisaurus tessonei duži od 17 metara.
- Ova izložba će biti kulturni događaj decenije u regionu, a da Ministarstvo kulture nije prepoznalo njen značaj i finansijski je pomoglo ona bi otišla pravo u Zagreb, koji je bio više nego zainteresovan za organizaciju - kaže Slavko Spasić, direktor Prirodnjačkog muzeja, srećan što će Beograd zahvaljući takvom kulturnom događaju posetiti i mnogi gosti iz inostranstva, mahom naši najbliži susedi.
Međutim, Prirodnjački muzej naišao je na drugu teško premostivu prepreku - gde smestiti 15 metara visoke eksponate. Sajam je u fazi privatizacije, Muzej „25 maj“ je baš u to vreme rezervisan za Oktobarski salon, Geozavod u Karađorđevoj je u veoma lošem stanju, čelnici „Ekspo centra“ traže 5.000 evra dnevno za iznajmljivanje, a „Beton hala“ nema dovoljno prostora.
- Prirodnjački muzej u svoju Galeriju na Kalemegdanu od nepunih 100 kvadrata ne može da smesti ovu grandioznu izložbu, kojoj je neophodno barem 1.000 kvadratnih metara sa visinom tavanice od najmanje pet metara. Još uvek tragamo za potencijalnom lokacijom i mislim da smo blizu rešenja problema, ali ne želim da otkrivam o kom mestu se radi jer pregovori još traju - objašnjava Aleksandra Savić, PR Prirodnjačkog muzeja.
Činjenica da prostor mora da se iznajmi je i glavni razlog tome što će “Dinosaurusi Argentine - Džinovi Patagonije“ biti jedna od retkih izložbi za koju će se naplaćivati ulaz.

Izumrle vrste na novogodišnjem vašaru
Novogodišnji vašar koji se tradicionalno održava na Sajmu ove godine biće bogatiji za eksponate iz Prirodnjačkog muzeja. Naime, u „Hali 5“ će biti izložene kosti nekih izumrlih vrsta riba, ptica i životinja.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=69366
 
Ambiciozni planovi za „Arenu Beograd“
Svetske zvezde neće nas zaobilaziti
Autor: L. Gedošević - M. Graf | Foto:j. vučetić | 11.12.2008. - 09:18

Najveća američka korporacija za upravljanje arenama i stadionima širom sveta “AEG“ najverovatnije će biti novi partner “Beogradske arene“ u organizaciji sportskih, muzičkih i kulturnih događaja. “Arenu“ očekuju i kadrovske promene pa će na narednoj sednici Skupštine grada, koja će najverovatnije biti održana 15. decembra, za prvog čoveka biti imenovan Dejan Petričević, dosadašnji zamenik direktora ovog preduzeća.



Planovi da se uključi neka od svetskih agencija kako bi se dodatno ulagalo i u još većoj meri komercijalizovao rad “Arene Beograd“ postoje još od sredine ove godine, a korporacija “AEG“, koja sarađuje sa više od 50 svetskih arena, od početka je bila u opticaju. U Evropi, ova korporacija već upravlja nekim arenama i stadionima kao što su objekti u Londonu, Berlinu, Pragu, Dablinu, Stokholmu, Beču ili Budimpešti.
Prema nezvaničnim informacijama, „AEG“ ima nameru da poveže sve evropske gradove u kojima radi, tako što će svaki događaj koji organizuje ili promoviše u bilo kojoj zemlji biti „doveden“ i u Beograd.
- To bi značilo da, na primer, sve svetske muzičke zvede koje nastupaju u aranžmanu „AEG“, neće zaobići ni naš grad. Ideja je da u „Areni“ 200 dana godišnje bude neki događaj. „Arena“ ima zaradu, ali nedovoljnu, zbog čega se iz gradskog gradskog budžeta za mesečno održavanje ovog objekta izdvaja oko 100.000 evra - objašnjava izvor „Blica“.
Prema njegovim rečima, još nije precizirano na koji će način partnerstvo između „AEG-a“ i „Arene Beograd“ biti definisano, odnosno da li će biti potpisani neki ugovori o saradnji ili će „Arena“ možda biti izdata.
Da se razmišljalo o saradnji sa „AEG“ potvrdio je za “Blic“ i aktuelni direktor“ Arene Beograd“ Đorđe Milutinović, ali nije mogao da kaže da li je Skupština grada u međuvremenu počela da radi na realizaciji ove ideje. Inače, Milutinović će na narednoj sednici gradskog parlamenta biti razrešen dužnosti direktora „Arene“, ali kaže da o tome nije dobio nikakvu zvaničnu informaciju, kao i da ga je to malo povredilo i razočaralo.
- Iza sebe imam dve godine rada u „Areni“. Počeli smo ni iz čega, u vreme kada „Arenu“ niko nije hteo. Mnogi stručnjaci su u to vreme predviđali da je ona „rupa bez dna“, koja nikada neće oživeti. Naravno da uvek može bolje i kvalitetnije da radi, ali je najbitnije da smo uspostavili kontakte sa najvećim svetskim agencijama, poslovali pozitivno, i da je „Arena“ postala značajna i prepoznatljiva tačka Beograda. U tome govori u prilog i činjenica da će od 17. decembra, pa naredna dva meseca, u „Areni“ svakodnevno biti različiti događaji - kaže Milutinović za „Blic“.
On je na ovu funkciju došao pre dve godine, na predlog Demokratske stranke Srbije (DSS) ali, prema rečima izvora „Blica“, to navodno nije razlog za njegovo razrešenje. Na Milutinovićevo mesto biće imenovan njegov dosadašnji zamenik, Dejan Petričević, koji je nestranačka ličnost, ali će na ovoj funkciji biti na predlog DS-a. Ovo razrešenje i imenovanje već su bili na sednici gradskog parlamenta u oktobru ove godine, ali su povučeni iz procedure. Direktora „Arene Beograd“, koji se postavlja na neodređeno vreme, imenuje i razrešava Skupština grada.

Organizuju brojne koncerte
Korporacija „AEG” je među vodećim svetskim kompanijama koje se bave organizacijom sportskih događaja, manifestacija, koncerata, performansa... Među događajima koje je organizovao je i NBA ol star vikend, Dejvis kup, revijalnu utakmicu „Real Madrid” protiv „Los Anđeles Galaksa”. Promociju za trurneje „AEG” je radio za Britni Spirs, Kristinu Agileru, Džastina Timbrlejka, grupu „Bon Žovi”...Organi-zovali su i performanse Selin Dion, a u 2009. godini zaduženi su za Svetsko prvenstvo u klizanju, veliku biciklističku trku u Kaliforniji, kao i tradicionalnu trku u San Francisku.
 
Не разумем зашто је потребно смењивати Ђ. Милутиновића, човек је по мени и у Сава центру и у Арени радио веома добро.
 
Ni meni to nije jsano, ali izgleda da prevladavaju politicki motivi. Zbog takvih stvari bi bilo najbolje da dodje firma poput AEG-a.
 
Ovih dana se otvara novi H&M u Knez Mih.!! :cool: :kk: jupi! taman da se pokupuju neke krpice..he he...posto je ova radnja jeftina, nadam se da nasi monopolisti nece udariti cene kao sto to rade u svim radnjama beograda poznatih marki kao da kupujemo u gucci-ju a ne u zari, benetonu itd..
 
Vrh