Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Imam dve ponude za Gealan Linear sa troslojnim staklom. Jedna je sa Clima Guard staklom (2750e), a druga sa Low-e staklom (2500e).
Tri prozora su na severnoj strani, tri na istocnoj, a jedan na zapadnoj. Pošto na južnoj strani nemam nijedan prozor, osim dva mala za kupatila, da li ima smisla da stavljam Clima Guard stakla?
 
Poštovana, rekao bih da je u pitanju marketing. Rehau je zvučnije ime i poznatija firma, ozbiljan magacin i logistika, pa mora da bude skuplji. Inoutic je odličan profil, po meni ovde konkretno bolji zbog 3 dihtunga. Okov je na istom nivou.
Pročitajte temu unazad, mnogo sam pisao o staklu i garancijama.
 
Imam dve ponude za Gealan Linear sa troslojnim staklom. Jedna je sa Clima Guard staklom (2750e), a druga sa Low-e staklom (2500e).
Tri prozora su na severnoj strani, tri na istocnoj, a jedan na zapadnoj. Pošto na južnoj strani nemam nijedan prozor, osim dva mala za kupatila, da li ima smisla da stavljam Clima Guard stakla?
To je trebalo da Vam objasni taj koji Vam je dao ponude.
Ako je takva situacija, dvoslojno staklo ali Clima guard ili 4 godišnja doba spolja, 16 mm Argon 90 % i unutra 4mm float extra clear.
 
Hvala Vam puno na brzom odgovoru i izvinjavam se što ja kasnim. Razmišljam ako je Roloplastov profil najlošiji na našem tržištu, apsolutno se ne isplati rizikovati sa njima, pa čak i to što je 7 komora i 3 stakla. I dalje ostajem prvrženija Rehau Eurodesign profilu sa 5komora i 2 stakla - niskoemisiono unutrašnje i 4 godišnja doba spoljašnje staklo, Rotto okovi i ALU unutrašnje roletnama i komarnicima na svim prozorima sa garancijom od 10 godina uz montažu, demontažu i obradu špaletni i ponudom od 3700e. Zanima me još nešto, ako smem i to da Vas pitam, Inoutic Prestige prozor ram 76/85 Krilo 76/84 sa 6 komora i 3 dihtung gume 4/16/4 flot/Clima Guard Solar argon Ug 1.3W/m² okov - Sigenia Aubi, uz ALU unutrašnja roletna i komarnicima na svim prozorima uz montažu i demontažu i bez obrade špaletni imam ponudu od 3100e uz garanciju od 7 godina, tj 3 godine manje nego Rehau, ali jeftiniju ponudu. Koja je razlika između ova dva profila, koji je sigurniji, ne bih da mi cena bude opredeljenje, već isključivo kvalitet profila, okova i stakla. Mada iskreno kada sam videla koliko novca zapravo otpada na njihovu obradu špaletni i kada to oduzmem razlika u ceni je zanemarljiva. Ono što mene sada zanima je, koja je razlika između Inoutic profila i Rehau, odnosno Rotto i Sigenia Aubi, neverovatno mi je da jedna komora više bude ujedno i jeftinija varijanta?! A opet tu je i 3 godine garancije manje... Da li možete i ovde da mi date savet?
Ovo što pišete za specifikacije dvoslojnog stakla nema smisla. Ili ste loše prepisali, ili ovi što Vam daju ponude nemaju pojma.
 
To je trebalo da Vam objasni taj koji Vam je dao ponude.
Ako je takva situacija, dvoslojno staklo ali Clima guard ili 4 godišnja doba spolja, 16 mm Argon 90 % i unutra 4mm float extra clear.
Hvala na brzom odgovoru.
Ja bih ipak stavio troslojna stakla zbog bolje izolacije zimi, a i razlika u ceni za dvoslojna i troslojna stakla je samo 200 evra.
Meni je logičnije da stavim low-e stakla umesto Clima Guard, jer mi nije potrebna zaštita od sunčevih zraka.
Ne znam da li pravilno razmišljam?
 
Hvala na brzom odgovoru.
Ja bih ipak stavio troslojna stakla zbog bolje izolacije zimi, a i razlika u ceni za dvoslojna i troslojna stakla je samo 200 evra.
Meni je logičnije da stavim low-e stakla umesto Clima Guard, jer mi nije potrebna zaštita od sunčevih zraka.
Ne znam da li pravilno razmišljam?
Upravo se o tome radi.... clima guard je niskoemisiono staklo koje leti štiti od toplote (ne toliko od svetlosti), a zimi upravo čuva toplotu.
Obično niskoemisiono samo čuva od toplote spolja.
Ako hoćete troslojno staklo, na svakoj strani ove teme ćete videti specifikaciju koju preporučujem.
 
Kažu da, kod dvoslojnog stakla, CG4 sa spoljne strane, smanjuje gubitak toplote iz kuće za nekih 50% bolje og lowE stakla iznutra. CG4 za 127%, lowE za 80%.
 
Ovo što pišete za specifikacije dvoslojnog stakla nema smisla. Ili ste loše prepisali, ili ovi što Vam daju ponude nemaju pojma.
Mislite konkretno na kombinaciju niskoemisiono staklo sa 4 godišnja doba u Rehau Eurodesign profilu sa 2 stakla? Pročitala sam negde da se to nikako ne praktikuje - takva kombinacija zbog pucanja stakla, ali iz firme Samigo Invest su me uveravali da neće doći do pucanja, jer oni to rade i nisu imali problema nikakvih. Ako je specifikacija kod Inoutic-a pogrešna, sve sam prepisala kako piše u ponudi... Imam ponudu i Wital Spectrum-a engleske firme koja proizvodi prozore u Poljskoj, ali sam odustala od njih jer ne poznajem nikog da mi prenese svoja iskustva sa ovim profilom. Screenshot_20220811_141138_com.gspace.android.jpg
 

Prilozi

  • Screenshot_20220811_141138_com.gspace.android.jpg
    Screenshot_20220811_141138_com.gspace.android.jpg
    55,6 KB · Pregleda: 160
Dobro sam pretpostavio, firma Samigo Invest očigledno ne zna, a Wital zaboravite.
Staklo 4 godišnja doba (drugi naziv je clima guard) može samo i isključivo da bude spoljno.
Staklo low-e (drugi naziv je niskoemisiono) može samo isključivo da bude unutrašnje.
Ne mogu da budu istovremeno u dvoslojnom staklo paketu nikako.
U troslojnom mogu, ali u sredini mora da bude 4 ili 6 mm float extra clear kao "nešto između".
 
Dobro sam pretpostavio, firma Samigo Invest očigledno ne zna, a Wital zaboravite.
Staklo 4 godišnja doba (drugi naziv je clima guard) može samo i isključivo da bude spoljno.
Staklo low-e (drugi naziv je niskoemisiono) može samo isključivo da bude unutrašnje.
Ne mogu da budu istovremeno u dvoslojnom staklo paketu nikako.
U troslojnom mogu, ali u sredini mora da bude 4 ili 6 mm float extra clear kao "nešto između".
Hvala Vam puno, pa čitala sam, istraživala, gledala, obilazila.. Moje želje su da uradim što kvalitetnije moguće rešenje, dvoumim se između Rehau 5komora i Inoutic-a Prestige sa 6komora, samo još nisam sigurna da li u taj Inoutic profil mogu 3 stakla, i da li je možda bolje da budu 3 stakla ili je sasvim ok 2 stakla, ali ja bih Clima guard, onda bi oba morala ta dva te bih i unutrašnje imala isto. Imala sam ponude i za Decco, Roloplast i Wital Spectrum, ali sam odustala od pomenutih, izbora više nemam, ograničena sam nažalost nekim faktorima na koje ja ne mogu da utičem, te su ova dva profila u najužem izboru.
 
Upravo se o tome radi.... clima guard je niskoemisiono staklo koje leti štiti od toplote (ne toliko od svetlosti), a zimi upravo čuva toplotu.
Obično niskoemisiono samo čuva od toplote spolja.
Ako hoćete troslojno staklo, na svakoj strani ove teme ćete videti specifikaciju koju preporučujem.
Izvinite što sam dosadan, ali ja sam na nekoliko sajtova našao podatke da niskoemisiono zadržava toplotu koja se emituje iz prostorije ka spolja zimi, a propušta toplotu Sunčevog zračenja. (http://bastdoo.com/staklo/znacaj-stakla/). Ne znam da li su tačni ovi podaci ali tao piše na nekoliko sajtova. Moguće da su jedni od drugih prepisali pogrešne podatke.

Pročitao sam Vaše postove i znam da uvek preporučujete climaguard 4 mm spolja - 16mm Ar - float 4-6 mm u sredini - 16 mm Ar - i niskoemisiono 4 mm unutra.
Zbog toga sam i postavio pitanje, jer mislim da meni nije potrebno Climaguard, jer mi zaštita od Sunčevih zraka leti nije potrebna na severnoj i istočnoj strani.
 
Po ovom linku, reklo bi se da varijanta dobrog troslojnog, ni sa međulajsnama od 12mm nije loša opcija. A taj staklopaket od 36mm ide u neke jeftinije a vremenom proverene profile.
 
Po ovom linku, reklo bi se da varijanta dobrog troslojnog, ni sa međulajsnama od 12mm nije loša opcija. A taj staklopaket od 36mm ide u neke jeftinije a vremenom proverene profile.
Tako deluje po ovim podacima.

I ovde sam našao podatke da je Ug faktor sličan za climaguard i niskoemisiono staklo.
 
Većina firmi u ponudi stavlja Guardian stakla a neke nabavljaju staklopakete od domaćih firmi, Dubing i Savabien. Sme li se to uzeti?
 
Hvala Vam puno, pa čitala sam, istraživala, gledala, obilazila.. Moje želje su da uradim što kvalitetnije moguće rešenje, dvoumim se između Rehau 5komora i Inoutic-a Prestige sa 6komora, samo još nisam sigurna da li u taj Inoutic profil mogu 3 stakla, i da li je možda bolje da budu 3 stakla ili je sasvim ok 2 stakla, ali ja bih Clima guard, onda bi oba morala ta dva te bih i unutrašnje imala isto. Imala sam ponude i za Decco, Roloplast i Wital Spectrum, ali sam odustala od pomenutih, izbora više nemam, ograničena sam nažalost nekim faktorima na koje ja ne mogu da utičem, te su ova dva profila u najužem izboru.
U Inoutic sa tri dihtunga bi moralo da može troslojno staklo. To je bolja varijanta od bilo čega sa dvoslojnim staklom.
 
Većina firmi u ponudi stavlja Guardian stakla a neke nabavljaju staklopakete od domaćih firmi, Dubing i Savabien. Sme li se to uzeti?
Guardian, Pilkington, IMSA, Šišedžam, su samo neki od svetski poznatih proizvođača stakla u tablama. Ovakvo staklo u tablama kupuju veliki proizvođači staklopaketa u Srbiji, kao što su KONKAV KONVEX, Savabien, Dubing, Pavle, SKY GLASS i drugi.
Ne mešajte babe i žabe.
 
Guardian, Pilkington, IMSA, Šišedžam, su samo neki od svetski poznatih proizvođača stakla u tablama. Ovakvo staklo u tablama kupuju veliki proizvođači staklopaketa u Srbiji, kao što su KONKAV KONVEX, Savabien, Dubing, Pavle, SKY GLASS i drugi.
Ne mešajte babe i žabe.
Nisam ni mislio da oni liju staklo. 🙂 Samo valja znati koje staklo koriste. A ovi što pakuju prozore ne znaju.
 
Izvinite što sam dosadan, ali ja sam na nekoliko sajtova našao podatke da niskoemisiono zadržava toplotu koja se emituje iz prostorije ka spolja zimi, a propušta toplotu Sunčevog zračenja. (http://bastdoo.com/staklo/znacaj-stakla/). Ne znam da li su tačni ovi podaci ali tao piše na nekoliko sajtova. Moguće da su jedni od drugih prepisali pogrešne podatke.

Pročitao sam Vaše postove i znam da uvek preporučujete climaguard 4 mm spolja - 16mm Ar - float 4-6 mm u sredini - 16 mm Ar - i niskoemisiono 4 mm unutra.
Zbog toga sam i postavio pitanje, jer mislim da meni nije potrebno Climaguard, jer mi zaštita od Sunčevih zraka leti nije potrebna na severnoj i istočnoj strani.
Upravo sam Vam to i napisao. Clima guard običan (nikako solar) propušta svetlost, ali bitno smanjuje prolazak toplote/vrućine. Isto tako zimi ne dopušta toploti da izađe napolje.
Bast iz Nikšića je proizvođač stolarije, i nije loše ovo što imaju na sajtu. Jasno ćete videti da najbolji Ug faktor za dvoslojno iznosi 1,0 W/m2K, dok za ovo troslojno koje savetujem je Ug oko 0,5. Znači bitno bolje.
 
Upravo sam Vam to i napisao. Clima guard običan (nikako solar) propušta svetlost, ali bitno smanjuje prolazak toplote/vrućine. Isto tako zimi ne dopušta toploti da izađe napolje.
Bast iz Nikšića je proizvođač stolarije, i nije loše ovo što imaju na sajtu. Jasno ćete videti da najbolji Ug faktor za dvoslojno iznosi 1,0 W/m2K, dok za ovo troslojno koje savetujem je Ug oko 0,5. Znači bitno bolje.
Ok. Hvala na pojašnjenju.
Upravo iz razloga što climaguard smanjuje prolazak toplote, a meni su prozori na severnoj i istočnoj strani (nisu izloženi Sunčevoj svetlošću), mislim da je bolje da stavim niskoemisiono low-e staklo čiji je Ug faktor neznatno viši 1.1 W/m2K za dvoslojno staklo. A pošto idem na troslojno možda je najbolje da stavim dva low-e stakla i jedno float čiji je Ug 0.6 W/m2K. A sa niskoemisionim staklima će mi prosorija biti osvetljenija jer bolje propuštaju svetlost 80% u odnosu na 67% za climaguard.
 
U Inoutic sa tri dihtunga bi moralo da može troslojno staklo. To je bolja varijanta od bilo čega sa dvoslojnim staklom.
Hvala Vam puno na svemu, Deko u akciji, donela sam odluku, jasna Vam je i koja je ponuda izbor, pored svih karakteristika samog profila bitna je i stručnost onih koji te profile prodaju, a pre svega i ugrađuju. Hvala Vam još jednom na izdvojenom vremenu, i nadam se da ću se oglasiti posle nekog vremena da podelim svoje utiske sa Inoutic profilom!
 
Imam još jedno pitanje za sve vas, da li je neko čuo/sarađivao odavde sa firmom Alu&Pvc Project iz Bele Crkve?! :)
 
Naručio sam Veka Softline 82, 4 prozora, sa Guardian troslojnim paketom LowE+FLOAT+4GD (4+16+4+16+4), okovi Roto, dole potprozorski profil 30mm. Neka mi je sa srećom! 😄
Supruga želi rolo zavese, pa ćemo kasnije videti za roletne, kad se novčanik oporavi od prozora. Ako budu ugrađene, biće spoljne, obavezno bez onih španera i tabakera. 🙂
 
Vrh