Ovaj, khm, to je čovek iz privatne kompanije. Ništa on nije zabranio, nego samo daje realnu sliku, a to je da u narednih 5 godina ne očekujemo izgradnju nekog oblakodera jer jednostavno ne postoji tolika tražnja na tržištu.jovanovm":1xjb9m39 je napisao(la):Pa mater ti lopovsku, ko tebi dade pravo da odlučuješ?– Куле се неће зидати у Београду јер нису финансијски изводљиве. Облакодери се подижу у градовима где су квадрати много скупљи него код нас – истиче Нешовановић.
Izrada studije o spratnosti neće bitno uticati na sektor nekretnina jer je tržište već prezasićeno gotovim i objektima u izgradnji. Ne postoji investitor koji može naći ekonomski motiv da u narednih 5 godina izgradi oblakoder jer će on jednostavno zvrjati poluprazan. Potrebu za izgradnjom oblakodera možemo očekivati tek posle 5 godina, a dotle će studija uveliko biti završena i ne očekujem da će doći do nekih većih promena po pitanju spratnosti tj. svakome će biti omogućena izgradnja oblakodera ukoliko lokacija koliko toliko pristojna (tj. sve ono što je najavljivano u proteklih xyz godina će manje više imati mogućnost za takvu vrstu gradnje)
Na koj nacin?„Подсечена” спратност зграда
Студија критеријума и услова за високе објекте одредиће локације на којима ће убудуће бити дозвољена градња објеката изнад 12 спратова
Небојша Стефановић, председник Комисије за планове градске скупштине, сматра да то неће одвратити инвеститоре да улажу него ће првенствено [highlight]спречити импровизацију и корупцију[/highlight].
Ne vidim gde je tu bio problem?– Студију смо иницирали јер је став свих људи у граду који учествују у планирању да су нам неопходна „правила” према којима ћемо убудуће одређивати на којим локацијама је могуће зидати високе зграде. Јер досад је било могуће кроз план детаљне регулације и дозволити и одбацити градњу куће вишу од шест или дванаест спратова и зато желимо да избегнемо паушалне одлуке које не доприносе развоју Београда – објашњава Стефановић.
Kada ce poceti?Израда студије поверена је Урбанистичком заводу, док ће Дирекција за грађевинско земљиште бити финансијер. Када буде уговорена, процене су да ће се на тој студији радити најмање шест месеци пре него што угледа светлост дана, каже Жаклина Глигоријевић, директорка Урбанистичког завода Београда.
... a samo soliteri ugrozavaju vizure i nemaju parking prostor? Pitam se da li je iko od njih ikad prosetao po gradu? Dimitrija Tucovica, vojvode Stepe, crveni krst? Ima hiljade primera...Одступање од правила ГП досад није било забрањено и захтевало је додатну процедуру за доказивање оправданости приликом пробијања параметара. Али тако да солитер не угрози градске визуре, безбедност, ширину улица, да локација буде инфраструктурно опремљена и обезбеђено довољно паркинг простора...
A;„За полемику да ли се таквом одлуком заустављају пројекти који предвиђају већу спратност од дозвољене, а годинама су најављивани, упућени тврде да није основана, док Небојша Нешовановић из „Кинг стрџа” сматра да ако се студија не заврши ни у следећих пет година неће произвести никакве негативне последице.
– Куле се неће зидати у Београду јер нису финансијски изводљиве. Облакодери се подижу у градовима где су квадрати много скупљи него код нас – истиче Нешовановић.
Pa pazi, danas je na snazi jedno vrlo loše i neangažovano urbanističko vođenje grada. Pravi se PDR sa određenom spratnošću, a onda investitor koji je kupio to zemljište traži izmenu PDR-a zbog povećanja spratnosti jer je trenutna njemu neekonomska. U tom vakuumu se stvara prostor za korupciju gde investitor može da proba da podmaže nekoga u Urbanističkom zavodu kako bi mu povećali dozvoljenu spratnost. Izradom ove studije bi u teoriji takva situacija trebalo da se izbegne, ali ako mene pitaš biće i pokušaja promene te studije i nakon što se ona usvoji kako bi se nekome izašlo u susret.kole":34cp3338 je napisao(la):Na koj nacin?„Подсечена” спратност зграда
Студија критеријума и услова за високе објекте одредиће локације на којима ће убудуће бити дозвољена градња објеката изнад 12 спратова
Небојша Стефановић, председник Комисије за планове градске скупштине, сматра да то неће одвратити инвеститоре да улажу него ће првенствено [highlight]спречити импровизацију и корупцију[/highlight].
Glavni problem od 2001. godina pa na ovamo je upravo taj što se grad razvijao mahom po želji investitora, a ne po planovima urbanista.kole":34cp3338 je napisao(la):A;
Da li su finansijski isplative treba da odluci investitor, valjda? Predpostavljam da niko u svetu nece graditi zgradu od 160 spratova, ako zna da ce prodati samo prva tri.
B;
Ako niko u Beogradu nema interes da zida visoke zgrade, cemu onda odluka kojom se zidanje visokih zgrada sprecava?!
Mozda sam ja glup, ali voleo bih da mi ipak neko da odgovore na ova pitanja.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/171879/Da-struja-ne-ode-u-vetarDa struja ne ode u vetar
MAJA KERANOVIĆ | 11. 01. 2010. - 09:01h | Komentara: 0
Tokom ove godine u Beogradu će se vršiti istraživanja potencijala vetra za podizanje vetrogeneratora ili elektrana na vetar. Četiri najmodernija anemometra, uređaja za merenje brzine vetra, biće postavljena na stubove uz Dunav, od buduće trafostanice Beograd 20, kod administrativne linije opština Palilula i Zvezdara. Ukoliko istraživanja pokažu da je prosečna brzina vetra tokom godine veća od šest metara u sekundi biće raspisan javni poziv za izgradnju vetrogeneratora u prestonici.
Vetrogenerator proizvodi energiju koristeći snagu vetra, a rentabilan je ako je na mestu na kom je postavljen prosečna brzina vetra tokom godine veća od šest metara u sekundi.
Gradska Uprava za energetiku sa Elektrotehničkim fakultetom u Beogradu slopila je ugovor u julu prošle godine u vrednosti od četiri miliona dinara za studije o izgradnji vetrogeneratora u Beogradu. Dve trećine od te sume biće izdvojeno za kupovinu četiri anemometra koji će se postavljati na stubove „Telenora“, „Vipa“ i „Telekoma Srbija“, a jedna trećina tog novca biće izdvojena za honorare profesora i asistenata ETF-a koji će raditi istraživanja. Od Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencije za kontrolu letenja i drugih institucija već su pribavljene sve saglasnosti za postavljanje uređaja za merenje brzine vetra.
- Anemometri bi uskoro trebalo da budu uvezeni iz Evropske unije. Biće postavljeni na lokacijama za koje stručnjaci Hidrometeorološkog zavoda, na osnovu dosadašnjih merenja, pretpostavljaju da je tu veća brzina vetra, nego na drugim lokacijama u gradu. Ukoliko istraživanja pokažu da će vetrogeneratori biti rentabilni, to će biti veoma važno za energetski bilans Beograda, jer ćemo na taj način rasteretiti neke termokapacitete. Tako ćemo dobiti i kvalitetniju električnu energiju i zdraviju životnu sredinu - kaže za “Blic” Miroslav Čučković, član Gradskog veća.
On navodi da je Ugovorom predviđeno postavljanje četiri anemometra na razdaljini od kilometer, dva. Ukoliko se ustanovi da je brzina vetra na tim lokacijama iznad šest metara u sekundi, jedan anemometer je dovoljan da se na tom celom području može postavi “ruža vetrenjača”, odnosno tri vetrenjače odjednom.
- Prve preliminarne rezultate imaćemo već za prvih šest meseci, početkom jula. Ukoliko se pokaže da će vetrogeneratori na određenim lokacijama biti isplativi Grad će definisati posebne urbanističke uslove za postavljanje ovakvih objekata imajući u vidu postojeću infrastrukturu. Nakon toga biće raspisan međunarodni tender za izgradnju vetrogeneratora - navodi Čučković.
Tri petine za Beograd
JP „Elektromreža Srbije” dobilo je 50 miliona dinara iz pretpristupnih fondova Evropske unije za studiju o izgradnji vetrogeneratora na teritoriji čitave Srbije, od čega će 30 miliona biti iskorišćeno za Beograd. Ova sredstva uglavnom će se koristiti za postavljanje anemometara.
- Grad se obavezao da će pribaviti sve potrebne dozvole, kao i u slučaju projekta koji će voditi i raditi ETF - kaže Čučković.
Fuck yeah, Đorđe Bobić poznati beogradski arhitekta. Đole FTW....kaže poznati beogradski arhitekta Đorđe Bobić.