Pivo koje traje samo jedan dan
Autor: K. Jovanović | 10.08.2008. - 06:12
Tamno je i gusto. Gorko kao i svako drugo pivo. Ima alkohola u sebi, ali ne i konzervanse i aditive. A ujutru nema mamurluka… Ovo „specijalno“ pivo proizvodi se u mini-pivari „Kej“ u Zemunu.
Ono što ga posebno izdvaja od ostalih piva je rok trajanja. Nakon otvaranja ono momentalno „provrišti“, pa je poželjno da se popije istog dana jer sutra već - nije isto.
- Pivo bez aditiva, jedinstveno na našim prostorima, pravi se od slada, pivarskog ječma koji se melje u posebnim fabrikama. Mi ga kupujemo i od njega kuvamo pivo - počinje priču Milan Pendić, kuvač piva u zemunskoj pivari „Kej“.
Za pripremu ovakvog piva, jedinstvenog na našim prostorima, potreban je 21 dan, dok sam proces kuvanja traje u proseku oko 10 sati. Najviše vremena ode na previranje koje traje od pet do sedam dana.
- Slad se kuva u prohromatskim, čistim kazanima gde se obavlja prva faza pravljenja piva - komljenje ili kuvanje. Ovaj proces koji se odvija u kuvaoniku podrazumeva razbijanje skroba iz slada. Dobijena masa se onda prebacuje u cedionik u kome se stvara takozvana pogača koja nastaje kada se sva sladovina ocedi. Pogača se onda vraća ponovo u kuvaonik, gde se dodaje hmelj - objašnjava Pendić.
Naredna faza pravljenja piva „kej“ odvija se u bistreniku, da bi se potom pristupilo hlađenju sladovine. U ovoj fazi se dodaje pivski kvasac, a onda se prelazi na dozrevanje piva i otakanje, navodi Pendić, za koga vlasnik pivare Petar Đorđević kaže da je poslednji pravi kuvač piva u Srbiji.
Milan je zanat učio i usavršavao u BIP-u, ali i u pivarama širom cele bivše Jugoslavije. A da je pravi majstor, dokazao je time što nije želeo da oda kompletan recept pravljenja piva.
- Način proizvodnje ovog piva ostao je isti i posle 250 godina, a ono što ga osim načina „kuvanja“, ukusa i vremena trajanja razlikuje od ostalih jeste činjenica da ga nema u slobodnoj prodaji, jer ja proizvodim pivo za svoju dušu i za prijatelje. U Srbiji se kvalitet slabo ceni. Prolaze piva koja imaju super ambalažu, a kad je ukus u pitanju, ne vredi komentarisati. Sva ta piva su razblažena i puna aditiva, ali šta vredi kad reklame prodaju pivo, a ne kvalitet - tvrdi Đorđević.
Zato, kako kaže, ne želi da se reklamira. Oni koji žele kvalitetno pivo, po njemu, moraju malo da se potrude i raspitaju i na kraju pronađu pivaru „Kej“. I da plate za kriglu 100 dinara.
Još jedan od razloga što se ovo pivo ne nalazi na tržištu je i mala količina koja se proizvede - 200 litara dnevno, što je nedovoljno da se isplati, pa se sva količina popije na obližnjem brodu na zemunskom keju.
Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/reportaza.php?id=52499
Dragane, ovo moraš da degustiraš, hoćemo izveštaj