Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Ima alternativa.
Mislim, i od tog Roloplasta se pravi i prodaje mnogo prozora.
Tu su PROFILINK, WEISS, VERATEC, DECCO, HUMMER, i još mnogo drugih, sad ni ne mogu da se setim svih tih pronemačkih imena.
 
Moram da odem negde gde imaju izlozen taj Roloplast i da vidim kako to radi u smislu, kada otvaram i zatvaram prozor. Kod drugara koji zida kucu nema onaj lepi "klik" pri spustanju i podizanju rucke kada se otvara/zatvara prozor, kao da na kraju moras malo vise sile da upotrebis da bi lepo spustio rucicu. Jednostavno, ne legne lepo.

Kod drugog drugara koji je stavio Rehau sve radi perfektno, a ja koji cu to svaki dan da radim, ne mogu jednostavno da dozvolim da mi bude kako ne treba :)
 
To nije do profila, već do okova i do ručice. Malo štelovanja, možda su pogrešni prihvatnici na štoku ili na pogrešnom mestu.
A to što ručica klikne, to je tkzv SEKUSTIC ručica.
 
Zamolio bih upućene a pre svega "Deku u akciji" za malu preporuku.

Dvoumim se između dve varijante. Prva je Gealan u euro standardu sa Maco okovom. Staklo je u paketu od 24mm low-e 90 % argon sa pisanom garancijom na gotov proizvod na 10 god. Ukupan iznos 7500 €.

Druga varijanta je Inoutic profil, serije Presstige, kutije za roletne spolja, okov Roto, troslojno staklo clima guard solar 4+15+4+15+4. Tri dihtung gume. Pisana garancija 10 god.
Ukupan iznos 6400€.

Hvala unapred na odgovorima
 
Zamolio bih upućene a pre svega "Deku u akciji" za malu preporuku.

Dvoumim se između dve varijante. Prva je Gealan u euro standardu sa Maco okovom. Staklo je u paketu od 24mm low-e 90 % argon sa pisanom garancijom na gotov proizvod na 10 god. Ukupan iznos 7500 €.

Druga varijanta je Inoutic profil, serije Presstige, kutije za roletne spolja, okov Roto, troslojno staklo clima guard solar 4+15+4+15+4. Tri dihtung gume. Pisana garancija 10 god.
Ukupan iznos 6400€.

Hvala unapred na odgovorima
Definitivno druga varijanta...
 
Kako da znam da li su stakla punjena argonom?
Kako da znam koji je proizvodjac stakla, da li treba da ima neka nalepnica?
@deka u akciji
Kad staklopaket izađe od ozbiljnog proizvođača mora da ima nalepnicu na kojoj piše specifikacija stakla. Proizvođač stolarije neki put skine nalepnicu pre ugradnje, neki put ostavi.
Ako nema nalepnice, sve je na poverenju. Postoji jedan mali skupi uređaj koji može da izmeri kvalitet stakla, ali ga imaju samo profesionalci.
 
Definitivno druga varijanta..

Definitivno druga varijanta...
Hvala lepo na odgovoru.

A da li je tačno da se profili sa čelikom izbacuju jer su kancerogeni i da su zato nemci početkom dvehiljaditih počeli da ih menjaju za Euro standard i da ih prave sa kalcijum karbonatom?

I da li je tačno da su Inoutic profili kao i u ovom slučaju Roto okovi izmešteni iz Nemačke i da ih proizvode Bugari i Rumuni a sve pod plaštom da su proizvedeni u EU?
 
Drugar je ugradio Inoutic profile pre par dana, nisam siguran sa kojim okovom i meni se ono uopste ne svidja kako pase. Kada se prozor zatvori, rucka ne ide do kranje pozicije, ne legne lepo da tako kazem. Sad, da li je to do profila ili okova, ja pojma nemam.
 
Hvala lepo na odgovoru.

A da li je tačno da se profili sa čelikom izbacuju jer su kancerogeni i da su zato nemci početkom dvehiljaditih počeli da ih menjaju za Euro standard i da ih prave sa kalcijum karbonatom?

I da li je tačno da su Inoutic profili kao i u ovom slučaju Roto okovi izmešteni iz Nemačke i da ih proizvode Bugari i Rumuni a sve pod plaštom da su proizvedeni u EU?
PVC profili sa čeličnim ojačanjem se proizvode i dalje.
Nekad je stabilizator smeše polivynil-hlorid (pvc) bilo olovo. Pre 20tak godina je promenjen stabilizator, jer je navodno to olovo bilo štetno za okolinu. To su toliko minorne količine, ali je marketing pobedio, i ponovo pokrenuo proizvodnju pvc prozora u Nemačkoj.
Roto i Inoutic su velike firme, i imaju mnogo fabrika po Evropi i svetu. Navodno, sve se radi po nemačkim standardima.....
 
Drugar je ugradio Inoutic profile pre par dana, nisam siguran sa kojim okovom i meni se ono uopste ne svidja kako pase. Kada se prozor zatvori, rucka ne ide do kranje pozicije, ne legne lepo da tako kazem. Sad, da li je to do profila ili okova, ja pojma nemam.
Da, to je do majstora koji nije dobro namestio prihvatnike na okov.
 
Ima li smisla stavljati staklo 4 godisnja doba kada je stan u hladu 80% dana?
 
Kolika je razlika izmedju roletna sa spoljasnjom i unutrasnjom kutijom, mislim u izolaciji ako zgrada vec nije dobro izolovana?
 
Vidim da ste napisali da je zbog izolacije bolje da roletne idu spolje.

Ono sto meni pravi problem jeste cena svega toga. Da stavim roletne unutra me izadje 77000din jeftinije.

Iskreno nisam ocekivao toliku razliku u ceni.
 
Dragi svi, nakon dosta čitanja ove super-korisne teme (hvala!!) i nakon dosta razgovora na ovu temu sa raznim poznanicima...
...i nakon natezanja sa lokalnim stolarima kojima moram kleštima da vadim informacije iz usta (recimo "sitnice" koji i kakav profil je u pitanju, jer misle da je dovoljno da kažu "pa to ti je PVC"),
od jedne ozbiljnije firme sam dobila ponudu za 5-komorni profil Schucco CT 70 sa okovima WinkHaus ActivPilot.
Ponuđena cena sa trenutnim popustom je dosta dobra, u odnosu na ostale.
Molim za komentar, šta mislite za ovakav izbor za porodičnu kuću.
Eventualno razmišljamo da doplatimo za 7-komorni profil sa 3 stakla, no se raspitujemo o stvarnoj isplativosti te doplate. Da napomenem, kuća će u proleće dobiti i spoljnu izolaciju.
(inače je u pitanju "čardakasta" visoka a uska kuća, sa celih 17 otvora, pa vredi dobro se raspitati jer je svakako oveća investicija)
 
Naravno, nikad dosta informacija i raspitivanja.
Schuco profil sa Winkhaus okovom je veoma dobra kombinacija. I dvoslojnim staklom (tražite bar 4mm 4 godišnja doba/16mm argon 90 %/4mm float extra clear) će dati toj novoj kući solidnu izolaciju.
Ali, uz novu spoljnu izolaciju na proleće i 7-komornim profilom uz troslojno staklo ta izolacija ukupno na kući će biti bar 50% bolja od 5-komornog profila sa dvoslojnim staklom i bez spoljne izolacije.
Naravno, uvek je problem budžet.
Kad se saberem, onda se oduzmem.....
 
Naravno, nikad dosta informacija i raspitivanja.
Schuco profil sa Winkhaus okovom je veoma dobra kombinacija. I dvoslojnim staklom (tražite bar 4mm 4 godišnja doba/16mm argon 90 %/4mm float extra clear) će dati toj novoj kući solidnu izolaciju.
Ali, uz novu spoljnu izolaciju na proleće i 7-komornim profilom uz troslojno staklo ta izolacija ukupno na kući će biti bar 50% bolja od 5-komornog profila sa dvoslojnim staklom i bez spoljne izolacije.
Naravno, uvek je problem budžet.
Kad se saberem, onda se oduzmem.....
Hvala na odgovoru :)

Da, već i jeste ponuđeno takvo staklo (tj. skoro takvo): "4+16+4 Niskoemisiono + flot + Argon" (fali "extra clear"). "niskoemisiono" pretpostavljam da je druga reč za 4 godišnja doba.

Budžet čak nije problem sa ovom ponudom, korektna je cifra ponuđena (sve dobijene ponude bile su skupe ali ova kanda nudi ubedljivo najviše za to "skupo").
Ali da, cena stavke 'stolarija' u ovom trenutku definitivno je za oduzeti se.
 
Mislio sam na budžet kada se suoči sa ponudom za 7-komorni profil sa troslojnim staklom i na to još i cena spoljne izolacije na celoj kući.
Niskoemisiono je sinonim za sva stakla sa nekim filmom. 4 godišnja doba je specifično niskoemisiono staklo koje ne propušta toplotu unutra leti, a takođe čuva toplotu unutra zimi.
 
Ja sam se na kraju odlucio za Veka Softline 70 sa Roto okovom u kombinaciji sa lowemission+argon 4x16x4 . Slicna je cena za Veka i Rehau, a koliko sam video na preseku profila, Veka ima "pun" krug celika iznutra, za razliku od Rehau. Roletne sam uzeo unutrasnje zbog drasticne razlike u ceni, izolacija kutije sa poliuretanom.
 
Koliki je realan interval koliko godina beli PVC profil na spoljnom prozoru može da izdrži pre nego što vidno požuti? :unsure:
Ako treba konkretno da navedem profile, neka budu Roloplast i Schuco.
 
Pa sad, Roloplast je među lošijim domaćim profilima, i verovatno posle 6-7 godina jakog i direktnog izlaganja suncu će početi da "žuti".
Schuco je ipak najviša klasa, pa ako uopšte požuti, trebaće mu bar 15-20 godina.
 
Vrh