Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Pa table ovako na prvi pogled izgledaju fino a mozda moze neko ko ih je video uzivo da kaze koliko su informativne.
 
Projekat: Gay bashing karta Beograda
Napisao Administrator
petak, 11 jul 2008 22:08


Pozivamo vas da pomognete u realizaciji umetničko – aktivističkog projekta: izradi Gay bashing karte Beograda.

belgrade_map.jpg

Nasa polazišna teza je da, dok evropski gradovi poput Beča, Pariza, Berlina uveliko izdaju svoje gay turističke karte, jedina “gay karta” koja je zapravo potrebna Beogradu ona koja jasno mapira sveprisutno nasilje nad LGBTIQ osobama - ujedno i opomena i ironični komentar na položaj LGBTIQ osoba u gradu koji se izdaje za “evropsku prestonicu”, “metropolu” i sve ostalo iz tog žanra.

Ako ste doživeli bilo kakvu vrstu napada zbog svoje seksualne orijentacije, molimo vas da na mail olga.diktator@gmail.com pošaljete opis napada, kada i gde se dogodio, da li ste ga prijavili, kao i sve ostalo što mislite da može biti značajno.

Unapred hvala i puno pozdrava svima,
Olga Dimitrijević
Izvor: Gej strejt alijansa
Link: http://www.gsa.org.rs/cms-run/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=66
 
Skejt park uskoro na Ušću
Skejteri će uskoro dobiti mesto za svoje vratolomije jer je izgradnja prvog beogradskog skejt parka ušla u završnu fazu.
Nakon problema sa određenim lokacijama u novobeogradskim blokovima, prema rečima Nenada Milenkovića, predsednika Opštine Novi Beograd, Skejt park će biti izgrađen u Bloku 15, na Ušću, u neposrednoj blizini biciklističke staze. Lokacija koja je određena inače je predviđena za rekreaciju, a kako u blizini nema stambenih zgrada, skejteri neće nikog uznemiravati.
Za izgradnju prvog skejt parka zemljište priprema JKP "Zelenilo Beograd", sa kojim je Opština Novi Beograd potpisala ugovor. Nakon završene javne nabavke ugovor je potpisan i sa firmom "Armavent" d.o.o. iz Beograda, koja će opremiti skejt park. Projektom je predviđeno da skejt park ima 15 sprava-rampi za skejt, rolere i bicikle, kao i da bude ograđen. Dimenzije parka su 38 x 58 metara.
Sa inicijativom za izgradnju skejt parka Opštini se obratio Skejtbord klub "Kobazz".
Opština Novi Beograd je podržala inicijativu i na osnovu projekta je dobila sredstva za izgradnju od Grada Beograda. Tim povodom Skejtbord klub "Kobazz" uputio je pismo u kome se zahvaljuje Opštini Novi Beograd zbog izgradnje prvog skejt parka. U pismu su istakli da je važno da briga o mladima bude prioritet, kao i da se ova inicijativa oslanja na usvojeni Nacionalni program za mlade. Pismo je potpisalo oko hiljadu ljubitelja ovog sporta. P. S.
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
„Blic“ istražuje - Da li je Beograd najskuplji grad u regionu
Prednjačimo u cenama stanova
Autor: M. Škrbić i dopisnici | 22.07.2008 - 10:28

stanovi-v.jpg


Prema istraživanju koje je uradio „Blic“ najskuplji stanovi u prestonicama republika bivše Jugoslavije prodaju se i izdaju u Beogradu. Po cenama prednjačimo i kad su u pitanju voda i pojedine namirnice poput maslinovog ulja, čajne kobasice, svinjske pečenice i belog kravljeg sira, dok su nam gradski prevoz i grejanje najjaftiniji u okruženju. Najveće plate ali i cene hrane su u Zagrebu, Beograd je po obe kategorije na čvrstom drugom mestu, a Skoplje na poslednjem.

stanovi-t1.jpg


Iako se na prvi pogled čini da su cene u Beogradu, Podgorici, Skoplju, Banja Luci, Sarajevu i Zagrebu izjednačene to ipak nije tako. Prema istraživanju koje je uradio „Blic“ najjeftiniji stanovi po ceni od 650 evra po kvadratu prodaju se u Skoplju, dok kvadrat stana u Beogradu dostiže cenu i do 4.000 evra. Ništa bolja situacija nije ni sa stanovima za izdavanje. Tako najam dvosobnog stana u Beogradu u odnosu na Banja Luku košta i do 6,6 puta više.
Troškove komunalija najskuplje plaćaju Zagrepčani, gde jedna četvoročlana porodica za struju, vodu i grejanje mesečno mora da izdvoji 167,83 evra. U Beogradu ovi troškovi mesečno iznose oko 83,83, u Sarajevu 78, a u Banja Luci 68 evra.
Beograd je najjeftiniji kad su u pitanju cene gradskog prevoza, jer pojedinačna karta trenutno košta 0,36 evra, što je za 5,75 puta manje u odnosu na cenu pojedinačne karte u Zagrebu.
Nasuprot tome start taksi prevoza najskuplje plaćamo mi i Zagrepčani, dok ovaj vid naplate u Podgorici u opšte ne postoji. Pređeni kilometar je najjeftiniji u Skoplju, a najskuplji u Zagrebu.
Poredeći cene hrane u velikim trgovinskim lancima može se videti da je hrana ubedljivo najskuplja u Zagrebu, a najjeftinija u Skoplju. Međutim, ne treba izuzeti iz vida da u nekoliko kategorija po cenama ipak prednjači Beograd. Tako na primer u odnosu na Skopljane Beograđani litar maslinovog ulja plaćaju i do tri, a kilogram čajne kobasice do 2,3 puta više. Beli kravlji sir u odnosu na Banja Luku i Sarajevo kod nas je skuplji za 2,1 put, a svinjska pečenica u odnosu na Zagreb i do 7,6 puta više.
Ako je suditi po cenama i primanjima, građani svih šest gradova najbolje bi živeli sa zagrebačkim platama, skopskim cenama hrane, beogradskim cenama gradskog prevoza i banjalučkim troškovima komunalija.

stanovi-t2.jpg

stanovi-t3.jpg


Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=50198
 
:lol: Meni je super ovo za Zagreb, a ja znam kad sam bio da skoro sve za šta sam se uhvatio je bilo kao u BG ili debelo jeftinije!! Pića po kafićima su otprilike ista, ali u nekim kafićima i klubovima su dosta skuplja, hrana po restoranima variria, ali moš naći mnogo dobru, jeftinu klopu u centru grada, i kolači su bruka jeftini, a ogromni i veliki...
Malo su mi čudna sva ta upoređivanja cena, vrlo nerealna, naročito cene stanova, npr. sad mi je bila drugarica iz Slo, i kaže da su stanovi u centru Ljubljane između 5 i 10 000 evra, a ovi ovde kad god spominj, kažu da koštaju oko 2 000 evra.. :/
 
Ne znam odakle im informacija da je u Beogradu prosecna plata 496e...to figurativno znaci da koliko ima plata od 250e, toliko ima i onih od 750e, da bi se dobila sredina od 500e...ne verujem u to...verovatno su racunali i ono sto poslanici dobijaju na ruke! :)
 
Retardinjo, pa ja bas i ne sumnjam, sve vece plate u Srbiji su u Beogradu - znam dosta ljudi koji su poceli da rade (mladi, obrazovani, itd itd) koji imaju 500 djura...
 
Imam druga koji radi u stranoj firmi a zavrsio je nas ekonomski i ima platu 1500 € sto je ne samo za Srbiju vec i za zapad ok kinta!
 
Sta znam...moguce...ali poznajem jako puno ljudi koji rade za platu do 30 000din, sto je ispod 400e, a dosta manje ljudi koji rade za iznad 500e...ali to je moja procena na osnovu ljudi oko mene...naravno da nije merodavna jer je to jako mali broj da bi bio precizan...cisto moje iskustvo...isto kao sto je ovo iskustvo Blica (a ne neke zvanicne bezinteresne institucije za statistiku) koji je, kako pise, istrazivao, bez podataka o broju "uzoraka"...

Navode prosecne plate da ukazu na to kome je lakse sa kojom prosecnom platom da plati to i to...ali je za takva poredjenja potrebno i ubaciti stopu nezaposlenosti da bi bila realna, a ne Dixijeva lakoca...:)...jer mesto u kome je prosecna plata npr. 2000e nece lako da placa grejanje, struju, komunalije, ako ima samo jednog zaposlenog sa platom 2000e, a ostali su nezaposleni...:)
 
Belef: Nenadoknadiva šteta
Belef centar je saopštio da je 20 odsto od 1.200 postavljenih umetničkih eksponata Teratorije (izložbe na otvorenom), koji su bili postavljeni na Trgu republike i u Knez Mihailovoj ulici, vandalski uništeno u demonstracijama.

Belef centar će, zbog nenadoknadive štete koja je nanešena građanima Beograda, gostima glavnog grada kao i autorima ovih skulptura, podneti krivičnu prijavu protiv organizatora ovog događaja, navodi se u saopštenju.

Spaseni eksponati su juče sklonjeni u Kulturni centar Beograda i pozorište Boško Buha, a ubrzo će biti postavljeni po raznim javnim prostorima, obdaništima, školama i bolnicama.

Izložba Teratorija će i dalje biti dostupna javnosti, u drugom obliku - preko Interneta.

Danas je postavljen sajt www.terratorija.org, na koji će svi ljudi koji su fotografisali ovu izložbu, od njene postavke, pa sve do utorka uveče, moći da postave svoje fotografije.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=07&dd=23&nav_category=11&nav_id=309878

Fašisti! Bilo bi lepo ako bi prijava uspela, ali sumnjam, mada, nikad se ne zna, možda se nastave čuda dešavati..
 
Primitivci zbog kojih ovaj grad jos dugo vremena nece postati prava evropska metropola. A sta tek reci o policiji i gradskoj upravi, pred cijim ocima se dogadjaju ovi izlivi vandalizma. I stalno se popusta primitivizmu i divljastvu, kao da je to nesto najlegitimnije i najnormalnije u ovom drustvu.
 
retardinjo":3u88k2pz je napisao(la):
Sta znam...moguce...ali poznajem jako puno ljudi koji rade za platu do 30 000din, sto je ispod 400e, a dosta manje ljudi koji rade za iznad 500e...ali to je moja procena na osnovu ljudi oko mene...naravno da nije merodavna jer je to jako mali broj da bi bio precizan...cisto moje iskustvo...isto kao sto je ovo iskustvo Blica (a ne neke zvanicne bezinteresne institucije za statistiku) koji je, kako pise, istrazivao, bez podataka o broju "uzoraka"...

Navode prosecne plate da ukazu na to kome je lakse sa kojom prosecnom platom da plati to i to...ali je za takva poredjenja potrebno i ubaciti stopu nezaposlenosti da bi bila realna, a ne Dixijeva lakoca...:)...jer mesto u kome je prosecna plata npr. 2000e nece lako da placa grejanje, struju, komunalije, ako ima samo jednog zaposlenog sa platom 2000e, a ostali su nezaposleni...:)
Da naravno. To je samo jedan pokazatelj koji nije dovoljan ukoliko nemamo i ostale informacije. Isto tako znam neke ljude koji rade za 300 evra mesecno pa i manje. Mislim da bi trebalo napisati koliki je minimalac u nekoj zemlji a ne prosecna plata. I kao sto je toliko puta vec pominjano i sto se zna Beograd na zalost nije pokazatelj toga kako se zivi u Srbiji.

...

Ovo za "demonstracije" ne bi trebalo ni da komentarisemo jer je to divljanje ljudi kojima fali identitet i poistovecuju se sa nekim kao sto je Karadzic. Potrebna je definitivno veca i odlucnija akcija MUP-a ali setimo se ko trenutno sedi na njegovom vrhu...
 
^^^ Pa nije ti to neki pokazatelj, u Americi ti je minimalac 560EUR/880USD mesecno ($5.50/h*40h/nedeljno*4nedelje), pa opet ljudi zive mnogo bolje, cak i sa tim minimalcem...

EDIT: E, da i navrh toga na tu crkavicu placaju porez od 14% svakog 15. Aprila :( Mamu im lopovsku...
 
Mozda ali bi meni bio interesantan podatak koliki je minimalac... Time znas koliko lose zive oni najugrozeniji koji uopste primaju neku platu. Ali svakako ni to nije dovoljan pokazatelj sam za sebe.
 
Житељи Азбестног насеља ускоро у новим домовима
MG_3644.jpg

Нове зграде на Белим водама (Фото Б. Педовић)

Прве од 142 породице које су становале у Азбестномнасељу, у Белим водамаследећенедеље, после 20 година, уселиће се у нове домове од чврстог грађевинског материјала.

Према речима НенадаБајића, из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда, житељи овог насеља преселиће се у две нове зграде које имају употребну дозволу.

– Још три нове зграде чекају употребну дозволу. Градимо четврти објекат тако да ће сви станари Азбестног насеља до краја 2009. бити усељени, што је много пре планираног рока 2011. године – рекао је Бајић и додао да је свих седам зграда двоструко веће квадратуре од некадашњих објеката од азбестних плоча.

– Планом, који је пре две године Дирекција као инвеститор предочила становницима кварта који окружују улице Комовска, Бело врело, Бело воде и Палисадска биће изграђено 14 зграда. Седам објеката намењено је стамбеном фонду Дирекције, и бићекоришћениискључиво за потребе расељавања Београђана у оквиру инфраструктурних пројеката са других локација у општини Чукарица – казао је Бајић.

– Изградња сваке зграде кошта око 125 милиона динара, а реч је о петоспратницама с једнособним и двособним становима. У појединим новосаграђеним становима појавио се вишак од неколико квадрата, па ће станари моћи да закључе уговор саградом о њиховом откупу по најповољнијој варијанти отплате на 40 година – истакао је Бајић.

Азбестно насеље саграђеноје 1966. године као привремено решење, јер је рок трајања штетних плоча ограничен на две деценије. У 14 експерименталних објеката са 207 станова живеле су 142 породице. Око 40 породица досад је расељено. Појединим суграђанима, у ишчекивању да буду премештени на неку здравију локацију, зидови од отровних плоча још су једино уточиште.
Д. М.
[објављено: 25/07/2008.]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Zitelji-Azbestnog-naselja-uskoro-u-novim-domovima.sr.html
 
Nenad":2i6uhu3u je napisao(la):
Momci, privatne konverzacije u buducnosti na chatu. A ove postove izbrisite
U kojem svojstvu ti naređuješ da se brišu postovi?! ... to je posao moderatora.

Ta dva posta su bili info iz 'prve ruke' kako se živi i zarađuje u USA, pa su bili interesantni i ostalima.

A, ti bi mogao da obrišeš bar pola tvojih postova koji su običan 'chat' - a možda i više.
 
Au bre ljudi al ste strogi sa tim. Moze valjda covek da napise i koju rec koja je posredno vezana za temu ili se drzimo iste kao pijan plota. Obicno se svi drugi ovde cuju sem moderatora. Red treba da postoji ali mislim da malo preterujete.
 
Momci, ocigledno ste pogresno razumeli moju sugestiju. Svi treba da pokusavamo da forum odrzavamo u najboljem mogucem redu i da se drzimo tema u kojima postujemo. Na forumu postoji i Relax sekcija na kojoj moze da se pise o bilo cemu, pa i nevezano za Beograd, tako da sve sto bilo koga interesuje, a nije mesto u temama o Beogradu, moze da se prenese tamo.
 
Gsp autobus, na prvom sedistu sedi dizelas.
Ulazi starac, pridje mu i pita ga: "Jel mozes da ustanes?"
Dizelas ga pogleda, pa kaze: "Jes' pa ti da sednes!" :)
 
Milance":35swy4wb je napisao(la):
Mozda ali bi meni bio interesantan podatak koliki je minimalac...
$6.55 na saveznom nivou (projektovano na $7.25 od 2009), $8.00 u Kaliforniji. Baš sam malopre pročitao sa table pored lifta. Prekovremeno se obično plaća 1.5x na poslovima koji se plaćaju po satu. Bogatije države ti vrate kompletno sav državni porez koji si platio ako malo zarađuješ, s' tim da je to malo baš malo; savezni porez raste progresivno, i nema praštanja. Većina ljudi, praktično svi koji imaju neki posao koji zahteva kvalifikaciju, zarađuje daleko preko minimalca -- minimalac plaćaju srednjoškolce i studente, čistače, kelnere (mada kelneri od napojnica umeju da zarade super kintu).

Hrana, odeća, kompletno sva roba, benzin, komunalije manje koštaju u južnoj Kaliforniji nego u Beogradu -- ja naravno nemam pojma, ali su mi bili mama i tata u februaru pa je redovno padalo "e, a znaš koliko je ovo kod nas?" svaki put kad odemo u prodavnicu. Stanarina i nekretnine su značajno skuplji ovde, kao i sve vrste osiguranja (kasko, zdravstveno). Izlaženje, iz mog iskustva, košta neznatno manje (ali definitivno manje) u Los Anđelesu nego u Beogradu, mada to ume da varira već zavisi od toga gde ideš. Pričam u apsolutnim brojevima, kad se sve podeli sa prosečnim platama, balans ide na štetu Beograda, naravno.

Kad sve stvari staviš u perspektivu, život u Beogradu je zapravo izuzetno skup. Sad sam video da je malo gore u ovom sledu poruka bila jedna sa statistikama za Zagreb, Sarajevo, Skoplje i šta ti ja znam koja kaže nešto slično. Mišković koliko čujem sve bogatiji i bogatiji.

Ako te zanima još nešto, šibni mi porukicu. :)
 
@Vlada Kalif
Pa ti onda idi u Južnu Kaliforniju ako ti je tamo bolje :p

Šala, ma ljudi kod nas nisu svesni koiko su životni toškovi kod nas u stvari naduvani...
 
Radovan Karadžić - turistička atrakcija
Beogradska turistička agencija Vekol turs predstaviće novi turistički program, koji obuhvata obilazak mesta u Beogradu u kojima je boravio jedan od najtraženijih haških optuženika Radovan Karadžić.

Kako je agenciji Beta rečeno u Vekol tursu 31. jula biće organizovana promotivna tura za novinare, a nakon toga moći će da se prijave i svi zainteresovani turisti.

Tura će trajati oko 1,5 sat, a stranim turistima taj program će biti ponuđen u okviru panoramskog razglednja Beograda.

"Tura obuhvata obilazak zgrade u kojoj je Karadžić stanovao, mesta gde je doručkovao, prodavnice u kojima je kupovao, kao i kafane 'Luda kuća' i palačinkarnice 'Pinokio'", navode u toj agenciji.

Kako je rečeno, tura obuhvata i obilazak trase linije gradskog autobusa 73, koji saobraća do Batajnice, a kojim je navodno putovao Radovan Karadžić kada je uhapšen.

U agenciji Vekol turs očekuju veliko intreresovanje stranih turista za ovu turističku atrakciju, a do sada su, kako kažu, najveće interesovanje izrazili strani novinari.

Vekol turs, koji se bavi dovođenjem stranih turista u Srbiju, već u ponudi ima ture kao što su : "Nikola Tesla", "Emir Kusturica - Mećavnik i njegova filmska ostvarenja" i "Maršal Tito".
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2008&mm=07&nav_id=310981
 
Vrh