Loši temelji ruše bolnicu!
Popucali zidovi i plafoni Gradskog zavoda za plućne bolesti. Odeljenja se zatvaraju zbog opasnosti, ali grad za ovu godinu nije planirao investiranje u ovaj objekat
Zgrada Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu, jedine ustanove zadužene za praćenje i lečenje ove bolesti, preti da se uruši zbog loših temelja. Iako se stanje u poslednjih godinu dana pogoršava iz dana u dan, planom gradske uprave nije predviđeno da se problem reši do kraja ove godine.
Popucali zidovi i plafoni, nakrivljeni podovi i ordinacije, raseljena odeljenja zbog opasnosti, svakodnevna su slika u Gradskom zavodu za plućne bolesti i tuberkulozu. Zavod je izgrađen 1963. godine, a glavni razlog propadanja su loši temelji koji više ne mogu da izdrže težinu zgrade.
UOBIČAJEN BROJ OBOLELIH
Prema rečima direktorke Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu dr Dragane Mandić u prestonici se 300 do 400 ljudi godišnje razboli od tuberkuloze.
- To nije alarmantan podatak. Najbitnije je da Zavod, koji ima obavezu i prema zakonu, prati stanje i registruje svaki novi slučaj. Takođe, dobro je i što među obolelima nema mnogo dece, za šta je zaslužan dobar rad medicinskih radnika u poslednjih 20 godina - navodi doktorka Mandić.
Direktorka Zavoda za plućne bolesti prim. dr Dragana Mandić kaže za Press da već godinu i po dana bolnica pokušava da dobije pomoć i reši problem.
- Prvo nismo znali šta je u pitanju. Zatražili smo da institut CIP uradi analizu stanja. Njihovi stručnjaci utvrdili su da su temelji loše urađeni još tokom izgradnje i da će propadanje da se nastavi. Jedino rešenje za ovaj problem je rekonstrukcija, ali od temelja - objašnjava doktorka Mandić.
Prema njenim rečima, kompletna obnova zgrade koštala bi oko 280 miliona dinara.
- Naravno, postoji mogućnost i da se izgradi nov objekat i da se bolnica preseli. To bi nam odgovaralo, jer bi zgrada bila namenski građena i odgovarala bi svim savremenim standardima. Pored naše bolnice, postoji i plac koji je u vlasništvu grada, tako da imovinsko-pravni odnosi nisu problem - navodi dr Mandić.
Kako ističe uprava Zavoda, najbitnije je da se nađe trajno rešenje.
- Ništa nam ne znači da se sada iselimo u neku napuštenu zgradu, pa da za par godina ponovo moramo da tražimo odgovarajući objekat. Privremena selidba je jako skupa, jer naša bolnica ima mnogo aparata i mašina koje se teško i komplikovano premeštaju - navode u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Do sada je jedan deo zgrade već iseljen zbog sleganja zemljišta. U toku su pripreme i za iseljenje dijagnostike, koja se trenutno nalaze u najugroženijem delu objekta.
- Inspekcija redovno dolazi i kontroliše stanje zgrade. Kad nam nalože, iselimo i zatvorimo taj deo. Kada bi nam rekli da će da počnu radovi, izmestili bi sve službe i organizovali rad. Samo da već neko odluči da nam pomogne! - apeluju na gradske vlasti u Zavodu za plućne bolesti.
BROJKE
280 miliona dinara koštala bi kompletna rekonstrukcija Zavoda
40 miliona dinara moralo bi da se uloži u sanaciju naugroženijeg dela bolnice
4 službe rade u Gradskom zavodu za plućne bolesti
2 ogranka ima Zavod, u Zemunu i Obrenovcu
Inače, ova bolnica, jedina te vrste u gradu, zadužena je za prevenciju, dijagnostiku i lečenje tuberkuloze. Lekari Zavoda vode računa o svim pacijentima koji su oboleli od te bolesti na teritoriji grada. U opisu njihovog posla je i kontrola porodica i svih kontakata pacijenata, kako bi se sprečilo širenje ove zarazne bolesti.
Iako je tuberkuloza bolest za koju, zajedno sa sidom i malarijom, Svetska zdravstvena organizacija traži ozbiljne kontrole na globalnom nivou, gradska uprava nije planirala da reši problem jedine bolnice u prestonici.
U Agenciji za investicije, koja sprovodi najvažnija ulaganja, tvrde da u okviru planiranih radova u ovoj godini nema izdvajanja za Gradski zavod za plućne bolesti.
- Agencija realizuje programe koje donose resorni sekretarijati - projektovanje i izvođenje, u konkretnom slučaju nadležan je Gradski sekretarijat za zdravstvo. U finansijskom planu realizacije za 2010. godinu, koji je ova Agencija napravila na osnovu dostavljenih planova svih resornih sekretarijata, nisu predviđeni nikakvi radovi na pomenutom objektu - rekli su u Agenciji.
I pored insistiranja Pressa, niko u Sekretarijatu za zdravstvo juče nam nije odgovorio kada će i kako biti rešen problem u Zavodu za plućne bolesti.
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/102621/Loši+temelji+ruše+bolnicu!.html
Ovo je sve u sklopu sece sume,ispada da im je lakse da iseku deo sume i da prave novu zgradu nego da renoviraju staru,a zasto?Zato jer ce dobiti nekoliko hektara zemljista za investitore u presevskoj ulici odmah izmedju seste gimnazije i dimitrija tucovica :bash: