Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Da li je dozvoljena "pur-pena" montaža pvc stolarije bušenjem štoka sa unutrašnje strane? Meni to izgleda suludo, naročito kad glava turbo zavrtnja ostane na površini. Zar nije bolje koristiti lim ankere spolja?
 
Menjao bih tri drvena prozora sa PVC prozorima. Prozori su u staroj zgradi i veoma su veliki. Istih su dimenzija.

Otvor je širok 120 cm, a visok 200 cm. Tu sam zamislio da u gornjih 80 cm bude fiksno staklo. Ispod fiksnog stakla bi bila prečka na sredini i s leve strane takođe samo fiksno staklo. A samo s desne strane pravi prozor, visok oko 120 cm a širok oko 50 cm (prečka će valjda pojesti 10 cm). Trenutno još ne znam da li je bolje da prečka bude duž celog otvora, i na gornjem delu gde je fiksno staklo ili samo u delu ispod njega.

Ima li sve ovo logike i da li mi ta silna fiksna stakla umanjuju cenu. Hvala!

Kontaktirao sam neke firme. Jedni ne vrše merenje, drugi ne ugrađuju već samo prodaju, treći ugrađuju ali traže da ja dođem s merama itd. Ali ću nešto već pronaći.
 
Da li je dozvoljena "pur-pena" montaža pvc stolarije bušenjem štoka sa unutrašnje strane? Meni to izgleda suludo, naročito kad glava turbo zavrtnja ostane na površini. Zar nije bolje koristiti lim ankere spolja?
Sve zavisi od toga kako je majstor naučio da radi, ili šta ima trenutno od materijala.
Bušenjem ankera kroz štok je najbolja i najsigurnija montaža. Da li se vidi glava ankera, ili je propuštena pa stavljen gumeni čep je estetsko pitanje.
Anker lim je samo estetski bolje rešenje, ne vide se šrafovi, ali nije sigurnije. I u mnogo slučajeva neizvodljivo, zbog toga što špaletna u tom slučaju mora da bude minimum oko 25 cm duboka.
Pur pena je neizostavni deo svake montaže. Dok ne pređemo na viši nivo.
 
Menjao bih tri drvena prozora sa PVC prozorima. Prozori su u staroj zgradi i veoma su veliki. Istih su dimenzija.

Otvor je širok 120 cm, a visok 200 cm. Tu sam zamislio da u gornjih 80 cm bude fiksno staklo. Ispod fiksnog stakla bi bila prečka na sredini i s leve strane takođe samo fiksno staklo. A samo s desne strane pravi prozor, visok oko 120 cm a širok oko 50 cm (prečka će valjda pojesti 10 cm). Trenutno još ne znam da li je bolje da prečka bude duž celog otvora, i na gornjem delu gde je fiksno staklo ili samo u delu ispod njega.

Ima li sve ovo logike i da li mi ta silna fiksna stakla umanjuju cenu. Hvala!

Kontaktirao sam neke firme. Jedni ne vrše merenje, drugi ne ugrađuju već samo prodaju, treći ugrađuju ali traže da ja dođem s merama itd. Ali ću nešto već pronaći.
Poštovani, ovo što ste zamislili ima nekog smisla što se tiče niže cene, a i bolje izolacije. Preporučio bih ipak da ta prečka po sredini ide celom visinom, zbog krutosti pozicije.
 
Poštovani, ovo što ste zamislili ima nekog smisla što se tiče niže cene, a i bolje izolacije. Preporučio bih ipak da ta prečka po sredini ide celom visinom, zbog krutosti pozicije.
Poštovani, tako će i biti. Hvala na savetu. Iskoristio bih ovo pisanije za još jednu molbu za savet. Nakon zamene prozora, kada ekipa koja je to uradila završi posao, koja vrsta majstora mi je potrebna za dodatne radove? Šta je to tačno šta me još čeka. S tim da bih prozore postavljao sad a krečenje na proleće. Zahvaljujem!
 
Poštovani, tako će i biti. Hvala na savetu. Iskoristio bih ovo pisanije za još jednu molbu za savet. Nakon zamene prozora, kada ekipa koja je to uradila završi posao, koja vrsta majstora mi je potrebna za dodatne radove? Šta je to tačno šta me još čeka. S tim da bih prozore postavljao sad a krečenje na proleće. Zahvaljujem!
Naravno, mislim na dodatne radove oko postavljenih prozora.
 
Poštovani, tako će i biti. Hvala na savetu. Iskoristio bih ovo pisanije za još jednu molbu za savet. Nakon zamene prozora, kada ekipa koja je to uradila završi posao, koja vrsta majstora mi je potrebna za dodatne radove? Šta je to tačno šta me još čeka. S tim da bih prozore postavljao sad a krečenje na proleće. Zahvaljujem!
Poštovani, prozori se promene za jedan dan. Spoljne okapnice bi trebalo postaviti isti trenutak ili maksimalno par dana kasnije.
U principu, moler bi trebalo odmah po postavljanju prozora da dođe (a najranije 24 sata posle postavljanja, dok se lepo ne osuši pur pena i silikon) i da zapuni rupe oko prozora, da stavi neku izolaciju ako treba i gde treba, da poravna špaletne, izvuče ivice, i da, na kraju okreči.
 
Koja je preporuka za prozore u slucaju da mi treba odlicna zvucna izolacija prvenstveno? Nisam u materiji, otisao danas do lokalne firme na glasu - ponudili su mi kao najbolju opciju Rehau Synego, 6 komora, 3 stakla, 3 diht gume. Npr cena jednog prozora dimenzija 190x130 je 740 EUR sa roletnama, klupicama, komarnikom, montazom i demontazom starih prozora + 5% nude za avansno. Nije mi toliko do cene, koliko mi je do najbolje zvucne izolacije...
 
Koja je preporuka za prozore u slucaju da mi treba odlicna zvucna izolacija prvenstveno? Nisam u materiji, otisao danas do lokalne firme na glasu - ponudili su mi kao najbolju opciju Rehau Synego, 6 komora, 3 stakla, 3 diht gume. Npr cena jednog prozora dimenzija 190x130 je 740 EUR sa roletnama, klupicama, komarnikom, montazom i demontazom starih prozora + 5% nude za avansno. Nije mi toliko do cene, koliko mi je do najbolje zvucne izolacije...
Profil Rehau je u redu, tri dihtunga su u redu.
Najvažnije je staklo. Mora troslojno, i da su sva tri stakla različite debljine. Spolja 4mm clima guard /4 godišnja doba, pa međulajsna 16mm argon 90 %, u sredini 6 mm float extra clear, opet međulajsna 16mm 90 % argon, i unutrašnje staklo 3/3/1 pamplex sa antifonskom folijom, gde je prvo staklo od 3mm niskoemisiono/low-e. To je nešto što je relativno normalna cena za neku zaštitu od oko 45 dB.
 
Imam pitanje u vezi sa izborom kutije za roletne. S obzirom da planiram da menjam celokupnu stolariju da li vredi insistirati na kutiji za roletne istog proizvodjaca kao i profila za prozore (npr. KBE VariNova, Veka Vekavariant) ili ici na jeftiniju pvc varijantu? Drugo pitanje se odnosi na izbor profila, konkretno KBE/Trocal/Kommerling 88 ili Veka Alphaline 90 (ne znam da li ga ima na trzistu, u tom slucaju Softline 82). Znam da KBE radi sa recikliranom plastikom unutra, Veka mislim da ne. Da li to ima ikakve veze? Veka navodno spada u A klasu profila, za ostale nisam nasao takav podatak. Moze i preporuka profila u toj klasi.

Hvala!!!
 
Što se tiče ovih nabrojanih pvc profila, nećete pogrešiti šta god da izaberete.
Unutrašnja kutija za roletne ne mora da bude od istog proizvođača.
Ali, pošto je unutrašnja kutija za roletne najlošiji deo prozora, gledajte da ipak bude kvalitetnija, sa izolacijom.
Same lamelice bi trebalo da budu aluminijumske sa poliuretanskim punjenjem, mnogo su bolje od plastičnih.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: TSI
Hvala!!! Jedino me je brinulo kako se zatvori spoj izmedju kutije i profila, posto fabricke kutije imaju zleb za spajanje sa profilom
 
Ne poznajem baš sve sisteme pvc profila u detalje. Ako kutija ima žleb i na klik se spaja sa štokom, bolja je varijanta. Pored toga, mora se silikonom dobro naćopati taj spoj, jer je to jedna od najslabijih tačaka prozora.
 
Da li mi mozete reci da li je ova stolarija u redu po kvalitetu. Kuca je u pitanju
staklo 4S punjeno argonom, termo paket 44mm – 4mm4S(Clima
Guard Solar) + 16mmAr(Argon90%) + 4mmFlot + 16mmAr(Argon90%) + 4mmLowE
(Clima Guard Premium)
PVC profili Salamander System bluEvolution 82 nereciklirani ( Nemački profil) sa čeličnim
ojačanjima od toplovaljanog čelika d=2,00mm (original Salamander)
Aluminijumski profili ALUMIL SMARTIA M19800 sa termoprekidom 7a pozicije P9 i P10/ovo je za harmonika vrata za balkon
Okovi (mehanizam) Siegenia Aubi ( Nemački okov)
Garancija na mehanička svojstva i postojanost boje profila iznosi 10 godina
Garancija na mehanizme (okove) 7 godina
Garancija na zalivenost stakla 3 godina
 
Pozdrav
Potrebna mi je pomoc u izboru pvc stolarije izmedju ove dve ponude:
1. Profil: Rehau, Euro 70-petokomorni/ 70mm, Okov: Roto NT, Staklo: GUardian-dvoslojno, niskoemisiono-flot/4-16-4 ukupno 24mm, punjeno argonom
2. Profil: Trocal- Basic 70mm-petokomorni, Okov: Winkhaus 2016, Staklo: Sa Argonom , niskoemisiono, 4/16/4
Hvala unapred
 
Pozdrav svima,
Ja nemam dileme šta želim: min šestokomorni profil (Trocal, Schuco, Inoutic, Rehau) sa srednjim dihtungom, troslojni paket stakla ClimaGuatdSolar-LowE sa termodostancerima, nezavisne roletne na krilima dvokrilnog prozora sa preckom u zajedničkoj termoizolovanoj rolo kutiji za unutrašnju montažu (pošto ide iza građevinskog zuba). Problem je što kada kontaktiram izvođače i kažem da želim jedan komad ni ne potrude se da naprave ponudu već me otkače. Tako da mi treba neka preporuka za nekog na teritoriji Novog Sada a ko je ozbiljan što se posla tiče.
Takođe bih da se sačuvaju stare pocinkovane okapnice koje su perfektno upasovane u fasadu i da se nove postave preko njih. To kada pomenem svi dobiju ospice pa me ubeđuju da se to tako ne radi. Znam da je njima lakše da je počupaju, ali u tom čupanju obično nastanu krateri koji su posle problematični za popravku na višljim spratovima zgrade i to tako ostane sa drvenim klinovima i purpenom.
Da li je pametno tražiti da se prozor napravi malo višlji nego otvor, ili da se montira malo izdignut tako da spoj okvir-kutija roletne bude sakriven par santimetara višlje od donjeg nivoa građevinskog zuba?
Izvinjavam se svima ako sam bio malo preopširan
 
Pozdrav
Potrebna mi je pomoc u izboru pvc stolarije izmedju ove dve ponude:
1. Profil: Rehau, Euro 70-petokomorni/ 70mm, Okov: Roto NT, Staklo: GUardian-dvoslojno, niskoemisiono-flot/4-16-4 ukupno 24mm, punjeno argonom
2. Profil: Trocal- Basic 70mm-petokomorni, Okov: Winkhaus 2016, Staklo: Sa Argonom , niskoemisiono, 4/16/4
Hvala unapred
Ja sam u komšiluku gledao neki Trocal 70, radi se o reciklatu tj. svi unutrašnji delovi profila su sive boje. Vidi se na spoljnim delovima štoka. Ne verujem u priču da reciklat može imati originalni kvalitet. Takođe, imam u blizini firmu, koja radi Rehau, od njih sam odustao jer Rehau radi cevi a i čuo sam par loših iskustava o njihovom Synego profilu (da je reciklat, da su neki ljudi imali problem sa dihtovanjem...) Kad pomislim na PVC stolariju, meni samo Veka padne na pamet i to sam izabrao. To su jedni od retkih profila u A klasi tj. debljina spoljne plastike je 3mm. Tu podelu po klasama ostali proizvođači kriju kao zmija noge.
 
Pozdrav svima,
Ja nemam dileme šta želim: min šestokomorni profil (Trocal, Schuco, Inoutic, Rehau) sa srednjim dihtungom, troslojni paket stakla ClimaGuatdSolar-LowE sa termodostancerima, nezavisne roletne na krilima dvokrilnog prozora sa preckom u zajedničkoj termoizolovanoj rolo kutiji za unutrašnju montažu (pošto ide iza građevinskog zuba). Problem je što kada kontaktiram izvođače i kažem da želim jedan komad ni ne potrude se da naprave ponudu već me otkače. Tako da mi treba neka preporuka za nekog na teritoriji Novog Sada a ko je ozbiljan što se posla tiče.
Takođe bih da se sačuvaju stare pocinkovane okapnice koje su perfektno upasovane u fasadu i da se nove postave preko njih. To kada pomenem svi dobiju ospice pa me ubeđuju da se to tako ne radi. Znam da je njima lakše da je počupaju, ali u tom čupanju obično nastanu krateri koji su posle problematični za popravku na višljim spratovima zgrade i to tako ostane sa drvenim klinovima i purpenom.
Da li je pametno tražiti da se prozor napravi malo višlji nego otvor, ili da se montira malo izdignut tako da spoj okvir-kutija roletne bude sakriven par santimetara višlje od donjeg nivoa građevinskog zuba?
Izvinjavam se svima ako sam bio malo preopširan
Odlično je što znate šta hoćete. Ovo doba godine je kada proizvođači imaju najviše posla. Ako Vam neko da ponudu na Vaše insistiranje, može lako da se desi da bude veća cena, princip APP.
Imate dosta firmi u Novom Sadu i okolini, sigurno nije tako crno.
Za okapnice moram da Vam kažem, da se u 99 posto slučajeva okapnica ošteti i iskrivi kada vadite i čupate stari drveni prozor. Okapnica je sa tim starim drvenim prozorima spojena ekserima, a umesto lepka ili silikona nekad se dihtovalo tkzv živom gumom.
Upravo je taj spoj novog prozora i nove ili stare okapnice najproblematičniji što se tiče vode i njenog prodora unutra ispod prozora ili na zid ispod prozora.
Bolje je da majstori urade kako treba, umesto što neće niko da Vam da garanciju za budževinu sa starom okapnicom.
 
Ja sam u komšiluku gledao neki Trocal 70, radi se o reciklatu tj. svi unutrašnji delovi profila su sive boje. Vidi se na spoljnim delovima štoka. Ne verujem u priču da reciklat može imati originalni kvalitet. Takođe, imam u blizini firmu, koja radi Rehau, od njih sam odustao jer Rehau radi cevi a i čuo sam par loših iskustava o njihovom Synego profilu (da je reciklat, da su neki ljudi imali problem sa dihtovanjem...) Kad pomislim na PVC stolariju, meni samo Veka padne na pamet i to sam izabrao. To su jedni od retkih profila u A klasi tj. debljina spoljne plastike je 3mm. Tu podelu po klasama ostali proizvođači kriju kao zmija noge.
Reciklat imaju skoro svi proizvođači pvc profila kao ekonomičnu varijantu.
Veka jeste kvalitetna firma, ali samo jedna od desetak ili petnaest kvalitetnih proizvođača pvc profila.
Rehau je vrlo ozbiljna firma čiji je samo jedan mali segment ekstruzija pvc profila za prozore. Rade pvc cevi za vodu, kanalizaciju, i još mali milion stvari za građevinarstvo.
Debljina spoljnog zida nije tajna, mi profesionalci to odlično znamo. Pitanje je koliko krajnjeg kupca to interesuje. Ta debljina je dosta bitna, ali nije ni najbitnija za čvrstoću i stabilnost profila.
Nema potrebe da se bavite ovim detaljima i vrlo specifičnim tehničkim karakteristikama, jer to ni gomila proizvođača ne zna i ne razume.
 
Moguće ali šta ću kad volEm da guglam, i to na nemačkom, poljskom ili recimo ruskom jeziku. Englezima ne verujem. 😅 Košta me Veka Softline 82 & Roto NX jedno 400€ više za 4 prozora, u odnosu na odličan Gealan S9000 & Roto NT, koji je čak i u vlasništvu Veke, ostavlja veću površinu stakla, ima isto 3 dihtunga ali je ipak B klasa. Salamander je možda u rangu sa Vekom ali ga slabije ima a i oni imaju fabriku za istočna tržišta... Nek traju prozori 10 godina, to je 40€ godišnje za proveren kvalitet.
 
Vrh