Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Петак, 30. jануар 2009.
Посета делегације Маршаловог фонда Сједињених Америчких Држава
Радмила Хрустановић, помоћник градоначелника Београда, примила је данас у Старом двору представнике Маршаловог фонда Сједињених Америчких Држава (German Marshall Fund USA) и Балканског фонда за демократију, са директором Иваном Вејводом на челу, који студијски обилазе Београд и регион. Она је са делегацијом коју чине представници градова САД и Европе који су у саставу Мреже трансатлантских градова разговарала о урбаном и економском развоју Београда и даљој сарадњи са овом мрежом.
...
...
Мрежа трансатлантских градова створена је да би се повезивали лидери цивилног друштва, стручњаци и службеници стратешки значајних градова САД и Европе. Она размењује иновативне приступе у управљању градовима и регионима, посебно у областима урбаног и одрживог развоја, енергетике и социјалне политике. Чланови мреже се бирају према демографским и економским сличностима, а њени су чланови Бостон, Денвер, Детроит, Филаделфија, Кливленд, Питсбург, Сијетл, Вашингтон, Брисел, Копенхаген, Лајпциг, Манчестер, Торино, Валенсија, Београд и други градови.

Балкански фонд за демократију располаже са 29 милиона долара за доделу грантова пројектима који подржавају добро управљање у југоисточној Европи.
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1335911
 
ja sam radila za taj fond.... secam se kad smo fell.pripremali poklone..suvenire bg-a..jedva da nadjes nesto posteno... :)) kazu ameri da se super provedu u bg-u i da uvek ocekuju nesto slicno komunizmu od grada a onda se oduseve da nije bas tako..najvise vole da krkaju ko svinje nasu klopu :D
 
Roditelji u bioskopu, dete u centru grada
Autor: Ana Milojković | 02.02.2009. - 09:45

vrtic-v.jpg


Za roditelje koji žele da završe neki posao ili da nekoliko sati posvete supružniku i sebi, ali da ne znaju gde će sa detetom u to vreme, rešenje je novootvoreni “Klubić”. Ova igraonica je jedinstvena u gradu, jer dete tamo može ostati sat vremena, ali i ceo dan, čak i ako ima 12 godina.

U Beogradu je registrovano više od sto dečjih igraonica koje su uglavnom namenjene deci do sedam godina. U njima se mališani igraju dva, tri sata dok roditelji sede u istoj ili susednoj prostoriji. „Klubić“ je potpuno drugačija igraonica, prvenstveno zbog toga što roditelj ne mora da ostane sa detetom.

- Obavljamo isto što i bebisiterke, ali na našem „terenu“. Čuvamo decu uzrasta od tri do 12 godina, svakog dana od 9 do 22 sata, kad god je roditeljima potrebno slobodno vreme ili im iskrsne neki posao. Spas smo na primer za roditelje koji imaju popodnevne sastanke, a nemaju bake i deke na raspolaganju. Pravimo ustupke, pa tako čuvamo i mlađu decu. Recimo, jedna majka nam dovodi dečkića od godinu ipo dana i to iz drugog kraja grada – priča vlasnica „Klubića“ Divna Andrić i ističe da su joj u Vodiču za roditelje, koji ima najkompletniji pregled beogradskih igraonica, rekli da je „Klubić“ jedinstven u gradu po usluzi i sadržajima koje nude.
Obojen veselim bojama, “Klubić” je opremljen najrazličitijim rekvizitima i igračkama, a sobe su podeljene po uzrastu. Deca mogu da igraju kompjuterske igrice, gledaju „crtaće“ i filmove ili da slažu „lego“ kocke.
- Ako dete izrazi želju, možemo da slikamo ili crtamo, a imamo i kostime za improvizovano pozorište. Dakle, aktivnosti zavise isključivo od toga šta je dete voljno da radi taj dan, a naše je da mu izađemo u susret – dodaje gospođa Andrić.
Ono što je apsolutno drugačije nego u ostalim igraonicama je to što se đak u „Klubiću“ neće samo igrati već će, ako roditelj želi, sa njim biti urađen i domaći zadatak. Decu zabavljaju i paze dve devojke, logopedi po zanimanju sa dugogodišnjim iskustvom čuvanja dece u “diplomatskim” porodicama.
„Klubić“ se nalazi u Vlajkovićevoj 6, a broj telefona za sve informcije je 30-33-939.

Cenovnik za svaku priliku
Cena boravka u „Klubiću“ kreće se od 300 do 400 dinara po satu u zavisnosti od toga da li je radni dan ili vikend, da li dete ostaje sat, dva ili ceo dan i da li dovodite jedno ili više dece. Sat je jeftiniji radnim danima odnosno ukoliko dete ostaje duže ili ako dovodite više mališana na čuvanje. U cenu boravka uračunata je užina u vidu voća, voćnog jogurta, pudinga, “plazma” keksa, sokova. Ako mališan ostaje ceo dan biće mu naručena hrana po izboru roditelja, koja se takođe ne plaća dodatno.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=77050

Zamislite nekog ko ima sitnu decu i psa - moraće da plaća čuvanje dece, kola i kučeta po satu. U svakom slučaju interesantna ideja.
 
Vlada se seli u Novi Beograd, Vojska i MUP na Banjicu

Vlada Srbije, koja je raštrkana u više od 20 zgrada i zauzima oko 150.000 kvadrata, većinom u strogom centru grada, trebalo bi najvećim delom da se preseli u Novi Beograd, u nekadašnju Palatu federacije (SIV) a danas Palatu Srbije, smatra ministar odbrane Dragan Šutanovac. Razlozi su višestruki, za Vladu bi to značilo bolju koordinaciju i lakše funkcionisanje, za državu mogućnost da tržišno iskoristi, proda ili rentira najekskluzivnije zgrade u centru, a za građane oslobođenje od saobraćajnog kolapsa u vreme poseta stranih delegacija i štrajkova.

Uporedo sa selidbom centralne vlade iz Nemanjine 11 u Novi Beograd, Šutanovac predlaže da se Ministarstvo policije, sada raštrkano na tri mesta, i Ministarstvo odbrane, smešteno na više od deset lokacija, presele u novi vojno-policijski kompleks na Banjici, pored Vojnomedicinske akademije, helidroma i zgrade BIA. Ministrova ideja je da se razrušena zgrada Generalštaba na uglu Kneza Miloša i Nemanjine menja za novu na Dedinju, kao i da se razgrušena zgrada MUP-a u Kneza Miloša 101 zameni za budući objekat. U centru bi ostali samo ministarstva finansija i spoljnih poslova koja imaju svoje zgrade i za koje je i u svetu uobičajeno da budu odvojeni od ostatka državne administracije.
- Pojam Vlade Srbije bila bi Palata Srbija, a funkcionisanje administracije i grada bi bilo potpuno drugačije i znatno bolje. Time bi se cela administracija svela na nekoliko zgrada, jedan deo zgrada bi bio višak i mogao bi da se otuđi. Prevazišle bi se gotovo neverovatne i nelogične situacije da neke moje kolege ministri ne znaju gde je moja kancelarija, kao što ni ja ne znam gde su neka ministarstva smeštena - objašnjava Šutanovac i naglašava da je sve na nivou ideje koju bi trebalo razraditi.
U razgovoru za „Blic” ministar Šutanovac objašnjava da je inicijalna ideja potekla iz potrebe da se Ministarstvo odbrane okupi na jednom mestu. Sada su na više od deset lokacija u gradu, a samo članovi kolegijuma su raseljeni na šest mesta, od Dedinja, preko Beograđanke, do Birčaninove. S obzirom na to da zbog prirode posla ne mogu da budu povezani Internetom, Ministarstvo sada troši mnogo vremena i novca na kurirske službe.
- Neprirodno je da se upravni deo MUP-a nalazi u zgradi Palate federacije (SIV) i predložio sam ministru policije da razrušenu zgradu u Kneza Miloša 101 razmene za novu zgradu koja bi bila sagrađena na Banjici, odmah pored zgrade u kojoj je BIA, kao i da se MUP iz Palate „Srbija” preseli u nju. Time bi se oslobodio ogroman prostor za najveći deo Vlade, uključujući premijera i potpredsednike. Iako bi najprirodnije bilo da Ministarstvo odbrane bude u Palati „Srbija” jer ta zgrada najviše liči na ministarstva odbrane po svetu, odustao sam od prvobitne ideje da se tamo preselimo jer bi to značilo da gledam parcijalni interes Vojske - objašnjava Šutanovac.
www.blic.co.yu

I sad nek neko kaze da nismo jadna mala i beznadezna zemlja:

1. Ministar odbrane koji koji se u svakoj normalnoj zemlji u svetu pojavljuje jednom godisnje na televiziji, smatra da je pozvan da daje javne predloge gde ce biti smestena drzavna uprava.

2. Drugo ministar odbrane prica nebuluze, vec je davno sto puta prezvakano da Palata republike ne moze da primi ni priblizno sva ministarstva jer ima izuzetno malu korisnu kancelarijsku povrsinu i gotovo samo reprezentativne kancelarije.

3. Mislim da ni u Sovjetskom savezu ministarstvo odbrane, generalstab, ministarstvo unutrasnjih poslova i tajna policija iliti BIA nisu bili smesteni u jedan kompleks zgrad kao sto to predlaze ministar Sutanovac. Pa to je neki vic. Zbog toga bi u ozbiljnoj drzavi ministar odbrane leteo veckoliko sutradan sa stolice i nije nikakvo cudo sto je bio u sukobu sa onim razumnim covekom koga je Tadic smenio.

4. Ministar odbrane nas obavestava kako nema pojma gde se koje ministrastvo nalazi i kako se taj problem da resiti tako sto ce sva ministarstva biti smestena u 2-3 zgrade. Pa to sto ministar odbrane u stanju da zaposli kvalifikovanu sekretaricu i da kupi rokovnik nije razlog da se seli nekoliko hiljada ljudi.

5. I konacno podjedanko je porazavajuce sto ministar smatra da je adekvatna zgrada za ministarstvo odbrane ona koja lici na ministarstvo odbrane u svetu, a pritom verovatno misli na pentagon. Ako je kriterujum adekatnih prostorija za vojsku fasada zgrade, onda stvarno treba drzava Srbija treba da nestane - nije postavio pitanje bezbednosti, prikladnosti prostorija... vec fasade zgrade.

Da ne pricam o onom gafu kako MIP i ministarstvo odbrane treba da ostanu izdvojeni jer je tako uobiacejno u svetu (u kom svetu? u kabinetskim vladama sa 5 ministarstava) i da ne pricam o tome sto ministar ocigledno nema pojma da i ministarstvo saobravcaja ima svoju zgradu u centru grada i da su mnoga ministarstva smestena u sasvim prikladnu zgradu u Nemanjinoj preko puta Manjeza.
 
1. Svaki ministar ima demokratsko pravo da daje predloge gde ce biti o prostorijama koje njegov resor, pa i vlada koriste

2. Palata Srbije zaista ne moze da primi sva ministarstva, ali logicvna je mozda trampa da neke marginalne sluzbe predju u neke manje prostorije u centru grada, a da neka veca ministarstva koriste pomenutu zgradu na NBG

3. Ne vidim sta je lose u objedinjavanju tih sluzbi u jednu prostoriju. Politicka teorija ne poznaje problem koncentrisanja vise sluzbi bezbednosti u jednoj zgradi, ali zato itekako poznaje mesanje uniformisanih lica u poslove civilinih institucija. Ponos je dobar covek i odlican general, ali Tadiceva odluka je pravedna jer brani samu sustinu demokratije gde je civilno uvek iznad vojnog.

4. Ovo je tvoja proizvoljna ocena i ne zasluzuje komentar

5. Ovo je tek nagadjannje i kenjaza nevidjenih razmera da se forum usmrdeo.

Uglavnom, ne znam koja je uopste poenta tvog posta. Veceras je lepo vreme, tek je pola 11, zasto ne bi otisao do grada!?
 
Homer Jay":3ispccvp je napisao(la):
1. Svaki ministar ima demokratsko pravo da daje predloge gde ce biti o prostorijama koje njegov resor, pa i vlada koriste

2. Palata Srbije zaista ne moze da primi sva ministarstva, ali logicvna je mozda trampa da neke marginalne sluzbe predju u neke manje prostorije u centru grada, a da neka veca ministarstva koriste pomenutu zgradu na NBG

3. Ne vidim sta je lose u objedinjavanju tih sluzbi u jednu prostoriju. Politicka teorija ne poznaje problem koncentrisanja vise sluzbi bezbednosti u jednoj zgradi, ali zato itekako poznaje mesanje uniformisanih lica u poslove civilinih institucija. Ponos je dobar covek i odlican general, ali Tadiceva odluka je pravedna jer brani samu sustinu demokratije gde je civilno uvek iznad vojnog.

4. Ovo je tvoja proizvoljna ocena i ne zasluzuje komentar

5. Ovo je tek nagadjannje i kenjaza nevidjenih razmera da se forum usmrdeo.

Uglavnom, ne znam koja je uopste poenta tvog posta. Veceras je lepo vreme, tek je pola 11, zasto ne bi otisao do grada!?
Aj otrezni se, pa se vrati na forum, mada bi trebalo da te izbace sa sve tvojih hiljadu postova, zbog ovakvog ponasanja.


1. demokratija moze da bude osnov prava samo za obicne ljude, ne za ministre. ministrima odbrane nije mesto na televizxiji, tako je svuda u svetu. on naravno ima pravo da daje predloge u vladi, ali je neprilicno da daje ovakve intervjue po novinama.

3. to sto si rekao o obnjedinjavanju sile u jednu prostoriju i kako to nije problem, je notorno neznanje. cak su i u najtotalitaristickijom drzavama policja i vojska po svaku cenu kadrovski, prostorno, finansijski bile odvajane da sila nikada ne bi bila na jednom mestu. o tajnoj policiji da ne pricam. a ovako - zlo i naopako, ono zasta bi obicnoj policiji trebao sudski nalog zavrsavace se tako sto ce neko da ode u kancelariju prekoputa - citaj biu i da zavrsi posao. Osim toga kod tajnih sluzbi sustina je u paralelnoj i medjusobnoj kontroli, a ne da sede u jednoj zgradi.

4-5. klasican srpski diskurs: kriv je onaj ko ukaze na problem, a ne sam problem.
 
Lucifer":22xz8bzt je napisao(la):
Aj otrezni se, pa se vrati na forum, mada bi trebalo da te izbace sa sve tvojih hiljadu postova, zbog ovakvog ponasanja.


1. demokratija moze da bude osnov prava samo za obicne ljude, ne za ministre. ministrima odbrane nije mesto na televizxiji, tako je svuda u svetu. on naravno ima pravo da daje predloge u vladi, ali je neprilicno da daje ovakve intervjue po novinama.
Lucifere, volim tvoje postove, ali burazeru, iskuliraj. :) HJ nam je ovde kao inventar, nedostajao bi nam!!

For the record, takodje mislim da je ova izjava Sutanovca glupost, ali da su nam drzavne sluzbe u haosu, to je stvarno tako.
Ja sam i dalje zastupnik da se SIV rekonstruise i u njega se smesti BU, a da se okolo izgrade neke novije zgrade - i to sve od para dobijenih prodajom univerzitetskih zgrada u centru grada. ;)
 
Hvala Bogu, Lucifere da ti ne odlucujes o tome ko treba da ostane na forumu, a ko ne.

Iskreno, zabole me za zeta Miroslava Ilica i njegove ideje, koje su u krajnjem u ravni sa onom da se prokopa tunel izmedju dve skupstine. To su samo prazne price za popunjavanje strana u novinama.

Ali postoji samo jedna jadnija stvar od Sutanovcevog zborenja, a to je da ga neko copy/pasteju na forum i posvetu mu takvu paznju, kao da je covek izjavio da treba da izvrsimo invaziju na Madagaskar.

Sustinski, forum je velika za*******, i ne znam kako ljudi ne kontaju da se ovde u stvari ne desava nista veliko. Kao sto su ranije postojale kafane, tako danas postoje forumu, ljudi dodju istovare se, odu i nastave da zive svoje besmislene zivote.

I veceras tako ja dodjem na forum i citam Luciferov post i ne verujem, je*******ote!!!

Covek izvuce jedan marginalni tekst iz novina i ima svoj "drama queen" momenat. OK, do sada je sablon bio da se doticni uvek aktivira kada se na forumu javi nesto sto bi mogao da popljuje, ali situacija da sam izvlaci gluposti iz novina da bi ih pljuvao na forumu me vec naterala da se zabrinem.

Znam da nam je svima draze da pljujemo. Pljuvanje je kanon svih foruma sveta, prazakon kojeg se svi drze k'o pijan plota. Ali, ima tu nesto sto mi ide na nerve u poslednje vreme. Evo, kuckam po tastaturi i sve mi niz nerve do samih jagodica idu impulsi koji traze pravu rec, ali nikako da je nadjem. Mozda je to arogancija. Ta nevidjena arogancija koja postoji u diskusiji.

Ali, istina je da o SIV-u i sta treba da bude u njemu, i gde treba da budu ministarstva i Lu i ja znamo otprilike isto, a to je vrlo malo. Samo sto on svojim arogantnim tonom u standardno frustriranom tonu saopstava SVOJ stav kao apsolutne i date istine, tipa: "Ministar odbrane koji koji se u svakoj normalnoj zemlji u svetu pojavljuje jednom godisnje na televiziji, smatra da je pozvan da daje javne predloge gde ce biti smestena drzavna uprava."

A, onda vidis koliko je suplja ta recenica - ona nista ne znaci i nista nam novo ne saopstava. Svaki Srbin kada treba nesto da saopsti voli da se pozove na neki slucaj "u svakoj normalnoj zemlji". Naravno, niko ne zna gde je taj nas mentalni Eden, gde je sve savrseno, i prvenstveno uredjeno onako kako mi zamisljamo da treba da bude, ali svi se svejedno pozivamo na stanje u istom.

Zatim, statisticki podatak - "jednom godisnje na televiziji". Nije fora da kazes "ministri odbrane se retko pojavljuju na televiziji", nego to upakujes u foliju statistike, tako zvuci da si malo vise u pravu. Naravno, prosecan covek, kao sto smo prethodno videli i ne zna sta je to normalna zemlja, a kamoli koliko puta godisnje se ministri odbrane takvih zemalja pojavljuju na televiziji. Ali, ako ste vec zadrzali paznju citalaca do tog momenta, to vise nije ni bitno. Oni vam vec veruju!!!

I onda na kraju samar - "smatra da je pozvan da daje javne predloge gde ce biti smestena drzavna uprava". E, tu nastupa arogancija - ko je jedan ministar odbrane da on tu iznosi neko svoje misljenje!? A, jasno napravis situaciju u prvom delu recenice da si ti nosilac istine jer ti znas tacno kako je to u normalnim zemljama, i ti si samim tim pozvan da komentarises i iznosis svoj stav jer si u intelektualnoj hijerarhiji jednostavno na visem mestu od ministra, jer on nazalost zna manje o datoj temi, nego ti.

A, iza sve te maske, iza tog stilskog trika kojim svako moze da zvuci pametno, iza sve te nadobudnosti, koja nam daje osecaj sigurnosti i samouverenosti, a kod drugih izaziva dozu strahopostovnja, krije se jedna jednostavna istina - ti si samo jedan obican mladic iz Beograda.

Beobuild je lepo mesto, na kome se govori o izvanrednim temama. Jasno je da ja uzivam u tome, retko koga "u stvarnom svetu" interesuju ovakve stvari.

Ali, Beobuild je samo virtuelna kafana. Da, naravno, mogu na 10 strana da pisem kakav bi metro Beograd trebalo da izgradi ili koji putni pravac je najrentabilniji za investiranje, ali onog trenutka kad ugasim Mozillu, ja sam opet samo jedan obican lik iz Beograda.

Vise nisam Homer Jay, sada sam jedan obican lik koji pored kompa ima praznu kutiju "Napolitanki" koja stoji tu vec tri dana, a mene mrzi da je bacim, kao i solju na kojoj se vec skorio caj koji sam pio za vikend. Sta ja onda znam o gradu, kada ne mogu ni o svom radnom stolu da vodim racuna? Nista. Ali ga volim. Samo to... I sto, i grad.

PS A, to sto sam pijan, nisam nigde video u pravilniku da pise da treba dolaziti trezan na forum.
 
Ono sto bi u engleskoj izazvalo smehotres, povecalo gledanost vecernjih show-programa i rezultiralo ostavkom ministra, ono sto bi u franskoj izazvalo revolt kompletne nacije i rezultiralo otkazom ministra i njegovim odlaskom u francusku gvineju kako bi se spasao linca, ono sto bi u nemackoj odredilo rezultate sledecih izbora i gurnulu stranku ciji ministri prosipaju ovakvo slaboumlje u drugi plan, u nasoj zemlji ocito je povod za istresanje na druge sto tome posvecuju paznju.

Uopste ovde vise nije bitno sta ja mislim o ministru sutanovcu i o njegovim idejama da sve bezbednosne snage od vojske do skolskih pozornika budu dirigovane iz jedne zgrade, uopste ovde vise nije bitno sta ja mislim o palati republike i uopste nije bitno u krajnjoj liniji sta bi se dogodilo u francuskoj ili engelskoj i kakva je srbije zemlje. Poenta je u tome sto neko misli da moze kao sto se na autoputu prelazi iz trake u traku, tako ovde da prelazi izmedju negodovanja povodom tudjeg misljenja i licnog prozivanja autora tog drugacijeg misljenja. Poenta je u tome sto neko misli da moze da dodje ovde i u trenutku personalne krize pocne iz cista mira da pljuje druge. A i to nije mnogo bitno jer svugde u svetu postoje ljudi koji se nisu naucili kulturnoj komunikaciji i koji ne dele objektivno od licnog. Bitno je medjutim da je takvo nicim isprovocirano ponosanje ocito dopusteno na ovom forumu, sto ga niko nece sankcionisati, i stavise sto se odmah naslo drustvance koje ce da obezazli ponasenje "obicnog decaka" Homera Jaya danas, sutra lagano kraduckanje cestarine, juce srpske paravojne jedinice, prekosutra vladiku-pedofila i nozem zaklane pribojcane - to je jedna tuzna matrica zbog koje sam i poceo post koji je bio povod rekacije recima da smo jadna zemlja.
 
pa nase ministr.odbrane je smesno i bedno u kakvoj zgradi radi u bircaninovoj..posto se bavim tim poslom, nagledala sam se kakve zgrade i tehn.imaju minstr.odbrane u svetu tako da me je sramota kad se primaju zvanicnici kod nas...pa jbt cak i u jermeniji i gruziji imaju savrseno nove opremljene zgrade da padnes u nesvest za odbranu a mi to ne mozemo da priustimo! Ministar je u pravu za sve predloge koje je dao...sta ce nama ostatak mupa (posto se hvala bogu vec deo iselio na nbg) u centru grada kao i odbrana da se guze sa kolima itd..a nije ni bezbedno!! a mi jos pu u centar pa jos predlazu hotel u kneza milosa pored odbrane itd..ma super, neko ne mora ni da planira da nas napadne..sv enam je na otvorenom... u ozbiljnim drzavam se ne ostavlja tako da se homeland security brine sam o sebi...kao i mup! ako zelimo da budemo ozbiljna drzava u svetu, trebali bi da se pozabavimo sa vaznim ministarstvima kao sto su ova dva!
 
iskulirajte.

kao prvo, sumnjam da iko ima ikakav plan sta da se radi sa zgradom siv-a.

kao drugo, blic voli da posvecuje stupce i stupce praznim naklapanjima o uredjenju/razvoju beograda, od cega jedno 90% uzme odavde, a 10% sa ssc-a. naslov bude obicno 'to i to se uvodi od tad i tad', a kad zagrebes ispod povrsine ispostavi se da je to pera rekao/mislio, a kad srbija napadne madagaskar (©HJ) to ce i da se ostvari.

kao trece, sutanovac i ostali ministri ne znaju sta rade ostala ministarstva jerbo je sistem napravljen tako da svako od njih ima svoj feud u kom moze da radi sta hoce, ali je big no-no gledati sta ostali rade, jer, bozemoj, to smrdi na medjusobnu kontrolu, sto nikako ne bi valjalo.

i na kraju, drzava daje dobre pare raznim firmama/likovima za iznajmljivanje poslovnog prostora, i tu su upleteni raznorazni interesi koji nece skoro da se otpetljaju, pa samim tim drzavni organi nece skoro da se sele nikuda.

i tako... konacno, sto se mi manje ovde primamo na to koji kr**** ministar/gradonacelnik/cinovnik sta kaze u realnom svetu, to bolje. znam, i don't practice what i preach, ali jbga, takva je ljudska priroda.
 
Renovira se Dom narodne skupštine
04. februar 2009. | 14:43

BEOGRAD - Velika sala Doma narodne skupštine intenzivno se renovira kako bi od marta u njoj mogle da se održavaju plenarne sednice, rekao je danas Tanjugu sekretar parlamenta Veljko Odalović.

"Počeli smo ozbiljne radove i činimo ogroman napor da veliku salu do 1. marta, privedemo nameni i da prolećno zasedanje bude ili kompletno ili bar delimično u tom objektu, " rekao je Odalović.

Izlaganje sa mesta i kontrola rada

On je podsetio da su radovi započeti 2001. godine, a da su 2003. zaustavljeni i praktično posle toga nije ni bilo aktivnosti. Takođe, objasnio je da se sada paralelno radi na uređenju sale i uspostavljanju elektronskog sistema za glasanje. On je naveo da bi trebalo da se obezbede svi neophodni uslovi za normalno funkcionisanje koji podrazumevaju javnost rada, sistem za glasanje i za govor sa mesta, za kompletan sistem evidentiranja svega onoga što se dešava, kao i za rad medija.

Prema njegovim rečima, velikoj sali treba da se vrati autentičan izgled od pre 72 godine, a radi se po projektu koji je urađen sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture.

Većina aktivnosti u novom Domu narodne skupštine


Odalović je rekao da se planira da većina aktivnosti parlamenta bude preneta u Dom narodne skupštine, a ako ne, bar plenarne sednice. On je precizirao da će u svakom slučaju parlament i ubuduće koristiti zgradu u ulici Kralja Milana, u kojoj se sada održavaju sve plenarne sednice i sednice odbora, a gde su smeštene i kancelarije poslaničkih grupa i stručnih službi.

Planove za preseljenje srpskog parlamenta u reprezentativno zdanje na Trgu Nikole Pašića imali su i prethodni predsednici Skupštine Oliver Dulić i Predrag Marković, ali to nije realizovano, jer prostor nije bio prilagođen svim potrebama za rad i smeštaj poslaničkih klubova.

Dom narodne Skupštine prešao je u vlasništvo Srbije u leto 2006. godine, posle raspada državne zajednice Srbija i Crna Gora.
Izvor: RTS
Link: http://www.rtv.rs/sr/vesti/drustvo/drustvo/2009_02_04/vest_111420.jsp
 
Jedna divna vest:

Knjižara „Geca Kon” proglašena za spomenik kulture
Zauvek ostaje prodavnica knjiga
Autor: A. B., M. G. | Foto:Z. Šafar | 07.02.2009. - 00:05
1ij4ap.jpg

Knjižara „Geca Kon“, koja više od sto godina postoji na početku Knez Mihailove ulice, prema odluci Vlade Srbije, a na inicijativu Ministarstva kulture, proglašena je za značajno kulturno dobro. Kupac „Prosvete“ koja je vlasnik ove knjižare, neće nikada moći da joj menja ime i namenu, da je pretvori u parfimeriju ili prodavnicu odeće, što su nakon privatizacije postali „Nolit“ i „Jugoslovenska knjiga“.
Ne tako davno, Beograđani su se sastajali „kod knjižare Nolit“ (ugao Resavske i Kralja Milana) ili „ispred Jugoslovenske knjige“ (prizemlje palate „Albanija“), jednako kao što su se susretali „kod konja“ ili „kod Vuka“. Beogradskih toponima, kao što su ove dve knjižare nekad bile, nažalost, više nema. „Nolit“ je postao „Zekstra“, a Jugoslovenska knjiga je odavno parfimerija. Takvu sudbinu izbegla je knjižara „Geca Kon“, koja više od sto godina postoji na početku Knez Mihailove ulice. Predlog Ministarstva kulture, da se ova knjižara proglasi značajnim kulturnim dobrom, usvojen je pre dva dana na sednici Vlade Srbije.

- Ovo je značajan dan za sve nas. Tu smo dolazili kao klinci, tu sada dolaze naša deca, a dolaziće i unuci. Ovo, već kultno mesto, uvek će ostati knjižara, a privatizacija će samo da poboljša uslove za rad - kaže Nebojša Bradić, ministar kulture.
Krajnje je vreme bilo da se neko seti i sačuva poslednji kultni beogradski dom knjige „Geca Kon“, komentarišu sada mnogi ovaj potez Ministarstva.
- Knez Mihailova je zaštićena kao trgovački i kulturni centar od izuzetnog značaja i ako počnemo da gubimo kulturne institucije izgubićemo njenu osnovnu vrednost. Stoga je ideja da se zaštiti objekat i ime „Geca Kon“ zaista odlična - kaže Gorica Mojović, poslanik Skupštine Srbije i donedavno pomoćnik gradonačelnika Beograda za kulturu.
Tenderska dokumentacija za prodaju “Prosvete” već je otkupljena, a potencijalni kupci će biti upoznati sa odlukom Vlade.
- Ne mislimo da će odluka o proglašenju knjižare „Geca Kon“ za kulturno dobro bitno uticati na prodaju „Prosvete“, jer već u konkursu stoji da kupac mora biti iz branše, da se bavi izdavanjem knjiga najmanje tri godine i da ostvaruje poslovni prihod od bar dva miliona evra - kaže u izjavi za “Blic” Dušan Belanović, direktor Agencije za privatizaciju i dodaje da kupac “Prosvetinih” knjižara neće moći da menja delatnost objekata samo u narednih pet godina, dok će „Geca Kon”, trajno zadržati namenu i ime.
Do 12. februara znaće se ko želi da kupi “Prosvetu” pa time i kultnu knjižaru. Kao potencijalni vlasnici pominju se „Media d.o.o“ (IPS), „Evro-Đunti“, „Stilos grup“, „Cepter buk“ zajedno sa jednom poljskom izdavačkom kućom.

Početak 1901. godine
Geca Kon (1873-1941), knjižar i izdavač, otvara u Beogradu 1901. godine knjižaru za srpsku i stranu književnost u Knez Mihailovoj ulici. Oko njega se okupljaju istaknuti književnici i drugi intelektualci tog doba, poput Branislava Nušića i Miloša Crnjanskog. Objavio je veliki broj knjiga, po 200 naslova godišnje, i 1934. godine osniva Izdavačko preduzeće „Geca Kon“. Stekao je veliko bogatstvo, sagradio vilu u Dobračinoj 30, posedovao prvi luksuzni automobil u Beogradu, koji je čak pozajmljivao Vladi Srbije u reprezentativne svrhe. Geca Kon je sa porodicom streljan 1941. godine. Mesto njegovog stradanja nije poznato. Posle rata njegovo preduzeće je pretvoreno u Izdavačko preduzeće „Prosveta“ i zahvaljujući preko pet hiljada izdatih naslova Geca Kon je još prisutan na našem tržištu knjiga.

Dinkić najavio finansijsku injekciju
- U “Prosveti” je vrlo teška finansijska situacija, pa ćemo pre privatizacije da ubrizgamo jednu finansijsku injekciju - najavio je juče prilikom posete knjižari ministar ekonomije Mlađen Dinkić i dodao da privatizacija neće promeniti duh i tradiciju koju “Prosveta” neguje već sto godina. Novi vlasnik ove kuće, a time i “Geca Kona”, biće poznat u maju.



Izvor: Blic
Link: http://www.blic.rs/beograd.php?id=77674

Ukoliko nekoga interesuje više o Geci Konu, postavio sam jedan članak na
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=406398&page=131
 
Нов закон ће скратити процедуру издавања грађевинских дозвола
Доношење новог закона о уређењу простора, грађевинском земљишту и изградњи за Град Београд значајно је с два аспекта: прво због коришћења грађевинског земљишта, једног од највећих ресурса Београда, захваљујући чему долазимо до највећег дела средстава за инвестиције, а друго због скраћивања процедура издавања грађевинских дозвола и заштите грађана, рекао је градоначелник Драган Ђилас на данашњој јавној расправи о радној верзији нацрта овог закона у општини Стари град.

– Очекујемо закон који ће поставити јасна правила и принципе, али и пратити живот. Корупција је засигурно највећа у области грађевине и урбанизма и нов закон помоћи ће да се томе стане на пут. Поред тога, велики проблем у Београду је и нелегална градња, против које се ми сада боримо подношењем кривичних пријава и затварањем градилишта, па очекујемо да закон обезбеди увођење реда у овој области. С друге стране, за пет месеци у Београду је издато око 1.200 разних дозвола, а на хиљаде још чекају. Зато ће се законом скратити процедура издавања грађевинских дозвола и тако заштити грађани, али и велики инвеститори који желе да улажу у наш град – казао је Ђилас.

Оливер Дулић, министар животне средине и просторног планирања, најавио је да би предлог закона требало да буде готов до средине марта, те да ће се крајем марта и наћи у скупштинској процедури. У прављењу нацрта закона стручњаци су се водили методологијом која се примењује у читавом свету, а то је да се најпре дефинише стање, проблеми с којима се свакодневно суочавамо, а потом и нађу ваљана решења.

– Настојали смо да направимо закон који ће пратити живот, бити подложан модификацијама и одговорити на све изазове данашњице како би био подстицај за економски напредак главног града и земље. Србија је на 157. месту по брзини издавања дозвола и из године у годину пада на тој лествици. Просечно време чекања дозвола креће се од 204 до 224 дана и зато од новог закона очекујемо већу ефикасност, афирмацију одрживог развоја и унапређивање правне сигурности грађана и гаранција за инвеститоре. Законом је предвиђено да све општине у року од 18 месеци морају да усвоје урбанистички план насеља и просторни план општине, те да ти планови буду дигитализовани и доступни грађанима, а уколико се то не уради, санкција ће бити распуштање скупштине општине – истакао је Дулић.

Он је додао да ће грађевинске инспекције добити веће надлежности, те да ће у случају било каквог кршења закона имати директно право да „запечате” градилиште.

Текст радне верзије нацрта овог закона може се видети на сајту града Београда www.beograd.rs, а из Министарства животне средине и просторног планирања најавили су да ће свака смислена примедба и предлог бити уврштени у текст будућег закона.
Izvor: Grad Beograd
Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1336420
 
Za knjizaru NOLIT mi uopste nije zao..bila je ruzna knjizara sa shit ponudom, i to odmah pored sledece knjizare Prosveta. Na takvom uglu i treba neko osvezenje pa makar bio to butik ili parfimerija. Jedino bih, gde je sada parfimerija u prizemlju palate Alb.napravila neki mali kulturni centar ili modernu malu biblioteku/citaliste za mlade, pa kad bi to zasijalo na tom samom centru...grad bi imao neke kultne centre a ne samo lily dm i parfimerije kao neki dubai, miami ili sta vec...mora grad da ima "pamet" i dusu...
I jos da dodam, da je bezveze da ide banka pored banke, knjizara pored knjizare, itd...mislim da na zapadu ima neki zakon gde to nije dozvoljeno...negde sam to procitala...
 
Ђиласов одговор у вези комуналне полиције из Политике
Kada će se uvesti komunalna policija u gradu? Pokazalo se da čovek respektuje jedino sankciju, napredne zemlje su to odavno shvatile i obilatop rimenjuju.

Drinka Nisić,
Kneginje Zorke 90

Krajem 2008. godine Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravupreduzelo je mere na izradi Zakona o komunalnoj policiji. Stručni tim je izradio nacrt zakona koji je prosleđen gradu i lokalnim samoupravama na upoznavanje. Formirana je i posebna grupa u okviru Ministarstva koja je organizovala niz sastanaka sa predstavnicima gradova,Stalne konferencije gradova i opština.

U Beogradu je formirana komisija koja je dala svoje mišljenje i osnovne primedbe. Nakon neophodnih procedura i usvajanja u Skupštini, komunalna policija bi trebalo da se formira do kraja ove godine.
линк http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Komunalna-policija-do-kraja-ove-godine.lt.html
 
´Rekonstrukcija platoa ispred Beograđanke
Počelo je uređenje platoa ispred Beograđanke, tako da će osim novog pločnika biti i obnovljena fontana Vrelo života.

Radnici robnih kuća Beograd adekvatno su obezbedili gradilište i kako nezvanično saznajemo renoviranje fontane trajaće do kraja meseca.

Podsetimo, Studio B poslao je dopis Skupštini grada da fontana ponese ime Đoke Vještice na čiju inicijativu je i postavljena.
Izvor: Studio B
Link: http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=34570
 
Чланови Градског већа чистили снег испред зграде Градске управе
Чланови Градског већа данас су организовали акцију чишћења снега са тротоара испред зграде Градске управе на Тргу Николе Пашића 6.

– Хтели смо да очистимо снег испред зграде Скупштине града и да на овај начин нашим суграђанима пошаљемо поруку да и они то исто ураде у свом окружењу. Ако то ураде, пешаци ће моћи несметано да ходају тротоарима – рекао је Жељко Ожеговић.

Према речима Горана Алексића, све екипе јавних комуналних предузећа су на теренима. Он је рекао да су прилази свим гробљима већ очишћени, тако да се не очекују већи проблеми због снега.
Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1336654
 

Savremena bolnica na mestu bivše Očne klinike

Na klinici će biti obezbeđena najsavremenija dijagnostika, lečenje steriliteta, vođenje trudnoće i porođaja, laboratorijske i farmaceutske usluge, kao i prvi multimedijalni centar za takozvano drugo lekarsko mišljenje
zdravstvo.jpg

Zgrada u Višegradskoj ulici 22 konačno će dobiti sasvim novi izgled (Foto L. Adrović)

Najsavremenija privatna bolnica u Srbiji i regionu biće izgrađena na mestu bivše Očne klinike u Višegradskoj ulici 22, a njeno svečano otvaranje, zavisno od brzine obavljanja radova, planirano je za kraj ove godine. Kako je najavljeno, na klinici će biti obezbeđena najsavremenija dijagnostika,lečenje steriliteta, vođenje trudnoće i porođaja,laboratorijske i farmaceutske usluge, kao i prvi multimedijalni centar za takozvano drugo lekarsko mišljenje. Deo rada ove ustanove biće i akademske studije u oblasti upravljanja uzdravstvu i obuka za sve zaposlene od vrhunskih svetskihstručnjaka.

Ovde će biti obezbeđene besplatne usluge vredne 600.000 evra za građane Savskog venca,a zgradu od tri hiljade kvadratnih metara, gde će se ona nalaziti, preurediće kompanija „Capital Investment and Trade”, koja je pobedila na konkursu, s tim što se planira i dograđivanje oko dve hiljade dodatnih kvadrata.

Podsećamo da je opština Savski venac još u avgustu 2008. godine objavila tender za zakupprostora bivše Očne klinike na 30 godina, s namerom da privatniinvestitor obnovi zgradu i obezbedi zdravstvene usluge koje ćebiti besplatne za žitelje Savskog venca. Direktor moderne klinike biće prof. dr Šlomi Konstantini.
– Dr Konstantinije direktor Odeljenja za dečju neurohirurgiju u „Tel AvivSuraski” medicinskom centru i direktor „Gilbert izraelskog i
međunarodnog centra za neurofibromatoze”, višestrukonagrađivan i priznat kao jedan od najboljih neurohirurga današnjice. On je takođe autor više od 150 objavljenih naučnih radova i knjiga– istakla je Dušica Gaković, iz kompanije „Capital Investment and Trade”.

Kako je „Politika” pisala u oktobru prošle godine, bilo je reči o tome da će zgradu bivše Očne klinike u Višegradskoj ulici 22 zakupiti na 15 godina kompanija iz Holandije, koja je nameravala da na ovom mestu napravi jedinstveni pet-sken centar.

Nezvanično saznajemo da je ta kompanija odustala i da je sledeću najbolju ponudu dala upravo „Capital Investment and Trade”. Pretpostavlja se da će opremanje ove zgrade, koja je zatvorena već osam godina, koštati oko 10.000.000 evra. Nekadašnja Očna klinika iseljena je iz Višegradske ulice zbog toga što je objekat bio u lošem stanju, a nadležni nisu mogli da izdvoje sredstva za neophodne popravke. Prema uputstvima Direkcije za javno zemljište, buduća ustanova mora da se bavi isključivo zdravstvenom delatnošću.

D. Davidov-Kesar
[objavljeno: 16/02/2009]
извор Политика
линк http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Savremena-bolnica-na-mestu-bivshe-Ochne-klinike.lt.html
 
Crkva svetog Antuna u Bregalničkoj ulici
Ugrožen beogradski krivi toranj
Autor: Nataša Korlat | Foto:j. vučetić | 19.02.2009. - 09:35

Na samo sedam metara od Crkve svetog Antuna, čiji je toranj kriv kao onaj slavni u Pizi, trebalo bi da počne gradnja četvorospratnice sa dva podzmena nivoa. Sveštenici strahuju da bi kopanje temeljne jame, duboke osam metara, moglo da ugrozi toranj Crkve.
29fffvn.jpg

Leopold Rohmes, župnik crkve strahuje da bi toranj mogao da se sruši

Toranj Crkve svetog Antuna već je 50 godina nakrivljen tačno 45 centimetara u odnosu na temelje. Nije zidan kad i crkva, na nju je naslonjen, pa je zbog različitog sleganja tla došlo do pomeranja. I danas se krivi toranj nalazi na nestabilnom terenu. Nedavno se ponovo nakrivio za tri centimetra, ali je izvršena sanacija i stanje je trenutno stabilno. Strah je, međutim, izazvala najava da će preduzeće „AN Inženjering“ u blizini crkve da gradi četvorospratnicu.
- Crkva bi trebalo da bude proglašena spomenikom kulture. Zavod za zaštitu spomenika mi je poslao pismo da na njoj ništa ne smem da radim, a sa druge strane, neko dozvoljava da na samo sedam metara od nje zidaju zgradu i kopaju duboke temelje - kaže Leopold Rohmes, župnik u Crkvi svetog Antuna.
Investitor „AN Inženjering“ dobio je dozvolu za gradnju, zahvaljujući kojoj je porušio postojeće objekte na placu i čistio teren. Međutim, gradnju ne može da započne pre nego što dobije „prijavu radova“.
- Investitor je bio kod mene na razgovoru. Rekao mi da je profesor sa Arhitektonskog fakulteta pogledao projekat i da neće biti opasnosti po crkvu. Kad sam mu predložio da ga pogleda i stručnjak sa naše strane, pristao je, ali se više nije javljao na telefon - dodaje župnik.
U Bregalničkoj ulici, pored Crkve svetog Antuna, stoji tabla sa obaveštenjem o početku i kraju radova na objektu. Gradnja je trebalo da počne 15. decembra prošle godine i da završi u junu 2010. Prema projektu, investitor će sagraditi zgradu od oko 1.400 kvadrata, a imaće četiri sprata, prizemlje, suteren i dva podzemna nivoa sa parking mestima.
- Toranj Crkve svetog Antuna tako stoji iskrivljen već 50 godina i mi ga sigurno nećemo ugroziti. Postavićemo 88 šipova, a jednom mesečno radićemo vertikalno i horizontalno snimanje da bi videli kako gradnja utiče na crkvu. Ovaj projekat je pogledao stručnjak i rekao nam da smo dobro obezbedili temeljnu jamu - kaže Nikola Vukojević, suvlasnik preduzeća „AN Inženjering“.
Z sada je sve legalno, potvrdili su “Blicu” u nadležnim institucijama. Nije, međutim, jasno kako je moguće da na samo sedam metara od crkve koja ima nestabilan toranj i samo nekoliko metara od susedne zgrade urbanisti dozvoljavaju gradnju.
- Zaista ne znam. To je u skladu sa detaljnim urbanističkim planom. Mi tu ne možemo ništa. Kad dobijemo glavni projekat, zbog prašine koja se digla u medijima, detaljno ćemo ga razmotriti i videti da li smo nešto propustili - kaže za “Blic” Milan Vuković, sekretar za urbanizam.

Zavod angažovao stručnjaka
U Zavodu za zaštitu spomenika kulture kažu da je angažovan stručnjak Građevinskog fakulteta koji će utvrditi da li ova crkva može da bude ugrožena obližnjim radovima. On je već bio na terenu i još se samo čeka izveštaj, kaže Lidija Kotur, portparol Zavoda.


Izvor: Blic
Link: http://www.blic.rs/beograd.php?id=79825
 
Goldstein":3jpm1edd je napisao(la):
Nije, međutim, jasno kako je moguće da na samo sedam metara od crkve koja ima nestabilan toranj i samo nekoliko metara od susedne zgrade urbanisti dozvoljavaju gradnju.
- Zaista ne znam. To je u skladu sa detaljnim urbanističkim planom. Mi tu ne možemo ništa. Kad dobijemo glavni projekat, zbog prašine koja se digla u medijima, detaljno ćemo ga razmotriti i videti da li smo nešto propustili - kaže za “Blic” Milan Vuković, sekretar za urbanizam.[
NIsta tu nije nejasno... urbanisticki planovi Beograda se crtaju bez izlaska ljudi koji ima daju konacni oblik na teren... za njih postoje samo parcele, to sto su odobrili izgradnju izmedju novobeogradskih blokova gde po prirodi stvari nikakve zgrade ne pasu i sto su sada odobrili izgradnju 2 podzemna nivoa kao da je pored stala a ne vredna arhitektonska gradjevina i pritom po svojim gabaritima vrlo neobicna za taj deo grada, nema veze naravno.
 
Vrh