Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Zdravo svima,
Planiram zamenu drvene stolarije PVC stolarijom. Dobio sam 2 ponude (ovo je deo ponude, u pitanju je dvokrilni prozor u dnevnoj sobi i vrata za terasu)

Sistem: Eco+ - REHAU - EURO 70 (Made in Germany)
Boja elementa: Bela
Stakla i ispune:
1.1 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
2.1 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
3.1 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
Vrsta okova: Siegenia Titan AF (Made in Germany)
Orjentaciona Uw: 1.4 W/m2K
Vrednost 64.120,58 x 1 Kom. = 64.120,58


Dimenzije: 2150 mm x 2220 mm
Sistem: Super 7 - REHAU - Synego MD (Made in Germany)
Boja elementa: Bela
Stakla i ispune:
1.1 44mm 4Flot+16+4Flot+16+4C.G.Premium
2.1 44mm 4Flot+16+4Flot+16+4C.G.Premium
3.1 44mm 4Flot+16+4Flot+16+4C.G.Premium
Vrsta okova: Siegenia Titan AF (Made in Germany)
Orjentaciona Uw: 1.2 W/m2K
Vrednost 85.140,65 x 1 Kom. = 85.140,65

Moze li neko da mi pojasni razlike? Da li su obe ponude sa 3 stakla (jer sam to trazio). 3 stakla sam trazio najvise zbog zvucne izolacije, jer je stan dosta ususkan i topao, a grejanje je centralno i placamo srazmerno kvadraturi, tako da ustede u novcu necu ostvariti sto se tice energije. Zgrada je iz betonskih panela ali dodatno ozidana sa svih strana fasadnom ciglom. Ima li smisla uzimati PVC sa 3 stakla samo zbog zvucne izolacije ili je dovoljno sa 2?
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima,
Planiram zamenu drvene stolarije PVC stolarijom. Dobio sam 2 ponude (ovo je deo ponude, u pitanju je dvokrilni prozor u dnevnoj sobi i vrata za terasu)

Sistem: Eco+ - REHAU - EURO 70 (Made in Germany)
Boja elementa: Bela
Stakla i ispune:
1.1 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
2.1 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
3.1 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
Vrsta okova: Siegenia Titan AF (Made in Germany)
Orjentaciona Uw: 1.4 W/m2K
Vrednost 64.120,58 x 1 Kom. = 64.120,58


Dimenzije: 2150 mm x 2220 mm
Sistem: Super 7 - REHAU - Synego MD (Made in Germany)
Boja elementa: Bela
Stakla i ispune:
1.1 44mm 4Flot+16+4Flot+16+4C.G.Premium
2.1 44mm 4Flot+16+4Flot+16+4C.G.Premium
3.1 44mm 4Flot+16+4Flot+16+4C.G.Premium
Vrsta okova: Siegenia Titan AF (Made in Germany)
Orjentaciona Uw: 1.2 W/m2K
Vrednost 85.140,65 x 1 Kom. = 85.140,65

Moze li neko da mi pojasni razlike? Da li su obe ponude sa 3 stakla (jer sam to trazio). 3 stakla sam trazio najvise zbog zvucne izolacije, jer je stan dosta ususkan i topao, a grejanje je centralno i placamo srazmerno kvadraturi, tako da ustede u novcu necu ostvariti sto se tice energije. Zgrada je iz betonskih panela ali dodatno ozidana sa svih strana fasadnom ciglom. Ima li smisla uzimati PVC sa 3 stakla samo zbog zvucne izolacije ili je dovoljno sa 2?
Ima smisla uzimati 3 stakla zbog zvucne i nikako unutrasnju roletnu. Gledajte i da vam neko dobro uradi spaletne sve je bitno. A licno mislim da biste mogli deblji profil zasto ne uzmete sve sinego? Koja firma ako nije tajna? Srecno. Ne bi da vas plasim al meni drveni bili bolji al sta da se radi prezalila sam nekako.
 
@zera
Prva ponuda je sa dva, a druga sa tri stakla.
Ako Vam je važna zvučna izolacija, moraju drugačija stakla. Razlika u zvučnoj izolaciji između ova dva staklopaketa je samo 1dB, što je neprimetno.
Prelistajte malo temu, pisano je mnogo puta koji staklopaket da se uzme kao neki minimum.
 
Postovanje i pozdrav svima na forumu, narocito Dedi koji je najvazniji sraf ove masine.
Mozda je bezobrazno od mene da prvi post bude neko žickanje informacija, ali tako je kao je , izvinjavam se unapred.
Stvari stoje ovako
pravim kucu 80ak m2 sa terasom od 25m2 na Lipovackom putu ka Ripnju ( znaci buka nije veliki problem) lagano se spremam za penziju i beg iz grada.
Kuca je prizemna bez potkrovlja , pravi se od ytong bloka debljine 37,5 cm (koeficijent toplotne provodljivosti λ10dry=0,084 W/mK prilicno dobra) , terasa i izlaz na istu, koji gledaju na Avalu, je ispod krova koji ide preko cele kuce i terase .Znaci prilicno zasticena od kise , snega osim vetra koga tu ima relativno cesto u odnosu na ostatak Beograda.
Bice podno grejanje.
Gradnja bi bila gotova u oktobru ugradnja stolarije tad nekad ( mislim da sam krenuo na vreme u potragu)
Estetika je bitna ali ne i presudna tu najvise mislim na klizeci element balkonskog izlaza vazno mi je da to bude dobra termoizolacija.
Boja je jos u razmatranju mozda antracit mozda drvo ( blizi sam crnoj antracit varijanti )
pvc ? alu? kombinacija? sve dolazi u obzir .

Otvori na kuci su sledeci :
prozori 160x140 komada 3
prozor 120c140 komada 1
prozor 80x80 komada 1
izlaz na terasu 300x240 voleo bi da bude klizna varijanta.
ulazna vrata
sobna vrata komada 3
komarnici za sve
roletne spoljne za sve (za terasu mozda opcija sa el. motorom )

Imam problem da procesuiram sve profile okove, sto se tice stakla shvatio sam tro_slojno (zahvaljujuci vama). Jako mi je bitno da ne promasim sa odlukom ,Hocu da mi bude kako treba da se posle ne kajem zbog neznanja. Budzet za sve ovo mi je 10000 e do 12000 e.
Voleo bih da cujem Dedu za sta bi se on odlucio ( naravno i ostale ) da bi stekao neku kompletniju sliku i malo sebi olaksao u odabiru i trazenju ponuda od firmi koje se bave proizvodnjom i ugradnjim.
Naravno bilo cija kombinacija profila, okova, stakla itd. nece biti tretirana kao nesto zdravo za gotovo , odluka ce biti moja , samo trebam dobronamernu pomoc bez ikakve zamerke u buducnosti. ( ovo sam napisao da me ne bi iskulirali u fazonu ne mogu ja da odlucim za tebe :))

Okacio sam tlocrt kuce zbog lakseg razumevanja.

Eto to je cela prica , voleo bi da mi malo olaksate ali opusteno i bez preše sto bi rekli dalmatinci.
HVALA
 

Prilozi

  • Screenshot (6).png
    Screenshot (6).png
    621,6 KB · Pregleda: 70
Postovanje i pozdrav svima na forumu, narocito Dedi koji je najvazniji sraf ove masine.
Mozda je bezobrazno od mene da prvi post bude neko žickanje informacija, ali tako je kao je , izvinjavam se unapred.
Stvari stoje ovako
pravim kucu 80ak m2 sa terasom od 25m2 na Lipovackom putu ka Ripnju ( znaci buka nije veliki problem) lagano se spremam za penziju i beg iz grada.
Kuca je prizemna bez potkrovlja , pravi se od ytong bloka debljine 37,5 cm (koeficijent toplotne provodljivosti λ10dry=0,084 W/mK prilicno dobra) , terasa i izlaz na istu, koji gledaju na Avalu, je ispod krova koji ide preko cele kuce i terase .Znaci prilicno zasticena od kise , snega osim vetra koga tu ima relativno cesto u odnosu na ostatak Beograda.
Bice podno grejanje.
Gradnja bi bila gotova u oktobru ugradnja stolarije tad nekad ( mislim da sam krenuo na vreme u potragu)
Estetika je bitna ali ne i presudna tu najvise mislim na klizeci element balkonskog izlaza vazno mi je da to bude dobra termoizolacija.
Boja je jos u razmatranju mozda antracit mozda drvo ( blizi sam crnoj antracit varijanti )
pvc ? alu? kombinacija? sve dolazi u obzir .

Otvori na kuci su sledeci :
prozori 160x140 komada 3
prozor 120c140 komada 1
prozor 80x80 komada 1
izlaz na terasu 300x240 voleo bi da bude klizna varijanta.
ulazna vrata
sobna vrata komada 3
komarnici za sve
roletne spoljne za sve (za terasu mozda opcija sa el. motorom )

Imam problem da procesuiram sve profile okove, sto se tice stakla shvatio sam tro_slojno (zahvaljujuci vama). Jako mi je bitno da ne promasim sa odlukom ,Hocu da mi bude kako treba da se posle ne kajem zbog neznanja. Budzet za sve ovo mi je 10000 e do 12000 e.
Voleo bih da cujem Dedu za sta bi se on odlucio ( naravno i ostale ) da bi stekao neku kompletniju sliku i malo sebi olaksao u odabiru i trazenju ponuda od firmi koje se bave proizvodnjom i ugradnjim.
Naravno bilo cija kombinacija profila, okova, stakla itd. nece biti tretirana kao nesto zdravo za gotovo , odluka ce biti moja , samo trebam dobronamernu pomoc bez ikakve zamerke u buducnosti. ( ovo sam napisao da me ne bi iskulirali u fazonu ne mogu ja da odlucim za tebe :))

Okacio sam tlocrt kuce zbog lakseg razumevanja.

Eto to je cela prica , voleo bi da mi malo olaksate ali opusteno i bez preše sto bi rekli dalmatinci.
HVALA
Prvo da vam cestitam na kuci i pametnoj odluci. 👏 Deka ce vam sigurni najbolje reci sta bi tu bilo najbolje. Ali ja mislim da vam je skuplje bolje kako god okrenete. Ako vas zanima licno misljenje i iskustvo. U jednom stany imam rehau sinego troslojno staklo doduse unutrasnju roletnu lepo zasticeny spolja dobrim zidom i fasadom kao i aluminijusku oblogu preko pvc a, konkretno meni je sjajna izolacija u tom stany u svakom smislu. A u drugom je vec karanbol al da vas ne davim. Bas me zanima sta ce vam reci Deka. Idete i po principu skuplje je bolje sta da vam kazem. Veliki pozdrav od mene i da uzivate u penziji i vasoj lepoj kuci. 👋
 
Prvo da vam cestitam na kuci i pametnoj odluci. 👏 Deka ce vam sigurni najbolje reci sta bi tu bilo najbolje. Ali ja mislim da vam je skuplje bolje kako god okrenete. Ako vas zanima licno misljenje i iskustvo. U jednom stany imam rehau sinego troslojno staklo doduse unutrasnju roletnu lepo zasticeny spolja dobrim zidom i fasadom kao i aluminijusku oblogu preko pvc a, konkretno meni je sjajna izolacija u tom stany u svakom smislu. A u drugom je vec karanbol al da vas ne davim. Bas me zanima sta ce vam reci Deka. Idete i po principu skuplje je bolje sta da vam kazem. Veliki pozdrav od mene i da uzivate u penziji i vasoj lepoj kuci. 👋
Hvala na lepim zeljama.
Naravno da nece cena igrati glavnu ulogu ali u okvirima budzeta jer ako krenem sa najkvalitetnijim stvarima koje su ponekad precenjene onda mi ne bi bio dovoljan ni dzak para.
Znaci najbolji odnos cena kvalitet u okviru budzeta.
A sto se tice vaseg predloga zatrazio sam ponudu i za sinego i za geneo pa da vidim koji je odnos.
Pozdrav🖐️
 
Hvala na lepim zeljama.
Naravno da nece cena igrati glavnu ulogu ali u okvirima budzeta jer ako krenem sa najkvalitetnijim stvarima koje su ponekad precenjene onda mi ne bi bio dovoljan ni dzak para.
Znaci najbolji odnos cena kvalitet u okviru budzeta.
A sto se tice vaseg predloga zatrazio sam ponudu i za sinego i za geneo pa da vidim koji je odnos.
Pozdrav🖐️
Geneo je za pasivne kuce meni su tako rekli ne znam ni ja sta to znaci. Sinego imam ugradjeno u celoj zgradi izvorno je zgrada tako radjena. Al mislim da je jako dobro sto ima aluminijum preko oblogu. Deka ce vam to objasniti kad vidi poruku.
 
Postovanje i pozdrav svima na forumu, narocito Dedi koji je najvazniji sraf ove masine.
Mozda je bezobrazno od mene da prvi post bude neko žickanje informacija, ali tako je kao je , izvinjavam se unapred.
Stvari stoje ovako
pravim kucu 80ak m2 sa terasom od 25m2 na Lipovackom putu ka Ripnju ( znaci buka nije veliki problem) lagano se spremam za penziju i beg iz grada.
Kuca je prizemna bez potkrovlja , pravi se od ytong bloka debljine 37,5 cm (koeficijent toplotne provodljivosti λ10dry=0,084 W/mK prilicno dobra) , terasa i izlaz na istu, koji gledaju na Avalu, je ispod krova koji ide preko cele kuce i terase .Znaci prilicno zasticena od kise , snega osim vetra koga tu ima relativno cesto u odnosu na ostatak Beograda.
Bice podno grejanje.
Gradnja bi bila gotova u oktobru ugradnja stolarije tad nekad ( mislim da sam krenuo na vreme u potragu)
Estetika je bitna ali ne i presudna tu najvise mislim na klizeci element balkonskog izlaza vazno mi je da to bude dobra termoizolacija.
Boja je jos u razmatranju mozda antracit mozda drvo ( blizi sam crnoj antracit varijanti )
pvc ? alu? kombinacija? sve dolazi u obzir .

Otvori na kuci su sledeci :
prozori 160x140 komada 3
prozor 120c140 komada 1
prozor 80x80 komada 1
izlaz na terasu 300x240 voleo bi da bude klizna varijanta.
ulazna vrata
sobna vrata komada 3
komarnici za sve
roletne spoljne za sve (za terasu mozda opcija sa el. motorom )

Imam problem da procesuiram sve profile okove, sto se tice stakla shvatio sam tro_slojno (zahvaljujuci vama). Jako mi je bitno da ne promasim sa odlukom ,Hocu da mi bude kako treba da se posle ne kajem zbog neznanja. Budzet za sve ovo mi je 10000 e do 12000 e.
Voleo bih da cujem Dedu za sta bi se on odlucio ( naravno i ostale ) da bi stekao neku kompletniju sliku i malo sebi olaksao u odabiru i trazenju ponuda od firmi koje se bave proizvodnjom i ugradnjim.
Naravno bilo cija kombinacija profila, okova, stakla itd. nece biti tretirana kao nesto zdravo za gotovo , odluka ce biti moja , samo trebam dobronamernu pomoc bez ikakve zamerke u buducnosti. ( ovo sam napisao da me ne bi iskulirali u fazonu ne mogu ja da odlucim za tebe :))

Okacio sam tlocrt kuce zbog lakseg razumevanja.

Eto to je cela prica , voleo bi da mi malo olaksate ali opusteno i bez preše sto bi rekli dalmatinci.
HVALA
Poštovani, za ove prozorske pozicije bih preporučio neki pvc profil, 3 dihtung gume, antracit boja, može i neki jeftiniji - Weiss, Profilink, ili slično. Za podizno kliznu poziciju bih ipak preporučio neki alu sistem kao što su Aliplast Ulteaglide, ETEM E50 ili ES70, Alumil S560 ili S700.
Ne treba Vam dodatna zvučna izolacija, pa je troslojno staklo sledeće
spolja 4mm clima guard/4 godišnja doba /16mm argon 90 %/6mm float extra clear /16mm argon 90 %/4mm low-e /niskoemisiono.
Tražite ovo isto staklo i za pvc i za aluminijum.
Naravno, i alu u istoj antracit boji, to je RAL7016.
I sve ovo ostalo - komarnici, roletne itd.
 
Zdravo dobri ljudi.

Menjam stolariju na kuci.
Kuca se nalazi u relativno bucnom komsiluku pa ce mi trebati relativno dobra zvucna izolacija.
(Bez obzira na preporuke sa teme) Na zalost spoljasnje roletne najverovatnije nisu opcija
(Bez obzira na preporuke sa teme) Jos nisam odlucio da li Aluminijum ili PVC, tako da cu traziti ponudu za oba.

Iscitah skoro celu temu i treba mi pomoc oko par stvari.
  1. Da li neko ima listu izvodjaca iz Beograda i okoline kojima bih poslao upit, a koji rade i PVC i ALU
    1. (ili da pokupim iz ove poruke: https://forum.beobuild.rs/threads/pvc-i-alu-stolarija-iskustva-i-preporuke.3074/page-45#post-1020860 )
  2. Da li sam izostavio nesto bitno iz poruke ispod koju šaljem
  3. Da li je moguce imati troslojno staklo a da jedan/vise slojeva bude ornament staklo i kako se to bira
Poruku sam strukturirao ovako (mozda nekome bude znacila u buducnosti):
.…
S obzirom da se kuća nalazi u bucnom komsiluku jedan od bitnih faktora nam je i pristojna zvučna izolacija.

Ponuda bi trebala što više da ispoštuje ispoštuje sledeće parametre:
  1. Staklopaket: 4mm Clima Guard (ili godišnja doba) / 16mm argon 90% / 6mm float extra clear /16mm argon 90%/ 4mm niskoemisiono
  2. Profil sa 3 dihtunga
  3. Roletne aluminijumske
  4. Kutija za roletne aluminijumska sa dobrom izolacijom
  5. Rolo komarnici
  6. Okapnica metalna u boji po želji.

Želeo bih da dobijem DVE ponude.
Jednu za PVC profile, i drugu za ALU profile bojene u boju po želji.


Ponuda bi trebalo da sadrži i sledeće informacije:
  1. Tip profila (proizvodjac, model)
  2. (ALU) Debljina termoprekida
  3. (PVC) Broj komora
  4. Broj dihtunga
  5. Staklopaket specifikacija
  6. Tip okova
  7. Ponuda sadrzi unutrasnje Daske?
  8. Ponuda sadrzi Okapnice?
  9. Informacija o roletni
  10. Informacija o kutiji roletne
  11. Informacija o komarnicima
  12. Tip ugradnje (pur pena, ral,…)
  13. Vreme izrade
  14. Garancija
  15. Dodatne napomene
  16. Da li cena ukljucuje ugradnju
  17. Cena

OtvorSpecifikacija
1600mm x 1650mmKoličina: 3
Broj Krila: 3
Komarnik: Da, Rolo
Roletna: Da
600mm x 1000mmKoličina: 1
Broj Krila: 1
Komarnik: Da, Rolo
Roletna: Da
….

tagovi za pretragu: template, ponuda, upit
 
Zdravo dobri ljudi.

Menjam stolariju na kuci.
Kuca se nalazi u relativno bucnom komsiluku pa ce mi trebati relativno dobra zvucna izolacija.
(Bez obzira na preporuke sa teme) Na zalost spoljasnje roletne najverovatnije nisu opcija
(Bez obzira na preporuke sa teme) Jos nisam odlucio da li Aluminijum ili PVC, tako da cu traziti ponudu za oba.

Iscitah skoro celu temu i treba mi pomoc oko par stvari.
  1. Da li neko ima listu izvodjaca iz Beograda i okoline kojima bih poslao upit, a koji rade i PVC i ALU
    1. (ili da pokupim iz ove poruke: https://forum.beobuild.rs/threads/pvc-i-alu-stolarija-iskustva-i-preporuke.3074/page-45#post-1020860 )
  2. Da li sam izostavio nesto bitno iz poruke ispod koju šaljem
  3. Da li je moguce imati troslojno staklo a da jedan/vise slojeva bude ornament staklo i kako se to bira
Poruku sam strukturirao ovako (mozda nekome bude znacila u buducnosti):


tagovi za pretragu: template, ponuda, upit
Poštovani, staklo koje će Vam pomoći u zvučnoj zaštiti je
Spolja 4mm clima guard ili 4 godisnja doba /16mm argon 90 %/6mm float extra clear /16mm Argon 90 %/ pamplex 4.4.2. gde ide 4mm niskoemisiono ili low-e pa antifonska folija, pa 4 mm float extra clear.
Što se tiče liste, možete slobodno koristiti bilo koju listu ili preporuku.
Mislim da ste sve pokrili sa Vašim pitanjima. Možda je bitno skidanje i odvoženje stare stolarije.
 
Hvala puno na odgovru,
a da li mi mozete reci za neke od prozora gde bismo hteli ornament staklo (kupatilo). Da li je moguce njega traziti kao deo troslojnog staklopaketa ?
 
Da, moguće je.
Sigurno može srednje staklo, 6mm, da bude griz ili ornament ili peskirano.
 
Dobro veče svima, ovako zanima me koja je razlika između Gealan s8000 5 komora i Gealan s8000 6komora? I da li se Salamander pokazao kao dobar profil s obzirom da je skoro u istom cjenovnom rangu sa Gealanom? Hvala unaprijed bila bi nam od pomoći bilo kakva iskustva...
 
Kakva je obostrana alu stolarija sa 3 sloja stakla i ispunom od argona? Ako bi mogli da svrstamo u nizu, srednju ili visu klasu koja bi to bila?
 
Kakva je obostrana alu stolarija sa 3 sloja stakla i ispunom od argona? Ako bi mogli da svrstamo u nizu, srednju ili visu klasu koja bi to bila?
Na žalost, ovo je jednačina sa mnogo nepoznatih, pa je i odgovor nemoguć.
Šta mislite pod obostrana alu stolarija?
Troslojno staklo punjeno argonom u zavisnosti od kvaliteta pojedinačnih stakala i ostalih komponenti staklopaketa može da ima koeficijent prolaska toplote od 0,8 pa sve do 0,3 (bolje, kvalitetnije). Takođe, ako se traži ozbiljna zvučna izolacija, razlikuju se stakla.
U svakom slučaju, postoje serije alu profila koje su slabijih performansi i karakteristika, a postoje i one vrhunske, najkvalitetnije.
Vrlo lako može da se uporedi sa auto industrijom. Svi automobili imaju četiri točka, volan, neki motor, opremu.... ali ih ima od 10000 eur pa do ko zna koliko.
Dajte još podataka i informacija, pokušaću da pomognem.
 
@deka u akciji Hvala na odgovoru, ali nazalost nemam konkretnije informacije.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240709_213954_edit_608056258456950.jpg
    Screenshot_20240709_213954_edit_608056258456950.jpg
    106,6 KB · Pregleda: 44
Pretpostavljam da ste ovo pozajmili iz nekog tendera/rendera ili marketinškog opisa određenog projekta.
Energetski razredi se definišu i izračunavaju za celu zgradu, a zavise od mnogo faktora. Jedan od tih faktora je stolarija.
Po našem zakonu trenutno stolarija na investitorskim rezidencijalnim objektima za prodaju ne bi smela da ima više od 1,5 W/m2K u proseku za ceo objekat. To je koeficijent prolaska toplote, i što je manji, to je bolje.
Za privatne kuće možete da stavite šta hoćete.
Tu zaostajemo za EU, jer su oni imali ove minimume pre desetak i više godina, a na svakih dve-tri godine su smanjivali za po 0,1 tako da su stigli na 1 do max 1,2 u zavisnosti od države.
Na žalost, mi smo siromašno tržište jeftinih stvari, pa su nam i vrednosti poremećene.
Neki srednji petokomorni pvc profil sa dobrim dvoslojnim staklom ispunjava ovaj naš zakonski minimum.
Ovaj B razred je zahtevniji, i otprilike korespondira sa nekim kvalitetnijim pvc sistemom sa tri dihtunga ili nekim alu sistemom sa minimum 30 mm termomosta, u koje se ubacuje neki kvalitetnijih troslojni staklopaket sa max 0,7 W/m2K.
Moram da kažem da se ove vrednosti kod nas dosta nameštaju i lažiraju, jer investitori NEĆE da plate kvalitet. Kako bi im ostalo što više zarade.
 
Koliko ima smisla ugrađivati kvalitetne prozore u starogradnjama koje nemaju dobru izolaciju? Ok, pretpostavljam da će ukupna količina energije koja uđe ili izađe iz stana biti manja ako prozori imaju bolju termalnu izolaciju, ali da li to ima smisla, ako to u zbiru ne napravi veliku razliku? Ok, razumem da postoji i faktor zvučne izolacije...
I još jedno pitanje, možda nije za ovu temu, ali koliko na ceo sistem utiču unutrašnji zidovi između stanova? Ako npr. komšija(e) pored ne hladi stan po ovoj vrućini i kod njega je 30 stepeni, koliko energije iz tih stanova ulazi kod mene ako ja hladim stan? Isto i za grejanje zimi, ako zgrada nema centralno grejanje, tj. ako je kontrola grejanja prepuštena svakom stanu zasebno, na koji god način.
 
Koliko ima smisla ugrađivati kvalitetne prozore u starogradnjama koje nemaju dobru izolaciju? Ok, pretpostavljam da će ukupna količina energije koja uđe ili izađe iz stana biti manja ako prozori imaju bolju termalnu izolaciju, ali da li to ima smisla, ako to u zbiru ne napravi veliku razliku? Ok, razumem da postoji i faktor zvučne izolacije...
I još jedno pitanje, možda nije za ovu temu, ali koliko na ceo sistem utiču unutrašnji zidovi između stanova? Ako npr. komšija(e) pored ne hladi stan po ovoj vrućini i kod njega je 30 stepeni, koliko energije iz tih stanova ulazi kod mene ako ja hladim stan? Isto i za grejanje zimi, ako zgrada nema centralno grejanje, tj. ako je kontrola grejanja prepuštena svakom stanu zasebno, na koji god način.
Apsolutno ste u pravu.
U dosta slučajeva se ne isplati.
Isplati se kad ljudi planiraju neku dodatnu izolaciju da stave na spoljne fasadne zidove, pa makar i kasnije.
Delom, doduše malim, i unutrašnji zidovi tj pregradni ka komšijama mogu da utiču na mikroklimu u vašem stanu. Ali, polazi se od pretpostavke da živite u koliko toliko normalnom okruženju.
 
@sutraw Danas niko nista nece da kaze. Samo daj pare i kada bude gotovo javicemo. 🙂 I ovo sto znam mi je rekao buduci komsija. 😁

@deka u akciji Da,to sam skinuo sa njihovog sajta. Reklamira se kao luks komplexs pa me bas zanimalo da li su i prozori luks, ali nema veze. Ionako zime vise nisu kao pre. Sada moze cela zima sa otvorenim prozorima na kip. 🙂
 
@sutraw Danas niko nista nece da kaze. Samo daj pare i kada bude gotovo javicemo. 🙂 I ovo sto znam mi je rekao buduci komsija. 😁

Ja kad sam išao na sastanke sa investitorima, tj. kad sam bio blizu kupovine u par navrata, insistirao sam da mi kažu specifikacije stolarije. U pravu si da neće da kažu, i to je jako bezobrazno. Generalno neki investitori su dosta misteriozni kad ih pitaš za materijale, i meni je to odmah minus pri donošenju konačne odluke.
 
Zdravo Ljudi,

Trenutno sebi radim stan u potkrovlju u Beogradu, i dosao je red da zamenim sve prozore u stanu.
Trebaju mi prozori 180x140 x1, 140x90 x2 i 140x120 x1, zanimaju me vasi predlozi sta da ugradim i da li imate nekog proizvodjaca kome bih mogao da posaljem mail za upit.
Preporuka oko toga sta uzeti takodje mi je dobrodosla, razmisljam o troslojnom staklu, 7 komora, spoljnoj roletni i komarniku, da li uzimati neka specijalna stakla posto sam okrenut ka suncanoj strani, buka mi nije neki veliki problem kuca je uvucena i nije na ulici.
Slao sam ponudu stolariji Stanisic i EKV to je sve od Roloplasta?

Takodje zanima me razlika izmedju ROTO i SIEGENIA okova.

Hvala svima :)
 
Vrh