Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Pa da kad je on i njegova politicka stranka podigla ili dozvolila da se podignu svi nelegalni objekti u Zemunu, to bi mu odgovaralo. Prodavali su placeve po celom Zemunu. Samo na primer Prvomajska ulica kako izgleda...
 
Odlete nam globus danas :lol:

812229504480e2f37e3294069944099.jpg


Foto: B92.net
 
Ja bas sad to gledam na B92 sajtu..pa cekaj gde je to bilo do sada? Koliko je veliki taj balon sta vec?
 
Bilo na Slaviji, na glavi Dimitrija Tucovica. Kako je jadno bio svezan bilo je pitanje vremena kada ce se ovo desiti :lol: Cujem da planiraju da ga vrate...
 
pa sto je bio tamo?koji povod? a kako da ga vrate..neko ce ga cornuti kad padne dole hihi
vau znaci vetar je bio toliko jak da ga je oduvao..
Pa lep je balon na slici.
 
Mislim da su ga vec uhvatili tj. da su ga sve vreme jurili dok nije pao negde kod Kovina.
 
И ко је организатор ове манифестације и овог балона?

Лекција бр. 1, КАКО ВЕЗАТИ БАЛОН ЗА БАНДЕРУ
Лекција бр. 2, КАКО ВЕЗАТИ БАЛОН ДА ГА НЕ ОДУВА ВЕТАР
Лекција бр. 3, ... ех, далеко је лекција бр. 3

:p :lol:
 
На Врачару квадрат стана 4.000, у Мајданпеку 187 евра
У Београду и Новом Саду у последња три месеца стамбени квадрати поскупели за 30 одсто. – Стан од 60 квадрата у Бору који је до пре две године вредео само 12.000 евра сада кошта 25.000 или 26.000 евра

Вирус поскупљења станова у последња три месеца није мимоишао ниједан град Србије. Главна жаришта су, већ традиционално, Београд и Нови Сад, у којима су цене скочиле 30 одсто. И провинција, наизглед успавана, такође бележи раст од око десет процената. Продавци ће наредних месеци, па и година, највише профитирати, јер нема наговештаја да ће цене стати. Разлог је што се и даље зида споро и скупо, тражња је неколико пута већа од понуде, а апетити оних који граде повећавају се из месеца у месец.

Расту цена најпре су кумовали стамбени кредити, јер је све више оних који покушавају преко ове врста зајма да дођу до крова над главом. Углавном је реч о младим и образованим људима који имају боља примања и траже солидне станове, па је тако стамбене кредите до краја 2007. године користило нешто више од 35.000 грађана.

Највише се траже станови површине од 30 до 60 квадратних метара, дакле гарсоњере, једнособни, једноипособни и двособни, којих на тржишту готово да нема, или су лошег квалитета.

Чини се да је нестанак великих инвеститора, који су седамдесетих и осамдесетих година градили блоковска насеља са по неколико хиљада станова, највише утицао на раст цена. Мали играчи, који тренутно владају српским тржиштем, високе цене углавном правдају све скупљим грађевинским материјалом, великим трошковима расељавања и високим државним наметима. Они не би да се одрекну својих зарада које износе од 30 до 50 одсто, градови, са друге стране, не би бесплатно да уређују грађевинско земљиште и граде инфраструктурне прикључке.

Резултат је да се у Београду годишње зида тек око 7.000-7.500 станова, а град вапи за 70.000 до 100.000 станова.

Тек доласком великих инвеститора и отварањем градилишта са по неколико хиљада станова, понуда, која је у престоници тренутно пет пута мања од тражње, задовољиће потребе купаца. До тада, према мишљењу Недељка Малиновића, власника агенције „Легат”, не би требало очекивати појефтињење. Стамбени квадрати, који су само протекле године поскупели за педесет одсто, и даље ће расти, али темпо поскупљења је тешко предвидети, ако се зна да је за целу 2008. очекиван раст од око 15 процената. Наш саговорник наводи да се станови у једној згради на Врачару продају за 4.000 евра по квадрату. Али реч је луксузној градњи и та појава, како објашњава, не би требало да се узме као тренд.

– Станови у Србији углавном се продају још у темељу. Под условом да инвеститор одреди реалну цену, некретнине у Београду плану док су још у скицама. У таквој ситуацији, једино долазак инвеститора из иностранства може да промени тренутну климу – сматра Малиновић.

Он најављује долазак компаније са Кипра, заинтересоване за изградњу такозваног сателитског насеља, односно града у граду на периферији Београда. Покрај аутопута Београд–Загреб или Београд – Нови Сад.

Продаја 2.000 станова у Универзитетском насељу неће оборити цене, као што се мислило. Напротив.

Крагујевац чека Новака

Према мишљењу Александре Кон, сувласнице агенције „Алка”, ово насеље, као и изградња трговинских и спортских центара, прилично су надували цене у Новом Београду. Некадашња престоничка спаваоница према свим истраживањима је проглашена за најтраженију локацију за становање. У њој се квадрати продају по цени од 1.500 до 3.000 евра (код Арене). Мада има и оних који станове на новобеоградској елитној локацији покрај ове спортске дворане цене и више од 3.500 евра по квадратном метру.

Остали делови главног града прате тај раст, било да је реч о старим становима или новоградњи. Тако, рецимо, стари стан од 61 квадрата у Улици кнеза Милоша у Београду, који је нуђен за 80.000 евра, сада се продаје за 125 000 евра.

– Наш клијент који прошлог септембра због неодлучности није купио стан од 39 квадрата на доњем Дорћолу за 68.000 евра, сада исти такав стан на тој локацији не може да купи ни за 90.000 евра – каже Кон.

Један од фактора који су проузроковали поскупљење станова у Београду јесте и „некретнинска грозница” у Црној Гори. Наши суседи, сагласни су агенти, углавном су искористили повољан талас у својој земљи. Тамо су продали пашњаке, ливаде или плацеве уз обалу и купили у Београду по неколико станова које сада изнајмљују. Наравно, исто то су урадили и наши грађани који имају викендице у Црној Гори. Јер, ако се зна да Руси за приземну кућу у Тивту нуде 600.000 евра, јасно је да у Београду може да се купи неколико станова и још да остане нешто новца да се нађе.

Нови Сад прати Београд, па после овогодишњег поскупљења цене квадрата достижу од 1.100 до 1.500 евра. Гарсоњере у центру града се продају и по 2.000 евра за квадратни метар. Међутим, промет је последњих месеци опао. Како тврде у агенцијама за некретнине, дуго није био случај да је староградња јефтинија од нових станова, упркос томе што су стари станови углавном укњижени, што с новоградњом ипак није случај.

Крагујевац бележи нешто мањи раст и он се креће од 10 до 15 процената. У центру града квадратни метар се продаје од 800 до 1.300 евра. Највеће изненађење за агенте је простор око аеродрома, где су некретнине са 650 евра скочиле на 800 евра за квадрат. Најављени долазак тенисера Новака Ђоковића, који намерава да у Крагујевцу гради спортски центар и те како се одразио на тржиште некретнина, кажу агенти. Цене у насељу Вашариште у коме ће се налазити овај центар скочиле су на 1.100 евра.

Станови у Нишу су од почетка ове године поскупели за око десет одсто у односу на крај 2007. године. Цена квадратног метра у новоградњи у центру града била је око 1.000, а сада је око 1.100 евра, док је на подручјима друге и треће грађевинске зоне сада око 1.000 евра. У децембру прошле године, на пример, у овим зонама цена квадрата нових станова није прелазила 900 евра.

Стари станови у центру Ниша су јефтинији. За квадратни метар сада се тражи око 900, а у појединим случајевима, ако је реч о луксузнијим становима, и 950 до 1.000 евра. Ван централне градске зоне, квадратни метар станова, саграђених пре десет и више година, продаје се по цени између 800 и 900 евра.

Како нам је рекла Биљана Додовић, из Агенције „Фам фатал” у Нишу, највише се траже станови мале квадратуре, до четрдесетак квадратних метара – једнособни или једноипособни и гарсоњере, а најновији скок цена образлаже се великом потражњом, као и повећањем произвођачких цена код инвеститора и градитеља.

У последње две године цене станова у Бору су више него удвостручене. Најбољи познавалац прилика на тржишту некретнина у овом граду Драган Волановић, већ пет година власник Агенције „Еурополис” у Бору, каже да се сада стан од 60 квадратних метара овде може купити за 25.000 или 26.000 евра, а до пре две године такав стан вредео је само 12.000 евра.

Потражња за становима већа је од понуде, каже Волановић, а на то утиче више фактора. Најпре, у последње три године више од 4.500 радника у борском комбинату бакра добило је отпремнине из социјалног програма, а и цена бакра на светском тржишту сада је готово пет пута виша него 2001. Било је, дакле, више новца, а и даље се увећава могућност да борски комбинат, због добре цене бакра, нађе доброг купца, што би повећало производњу, извоз и стандард запослених. На већу потражњу за становима утиче и што је стамбена изградња стагнирала неколико година и што су млади брачни парови почели да добијају подстицајне стамбене кредите.

У Мајданпеку (чији руднички погони су такође у саставу борског комбината) станови су још знатно јефтинији него у Бору. Ипак су и до три пута скупљи него пре три године. Тамо се трособан стан од 80 квадрата могао купити за само 5.000, а сада вреди 15.000 евра. То значи да квадрат стана кошта 187 евра.

Ипак, Борани се радије пореде са Зајечарцима, где је просечна цена станова сада нешто виша од 600 евра за квадратни метар. Борани се све више приближавају Зајечарцима, а да ли ће их и сустићи зависи од даљег тока приватизације борске компаније.

Занимљиво је да су јефтине станове у Мајданпеку до прошле године највише куповали пензионери из околних градова, највише из Београда. За један продати стан у престоници, времешни купци могли су да добију два стана у Мајданпеку и још толики износ од продатог стана у Београду да им остане и од уштеђевине да школују унуке.

Нема плацева у Шапцу

Западна Србија је такође живнула. У Чачку квадрат животног простора се креће од 800 до 1.200 евра. Ваљево такође бележи раст цена, па се оне сада крећу од 800 до 1.000 евра, с тим што се за поједине станове у изградњи на листи чекања налази и по 150 породица.

У последњих месец дана цена новизграђеног стамбеног простора у Шапцу скочила је са 700-750 на 800-850 евра по квадрату (плус ПДВ), а очекује се да ће, због велике потражње, и даље расти. Тамошње највеће грађевинско предузећа „Тина” недавно је завршило зграду у улици Војводе Бране са 100 станова, и већ је продало више од 30. Цене старих станова, у зградама изграђеним пре двадесетак година, такође су скочиле за десетак одсто, па се квадрат сада продаје и по 650 евра.

Плацева у централним деловима града готово и да нема, па агенције нуде само локације у приградским насељима Касарске ливаде, Тријангла и Жакића грм.

Цене станова у Ужицу тренутно се крећу од 900 до 1.000 евра по квадрату у центру града, на периферији од 550 до 650, у зависности да ли је стара или нова градња, а у Севојну и насељу Сењак од 400 до 500 евра по квадрату. Оне су минулих месеци биле нешто ниже, да би током априла, како каже Гордана Василијевић, власница овдашње агенције за некретнине „Макс магнус”, порасле у просеку од 10 до 15 одсто. Донедавно је била и већа потражња, а слабија понуда, да би се сада и ту ствари донекле промениле. Примећено је да нестабилне прилике у држави, а нарочито рестриктивна политика банака око кредита, утичу на повећање цена станова и у овом граду.

У Врању се цена станова креће од 600 до 800 евра по метру квадратном.
izvor, Politika
http://www.politika.co.yu/rubrike/E...rat-stana-4_000-u-Majdanpeku-187-evra.sr.html

namerno postovah ceo clanak :D
 
Otvorena "Costa Coffee" kafeterija u Ulici kralja Milana u Beogradu
24. 04. 2008. | 09:26
costa_coffee_240408.jpg

"Delta Sport" otvorio je "Costa Coffee" kafeteriju u Ulici kralja Milana broj 52, koja će radnim danima raditi od 8.00 do 23.00 sata, a subotom od 9.00 do 23.00 sata. Ovom prilikom "Costa Coffee" obradovao je Beograđane besplatnim vaučerima za kafu koje su delili prolaznicima na dan otvaranja.
Izvor: eKapija
Link: http://www.ekapija.com/website/sr/page/167064

E, Delta je stvarno mogla da se otvori i da okreci celu zgradu!! :)

Kao i do sada, Beograđani će moći da uživaju u odličnom gutljaju kafe po kojem je "Costa Coffee" poznat u celom svetu, s tim što ovoga puta to mogu da urade u samom centru grada.
 
Mislim da ce ta zgrada tu stajati jos dve godine max. Delta ce tada lepo da preseli Costa Coffee u neki drugi objekat (mozda i onaj koji uskoro pocinje da se gradi na uglu Kralja Milana i Kralja Milutina, da ne gube strateski dobro mesto).

Inace Costa se siri k'o grip, mislim da je ovo deveta ili deseta u BG-u :)
 
DUNAVOM OD POČETKA SEZONE DOPLOVILO 26 BRODOVA
ekonomija1_1.jpg

Beograd - Od početka ovogodišnje sezone u glavni grad je pristiglo 26 međunarodnih putničkih brodova sa oko 3.000 stranih turista, saopšteno je u Turističkoj organizaciji Beograda (TOB). Rukovodilac službe za odnose sa javnošću TOB Dejan Veselinov izjavio je da su turisti uglavnom iz Nemačke, SAD, skandinavskih zemalja i Francuske. Kako je rekao, sezona na Dunavu je počela 15. marta, a trajaće do kraja oktobra. Očekuje se da će u tom periodu Dunavom doploviti oko 430 brodova. "Prošle godine je takozvanim kruzerima Beograd posetilo oko 50.000 turista, a očekujemo da će ih ove godine biti više", kazao je Veselinov.
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Završena Studija za unapređenje kretanja vozila za snabdevanje u Beogradu - u najavi vrlo oštar režim korišćenja gradskih saobraćajnica
25. 04. 2008. | 14:21
Studija za unapređenje kretanja vozila za snabdevanje je završena. Vozači često ne poštuju gradsku odluku o zabrani kretanja kamiona u toku dana pa su saobraćajnice i trotoari zatvoreni, jer kamioni za snabdevanje u sred saobraćajnog špica dostavljaju robu. Ukoliko studija bude usvojena, kamioni za snabdevanje iz unutrašnjosti moraće da imaju posebne dozvole za ulazak u grad.
Izvor: eKapija
Link: http://www.ekapija.com/website/sr/page/167363
 
Jednda manja fotografija, ali se makar nekako vidi ono što se gradi prekoputa Sajma.
498760_78-02.jpg

Sada bi trebalo da su dosta više izgradili.
 
НОВИХ 30 ИКАРБУСОВИХ АУТОБУСА ИДУЋЕ НЕДЕЉЕ НА УЛИЦАМА БЕОГРАДА

БЕОГРАД – Прва серија од 30 нових зглобних аутобуса „Икарбуса” појавиће се на улицама Београда идуће недеље, саопштила је данас градска управа.

У саопштењу се наводи да је Градско саобраћајно предузеће (ГСП) „Београд” потписало са „Икарбусом” уговор за куповину 100 соло и зглобних аутобуса и да читав пројекат који се финансира средствима града вреди више од 20 милиона евра.

После првих 30 зглобних аутобуса, „Икарбус” ће ГСП-у крајем маја испоручити и 25 соло аутобуса, још 20 зглобних у јуну и крајем јула преосталих 25 соло аутобуса

Izvor Beta
 
Pa ono... taj deo ulice svejedno nije bio za pohvalu. Jedino je steta sto su dozvolili da ova zgrada iza bude toliko visoka...
 
Parking servis uveo video nadzor u svoju nepopularnu uslugu
"Pauk" nosi prema prioritetu
Vozila parkirana na šinama prva za uklanjanje: Anđelković, Alimpić i Arsenijević

Služba za odnošenje vozila Javnog komunalnog preduzeća "Parking servis", (ne)popularni "pauk", od juče je počela da sprovodi pilot projekat "pauk video nadzor". Tako će u naredna tri meseca vozila biti odvožena prema prioritetu ugrožavanja bezbednosti i protoka saobraćaja, sa dva kamiona koji su opremljeni novom tekničkom opremom.
Svi oni čija vozila budu odneta sa dva kamiona koji imaju novu video opremu za snimanje u nalogu za odnošenje će dobijati i fotografiju svog vozila koje je nepravilno parkirano. Kako je najavljeno, ako se projekat pokaže kao dobar, oprema će biti instalirana u sva "pauk" vozila.
- Najbitnija promena u odnosu na dosadašnji rad je što vozila neće biti odvožena prema nahođenju radnika na terenu, već na osnovu stručne procene. Kada kamion izađe na teren, slika se šire područje gde može biti više nepropisno parkiranih vozila.
Ta slika se GPRS vezom šalje u dispečerski centar gde se vrši procena prioriteta i onda šalje nalog radniku na terenu koje vozilo da odnese. Tako će recimo u Bulevaru kralja Aleksandra gde u nizu imamo više nepropisno parkiranih vozila prioritet odnošenja imati vozila na šinama i ona na ulici, jer ometaju saobraćaj, budući da je analiza pokazala da zbog jednog nepropisno parkiranog automobila ispašta čak oko 800 građana čekajući u zastoju koji nastane. Tek kad sva takva vozila budu uklonjena odnosiće se ona na pešačkim prelazima i na totoarima jer "samo" ometaju preglednost i ugrožavaju bezbednost, rekao je Živorad Anđelković, direktor JKP "Parking servis", prilikom jučerašnje promocije projekta "pauk video nadzor".
On je dodao da je "pauk video nadzor", na kojem se radilo dve godine i koji ne postoji nigde drugde u svetu, jedan od tri projekta koji su ključni za poslovanje "Parking servisa". Tako su pre "pauk video nadzora" sprovedeni projekti zonskog parkiranja i otpočelo planiranje gradnje podzemnih garaža širom grada.
Anđelković kaže da će se odnošenjem prema prioritetu i argumentovanjem slikom izbeći dosad često postavljena pitanja "zašto ste baš mene odneli" i "ne nose se skupa vozila nego baš mene sirotinju". Prema njegovim rečima, osim radnika "Parking servisa" na terenu, kada projekat u potpunosti zaživi, fotografije nepropisno parkiranih vozila moći će u dispečerki centar da šalju i zaposleni u komunalnoj policiji koju će grad osnovati, ali i građani putem MMS poruka. R. V. Bibić
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Gradska uprava za vode planira konačno uređenje sliva male, ali važne reke
Topčiderska reka kroz četiri opštine
Gradska Uprava za vode naručila je, na zahtev četiri beogradske opštine, izradu stručne studije na temu "Integralno uređenje sliva Topčiderske reke u funkciji održivog upravljanja". Studija je juče predstavljena u zgradi Starog dvora, a prisustvovali su vodeći stručnjaci Šumarskog i Građevinskog fakulteta.
Cilj studije je da se na najbolji mogući način iskoristi postojanje Topčiderske reke i stvore uslovi za njeno eksploatisanje u privredne i ekonomske svrhe.Postoji ideja da se šume kojima je reka okružena mogu uspešno iskoristiti kao prostor za rekreaciju i šetnju.Topčiderska reka već godinama ne pruža baš najlepši prizor. Leti se često isušuje, a u drugim prilikama stvara poplave. Zato su opštine kroz koje protiče, Savski venac, Rakovica,Voždovac i Čukarica, odlučile da reše taj problem.
Za početak, planirano je da se konačno utvrdi način korišćenja zemljišta oko reke. Trenutno, šume i poljoprivredna dobra zauzimaju više od 70 odsto površine zemljišta, ali katastarski i podaci o vlasnicima veoma su oskudni. Treba utvrditi i funkciju šuma oko reke, a resursi okolnih podzemnih voda gotovo su neistraženi. Bunari u okolini služe samo za lokalnu upotrebu.
Poplave su česte i izgradnjom malih akumulacionih stanica ova pojava uspešno bi se stavila pod kontrolu. Planirano je devet malih akumulacija, ali za sada postoje samo dve, "Resnik - Pariguz" i "Bela reka".Voda je jako zagađena, jer se na teritoriji Rakovice godinama unazad nalazila industrijska zona, koje, doduše, više nema, ali čiji su tragovi i danas više nego uočljivi. Na području oko reke živi oko 160 hiljada stanovnika. P. Soha.
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Nemamo posebnu temu o trgovima i pjacetama, ali ovo je isuvise mala vest da bi otvorila takvu temu.... Malo je vec bajata, buduci da je izlozba gotova, ali je svakako interesantna

ИЗЛОЖБА ПРЕДЛОГА ЗА ТРИ МАЛА ТРГА - ПЈАЦЕТЕ НА ПАЛИЛУЛИ - ГРАЂАНИ ОДЛУЧУЈУ О ИЗГЛЕДУ
30.04.2008

О изгледу три мала трга - пјацете које ће општина Палилула изградити на локацијама: између Нациналне штедионице и Палилулске пијаце, у Улици Симе Шолаје на Старој Карабурми и између Булевара деспота Стефана Лазаревића и Митрополита Петра, одлучиће грађани.

У Установи културе "Браћа Стаменковић - Палилула" (Митрополита Петра 8), од 4. до 6. маја биће отворена изложба идејних решења ових простора, које су урадили студенти Архитектонског факултета. Грађани ће имати прилику да у интервалу од 10 до 17 часова, наведена три дана, гласају за решење за које мисле да је најбоље. Предлози изгледа простора садрже зелене површине, фонтане, чесме, бетонске жардињере, клупе, а грађани ће на лицу места својим гласовима одлучити који од понуђених садржаја ће се наћи у њиховом комшилуку. Позив да учествују у избору пјацете у свом крају, општина је упутила свим грађанима који живе у близини ових локација на кућну адресу.

Посетиоцима ће се у недељу, 4. маја у 12 часова придружити председник општине Палилула, Данило Башић и званично отворити изложбу.
Izvor: palilula.org.yu


Ne znam da li ce u ovom slucaju bas biti ispostovana volja gradjana, posto se na prostoru izmedju Nacionalne stedionice i Palilulske pijace vec uveliko slaze behaton....
 
Vrh