Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

boca-ica":sqjat59p je napisao(la):
@Orion
ovde na 86 strani napisan post upravo o tome al đaba :(
a činjenicno stanje isti post opravdava,
ко ће све да испрати :) ал то ми прво пало на памет кад сам угледао табле. Грб су могли ако већ желе да ставе у један горњи угао, овако заједно са овом вертикалном линијом заузме огроман део ефективне површине. Исто тако ћирилични натпис је могао да буде већи управо због прегледности...
 
orion":2t3y0e7f je napisao(la):
Баш је уметност направити овако огромне табле а да не буду читљиве из аутомобила. :violina:
Citanje iz automobila je vec druga prica...maltene je nemoguce procitati ime ulice iz automobila, pa i na starim tablama. Za to treba da postoje table na raskrsnicama, kao sto ima u NS npr.

Sign.sized.jpg
 
EKONOMIJA | ČETVRTAK 14.04.2011 | 16:33 -> 18:03
Grad daje parcelu bez naknade
IZVOR: B92

Beograd -- Zahvaljujući odluci beogradskih vlasti, kompanija "Delreal 1" postaće vlasnik 15 hektara zemljišta u blizini autoputa bez ikakve naknade.

Dosadašnji korisnici gradskog građevinskog zemljišta na osnovu odluka gradskih vlasti mogu postati vlasnici tih parcela bez naknade.

Rešenjem gradskog sekretarija za imovinsko pravne poslove kompaniji "Delreal 1" besplatno se dodeljuje vlasništvo nad zemljištem u blizini autoputa, jer je ta kompanija navodno gradskim vlastima do sada uplatila više novca nego što zemljište vredi.

Ovaj slučaj istraživao je Savet za borbu protiv korupcije, a kako otkrivamo gradski pravobranilac uložio je žalbu na ovu odluku.

Preko 15 hektara ovog građevinskog zemljišta, koje se nalazi između autoputa E75, hipermarketa "Tempo" i kvantaške pijace, po svemu sudeći, uskoro će po odluci Sekretarijata za imovinsko pravne poslove Beograda, postati vlasništvo kompanije "Delreal 1", i to bez ikakve nadoknade.

Inače, tržišna vrednost zemljišta koje se iviči sa ovim parcelama kreće se oko 400 evra po kvadratnom metru.

Sekretarijat je rešenje o besplatnoj konverziji doneo pošto je zaključio da je firma uplaćujući naknadu za korišćenje zemljišta poslednjih godina platila više od procenjene vrednosti zemljišta.
7424811394da705a0d7204568689261_368x276.jpg



Pošto se ovakvo rešenje kosi sa odredbama Zakona o planiranju i izgradnji, gradsko javno pravobranilaštvo uložilo je žalbu.

Prema rečima gradskog pravobranioca Strahinje Sekulića, zemljište je u ovom slučaju praktično poklonjeno.

"Žalili smo se zato što je tu utvrđeno da praktično ta firma nema obavezu da plati nikakvu naknadu gradu. Znači konverzija je bila predviđena uz naknadu, doneto je rešenje kojim praktično se priznaju troškovi, da ne treba se platiti gradu nijedan dinar, što znači da je praktično zemljište poklonjeno", ocenjuje on.

Sekretarijat za imovinsko pravne poslove već četiri dana odbija da odgovori na pitanje kako se desilo da jedna kompanija postane vlasnik zemljišta besplatno.

Savet za borbu protiv korupcije istraživao je ovaj slučaj, a predsednica Saveta Verica Barać tvrdi da je konverzija otvorila mogućnosti za sistemsku korupciju.

"Što se tiče konverzije, to je očigledan primer sprege između krupnog kapitala i izvršne vlasti gde se zakonom omogućava sistemska korupcija. Konverzija ovog zemljišta je jedna očigledna nezakonitost jer je zemljište pribavljeno radi izgradnje i prošli su svi rokovi. Znači 'Delreal' je trebalo da mu to zemljište bude oduzeto pre četiri, pet godina, i da to na konkurs nekom drugom", ukazuje Baraćeva.

Čiji je "Delreal 1"?
"Insajder" je istraživao u čijem je vlasništvu firma "Delreal 1", čije je sedište u ulici Milentija Popovića 7b.

Prema podacima iz registra vlasnik "Delreala 1" je jedna holandska firma, a korisnik je ovog zemljišta od 2005.

Te godine ona je pravo korišćenja nasledila od firme "Delta M" Miroslava Miškovića. Kompaniji "Delta" uputili smo dopis sa pitanjem da li je "Delreal 1" na bilo koji način u vlasničkim odnosima sa "Deltom", ali u toku dana nismo dobili odgovor.

info sa - http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=04&dd=14&nav_category=9&nav_id=506220

Nisam siguran da su cifre u clanku tacne, mada mozda gresim, ali onda 15ha kosta 60 mil eura ?
 
Ne znam gde da stavim, pa skontah da je ovde mozda najbolje. U maju se odrzava tradicionalni Belgrade design week. Ono sto je za Beobuild zanimljivo je sledece:

27. maja u JDP-u od 11h bice tema buducnost Beograda, izmedju ostalih govorice Djias, Branislav Grujic (PSP Farman), kao i Mario Sua Kay koji ce predstaviti svoj projekat Zvezdinog stadiona :)

28. maja u isto vreme, na istom mestu govorice Boza Djelic, zatim autor Centra za promociju nauke u Bloku 39, i jedna nasa zena koja radi u studiju Zahe Hadid.

Ulaz je za ovaj deo programa besplatan!!!
 
SRBIJA | PONEDELJAK 18.04.2011 | 11:46
Građevinci nisu optimisti kao Dulić
IZVOR: DANAS
Beograd -- Međunarodni sajam građevinarstva u Beogradu, koji je okupio više od 900 izlagača, na najbolji način je pokazao da je domaće građevinarstvo u dubokoj krizi.
9534388574dac0a83157fa242411906_640x360.jpg


Naime, prvi put otkako se održava ova manifestacija desilo se da je broj izlagača znatno manji nego prethodne godine, a i materijali koji su se našli u ponudi nikada nisu bili jeftiniji.

Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, konstatovao je da je građevinarstvo u Srbiji „prošlo kroz pravi cunami“ i optimistički najavio bolje dane za ovu privrednu delatnost.

Više profesora nego studenata

Prema podacima Privredne komore Srbije gotovo 30.000 radnika u građevinskoj industriji ostalo je, u prethodnih godinu dana, bez posla. Alarmantno je i to što kvalitetan i stručan kadar napušta zemlju. Ukoliko se taj trend ne zaustavi, više nećemo moći da konkurišemo ni za jedan ozbiljniji projekat, upozorava generalni direktor Planuma koji ukazuje na gotovo bizaran podatak da na pojedinim građevinskim fakultetima ima više profesora nego studenata.

Problem je, međutim, što predstavnici građevinske industrije, čak i oni retki, koji kako-tako uspešno plivaju u ovim hirovitim vodama, ne dele njegov optimizam.

Naprotiv. Najavljuju još crnje dane za ovu privrednu granu.

Prema rečima Ratomira Todorovića, generalnog direktora GP Planum, građevinskoj industriji Srbije neophodna je pomoć države, inače će se suočiti sa još većim problemima.

„Nije prvi put da građevinari, čini se uzalud, traže pomoć od vlade“, kaže Todorović i dodaje da im najviše smeta način plaćanja PDV-a.

Građevinari predlažu da se porez na dodatu vrednost plaća posle naplate izvršenih radova. Oni, takođe, traže od države da izmiri obaveze prema njima kao i da reprogramira dugovanja privrede.

“Naši neimari angažovani su na projektima u Africi, Rusiji, Ukrajini, Kazahstanu i nigde se porez ne plaća unapred već posle plaćanja faktura. Nasuprot tome, praksa u Srbiji je da država i po nekoliko godina ne izmiruje obaveze prema izvođačima radova. Bilo je inicijativa da se plaćanje PDV-a reguliše po naplati ispostavljenih situacija, ali još ništa u vezi s tim nije urađeno. Ako tome dodamo veliku nelikvidnost, minimalnu uposlenost kapaciteta i otpuštanje radne snage, očigledno je da građevinskoj industriji preti kolaps”, upozorava naš sagovornik.

Jedan od zahteva građevinara odnosi se na prilagođavanje uslova tendera domaćoj operativi kako bi se, ravnopravno sa strancima, uključila u tu trku.

Optimističke procene

Procenjuje se da bi u narednom periodu u Srbiji trebalo da budu realizovani građevinski poslovi vredni oko 20 milijardi dinara. Osim Koridora 10, auto-puta prema Crnoj Gori, ulaganja u železnički infrastrukturu, predstoje veliki radovi na uređenju Koridora 7 - vodenog puta Dunavom u dužini od 2.300 kilometara i sređivanja rečnih vodotokova Morave i Drine. Tome treba dodati planiranu izgradnju mini-centrala kao i popravke i izgradnju mostova širom Srbije.

Sadašnji tenderi, tvrde građevinari, u startu eliminišu domaća preduzeća koje se posle ekonomskih sankcija i drugih nedaća suočavaju sa problemom zastarele opreme i njoj prilagođene tehnologije rada.

Mašinski parkovi domaćih firmi neretko su popunjeni opremom starom dvadeset i više godina. Ipak, mnogo je veći problem nedostatak mladih kvalifikovanih radnika.

„Prošle godine se u obrazovne ustanove koje školuju kadrove za osnovna zanimanja u građevinarstvu upisalo 11 zidara, devet tesara i 13 armirača. Otuda ne treba da čudi što su konkursi za poslove u građevinarstvu stalno otvoreni. Posla će, dakle, biti, ali neće biti onih koji će moći da ga urade“, komentariše Todorović.

On ukazuje i na to da problemi sa bankarskim garancijama onemogućavaju naše građevinare da učestvuju na tenderima za velike referentne poslove u inostranstvu.

"Zato bi država trebalo da formira garancijski fond, koji bi obezbeđivao bankarske garancije, a zatim i nastup naše operative u inostranstvu. Jer, imajući u vidu aktuelnu situaciju, poslovi u inostranstvu su jedini spas za naše građevinare", smatra Todorović.

Prema njegovim rečima, srpske građevinske firme intenzivno pokušavaju da pojačaju svoje prisustvo u inostranstvu, bilo da je u pitanju povratak na neka od unosnih tržišta na kojima su bile prisutne pre sankcija, ili izlazak na nova, pre svega na Bliskom istoku - u Dubaiju, Kataru i Abu Dabiju.

"Tu su i potencijalni poslovi u Alžiru i u Iranu gde se planira izgradnja stanova vrednih više od 70 milijardi dolara. S druge strane, u bankama ističu da su visoke kamate posledica lošeg kreditnog rejtinga Srbije, što poskupljuje cenu kapitala na inostranom tržištu", zaključuje Todorović.

info sa - http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=04&dd=18&nav_id=506847

p.s. izvinjavam se svima koje uznemirava fortografija CMS Dulica, ali je tako na originalnoj vesti. :rolleyes:
 
SRBIJA | ČETVRTAK 21.04.2011 | 00:03
BGD: Drastično veći porez na stan
IZVOR: POLITIKA
Beograd -- Posle Uskrsa na adrese Beograđana, a potom i ostalih stanovnika Srbije, počeće da stižu rešenja sa drastično uvećanim porezom na imovinu.
13606155864daef6e034f11288445080_orig.jpg


Po novom zakonu, dažbina ne može da bude veća od 60 odsto u odnosu na prošlogodišnju, a u praksi ovo može da pogodi žitelje prestonice, naročito one čija je imovina kojom raspolažu skupa, a džepovi prazni.

Beograd je iskoristio zakonsku mogućnost da razreže porez svojim građanima, pa će tako primeniti progresivne poreske stope koje se sa 0,4 mogu popeti na čak dva odsto u elitnim delovima grada, poput Dedinja. Tako može da se desi, na primer, da će građani opštine Savski venac za stan od 70 kvadrata morati da izdvoje 86.000 dinara, dok će oni koji žive u 200 kvadrata morati da spreme čak 4.000 evra.

Imovina vrednija od 500.000 evra biće oporezivana po stopi od dva odsto, od 250.000 do 500.000 evra primenjivaće se stopa od jedan odsto, a 100.000 do 250.000 evra obračunavaće se namet od 0,6 odsto. Ovim zakonom izjednačeni su oni koji žive sami i porodice, a vrlo je verovatno da se više niko neće usuđivati da kupuje nove nekretnine, jer nikakve poreske olakšice neće imati, kažu stručnjaci.

Iako je zakon, koji će drakonski oporezivati vlasnike skupih nekretnina, već doživeo izmene, suštinskih promena nema. Interesantno je da predlagač zakona, čija je prvobitna verzija usvojena poslednjeg radnog dana 2010. godine, tadašnja ministarka finansija Diana Dragutinović, već prvog radnog dana posle Nove godine nije mogla da ga prepozna. Šta se zapravo desilo?

Amandmanima Demokratske stranke u Skupštini uveden je veći broj poreskih stopa kako bi, navodno, oni koji imaju više, više i plaćali.

Ideja tadašnje ministarke finansija bila je da se sistem pojednostavi uvođenjem jedinstvene poreske stope od 0,4 odsto. Međutim, iz Skupštine je izašao zakon sa progresivnom poreskom stopom koja se kreće od 0,4 do dva odsto. Poreski stručnjaci kažu da se ovim nije postigao željeni efekat oporezivanja najbogatijih, jer je pravnim licima ostavljena poreska stopa od 0,4 procenta.

"U praksi to znači da će svi biznismeni sa Dedinja kuće prevesti na firme, ako to već nisu učinili. Tako će, umesto da plate dva odsto poreza za višemilionski vredne vile na ime ove dažbine platiti istu stopu (0,4 odsto) kao vlasnici stanova vrednih do 100.000 evra. Ali će i bolje proći, jer im neće biti obračunavana tržišna, već knjigovodstvena vrednost nekretnine", kaže stručnjak za poreze koji je hteo da ostane anoniman.

Šta će se sa druge strane dešavati penzioneru koji, na primer, živi u stanu koji vredi 250.000 evra? Njegova poreska stopa biće 0,6 odsto, ali neće moći da očekuje oslobađanje od 70 odsto na osnovu starosti nekretnine niti isto toliki „oprost” po osnovu broja članova domaćinstva. Olakšica po osnovu starosti, po novom zakonu, maksimalno iznosi 40 odsto, dok je na ime broja članova domaćinstva odbitak limitiran na 20.000 dinara.

Kome je velik porez, nek proda stan
Prema oceni Milojka Arsića, profesora Ekonomskog fakulteta, jedino što u porezu na imovinu odudara od evropske prakse jeste progresivnost. Odnosno, to što neko ko ima vrlo vrednu nekretninu mora da plati porez po stopi od dva odsto, na primer.
18980735424d97b79c5f53c007524428_640x360.jpg


"To znači da onaj ko na izdavanju nekretnine zarađuje pet odsto njene vrednosti mora bezmalo polovinu prihoda od rentiranja da izdvoji za plaćanje poreza. To je isto kao kada bi porez na dohodak bio 40 odsto, što je drastično", objašnjava Arsić.

Prema njegovim rečima, Predlog zakona o porezu na imovinu koji je pre Nove godine ušao u parlament bio je u skladu sa evropskom praskom, koja je, kako kaže, često vrlo rigorozna.

Arsić smatra da država socijalnim merama ne može da izađe u susret poreskim obveznicima koji imaju vrednu imovinu, a mala primanja, jer ni po jednom kriterijumu nisu siromašni.

"To nije predmet socijalne politike nigde u svetu. Građanima koji imaju takav problem u pomoć mogu da pritrče naslednici ili, ukoliko im je stalo do lokacije, mogu da prodaju stan i kupe nekretninu manje kvadrature u blizini. Ukoliko im je veličina stana bitna, mogu da kupe stan na drugoj lokaciji", sugerisao je Arsić.

info sa - http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=04&dd=21&nav_id=507579

p.s jasno, skupe su one ogrlice za neposlusne, ocigledno.
 
BGD: Drastično veći porez na stan
Izvor: Politika

Beograd -- Posle Uskrsa na adrese Beograđana, a potom i ostalih stanovnika Srbije, počeće da stižu rešenja sa drastično uvećanim porezom na imovinu.

Po novom zakonu, dažbina ne može da bude veća od 60 odsto u odnosu na prošlogodišnju, a u praksi ovo može da pogodi žitelje prestonice, naročito one čija je imovina kojom raspolažu skupa, a džepovi prazni.

Beograd je iskoristio zakonsku mogućnost da razreže porez svojim građanima, pa će tako primeniti progresivne poreske stope koje se sa 0,4 mogu popeti na čak dva odsto u elitnim delovima grada, poput Dedinja. Tako može da se desi, na primer, da će građani opštine Savski venac za stan od 70 kvadrata morati da izdvoje 86.000 dinara, dok će oni koji žive u 200 kvadrata morati da spreme čak 4.000 evra.

Imovina vrednija od 500.000 evra biće oporezivana po stopi od dva odsto, od 250.000 do 500.000 evra primenjivaće se stopa od jedan odsto, a 100.000 do 250.000 evra obračunavaće se namet od 0,6 odsto. Ovim zakonom izjednačeni su oni koji žive sami i porodice, a vrlo je verovatno da se više niko neće usuđivati da kupuje nove nekretnine, jer nikakve poreske olakšice neće imati, kažu stručnjaci.

Iako je zakon, koji će drakonski oporezivati vlasnike skupih nekretnina, već doživeo izmene, suštinskih promena nema. Interesantno je da predlagač zakona, čija je prvobitna verzija usvojena poslednjeg radnog dana 2010. godine, tadašnja ministarka finansija Diana Dragutinović, već prvog radnog dana posle Nove godine nije mogla da ga prepozna. Šta se zapravo desilo?

Amandmanima Demokratske stranke u Skupštini uveden je veći broj poreskih stopa kako bi, navodno, oni koji imaju više, više i plaćali.

Ideja tadašnje ministarke finansija bila je da se sistem pojednostavi uvođenjem jedinstvene poreske stope od 0,4 odsto. Međutim, iz Skupštine je izašao zakon sa progresivnom poreskom stopom koja se kreće od 0,4 do dva odsto. Poreski stručnjaci kažu da se ovim nije postigao željeni efekat oporezivanja najbogatijih, jer je pravnim licima ostavljena poreska stopa od 0,4 procenta.

"U praksi to znači da će svi biznismeni sa Dedinja kuće prevesti na firme, ako to već nisu učinili. Tako će, umesto da plate dva odsto poreza za višemilionski vredne vile na ime ove dažbine platiti istu stopu (0,4 odsto) kao vlasnici stanova vrednih do 100.000 evra. Ali će i bolje proći, jer im neće biti obračunavana tržišna, već knjigovodstvena vrednost nekretnine", kaže stručnjak za poreze koji je hteo da ostane anoniman.

Šta će se sa druge strane dešavati penzioneru koji, na primer, živi u stanu koji vredi 250.000 evra? Njegova poreska stopa biće 0,6 odsto, ali neće moći da očekuje oslobađanje od 70 odsto na osnovu starosti nekretnine niti isto toliki „oprost” po osnovu broja članova domaćinstva. Olakšica po osnovu starosti, po novom zakonu, maksimalno iznosi 40 odsto, dok je na ime broja članova domaćinstva odbitak limitiran na 20.000 dinara.
Kome je velik porez, nek proda stan

Prema oceni Milojka Arsića, profesora Ekonomskog fakulteta, jedino što u porezu na imovinu odudara od evropske prakse jeste progresivnost. Odnosno, to što neko ko ima vrlo vrednu nekretninu mora da plati porez po stopi od dva odsto, na primer.

"To znači da onaj ko na izdavanju nekretnine zarađuje pet odsto njene vrednosti mora bezmalo polovinu prihoda od rentiranja da izdvoji za plaćanje poreza. To je isto kao kada bi porez na dohodak bio 40 odsto, što je drastično", objašnjava Arsić.

Prema njegovim rečima, Predlog zakona o porezu na imovinu koji je pre Nove godine ušao u parlament bio je u skladu sa evropskom praskom, koja je, kako kaže, često vrlo rigorozna.

Arsić smatra da država socijalnim merama ne može da izađe u susret poreskim obveznicima koji imaju vrednu imovinu, a mala primanja, jer ni po jednom kriterijumu nisu siromašni.

"To nije predmet socijalne politike nigde u svetu. Građanima koji imaju takav problem u pomoć mogu da pritrče naslednici ili, ukoliko im je stalo do lokacije, mogu da prodaju stan i kupe nekretninu manje kvadrature u blizini. Ukoliko im je veličina stana bitna, mogu da kupe stan na drugoj lokaciji", sugerisao je Arsić.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=04&dd=21&nav_id=507579
 
Kada 100 kvadrata na Dedinju bude vredelo kao 100 kvadrata u Bolecu, onda moze isti porez. Najogora vrsta zalaganja za jednakost jeste selektivna jednakost - gde smo jednaki samo u onome sto nama odgovara.
 
Te brojke su sumanute za vecinu gradjana. Sumnjam da ce neko uspeti da naplati od ljudi tolike pare. Smanjice to oni jos, ali opet ce da nam uzmu maksimalno, samo da prezivimo nekako do sledece rate.
 
Samo da se ogradim, jesam za progresivno oporezivanje ali dva odsto jeste previsoka stopa.
 
Kada je Lucifer o ovome pisao, žestoko sam mu kontrirao.. tek sada shvatam koju sam grešku pravio. Iako mi se nije sviđao njegov način pisanja o ovome, ipak je u srži bio u pravu...

U pitanju je proces oduzimanja grada (ili prava na grad) jednom delu stanovništva, i stavljanje u ruke bogatima, koji mogu da priušte da izbegavaju plaćanje poreza raznim zavrzlamama... nažalost, znamo kakvo ponašanje imaju naši današnji bogataši, i šta će to značiti za kulturni život grada... :(
 
jovanovm":32y6kacb je napisao(la):
Kada je Lucifer o ovome pisao, žestoko sam mu kontrirao.. tek sada shvatam koju sam grešku pravio. Iako mi se nije sviđao njegov način pisanja o ovome, ipak je u srži bio u pravu...

U pitanju je proces oduzimanja grada (ili prava na grad) jednom delu stanovništva, i stavljanje u ruke bogatima, koji mogu da priušte da izbegavaju plaćanje poreza raznim zavrzlamama... nažalost, znamo kakvo ponašanje imaju naši današnji bogataši, i šta će to značiti za kulturni život grada... :(
Mislim da o porezu na imovinu svakako fali kvalitetne diskusije, ali treba biti oprezan da ne udejmo u polje jeftinog populizma. Naravno, s jedne strane se slazem da faktor o kojem ti sada govoris, a na koji je Lucifer nekada upozoravao, treba uzeti u obzir. Kao sto rekoh, dva odsto je sumanuto visoka stopa (za 50 godina ti drzavi otplatis ceo svoj stan!?).

Ali nikako ne smemo praviti gradjane prvog i drugog reda! Dakle, za mene je jedini pravi nacin da se smanji stopa oporezivanja. A nikako da npr. pravimo popust za centar grada, po bilo kom kriterijumu, dok bi nas ostale mlatnuli po dzepu...

A na oduzmianje prava na grad mislim da imam prava da budem posebno osetljiv - nekada mi se cini da pravo na grad imaju upravo samo oni cije se pravo u ovom slucaju brani, dok mi ostali mozemo da ga ******.
 
@Homer Jay

Pa dobro sad, ukoliko želiš filozofski, mislim da je jasno da ideja "prava" znači da neko drugi to "pravo" nema, inače termin ne bi postojao... :) Recimo ukoliko je problem neodržavanja centra grada, onda bismo trebali da porazgovaramo sa ljudima zašto je to tako, i kako to možemo zajednički da popravimo... na način koji ne stvara još goru situaciju...

Elem, slažem se sa tobom što se tiče smanjivanja stope oporezivanja, i jednake stope za sve.
 
KONKURS “TURKULTURA“
Tvituješ, mlad si i živiš na Starom gradu - prijavi se za besplatan put u Finsku i Estoniju

Tamara Mitrović | 26. 04. 2011. - 18:31h | Komentara: 0
Mladi od 18 do 30 godine koji imaju prebivalište na beogradskoj opštini Stari grad, a žele da upoznaju Turku (Finska) i Talin (Estonija) - mogu se do 29. aprila u 15.30 prijaviti na konkurs "Turkultura". Sve troškove sedmodnevnog putovanja, sem ishrane, pokriva opština Stari grad.
137170_turku_f.jpg


Finski grad Turku - evropska prestonica kulture za 2011. godinu
Oni koje bude izabrala komisija imaće zadatak da tokom sedmodnevnog boravka u Estoniji i Finskoj, na društvenoj mreži Tviter vode elektronski dnevnik, a obavezno je da ponesu fotoaparat. Najbolje fotografije koje pobednici konkursa budu snimili biće izložene na izložbi koja će biti organizovana u UK "Parobrod.


Bluetooth headset J9
699 din
-53%
popust
Pobednicima konkursa je obezbeđena povratna avio karta na liniji Budimpešta – Turku - Beograd, 7 noćenja, ulaznice za predviđeni program poseta, kao i karte za lokalni transport.

Zainteresovani mora da ispune sledeće uslove:
da je student i to na sledećim obrazovnim ustanovama: umetnički ili srodni fakulteti, Arhitektonski, Geografski, Filološki i Filozofski fakultet (Beogradski univerzitet, Univerzitet umetnosti i drugi univerziteti) ili da je mladi umetnik koji je do sada već kreirao i ostvario radove u oblasti kojom se bavi, a da nema manje od 18 i više od 30 godina
da ima prijavljeno prebivalište na teritoriji opštine Stari grad, grad Beograd
da ima važeći biometrijski pasoš
da već nije učestvovao u putovanju tokom prethodnog konkursa „Kul.tura" @Esen“
137171_talin_f.jpg


Talin, prestonica Estonije i ovogodišnja prestonica kulture Evrope
Takođe, kandidati koji budu pozvani na razgovor od strane konkursne komisije moraju prilikom dolaska dostaviti uverenje da se protiv njih ne vodi krivični postupak.

Više informacija na:
Za dodatne informacije se možete obratiti i na broj telefona 3300-657 svakog radnog dana od 10.00 do 15.00 sati ili putem mejlova kzmstarigrad@gmail.com i info@ukparobrod.rs, kao i na broj telefona UK „Parobrod” - 2639-639.
Konkurs organizuje Gradska opština Stari grad, Grad Beograd, Kancelarija za mlade opštine Stari grad u saradnji sa Ustanovom kulture “Parobrod”.

Detaljnije o konkursu, potrebnim dokumentima, kao i formularu za prijavu, možete saznati na sajtu opštine Stari grad, na sajtu Kancelarije za mlade opštine Stari grad, na sajtu Ustanove kulture “Parobrod” ili u prostorijama Kancelarije za mlade (opština Stari grad, Makedonska 42, 4. sprat, soba 75, svakim radnim danom 10 -15 sati) i u prostorijama Ustanove kulture ‘Parobrod’ (Kapetan Mišina ulica 6a, Beograd, svakim radnim danom 10 - 17 sati).

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/25...ijavi-se-za-besplatan-put-u-Finsku-i-Estoniju

p.s izvinjavam se, nisam namerno okacio tekst sa povlasticama za gradjane opstine Stari grad :)
 
OTVOREN VIDIKOVAC NA VRHU GARDOŠA
Beograd „na dlanu“


M. Leskovac | 27. 04. 2011. - 00:02h | Foto: N. Marković
BEOGRAD - Posle tačno 1.000 dana sređivanja, dugoočekivani vidikovac Milenijumske kule na Gardošu od danas je otvoren za posetioce. Beograd se konačno može pohvaliti da ima osmatračnicu sa koje je moguće držati ceo grad “na dlanu”, a koja je svakim danom, izuzev ponedeljka, dostupna građanima.
137277_bgkula-04-foto-n-markovic_f.jpg


Posle 1.000 dana sređivanja, kula na Gardošu od danas je otvorena za posetioce
Kula visoka 35 metara nalazi se unutar zidina tvrđave na Gardošu a do nje se, iz Njegoševe ulice, stiže uzbrdo starom, zemunskom kaldrmom. Već iz samog dvorišta kule pruža se panorama na Dunav, Ratno ostrvo, Kalemegdan i veći deo Beograda, pa ne čudi što je dvorište uvek puno posetilaca. Većina njih i juče je iskoristila priliku da Đorđa Čubrila, fotografa koji poslednje četiri godine brine o kuli, upita “kad će već jednom i taj vidikovac”.

- Posle skoro tri godine radova, vidikovac je spreman za posetioce. Postavili smo dekorativno osvetljenje kako se draž panorame ne bi izgubila kada počne da pada mrak. Posetioci će dobijati suvenir ulaznice sa višejezičnim objašnjenjem o nastanku i istoriji Milenijumske kule i prostora na kome se nalazi. Uz to će ići i mali durbini za bolje osmatranje Beograda - priča Čubrilo.
Kod kule Sibinjanin Janka nađeni "najstariji Zemunci"
U nedavnim arheološkim istraživanjima na Gardošu, u blizini kule, pronađena su dva muška skeleta iz doba antičke civilizacije. U ovom delu Zemuna, gde se živelo još 3.000. godina pre nove ere, tek slede ozbiljnija istraživanja. Inače, kula je završena 5. avgusta 1896. godine, po projektu mađarskih arhitekata u kombinovanoj gradnji kamena i opeke.

Sa suprugom i šesnaestogodišnjim sinom, Đorđe je zapuštenu i zaboravljenu kulu povratio u život. Uz pomoć Grada, opštine Zemun i Zavoda za zaštitu spomenika, uklonjeni su grafiti, zamenjene električne instalacije, uveden je gromobran i uređena kompletna vodovodno-kanalizaciona mreža.

Pažljivo je uređen svaki detalj, počev od vrata koja su urađena tako da u potpunosti liče na ona iz davne 1896. godine. U predvorju kule je Čubrilov Atelje, gde je sinoć, povodom svečanog otvaranja vidikovca, otvorena izložba fotografija na slikarskom platnu “Sjaj Beograda u Zemunu”.

- Predstavio sam mesta u Beogradu sa najlepšom dekorativnom rasvetom. Tu su gradska i savezna skupština, Hram svetog Save, muzeji ... U centru ateljea simbolično je postavljena ulična svetiljka, pri dnu uređena cvećem. Ulaz na izložbu je besplatan - dodaje autor.

Do vidikovca se penje desnim stepeništem od ateljea, pa “gore, sve do kraja”. Osmatračnica se pruža 360 stepeni oko kule zbog čega je moguće posmatrati različite delove Beograda. Slična panorama pruža se i sa drugih delova Beograda, ali su retki od njih i iskorišćeni u te svrhe.

Osim Kule na Gardošu, jedini vidikovci dostupni građanima su Toranj na Avali i Narodna opservatorija. Čuveni gradski oblakoderi Beograđanka, Geneks, Ušće i Ineks, sa čijih se poslednjih spratova pruža lep pogled na grad, uglavnom nisu dostupni široj javnosti. Panorama na veći deo prestonice pruža se i sa viših delova Kalemegdana, ali se ovi delovi, kao i oni na Košutnjaku, Julijinom brdu i naselju Vidikovac ubrajaju u prirodne, kojih je takođe u Beogradu sve manje.
137276_vidikovci_ff.jpg


info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/250543/Beograd-na-dlanu

p.s kakve su to cene 30 dinara ? Gde oni zive ?
 
POSLE SAOBRAĆAJNE NESREĆE KOD BEOGRADA
Preti zaraza zbog mesa rasutog po autoputu


Marko Tašković | 27. 04. 2011. - 00:02h | Komentara: 0
STARA PAZOVA - Šleper poljskih registarskih oznaka koji je u nedelju u 7.15 sati udario u naplatnu rampu u Staroj Pazovi i dalje se nalazi na autoputu, ali veću opasnost predstavljaju desetine polutki govedine koje već tri dana stoje razbacane na asfaltu. Gotovo sve nadležne institucije odbacuju odgovornost uklanjanja ustajalog mesa.
137242_1013-naplatna-rampa-stara-pazova-foto-j-vucetic_f.jpg

Pretpostavlja se da je do nezgode došlo pošto je vozač šlepera zaspao za volanom i velikom brzinom udario u dve kabine na naplatnoj rampi u smeru ka Beogradu. Očevici tvrde da je prizor bio jeziv, a u udesu je povređeno troje ljudi. Srećom, povređeni nisu u životnoj opasnosti.

Pretpostavlja se da je kamion s prikolicom prevozio više od 25 tona govedine. Tri dana nakon udesa vidno oštećeni šleper je pomeren svega desetak metara od naplatne rampe, a velika količina mesa rasuta je kako po putu, tako i u razjapljenoj hladnjači.

- Već dva dana skupljaju se rojevi muva na mesu. Koliko znamo, čekaju se inspekcijske službe, uprava carine i poljska firma kako bi uklonili govedinu sa puta - bilo je sve što su znali na rampi u Staroj Pazovi.

Međutim, sudeći po reakciji nadležnih službi, zaposleni na rampi će se još načekati kako bi se izvor zaraze uklonio. Naime, u JP-u “Putevi Srbije” tvrde nisu nadležni za ovaj slučaj.

- Pošto se radi o carinskoj robi, teret s puta treba da ukloni carinska ispostava Novi Sad i Republička veterinarska inspekcija, s obzirom na vrstu robe - kažu u ovom preduzeću.

Međutim, u Upravi carina ističu da zvanično nisu ni obavešteni o ovom incidentu.
- Niko nas nije kontaktirao povodom ovog slučaja. Ni policija, ni špediter, ni vlasnik vozila. Sve što smo saznali bilo je iz medija, a mi na osnovu toga ne možemo da reagujemo - kažu u Upravi carina.

S druge strane, u Veterinarskoj republičkoj inspekciji ističu da bi komunalna inspekcija zajedno sa lokalnom samoupravom trebalo da reši problem. Ipak, u komunalnoj inspekciji Stare Pazove “vraćaju lopticu”.

- Prvi put čujemo za ovaj slučaj. Obratite se vaterinarskoj i sanitarnoj inspekciji - kratko su poručili u ovoj inspekciji.

Kolone na rampi
Putarina se plaća na pet od predviđenih sedam kabina, pa su kolone vozila u oba smera veće nego obično. U JP-u “Putevi Srbije” ističu da će gužve biti manje koliko već sutra: Postavićemo dve nove kabine, pa će rampa sutra raditi punim kapacitetom.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/250515/Preti-zaraza-zbog-mesa-rasutog-po-autoputu

p.s. opet niko nije nadlezan, kada nesto treba da se uradi, ali bi svi da rade u drzavnim preduzecima.
 
U MAJU STIŽU PRVA REŠENJA PO NOVOM ZAKONU ZA DAŽBINE
Poreska stopa u većini opština ispod 0,4 odsto

V. Spasić, dopisnici | 27. 04. 2011. - 00:02h | Komentara: 0
BEOGRAD - Građani će početkom maja početi da dobijaju rešenja za porez na imovinu po novom zakonu. Izvesno je da im ovaj namet, čiji je prosečan iznos u Srbiji bio dve do tri hiljade dinara, neće biti uvećan za više od 60 odsto u odnosu na prošlu godinu. Dobra vest je da većina opština neće primenjivati maksimalnu stopu od 0,4 odsto.
137205_0803-poreska-uprava--foto-dalibor-danilovic_f.jpg

Opštine koje se odluče na ovaj korak, poreska rešenja će poslati tek kada smanje stopu, dok će one koje je ne smanjuju, rešenja početi da šalju za 10-15 dana jer je i poslednji preduslov za određivanje iznosa poreza ispunjen prošle nedelje, kada je Vlada Srbije donela pravilnik o određivanju poreske osnovice za porez na imovinu.
Poreska stopa, kako saznaje „Blic”, neće biti smanjena u Valjevu, a u lokalnoj poreskoj upravi očekuju da podela rešenja krene u prve dve nedelje maja.

U sremskomitrovačkoj Gradskoj upravi za budžet i finansije kažu da će porez biti isti ili manji u odnosu na 2010, poreska stopa biće smanjena, a rešenja će, kako je najavio gradonačelnik Branislav Nedimović, stići u junu.

Porez na imovinu
kriterijum 2010. 2011.
tržišna vrednost stana 6,2 mil. 6,2 mil.
korigovana vrednost 3,7 mil. 3,7 mi.
umanjenje za amortizaciju do 70% - 1,1 mil. do 40 % - 2,3 mil.
poreska osnovica(x0,4 ) 4.464 8.928
poreski kredit do 70% - -3.124 do 50% - -4.464
porez 1.3392.143 (maksim. 60% u odnosu na 2010.)

Iako je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio da je za njih neprihvatljivo da neko ko je u jednom stanu živeo 50 godina taj isti stan sada mora da proda da bi platio porez, nije jasno šta će se u glavnom gradu dešavati s poreskom stopom od 0,4 odsto.

Đilas je istakao da su promenjene granice ekstrazone i da je zadržana stara procena cene kvadrata kako bi porez ove godine bio koliko-toliko prihvatljiv.

U Jagodini i Svilajncu obećavali su da porez građanima neće povećavati.

Povoljnije u ekstrazoni

Novim pravilnikom je smanjen i koeficijent za određivanje poreske osnovice sa dva na 1,4 odsto. To znači da će se vrednost nekretnine, umesto sa dva, množiti sa 1,4 odsto. Tako će vlasnici kuća i vikendica na Divčibarama ubuduće plaćati nešto niži porez na svoje nekretnine. Aleksandar Bućić iz Stalne konferencije gradova i opština kaže ovo nije zaštita najbogatijih jer je previše da koeficijent u ekstrazoni bude dvostruko veći nego u prvoj sledećoj zoni po rangu. On tvrdi da ne postoji ekstrazona u Beogradu koja je dva puta bolja od prve ispod nje. Bućić ističe da će ovaj potez pomoći starijim osobama i naslednicima nekretnina koji nisu bogati.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/250489/Poreska-stopa-u-vecini--opstina-ispod-04-odsto
 
RockerSVK":1e2a0hfy je napisao(la):
Европски град европске земље = европски порез :vops:
Zamisli, jos mi samo nedostaje evropski standard.

Ali, to se u Srbiji ne dogadja, bitno je da su nameti nad obicnim stanovnistvom evropski, da platis k'o da si u Berlinu, a kada treba da uzivas sva prava evropskog gradjanina - tjorak! :mad:
 
Nedovršene modernizacije: između utopije i pragmatizma je dvogodišnji istraživački projekat koji je deo programa „Kultura 2007-2013“ koji je podržan od strane Evropske unije. Uz Udruženje hrvatskih arhitekata, koje je glavni nosilac programa, partneri su: Koalicija za održivi razvoj (Skoplje), Društvo arhitekata Beograda, Trajekt (Ljubljana), Umetnosna galerija (Maribor) i Institut za savremenu arhitekturu (Zagreb).

Projekat okuplja 14 interdisciplinarnih istraživačkih timova koji će u toku dve godine istraživati razne arhitektonske i urbanističke fenomene unutar društvenog, ekonomskog i kulturnog konteksta socijalističke Jugoslavije i refleksije tih procesa na području današnjih nezavisnih država nastalih nakon njenog raspada. Cilj istraživanja je da detektuju efikasne, fleksibilne i društveno odgovorne modele arhitekture i urbanog planiranja. Iako u velikoj meri neistraženi i bez odgovarajućeg tumačenja, mnogi od modela realizovanih u regionu predstavljali su originalna i eksperimentalna rešenja koja bi se mogla iskoristiti kao inspiracija za savremene progresivne prakse unutar i izvan granica regiona. U sklopu projekta predviđeno je održavanje konferencija (Zagreb, Skoplje, Beograd, Split, Maribor), izložbi, filmskog programa, predstavljanja publikacija. Završna izložba na kojoj će biti prezentovani rezultati svih istraživanja biće u Mariboru, evropskoj prestonici kulture 2012. godine.

DANAS u dvorani kulturnog centra Beograda:
Predavanja:
17.00 Arhitektura Beograda između kulturne modernosti i
društvene modernizacije, Ljiljana Blagojević (Srbija)
17.45 Specifičnosti posleratnog jugoslovenskog umetničkog
prostora, Jerko Denegri (Srbija)
18.30 pauza
19.00 Sablast modernizacije, Andreas Rubi (Nemačka)
19.45 Arhitektura, modernost i socijalizam.
Promena prilika, Hilde Hejnen (Belgija)

sajt:
http://www.unfinishedmodernisations.net/

Društvo arhitekata Beograda ima čast da Vas pozove na treću konferenciju projekta
Nedovršene modernizacije: između utopije i pragmatizma
Arhitektura i urbanizam u bivšoj Jugoslaviji i zemljama naslednicama


Konferencija Reinterpretacije socijalizma: posle dvadeset godina se održava 6. i 7. maja 2011. u prostoru Dvorane Kulturnog centra Beograda i u Muzeju istorije Jugoslavije.
Pored konferencije priređen je i Filmski program - Misterije modernizma: Prizori modernizacije društva u jugoslovenskoj kinematografiji, koji će biti prikazan u Kulturnom centru Beograda od 6. do 8. maja 2011. godine. Detaljan sadržaj konferencije i satnicu održavanja programa možete pogledati na internet sajtu www.unfinishedmodernisations.net.

Poseban dodatak konferenciji predstavljaju izložbe koje su bile prikazane u okviru konferencija u Zagrebu i Skoplju:


Izložba Kadrovi nedovršenih modernizacija
(Kulturni centar Beograda, 5-25. maj 2011. godine)
– Autor: Volfgang Taler
Izložba “BORBA” ZA ARHITEKTURU. Nemogući intervju s protagonistima Borbine nagrade.
(Aneks opštine Novi Beograd, 5-20. maj 2011. godine; vođenje kroz izložbu 9. maja 2011. godine u 15:00h)
– Kurator: Ines Tolić

Ulaz na sve događaje je besplatan. Za više informacija možete se obratiti koordinatoru projekta Jelici Jovanović na mail nedovrsenemodernizacije@gmail.com i na telefon +381 61 7255867.

Projekat je podržan od strane: Izvršne agencije za edukaciju, audiovizuelne medije u kulturu (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency - EACEA), Evropske fondacije za kulturu (European Cultural Foundation – ECF), ERSTE Fondacije, Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva kulture Republike Makedonije, Gradske opštine Novi Beograd, Grada Skoplja, Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenske kinoteke, Muzeja istorije Jugoslavije, Programskog arhiva TV Beograda, Kulturno-informativnog centra, Kraljevine Holandije, Prve Arhi Brigade, Udruženja arhitekata Makedonije, Trench doo, Tajfa Architects i dnevnih novina Nova Makedonija.
 
Vrh