Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

COOL!!!!! :D
Savski venac na Majspejsu
Autor: Dragana Đurić | 31.05.2008 - 10:23
Da bi se približila mladima koji uglavnom komuniciraju elektronskim putem, Opština Savski venac je otvorila stranicu Majspejs, a za desetak dana će i Fejsbuk. Preko njih će građani moći da naruče krštenice i državljanstva, ali i da se informišu o aktuelnostima i besplatnim programima koje organizuju pojedine mesne zajednice.
Stranicu Savskog venca na Majspejsu posetilo je više stotina građana, a registrovan je 51 „prijatelj“ iako postoji tek mesec dana. U Opštini su zadovoljni kako ovaj vid komunikacije sa žiteljima za sad funkcioniše i ističu da su ciljna grupa građani do 35 godina starosti.
- Mnogi moji prijatelji koji se bave kulturom i umetnošću iskoristili su ove sajtove za marketing i to je dalo dobre rezultate. Tako sam došla na ideju da tu „promovišemo“ Savski venac - priča Jovana Stanković iz ove Opštine, koja je postavila stranice. Pored informacija o Opštini, uskoro bi trebalo da budu postavljena i obaveštenja o kulturnim dešavanjima.
U Centru za razvoj interneta kažu da je potez Opštine Savski venac veoma pozitivan i da bi trebalo da bude što više sličnih akcija u budućnosti. U poslednje vreme među čelnicima javnih ustanova sazreva svest o značaju dostupnosti informacija građanima.
- Dobro bi bilo kad bi građani uskoro mogli sva dokumenta da dobiju elektronskim putem. Smanjile bi se gužve na šalterima a i procedura bi se pojednostavila. Međutim, problem je postojeća zakonska regulativa koja to onemogućava. Za izdavanje većine papira neophodno je lično prisustvo, pečat ili potpis građana - navodi Slobodan Marković iz Centra za razvoj interneta. On dodaje da bi narednih godina, izmenom niza zakona, država mogla da omogući da se elektronskim putem dobiju gotovo sva dokumenta, kao i da se na isti način plaćaju takse za njih.
Poslednjih meseci osetno raste interesovanje za sajtove poput Majspejsa i Fejsbuka, samo na poslednjem nalazi se oko 120.000 uglavnom mlađih ljudi. - Mladi su videli da je to zgodan način da komuniciraju sa prijateljima, pronađu ljude s kojima dugo nisu u kontaktu, upoznaju nekog novog... Opština Savski venac je povukla dobar potez jer će građanima biti bliža i delovaće manje „birokratski“ - smatra Marković.
Informacije na Majspejsu
Savski venac se nalazi na adresi www.myspace.com/savskivenac . Tu se mogu naći osnovne informacije o ovoj Opštini, naručiti izvodi iz matične i knjige državljanstva, ali i dobiti obaveštenja šta sve može stanovnik ovog dela grada besplatno dobiti. Klikom na „Sve za dž“, izlistaju se informacije o besplatnim lekarskim pregledima, rekreativnim programima, obukama za rad na računaru, školama slikanja, streljaštva, stonog tenisa i engleskog jezika, besplatnoj pravnoj pomoći.
Izvor: Blic
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=43814
 
Svaka cast opstini Savski Venac, iskreno ni u najljudjim snovima mi ovo ne bi palo na pamet, a da mi je neko rekao da ce se nesto ovako desiti u Srbiji, rekao bi mu da je krajnje naivan. Mladi su totalno neupuceni u razne lokalne institucije, a na ovaj nacin im je na njima blizak medij sve to lepo prezentovano.
GREAT JOB!!!
 
Lepo da opstine razmisljaju u tom smeru. Moj bivsi fax isto ima stranicu na Facebook-u i stvarno je super mesto za komunikaciju sa profesorima i sa upravom.

Problem sa FaceBook, kao i MySpace verovatno, je zastita podataka jer se i obrisani podaci cuvaju za uvek (Source: Simmons & Simmons, inace jedna od vaznijih londonskih advokatskih konglomerata).
 
Ово је јако лоше. Државни органи, институције, локалне самоуправе треба да користе домен .gov.rs (или још увек .sr.gov.yu). Једино тако можемо бити сигурни да су то заиста те установе. Замислите да свак отвара налоге на бесплатним сервисма и представља се као општина. Обмањује и прикупља информације о грађанима и сл. Врло, врло опасна ствар...

Под доменом .yu je то било прилично хаотично, али су током година успели да уведу мало реда (то се нажалост за општинске сајтове и не може рећи), надам се да ће се то ипак стандардизовати за .gov.rs

Свима су пуна уста e-govermenta а нико се озбиљно тим не бави...
 
Nurko, to su dve potpuno razlicite stvari. I do sada je svako mogao da otvori nalog na my spac-u.
Ovo je za svaku pohvalu, jer je od nedavno otvaranje naloga na my spacu od strane institucija trend u svetu i konacno i mi imamo nesto bez par svetlosnih godina zaostatka. A opstina Savski venac vec duze vremena ima svoj sajt koji je takodje poprilicno dobar: http://www.savskivenac.org.yu/start.php.
 
Zasto bi opstina ili bilo koja institucija otvarala MySpace ili Facebook nalog ako vec ima svoj web sajt?
 
Zato so je to in, to je nacin da se okupe i ljudi koji su vezani za opstinu (narocito kad su u pitanju prave a ne gradske opstine), zato sto je server verovatno pouzdaniji od onog koji oni placaju (ne gube se postovi isl.), zato sto se na taj neguje kultura lojalnog zajednistva medju mladjima...
 
@vrachar
Pa da bi se priblizila sto vise mladjim narastajima, koji kao glavni izvor informacija koriste myspace, facebook, i ostale web 2.0 sajtove. Razlicite ciljne grupe, traze razlicite kanale komunikacije, it's simple as that.
 
Па нико не спречава општине да на својим сајтовима убаце садржаје које хоће и које воле и млади.

Хаос који се годинама дешава на полузваничним и званичним сајтовима је опасан. Пробајте да нађете званичну страницу Београда, коју ће те изабрати од оних са доменом org.yu, .yu, .com, .org. Да ли лако можете установити која је баш градска, а која рецимо туристичке агенције? Кад погледате сајтове разних општина по Србији то уопште није лако.
На тим сајтовима објављују се разне информације о таксама, о рачунима на које треба уплатити средства, прикупљају се подаци за разне изводе и слично. Рецимо за време трајања евросонга смо могли направити сајт имагинарне општине Београд која наплаћује боравишну таксу за странце. Мислите да не би било странаца који би насели? Па пола Србије не би схватило разлику...

Званичне информације, званични сајтови на домен и под контролу намењен за то .gov.rs!

А на тим сајтовима ако волите младе ставите занимљиве садржаје...

@lucifer
Facebook је мрежа која скупља информације о социјалним контактима, платформа је за развој слободних апликација, а све у сврху продавања рекламног простора. Па зар не би било жалосно кад човек затражи извод из матичне књиге умрлих да му се појави оглас погребног предузећа а он схвати да му општина предлаже да баш њих ангажује, а његовим контактима се одмах појаве понуде за телеграме и венце...
 
Pa u principu koji god da ukucaš za Beograd, on te vodi na pravu stranicu.. :/
Tako se taj problem rešava, a još sada kad se prelazi na .rs domen..
 
@ambassador
Мислим да си схватио шта сам желио рећи, ако ништа бар сам те заинтересовао овако на брзину.
Ево мало примера:
Који је званични сајт:
Младановац
http://www.mladenovac.info
http://www.mladenovacso.org.yu
http://www.mladenovac.com
Мали Иђош
http://www.maliidjos.co.yu
Е-управа Србије
http://www.euprava.gov.yu
Инђија
http://www.indjija.net

За који сајт можемо бити сигурни да је званичан?
 
http://www.mladenovacso.org.yu/ - Општина Младеновац - Званична интернет презентација
http://www.maliidjos.co.yu - Zvanična prezentacija opštine Mali Iđoš
http://www.euprava.gov.yu - © Republički zavod za informatiku i Internet
Problem postoji, ali nije baš takavv kakvim ga opisuješ. Lako možeš da vidiš koji je sajt zvanični, a koji nije, kad ih nađeš. Koliko ih je teško naći, te da li su pokriveni svi domeni ili je onaj koji ti izađe kao prvi u srču zvaničan, to je druga stvar.

Mislim da bi sve opštine trebalo da imaju varijantu: www.opština.gov.rs i da dodatno dokupljuju domene, ako hoće.
 
По чему их ти разликујеш? Имају лепу слику грба и ставе фотку покојног градоначелникa? Још ако су културно сложили боје сигурно иза стоји локална самоуправа.

Само .gov.rs, под њим имамо још неку шансу да се уреди хаос, а зар је тешко донети уредбу о називима званичних домена...


(а тек какви су нам остали сајтови, predsednik.yu - је заправо председник Србије, иза srbija.sr.gov.yu стоји Влада Србије, Народна Скупштина је parlament.sr.gov.yu, кaо да су деца лупала називе)

Нашао сам и мог фаворита, Први општински суд у Београду:
http://www.prvisud.com

(алијас на facebook-u вероватно би био FirstBelgradeHotJudge)
 
Mislim da postoji odredba u nasem zakonu koja regulise to koja je zvanicna stranica neke organizacije ili institucije. Samo ona sme da u naslovu stranice i sajta koristi termin "Zvanicna internet prezentacija te i te institucije/organizacije" svako ko napravi takvu prezentaciju sa tim naslovom, a da to u stvarnosti i nije zvanicna prezentacija, moze odgovarati pred sudom. Ovo je jedno veliko "Mislim", ko se bolje razume neka proveri, ali ima nekih ljudi koji su mi tako pricali, pa sto bi rekao Balasevic "Ako su lagali mene i ja lazem vas" :D
 
@shmeksi
То је донекле проведиво под .yu или .rs доменима али наши закони не могу уређивати политику домена .com ili .org
(www.prvisud.com је заиста страшан пример).
Домен .gov.rs је јасно одређен, свакоме указује да су то званични сајтови Србије, јасно су одређени администратори који одговарају за садржај сајта домаћем правосуђу...
 
Шарају и словенци, али бар им је све под .si.

Мени је најдражи ипак наш академски систем fpn.bg.ac.yu јасно указује да је у питању домаћи, академски, универзитет у београду, факултет политичких наука и тако за све факултете и универзитете.

Ако се испостави да је е-мејл адреса писарнице првог општинског суда cica@prvisud.com плакаћу.

Ако је у нашем дрштву нормално да су полицајци унифрмисани, идентификују се значкама онда је то заиста нормално и за сајтове...
 
Nurko-7-tisuca, ja bih rekao da nisi neko ko je odrastao uz komp ili internet. Ja ne znam jer samo ja imam takav osecaj, ali tvoja izlaganja o opasnostima da se zaluta na internetu su sa mog stanovista kao potpuno prosecnog i informaticki samoobrazovanog korisnika kompijutera i interneta cista paranoja.

Niko nije rekao da ce na my spacu biti izdavani izvodi za maticne knjige rodjenih, bas kao sto se na my spacu ne kupuju ni karte za Madonin koncert iako ona tamo ima svoj nalog, niti se narucuje hrana u Meku iako i on ima svoj nalog.

Naravno da postoje mogucnosti malverzacija i prevara, ali oni nisu nista drugaciji od mogucnosti koje postoje i van interneta - da ti neko ubaci lazni flajer u psotansko sanduce ili na vratima da ti se pojavi lice koje se lazno predstavlja. Cak sam uveren da je internet-prevare te vrste mnogo lakse otkloniti jer je prevarni sajt dostupan svima, a aj ti uhvati nekog ko ti se na vratima lazno predstavio.

Gradjani i internet-korisnici nisu debili.
 
@Lucifer
Ја бих рекао да ти ниси био на myspace савског венца, ево сликица, па реци шта је оно на десној страни, крштенице и држављанства! Упс...

savskivenac.jpg


извор: MySpace, 01/06/2008 22h
линк: http://www.myspace.com/savskivenac
 
Брате,
Lucifer":yg2zo9cm je napisao(la):
To se zove LINK brate, LINK.
ако ово значи да мислиш да линк те сликице води заиста на званичан сајт општине. Заиста и води, али мислиш да то ради баш сваки пут? Како можеш бити сигуран?

А иначе изгледа да је општина још удавача и то у знаку рибе... и још је југословенска општина, баш све тачне информације. Испада и да је покојни Премијер још жив и пријатељ општине.

@lucifer
а ниси ни читао вест од које све почело обрати пажњу шта је новинарка написала у другој реченици...

http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?pid=26376#p26376


а и понеки деда као ја користи интернет, можда му је корисно да наручи извод зашто је то само за младе?
 
NIje samo za mlade. Sajt na my spacu je, kao sto je neko zajedno sa mnom napomenuo, u funkciji priblizavanja opstine mladima. Da li je to u beogradskom kontektsuu potrebno - mozda i ne. Ali kada pomislim na Apatin ili Arilje, ovo je sjajna zamisao.

Laznih banera moze da ima na bilo kom sajtu. Poenta je da svako sa elementarnim informatickim umecem, da ne kazem znjanjem, dobro zna sta moze da ocekuje i koliko treba da bude oprezan na kom sajtu.
 
Званични сајтови су државно питање. Ако мислиш да је било лако успоставити поштански систем у ранијим вековима, није нимало било лако, а и данас кашљуца. За интернет важе иста правила то је озбиљно питање.
Јована је свакако имала добру идеју и треба да је спроведе али она претендује да представља локалну самоуправу, па ипак је боље да то мало уозбиљи...
 
Заиста и води, али мислиш да то ради баш сваки пут? Како можеш бити сигуран?
Procitas sta pise gore u traci za adresu? Ukljucis phishing filter? Pogledas link pre nego sto kliknes? Ovo valjda bi trebalo svi koji koriste internet da znaju - ako ne znaju, nije posao opstine da ih obrazuje nego skole...

Meni je ovo sa MySpace-om super - ko ne kapira da su sajtovi drustvenih mreza (myspace, f-book, flickr, digg, youtube) novi medijum javnog prostora, taj ne bi trebalo da odlucuje ista sto ima i daleke veze sa Internetom. Imati myspace stranicu sa linkom ka servisima opstine je ekvivalent stavljanja opstinskih letaka za adresom i brojem saltera u kafic ili na splav...

a to da sajtovi treba da imaju gov.rs nastavak, to treba da bude prosto i jasno svima - ali mislim da je neko regulisanje, tj. kontrola toga jos veci idiotluk...

EDIT: E,da, i osnovna razlika izmedju interneta i postanskog sistema je sto je ovaj drugi javno dobro koje je ustanovila i odrzava jedna drzava/vlada... cela poenta interneta je da ga niko nije ustanovio, niko ga ne odrzava, i nije niciji....

//inace, mrzim myspace iz dna duse, i mislim da bi Zemlja bila jedno bolje mesto da im neko sinhronizovano predje ogromnim magnetom preko svih servera, bekapa, i glava administratora :)
 
facebook је платформа за прикупљање навика, података о потрошачима и продају огласног простора. Далеко је лакше пласирати оглас кад знаш како неко изгледа, које су му навике, ко су му пријатељи, шта воли а шта не. Хеј, па ми смо тагирани на сликама, продавац види шта носим, зна шта и кога волим... То је комерцијала...

Систем службене поште је јако битан, не желимо да се неком предмет за пензионисање изгуби на пола пута од Краљева до пензионог у Београду. Исто вреди и за интернет, ако су државни органи на интернету то треба да је потпуно уређено. Суштина је мој посао са државом, медиј преко кога то обављам није битан (био то коњ, телефон, поштар или интернет). Ако ми стигне позив за затор са адресе robija@prvisud.com мислиш да бих стварно отишао да робијам? Пред судијом бих одмах изјавио одбијам да робијам због смеха...

Или недао бог уврстим општину међу своје пријатеље и одем на шалтер у општину а службеник се загонетно смешка, "а лаве добра ти је она плава, фотке су страва"?
 
Vrh