Ime naše prestonice nosi još 14 gradova ili naselja na tri kontinenta
Srpska pobeda za grad u Mejnu
Autor: Matija V. Ninković | 02.03.2009. - 08:22
Beograd, prestonica Srbije, nije jedini grad tog imena u svetu. Pored našeg, postoji bar još četrnaest koji se zovu „Beograd”, ili im je ime „White City” (beli grad na engleskom). Pet predgrađa velikih gradova nose ime naše prestonice, a Beograd je i nezvanični nadimak šest svetskih gradova koji se nalaze na tri kontinenta.
Svakako najpoznatiji i najstariji Beograd van Beograda nalazi se u Rusiji. Prvi istorijiski podaci o ovom mestu vezani su za 1237. godinu kad su horde Batu Kana opustošile ovu oblast.
„Belogorad” blizu slavnog Kurska
„Slavu” je stekao za vreme Drugog svetskog rata najvećom tenkovskom bitkom u istoriji civlizacije 1943. godine - bitkom za Kursk (koji se nalazi u blizini ruskog Beograda). Smešten je u jugozapadnom delu najveće zemlje na svetu, na obali reke Severski Donjeck, samo 40 kilometara od granice sa Ukrajinom. Ujedno, to je i administrativni centar cele istoimene oblasti i u njemu živi oko 400 hiljada stanovnika.
Postoje dve verzije kako je ruski Beograd, („Belogorad”), dobio ime. Prema prvoj, ime ovog grada nema nikakve veze sa prestonicom Srbije. Ono je samo metafora koja oslikava bogatstvo ove oblasti krečnjakom. Međutim, istoričar Predrag J. Marković ima drugačije mišljenje.
- Postoje neke priče da je ovaj ruski grad dobio naziv po našem Beogradu. U ovom delu Rusije nekad je živelo dosta iseljenika iz Srbije. Moguće je da su oni, usled nostalgije, ovaj grad nazvali Beogradom – smatra Marković.
Od 1954. godine ovaj ruski grad je industrijski i administrativni centar novoustanovljene Beogradske oblasti. Epicentar znanja je Beogradski univerzitet sa fakultetima za tehnologiju, poljoprivredu i ekonomiju. U gradu postoji i pozorište nazvano po glumcu iz 19. veka Mihajlu Šepkinu kao i internacionalni, putnički aerodrom.
Severna Amerika puna Beograda
Najviše gradova sa imenom prestonice Srbije nalazi se u Severnoj Americi, čak 11. Devet se nalaze u SAD, a jedan u Kanadi.
Upitajte Amerikance da li su ikad čuli za Beograd, i verovatno će vam većina odgovoriti da nisu. Poneki možda znaju da je to glavni grad Srbije, ili glavni grad bivše Jugoslavije. Mnogi od njih nikad nisu čuli za „Belgrejd“ iz Mejna (jedna od 53 države SAD) ili iz Montane, koji su, zacelo, i dobili ime po srpskom gradu.
Veza gradova iz Srbije i Mejna uspostavljena je putovanjem osnivača mejnskog „Belgrejda” Džona V. Dejvisa Evropom, krajem 18. veka. Za vreme njegove evropske odiseje, ili je posetio Beograd, ili je, što je verovatnije, bio oduševljen povratkom hrišćanstva u srpski Beograd, 1774. godine posle nekoliko vekova pod islamskom vladavonom. Tad se oko srpske pobede nad Turcima u svetu podiglo dosta prašine, i isterivanje Turaka iz Beograda je u Evropi tog vremena ovo bio veliki događaj koji je označio njeno prvo buđenje nakon viševekovne dominacije Otomana Istočnom Evropom.
Bilo kako bilo, kad je sastavljena peticija da se u Mejnu oformi novi grad, Dejvis kao njegov žitelj, bio je taj koji je predložio da se gradu dodeli ime Beograd. I tako je, sasvim slučajno, 1774. godina označila početak poznate istorije Beograda u Mejnu koji danas ima oko 5.000 stanovnika.
Pored „Belgrejda“ iz Mejna, još jedan Američki Beograd je direktno povezan sa prestonicom Srbije. To je Beograd iz Montane. Ovaj američki imenjak srpskog glavnog grada je, kao i svi ostali severno američki „parnjaci“, neuporedivo manje mesto i, prema popisu iz 2007. godine, imao je 8.047 stanovnika. Ono što ga povezuje sa srpskim gradom je podatak o tome kako je dobio svoje ime. Naime, mesto je nazvano Belgrejd (Beograd)u znak zahvalnosti za finansijsku pomoć srpskih investitora prilikom izgradnje severnopacifičke pruge krajem devetnaestog veka.
Beli gradovi, a nisu Beograd
Međutim, nisu svi severnoamerčki Beogradi u direktnoj vezi sa srpskom prestonicom.
- Većina gradova u Americi, najverovatnije, nema ništa zajedničko sa našim Beogradom. Pretpostavljam da su naziv dobili jer im se veoma dopada kako Beograd zvuči na engleskom jeziku (Belgrade) ili kao bukvalan prevod (White city). Većina ih je smeštena u severnom delu, u oblastima u kojima nema mnogo naših doseljenika. Postoji mogućnost da je još možda „Vajt siti“ iz države Ilinois povezan sa našim gardom, jer je Ilinois poznat kao jedna od država sa puno naših iseljenika - kaže istoričar Predrag J. Marković.
Tako se White city-ji mogu naći na Floridi, u Ilinoisu i Knazasu, Oregonu, Juti i jedan u Kanadi.
Prema podacima iz 1992. godine iz šestog izdanja Svetskog atlasa „Nešenel Džiografika“, postoji samo pet Beograda na celom svetu. Pored gradova u Srbiji i Mejnu, ima ga i u Minesoti, Montani i Nebraski. Ipak, „Blic“ je pronašao još devet. Međutim, kulturno istorijska povezanost svih tih gradova nije utvrđena zbog oskudnih podataka o ovim malim mestima.
Beograd kao predgrađe
Neki veliki evropski i američki gradovi, u okviru svojih slavnih predgrađa imaju i delove koji se zovu „Belgrejd”. Tako jedan postoji u „Kvins park rendžersu”, predgrađu Londona, drugi je deo Forest hila, predgrađa američkog grada Bostona i još jedan u Tulsau, predgrađu Oklahome.
„Beli grad” kao nadimak:
Arekvipa, Peru na španskom “La Ciudad Blanca”
Tel Aviv, Izrael zato što bele zgrade zauzimaju veliki deo povšine
Merida Jukatan, Meksiko na španskom “La Ciudad Blanca”
Lisabon, Portugal na portugalskom “A Cidade Branca”
Ostunti, Italija na italijanskom “La citta Bianca”
Sodra Angrby, Stitkolom, Švedska na švedskom “Den vita staden”
Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=81501