Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Poštovanje, interesuje me mišljenje iskusnih članova a naročito @deka u akciji
U procesu sam potrage za PVC stolarijom. Živim u zgradi u Novom Sadu, betonjerka iz 1974 godine, koja verovatno od spoljne izolacije nema ništa. Stan je kvadratnog oblika na uglu. Jedan zid gleda na jugo-zapad, dok drugi deo na severo-zapad. Stari prozori su drveni, slabo dihtuju, i kad je jači vetar ume da duva (takozvana "vila promaja")
Tražio sam ponudu za 3 elementa (3 krilni prozor, terasna vrata sa dvokrilnim prozorom, terasna vrata sa jednokrilnim) da bude min šestokomorna PVC sa troslojnim staklom. Delovalo mi je kao neki minimum čitajući ovaj forum.
Od Megaplasta sam tražio ponudu za Rehau Synego, tu je troslojno nisko emisiono staklo punjeno argonom. Okovi su Maco/G-U
Od EKV Kovačice sam tražio ponudu bez navođenja proizvođača, samo da je šestokomorno sa troslojnim staklom. Ponudili su profil "Roloplast Kovacica 6-komorni bele boje sa 3 stakla (4+12+4+9+4). Okov je roto nemacki"
U ponudi od oba sam tražio slične dodatke, da bude sa alu roletnama, komarnicima, itd.

Ponuda EKV je oko 2000€ dok Megaplast oko 3500€.
Pretražio sam ovu temu i našao da profil Rolloplast nije naročit kvalitet. Takođe sam našao u ovoj temi da je ponekad upitno koliko se ulaganje u kvalitetniji PVC profil isplati ako je zgrada loše izolovana.

Interesuje me Vaše mišljenje:
- U slučaju smanjenog grejanja, da li se u takvoj zgradi/stanu oseti razlika između Rolloplast Kovačica PVCa i Rehau Synego?
- Da li je na primer Rehau Ecosol, za koji nisam tražio cenu još, iako dvoslojno niskoemisiono u rangu po toplotnim svojstvima sa rolloplast kovačica koji ima troslojno staklo?
- Da li znate za renomirane firme u Novom Sadu koje imaju PVC koji je po kvalitetu (i ceni) između ta dva. Tj da se razlika u uloženom novcu oseti na konkretno loše izolovanoj zgradi. Ili u slučaju takve zgrade dovoljan je i rolloplast PVC?

U osnovi me interesuje neki osećaj koliko se realno dobija (i kako se manifestuje) ako u situaciji u kojoj se nalazim ulažem dodatno u odnosu na kvalitet Rolloplast Kovačice.

Hvala.
 
Već sam pisao na forumu da bih ja ipak pre izabrao Roloplast sa troslojnim staklom nego bilo šta nemačko sa dvoslojnim staklom.
Samo pogledajte koje troslojno preporučujem, da tu bar nema greške.
Istina, promenićete situaciju značajno sa novim prozorima, biće dosta bolje što se tiče toplote, odlično što se tiče dihtovanja, ali sve to do neke granice, gde Vas onemogućava nepostojanje izolacije na betonskim zidovima.
Lako može doći do nastanka vlage i buđi po ćoškovima spoljnih zidova.
Živeo sam nekad u takvom stanu i tu nema pomoći ako se svi stanari ne udruže i organizuju postavljanje izolacije spolja.
 
Hvala na odgovoru, tako nekako sam i pretpostavljao. Veliki je dobitak sa trenutnog stanja na Rolloplast ali zbog same zgrade ne vredi dodatnih 50tak% investicije za nemački PVC.
Što se stakla tiče pretpostavljam da mislite na climaguard spolja, obično u sredini a niskoemisiono sa unutrašnje strane, između punjenje argonom.
 
Pozdrav, imam dilemu, da li staviti staklo 4 sezone ili niskoemisono?
Da li je velika razlika u performansama? jer mi se ne dopada boja 4 sezone koja je blago braonkasta i tamnija on niskoemisionog
Dvoslojno staklo je u pitanju 4+16+4 sa argonom.
da li @deka u akciji ima sugestiju?
hvala
 
Poslednja izmena:
4 godišnja doba je nešto kvalitetnije staklo ( i isključivo se stavlja kao spoljno) od običnog niskoemisionog stakla (koje se stavlja isključivo kao unutrašnje).
Mislim da ste videli 4 godišnja doba SOLAR, koje ima tu braonkastu boju i dosta smanjuje sunčevu svetlost.
Ako uporedite obično 4 godišnja doba (ali ne solar) sa običnim niskoemisionim, maltene nema razlike. Samo profesionalac može da primeti razliku.
 
4 godišnja doba je nešto kvalitetnije staklo ( i isključivo se stavlja kao spoljno) od običnog niskoemisionog stakla (koje se stavlja isključivo kao unutrašnje).
Mislim da ste videli 4 godišnja doba SOLAR, koje ima tu braonkastu boju i dosta smanjuje sunčevu svetlost.
Ako uporedite obično 4 godišnja doba (ali ne solar) sa običnim niskoemisionim, maltene nema razlike. Samo profesionalac može da primeti razliku.
Hvala puno na odogovoru.

Evo saljem i sliku, pod nekim uglom se vise vidi, pod nekim manje.
da li je ovde u pitanju Solar?
ili izgleda da nisu ok uzorci?
ali izgleda da cemo morati da prelomimo za neko od ova dva..
87EC066E-F9C4-4CA6-A85E-3038EA12EFD2.jpeg
 
Poslednja izmena:
U sustini, treba traziti:
- troslojno staklo 4mm climaguard, tj. 4 seasons (obicno, ili skuplja solar varijanta koja smanjuje suncevu svetlost, ali je prilicno tamnije) / 16mm 90% argon / 4mm float clear (bolje je 6mm, ali retko ko ima u ponudi) / 16mm 90% argon / 4mm niskoemisiono
- u slucaju dvoslojnog ici na “4mm float extra clear / 16 mm 90% argon / 4mm niskoemisiono” ili “4mm climaguard / 16 mm 90% argon / 4mm float extra clear”
- tri dihtunga za troslojno, dva za dvoslojno staklo
- profili: shuco (skuplji), veka (skuplji), rehau, gealan, inoutic, thyssen, trocal, kbe, koemmerling
- okov: roto, gu, maco, sigenia, winkhaus
- alu roletne (sa poliuretanom); kutija (najcesce nude pvc) da obavezno ima stiropor unutra – samo nisam siguran da li je unutrasnja (nadgradna) ili spoljna bolje resenje?
- okapnica nikako pvc; treba da bude 5cm duza i 10cm kraca od fasade
Po komentarima, vidim da pojedini nisu bili zadovoljni suncem i grasingom, a da mrpvc i format alde uvoze gotove prozore iz bugarske.
Molio bih vas, a posebno @deka u akciji, za kontakte nekih firmi koje dobro rade svoj posao – Beograd je u pitanju.
 
Ja sam uzeo 4 prozora u profilu Veka Softline 82 (koji nije reciklat) sa troslojnim staklom 4NE-16arg-4FL-16arg-4ForSeason i okovima Roto NX. Okovi fabrički imaju položaj za mikroventilaciju. Urađeni i montirani od strane firme Danito iz Pančeva. Stakla su Guardian, iz firme Dubing. Zadovoljan sam, prozori su baš moćni i fino urađeni. Obrade spojeva su savršene, a po tom pitanju viđao sam svakakve baljezgarije. Montirani su 15 dana posle uplate i to prilično pažljivo. Spoljna špaletna ostala je potpuno.čitava a unutrašnja je minimalno oštećena.Sa svima iz firme, od prvog mejla, preko uzimanja mera, do montera sam imao dobro iskustvo i laku komunikaciju. Uplatio sam celu sumu unapred i tako dobio popust od nekih 9%. Inače sam na oko 80km od Pančeva, ni to nije bio problem. Sa popustom su solidno jeftiniji od svih u Beogradu koji rade sa Veka profilom. Toliko od mene. 🙂
 
Poslednja izmena:
U sustini, treba traziti:
- troslojno staklo 4mm climaguard, tj. 4 seasons (obicno, ili skuplja solar varijanta koja smanjuje suncevu svetlost, ali je prilicno tamnije) / 16mm 90% argon / 4mm float clear (bolje je 6mm, ali retko ko ima u ponudi) / 16mm 90% argon / 4mm niskoemisiono
- u slucaju dvoslojnog ici na “4mm float extra clear / 16 mm 90% argon / 4mm niskoemisiono” ili “4mm climaguard / 16 mm 90% argon / 4mm float extra clear”
- tri dihtunga za troslojno, dva za dvoslojno staklo
- profili: shuco (skuplji), veka (skuplji), rehau, gealan, inoutic, thyssen, trocal, kbe, koemmerling
- okov: roto, gu, maco, sigenia, winkhaus
- alu roletne (sa poliuretanom); kutija (najcesce nude pvc) da obavezno ima stiropor unutra – samo nisam siguran da li je unutrasnja (nadgradna) ili spoljna bolje resenje?
- okapnica nikako pvc; treba da bude 5cm duza i 10cm kraca od fasade
Po komentarima, vidim da pojedini nisu bili zadovoljni suncem i grasingom, a da mrpvc i format alde uvoze gotove prozore iz bugarske.
Molio bih vas, a posebno @deka u akciji, za kontakte nekih firmi koje dobro rade svoj posao – Beograd je u pitanju.
Svaka Vam je na mestu.
Unutrašnja kutija za roletne bitno smanjuje karakteristike dobrog prozora zbog nemogućnosti dobrog i kvalitetnog dihtovanja što sa prozorom, što sa zidom. I ta stiropor/stirodur izolacija unutra je vrlo skromnih izolacionih moći. Pre sam za spoljnu, iako je estetski malo upitna. Ali mnogo bolja varijanta.
 
A za firme što po Beogradu, što po Srbiji, vrlo je nezahvalno nekog preporučiti. Sa istom firmom neko ima dobrog iskustva, neko lošeg.
Velike firme i dobre proizvodnje često angažuju druge firme za montažu jer imaju puno posla a nedovoljno ljudi.
Često male firme od nekoliko ljudi bolje odrade posao od ovih velikih.
Apsolutno nema pravila.
Mislim da je važnije da imate dobru preporuku i, na kraju, poverenje u onoga koji će Vam raditi.
 
Ja sam uzeo 4 prozora u profilu Veka Softline 82 (koji nije reciklat) sa troslojnim staklom 4NE-16arg-4FL-16arg-4ForSeason i okovima Roto NX. Okovi fabrički imaju položaj za mikroventilaciju. Urađeni i montirani od strane firme Danito iz Pančeva. Stakla su Guardian, iz firme Dubing. Zadovoljan sam, prozori su baš moćni i fino urađeni. Obrade spojeva su savršene, a po tom pitanju viđao sam svakakve baljezgarije. Montirani su 15 dana posle uplate i to prilično pažljivo. Spoljna špaletna ostala je potpuno.čitava a unutrašnja je minimalno oštećena.Sa svima iz firme, od prvog mejla, preko uzimanja mera, do montera sam imao dobro iskustvo i laku komunikaciju. Uplatio sam celu sumu unapred i tako dobio popust od nekih 9%. Inače sam na oko 80km od Pančeva, ni to nije bio problem. Sa popustom su solidno jeftiniji od svih u Beogradu koji rade sa Veka profilom. Toliko od mene. 🙂
Hvala Vam na preporuci. Retko je čuti da je neko imao jako dobro iskustvo. Uglavnom se nađu neke sitnice koje pokvare utisak, a zbog kojih ljudi generalno izbegavaju da daju preporuku.
 
Svaka Vam je na mestu.
Unutrašnja kutija za roletne bitno smanjuje karakteristike dobrog prozora zbog nemogućnosti dobrog i kvalitetnog dihtovanja što sa prozorom, što sa zidom. I ta stiropor/stirodur izolacija unutra je vrlo skromnih izolacionih moći. Pre sam za spoljnu, iako je estetski malo upitna. Ali mnogo bolja varijanta.
Estetiku bih zanemario. U slučaju starogradnje, gde najčešće postoji betonski zub od 10-ak cm, unutrašnja kutija bi jednim delom trebalo da je „zaštićena“ spoljnim zidom (demit fasada).
Nisam siguran kako bi se spoljna kutija uopšte izvela. Verovatno bi štok na gornjem delu bio prilično širi (da pokrije zub) i smanjio dimenzije prozora (sa čim nemam problem, možda smanji i cenu, samo nisam siguran da je izvodljivo i korisno).
Dakle, da li je u takvom slučaju i dalje bolje rešenje raditi spoljnu kutiju za roletne?
 
A za firme što po Beogradu, što po Srbiji, vrlo je nezahvalno nekog preporučiti. Sa istom firmom neko ima dobrog iskustva, neko lošeg.
Velike firme i dobre proizvodnje često angažuju druge firme za montažu jer imaju puno posla a nedovoljno ljudi.
Često male firme od nekoliko ljudi bolje odrade posao od ovih velikih.
Apsolutno nema pravila.
Mislim da je važnije da imate dobru preporuku i, na kraju, poverenje u onoga koji će Vam raditi.
Sve to stoji, ali ipak znači čuti za imena nekih firmi od kojih bi se dobra saradnja očekivala.
 
Estetiku bih zanemario. U slučaju starogradnje, gde najčešće postoji betonski zub od 10-ak cm, unutrašnja kutija bi jednim delom trebalo da je „zaštićena“ spoljnim zidom (demit fasada).
Nisam siguran kako bi se spoljna kutija uopšte izvela. Verovatno bi štok na gornjem delu bio prilično širi (da pokrije zub) i smanjio dimenzije prozora (sa čim nemam problem, možda smanji i cenu, samo nisam siguran da je izvodljivo i korisno).
Dakle, da li je u takvom slučaju i dalje bolje rešenje raditi spoljnu kutiju za roletne?
Naravno, sad kad ste razjasnili postojanje zuba, prirodno bi bilo da onda ide unutrašnja kutija za roletne.
 
da li se lepljenjem termo stakla hot-melt metodom osobadaj miris,da li se tako spojeno staklo moze odmah koristiti i ubaciti u prozorska krila ili je potrebno neko vreme da ispari miris...!?
Hitno i bitno
 
da li se lepljenjem termo stakla hot-melt metodom osobadaj miris,da li se tako spojeno staklo moze odmah koristiti i ubaciti u prozorska krila ili je potrebno neko vreme da ispari miris...!?
Hitno i bitno
u principu, čeka se da se ohladi i stegne hot melt, pa može da se ustakli. Koliko se sećam, oko 24 sata, max.
 
Postovanje svima na forumu. Odavno imam nalog ali uglavnom samo citam teme a retko postujem. Iscitao sam celu temu vezano za PVC prozore i imam u dilemu kod odabira firme. Pre svega mi je bitna kvalitetna i pedantna ugradnja jer je to cini mi se najslabija karika kod nasih firmi. Svakako sam odabrao kvalitetne prozore ali bitno je da se kvalitetno i montira.

Radim izmenu drvenih za PVC prozore (1 dvokrilni prozor , 2 jednokrilna i 1 balkonska vrata) . Slao zam zathev za ponudu na nekoliko adresa, i za sada mi se izdvajaju ove dve ponude (Prozori su za VEKA softline 82 profila , okovo ROTO, sa staklo paketom Staklo troslojno LowE+FLOAT+LowE (4+16+4+16+4) , Balkonska vrata 2 stakla LowE+FLOAT (4+16+4) - stan je u senci i mislim da nema potrebe za spoljno staklo 4 godisnja doba) - cene su sa demontazom, i montazom:
1. Danito : cca 2200 EUR. 75 % avans ostatak neposredno pre ugradnje . Ako bi se uplatilo sve unapred cena je sa popustom cca 2050 EUR
2. Termoplast : cca 1950 EURA . 60 % avans , ostatak na kraju.

Molim za savet koju firmu odabrati? Video sam na netu neke negativne konemtare za firmu Termoplast u smislu aljkave montaze, a sa druge strane za Danito sam video pozitivne komnetare cak i na ovoj temi ali nije zanemarljiva ni razlika u ceni.

Ako imate da mi preprucite neku drugu firmu koja mozda moze da mi da povoljniju ponudu (ako smatrate da je ovo preskupo) a da znate da rade kvalitetnu montazu, bio bih vam veoma zahvalan. Pogotovo bih bio zahvalan clanu @deka u akciji ako moze da da svoj komentar , moze i u privatnoj poruci.

Havala!
 
Poštovani, spisak firmi koji rade Veku imate na www.veka.rs.
Eventualno pitajte još neku firmu sa spiska za ponudu, ako ste već izabrali profil i staklo.
Sama montaža zavisi od ekipe majstora koji Vam dođu da rade. U nekoj velikoj firmi postoji nekoliko ekipa majstora, u maloj firmi je to ista ekipa koja ide na montažu. Ne postoji pravilo, a i majstori se menjaju.
Ne znam šta da Vam kažem, nego ipak nekom poklonite poverenje, a prethodno stavite sve na papir/ugovor šta i kako da se uradi montaža.
Na žalost, idealno ne postoji.
 
Imam nedoumicu, vidim podeljena su misljenja povodom alu i pvc stolarije.
Elem zeleo bih da zamenim dva balkonska vrata, jedno jednokrilno i drugo dvokrilno. Zbog zeljenog dezena, odnosno boje, prvobitno sam bio vise naklonjen ALU opciji zbog sirokog dijapazona izbora a da je PVC u custom boji (ne beloj) 50% - 70% skuplji ( a i pitanje je da li bi imali taj tamno braon-bordo-drveni dezen). Onda sam naisao na informaciju (ne znam da li ovde na forumu il drugde na internetu) da PVC u boji mu dodje po ceni na isto kao ALU. Da li onda ima uopste smisla razmisljati o ALU opciji (naravno sa termo prekidom)? Vidim iance da se u svim novijim zgradama sto se grade ugradjuju ALU prozori.
Takodje sam dobio informaciju od majstora koji je radio merenje da je PVC po izolacionim svojstima 3,4 puta bolji od ALU, jel to stvarno istina? Ako je bas tolika razlika, onda bih morao preci preko toga i mozda se cak i zadovoljio groznom belom bojom.

Da li neko ima neke informacije o ovima? http://www.pvcmarcijus.rs/cenovnik/
Gledam cene i nesto mi je to malo, tipa balkonska vrata 80x210 su 220-320 evra, dok su kod nekih drugih (I&B CAPITAL - koji su mi vec ugradili proslog leta jedan pvc prozor u radnoj sobi - radi dobro posao al mi nije ni 100% perfektno, roletne umeju da se nesto cudno zakoce, komarnik kad spustam ko da testerisem) za ista ta jednorkilna balkonska vrata rekli cenu oko 450e, za dvokrilna 640e. Ovi prvi koriste TROCAL za profile a ovi drugi imaju u ponudi ALUMIL M11000, ALUMIL M9400, ETEME E-45 i ETEME E 1000. Nadovezi na to da treba staviti eventualne roletne, komarnik, dosta se tu nakupi zarad dva vrata...jel moguce da su razlike u kvalitetu tolike?

Pozdrav
 
Poštovani, spisak firmi koji rade Veku imate na www.veka.rs.
Eventualno pitajte još neku firmu sa spiska za ponudu, ako ste već izabrali profil i staklo.
Sama montaža zavisi od ekipe majstora koji Vam dođu da rade. U nekoj velikoj firmi postoji nekoliko ekipa majstora, u maloj firmi je to ista ekipa koja ide na montažu. Ne postoji pravilo, a i majstori se menjaju.
Ne znam šta da Vam kažem, nego ipak nekom poklonite poverenje, a prethodno stavite sve na papir/ugovor šta i kako da se uradi montaža.
Na žalost, idealno ne postoji.
Hvala. Izabrao sam na kraju Termoplast. Za sad deluju profesionalno i zadovoljan sam bar komunikacijom i ulivaju poverenje. Naglasio sam im (a i dalje cu nastaviti sve do same ugradnje) da kad su u pitanju stvari / tehnika / pokucstvo, da sam osetljiv i da gledam i najmanju sitnicu i da ocekujem kvalitetnu montazu. Tu je i garantni period pa ako ne daj boze nesto bude lose smaracu ih dok sve ne bude korektno...
 
Hvala. Izabrao sam na kraju Termoplast. Za sad deluju profesionalno i zadovoljan sam bar komunikacijom i ulivaju poverenje. Naglasio sam im (a i dalje cu nastaviti sve do same ugradnje) da kad su u pitanju stvari / tehnika / pokucstvo, da sam osetljiv i da gledam i najmanju sitnicu i da ocekujem kvalitetnu montazu. Tu je i garantni period pa ako ne daj boze nesto bude lose smaracu ih dok sve ne bude korektno...
Poštovani, već sam davao ovaj savet ranije, nemojte nikako platiti sve pre nego što isprave i najmanju grešku u montaži, nedajbože, odnesu sve stare prozore i počiste makar grubo.
Ako ste dogovorili spoljne okapnice (a to je pod obavezno), one se stavljaju na kraju ili sutradan, neka to bude primopredaja radova i plaćanje.
Ako ne mogu da garantuju za nameštaj, tehniku, i ostale stvari, neka ih sami pomere uz Vaše instrukcije.
Ako ipak, nedajbože, dođe do neke štete, odbite iznos štete od onoga što ste im ostali dužni.
 
Potreban savet u vezi sa zamenom prozora na stanu. Gealan Linear ili Gealan s9000? Isao bih na varijantu sa 3 stakla. Da li vredi doplata za sistem 9000?
Od okova Maco ili Winkhaus?
 
Da li Linear ima 3 dihtunga? Ako ima, a i ako je jeftiniji, to je pravi izbor.
Uvek MACO pre Winkhausa.
 
Vrh