Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Nemačka štampa: Beograd ravan Parizu, ako ne i bolji
Beograd je toliko lep da se komotno može porediti s Parizom, tvrdi ovih dana nemačka štampa, upoređujući glavni grad Srbije sa jednim od najlepših gradova sveta.
image.jpg

Beograd „evropski centar muzike, ritma i lepote

Povod za ove euforične pohvale iz Nemačke je takmičenje za Pesmu Evrovizije koje će biti održano u Beogradu, gradu koji je ovih dana postao, veli berlinski dnevnik „Velt", „evropski centar muzike, ritma i lepote - od nežno slovenske, preko prepoznatljivo germanske i svetle skandinavske, do upečatljivo grčke, šarmantno francuske i orijentalno turske".

- Srpski glavni grad ne mora da strahuje od poređenja s Parizom, jer mu je u mnogo čemu ravan, ako ne i bolji - piše ‘'Velt''.

I kad je o rekama reč, glavni grad Francuske prolazi, u očima „Velta", slabije od Beograda: Pariz ima Senu, ali Beograd ima Savu i Dunav - dve široke reke, sa ušćem tačno u gradu.

List predstavlja Beograd kao ugodno mesto za život, pa ističe lepotu geografskog položaja srpske prestonice, pominje lepe fasade zgrada u najužem, istorijskom centru grada, opisuje nove lokale i ‘'šik'' hotele, hvali „začuđujuće dobru ponudi u domenu kulture"...

„Velt" hvali i Novi Beograd koji, iako previše moderan, ima svojih čari - studente i studentske domove, svadbe, cigansku muziku...

- I gde to čovek može da doživi sem ovde? U Parizu svakako ne - oduševljeno piše autor reportaže iz Beograda.
Izvor: Biznis
Link: http://www.biznisnovine.com/cms/item/stories/sr.html?view=story&id=10732&sectionId=11


A evo i originalnog linka (na Nemackom, do duse..): http://www.welt.de/reise/article2014713/Der_Song_Contest__und_alle_blicken_auf_Belgrad.html
 
Nesho, e reci, poshto ne znam ni rec nemackog, da li su ga ovi nashi preterano ulepshal i malko izvukli van konteksta?
 
Bas sam malopre procitao origonalan text u velt-u.,i vidim da je nasa verzija dosta skracena.
U originalu se BG jos vise hvali i u svemu uporedjuje sa Parizom.Dobili smo ih jedno 10:0 :) .
Za Novi BG se kaze daje moderan ali dosta ruzan(nasi to nisu tako citirali),a kao najlepsi deo BG-a je naveden
Zemun sa svojim vilama :rolleyes: i lepom arhitekturom.
Porede se cene u Bg(pivo 2€) i Parizu (pivo 8€)...
Sve u svemu ovo je najpozitivniji text o Beogradu od kad postoji nemacka stampa,a i samo da navedem da velt (Die Welt) vazi za dosta ozbiljne novine.
 
Evo Homere, odgovorio ti je Danko :) Ali to sto kaze, stvarno je tacno... Nemci bas i nisu tako velikodusni na recima kada je u pitanju bilo sta vezano za Srbiju, pa me je ovaj tekst jako iznenadio i vrlo obradovao! Inace, kaze se da je staro beogradsko jezgro jako lepo i pominje se vrlo interesantna prica iz istorije... Sve u svemu, tekst je woow! :)
 
koliko nam samo fali organizovan drzavni i lokalni PR sa inostranstvom :D
 
Ne verujem, svi nazivi su samo napisani "po nemacki", ali verno odslikavaju strpske nazive.
 
Homer Jay":12yngrrg je napisao(la):
Nesho, e reci, poshto ne znam ni rec nemackog, da li su ga ovi nashi preterano ulepshal i malko izvukli van konteksta?
Skroz su ga izvukli iz konteksta... poenta je Pariz je najlepsi, ali ovde je lepo jer pivo jeftino. Sve u svemu pozitivno, ali ne na nacin kako su nasi predstavili.
 
Pravilno je Kneza Mihaila, a ne Knez Mihailova, jer se po srpskom pravopisu i ime i titula menjaju po padezima.
 
Daj molim te Homer Jay, nemoj i ti svasta da pricas, jedno je genitiv imenice (Kneza Mihaila), a drugo je pridev (Knez-Mihailov). Dakle kada se pravi pridev titula uvek ostaje nepromenjena. Ono o cemu ti pricas je menjanje imenice kroz padeze, ondosno da li treba "uzeo sam parce hleba od kneza Mihaila" ili "uzeo sam parce hleba od Knez-Mihaila". Nas pravopis medjutim i u takvim slucajveima (od teta Mare, od baba Visnje, a NE od tete Mare, od babe Visnje) dozvojlava da titula ostane ne promenjena kada je nerazdvojivo vezana od imena.
 
Informacija za ljude koji nisu bili u Bg-u poslednjih par dana. Ponovo je otvoren McDonalds na Terazijama. Totalno su preuredili prostor i sada izgleda bas mocno. Osnovne boje su zelena, braon i boja peska, vidi se da im je inspiracija bila priroda, jer unutrasnjost bas odise tim tonom. Sada postoje i visoki stolovi (kao da sedite za sankom), a malo su skenjali situaciju sto se tice trudnica, jer one stolice za bebe vise nemaju tockice vec imaju obicne nogare. Sada imate i fotelje i taburete da sednete, kao i nove stolice, koje su po meni mnogo udobnije od onih starih drvenih. Umalo da zaboravim, imaju i televizore instalirane unutra, ali ne vidim njihovu poentu jer su danas pustali VH1, a muzika je bila sa njihovog dzuboksa, bolje da pustaju neki fashion tv ili travel ili neka sami naprave neki slideshow pa neka se to vrti, ovako je malo bzvz. Ako neko nadje vest o ovome u novinama neka okaci, a ja sam ovo ovako preneo svoje utiske.
 
Meni se ne dopada iskreno. Previse je "uobicajen". Mek na Terazijama najbolje je izlgedao u svom prvom izdanju, kada je sve bilo u drap mermeu, kao sto je sada jos u WC-u. Sadasnja koncepcija prostora je totalna "ignorancija", jer sve koncipirano tako da se ima sto vise privatnosti, a to je susta suprotnost nasoj koncepciji "kafane" i kulture obedovanja u javnosti. Osim toga, prostor je previse zahtevan za mozak, nije jednostavan i mislim da ce to izbaciti mek iz igre kao mesto u koje svratis samo zato sto prolazis tuda.
 
McDonalds se, recimo, u Engleskoj totalno diversifikovao. Restorani izgledaju vise kao lounge bars nego kao kantine, tako da su time prosirili i klijentelu.

Izgleda da strategiju prosiruju na ostatak Evrope i to je dobro, posto je onaj menza / kantinski tip restorana proslost!
 
^^ upravo tako i ovde su krenule rekonstrukcije MC restorana. MC na Novom Beogradu kod fontane je dobio novi izgled enterijera kao i restoran na Vidikovcu koji je takodje obnovljen u savremenijem stilu kako je Nenad naveo.
 
Nenad":1vetzx1d je napisao(la):
McDonalds se, recimo, u Engleskoj totalno diversifikovao. Restorani izgledaju vise kao lounge bars nego kao kantine, tako da su time prosirili i klijentelu.

Izgleda da strategiju prosiruju na ostatak Evrope i to je dobro, posto je onaj menza / kantinski tip restorana proslost!
Pa upravo je to poenta - zato sto je u engleskoj takva kultura kafedzisanja - sto vise intimno i privatno. A kod nas je upravo obrnuto. Videla zaba da se konji potkivaju, pa podigla nogu - eto to je po sredi.
 
Mek na Terazijama je najfensiji u kojem sam ikada bio i meni se svidja.

Istakao bih da je na Terazijama napravljen i prvi Mc Coffee koji treba da proradi ovih dana (eto konkurencije ostalim coffee shopovima).

BTW Donji nivo jos nije otvoren.
 
Meni se svidja novi mek i gledano cisto dizajnerski ko god da je smislio prostor odradio je perfektan posao. A sto se tice tog "kafedzisanja" ne bih se bas slozio, ali ajde ako ti tako cenis :D
 
Da, Lucifere, stvarno! Pa ko jos ide u Mc da kafedzise uz onu groznu kafu!? :)
 
Петак, 30. мaj 2008.

Јавна презентација нацрта плана дела Булевара краља Александра у понедељак


У великој сали општине Звездара у понедељак, 2. јуна, у 14 часова, одржаће се јавна презентација нацрта плана детаљне регулације Булевара краља Александра за блокове између улица: Мис Ирбијеве и Устаничке, блокови Д23 – Д25, Д36 – Д43 и део Д26.

Нацрт плана детаљне регулације изложен је на јавни увид од 27. маја до 23. јуна у просторијама Градске управе у улици 27. марта 43-45, као и у просторијама општине Звездара, Булевар краља Александра 77 (мала сала на првом спрату). Своје примедбе на предложена решења сви заинтересовани могу доставити Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове у улици 27. марта 43-45 најкасније до 23. јуна.
1317614_PDR_Pasina_cesma.jpg


http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1317610
 
Vrh