Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Poštovani,
po meni, najbolja su sigurnosna vrata ( Bosal, One Block Door, Talaris ili slično), pa alu, pa PVC. Imate na ovoj temi dosta o tome.
 
Postovani clanovi, nov sam na forumu i potrebna mi je vasa pomoć. Zelim da promenim prozor u kuhinji i da stavim pvc. Veoma je tesko naci majstore sada, ali ovo su neke 2 ponude koje mi se cine najbolje. Pa sta bi mislite o njima?
1. Profil-Inoutic Deceuninck
Okov-"Siegenia"
Staklo-dvoslojnim termo staklom (4+16+4) obezbedjuje izuzetno nizak koeficijent prolaznosti toplote (Uw=1.3 W/m2K)

2. Profil-trokal 70
Okov-winkhaus
Staklo- lowe
 
Postovani
Staklo na balkonskim vratima je napuklo, tj. Vidi se linija. Hteo bih to da zamenim pa mi treba Vas savet.
Ne razumem se mnogo, ali sustina je da posto su ta vrata pored drugog staklenog panela koji ide do poda, hteo bih da se ne razlikuje po boji. Vrata su malo veca. Negde oko 2,2x1,2.
Zvao sam imvestitora da pitam da li on ima dokumentaciju koje je staklo islo, napisao mi je samo sledece:
climaguard 4+16argon+4+16argon+4 Niskoemisiono = 44mm
Zvao sam par majstora, neuverljivo mi deluju. Jedan je rekao da vidim ko je proizvodjac stakla, sto nemam, drugi da se svako razlikuje itd.
Da li nekako moze da se pogodi ta boja i imate li neku preporuku ko bi to mogao da odradi. Inace je stan na Zlatiboru. Takodje i koliko okvirno to kosta, cene koje su mi rekli se dosta razlikuju.
 
Postovani clanovi, nov sam na forumu i potrebna mi je vasa pomoć. Zelim da promenim prozor u kuhinji i da stavim pvc. Veoma je tesko naci majstore sada, ali ovo su neke 2 ponude koje mi se cine najbolje. Pa sta bi mislite o njima?
1. Profil-Inoutic Deceuninck
Okov-"Siegenia"
Staklo-dvoslojnim termo staklom (4+16+4) obezbedjuje izuzetno nizak koeficijent prolaznosti toplote (Uw=1.3 W/m2K)

2. Profil-trokal 70
Okov-winkhaus
Staklo- lowe
Poštovani, obe ponude su vrlo slične po kvalitetu. Nijanse su u pitanju. Šta god da izaberete, nećete pogrešiti.
 
Postovani
Staklo na balkonskim vratima je napuklo, tj. Vidi se linija. Hteo bih to da zamenim pa mi treba Vas savet.
Ne razumem se mnogo, ali sustina je da posto su ta vrata pored drugog staklenog panela koji ide do poda, hteo bih da se ne razlikuje po boji. Vrata su malo veca. Negde oko 2,2x1,2.
Zvao sam imvestitora da pitam da li on ima dokumentaciju koje je staklo islo, napisao mi je samo sledece:
climaguard 4+16argon+4+16argon+4 Niskoemisiono = 44mm
Zvao sam par majstora, neuverljivo mi deluju. Jedan je rekao da vidim ko je proizvodjac stakla, sto nemam, drugi da se svako razlikuje itd.
Da li nekako moze da se pogodi ta boja i imate li neku preporuku ko bi to mogao da odradi. Inace je stan na Zlatiboru. Takodje i koliko okvirno to kosta, cene koje su mi rekli se dosta razlikuju.
Poštovani, čak i kod istog proizvođača staklopaketa može da se desi da bude neke male i jedva primetne razlike u boji ili zatamnjenju sad u odnosu na to što je bilo originalno stavljeno.
Bilo bi najbolje da saznate od investitora koji je podizvođač pravio prozore, pa njemu da se javite. Tako ćete najlakše saznati gde je proizvođač stolarije kupio staklo. Moj savet je da Vam taj isti proizvođač stolarije uradi tu zamenu.
Ne možete sami da zamenite staklo, a i ne pokušavajte. Rizik od povrede je veliki.
Stručno lice bi moralo da dođe, da poskida lajsne koje drže staklo kako bi tačno uzeo mere stakla - širinu, visinu i debljinu.
Kada mu neki staklar napravi najsličnije ili isto staklo, treba to prevesti na Zlatibor na kamionu sa posebnim nosačima, kako staklo ne bi puklo.
Najveći problem je sa vađenjem starog stakla koje je napuklo, i vrlo lako može da pukne celo i lako nekog nestručnog poseče i povredi ozbiljno. Novo staklo koje se zatim stavlja mora dobro da se "ukajluje" jer je to verovatno razlog zašto je uopšte puklo staro staklo.
Staklo je dosta poskupelo u proteklih godinu, dve dana, tako da ovakav staklopaket nije ispod 60 do 70 eur/m2. To je cena samo za staklo, a treba dodati dva izlaska na teren, prevoz stakla, odnošenje i bacanje starog stakla, ubacivanje i kajlovanje novog stakla, dvojicu majstora sa vakuumima minimum (jer je i težina ovog stakla bar 35 kg /m2.).
Ako slučajno ne možete da dođete do originalnog proizvođača stolarije, sigurno ćete naći nekog u Užicu ili Čačku.
 
Poštovani, čak i kod istog proizvođača staklopaketa može da se desi da bude neke male i jedva primetne razlike u boji ili zatamnjenju sad u odnosu na to što je bilo originalno stavljeno.
Bilo bi najbolje da saznate od investitora koji je podizvođač pravio prozore, pa njemu da se javite. Tako ćete najlakše saznati gde je proizvođač stolarije kupio staklo. Moj savet je da Vam taj isti proizvođač stolarije uradi tu zamenu.
Ne možete sami da zamenite staklo, a i ne pokušavajte. Rizik od povrede je veliki.
Stručno lice bi moralo da dođe, da poskida lajsne koje drže staklo kako bi tačno uzeo mere stakla - širinu, visinu i debljinu.
Kada mu neki staklar napravi najsličnije ili isto staklo, treba to prevesti na Zlatibor na kamionu sa posebnim nosačima, kako staklo ne bi puklo.
Najveći problem je sa vađenjem starog stakla koje je napuklo, i vrlo lako može da pukne celo i lako nekog nestručnog poseče i povredi ozbiljno. Novo staklo koje se zatim stavlja mora dobro da se "ukajluje" jer je to verovatno razlog zašto je uopšte puklo staro staklo.
Staklo je dosta poskupelo u proteklih godinu, dve dana, tako da ovakav staklopaket nije ispod 60 do 70 eur/m2. To je cena samo za staklo, a treba dodati dva izlaska na teren, prevoz stakla, odnošenje i bacanje starog stakla, ubacivanje i kajlovanje novog stakla, dvojicu majstora sa vakuumima minimum (jer je i težina ovog stakla bar 35 kg /m2.).
Ako slučajno ne možete da dođete do originalnog proizvođača stolarije, sigurno ćete naći nekog u Užicu ili Čačku.
Hvala puno na iscrpnom odgovoru.
 
Poštovani, trokrilni prozor možete praviti kao dvokrilni + jednokrilni. Najprostije, najjeftinije, najbolja izolacija. Srednje krilo ne može nikako biti klizno.
Druga varijanta trokrilne pozicije je harmonika 321, gde glavno krilo (krajnje levo ili krajnje desno) može da se otvara i nagibno i okretno. Druga dva krila se preklapaju na drugu stranu i cela pozicija je otvorena/čista. Ovaj harmonika okov je ozbiljno skuplji od običnog okretno-nagibnog, profili su isto prozorski, dihtovanje je za nijansu slabije, jer ima manje tačaka bravljenja.
Nagibno klizni sistem je za drugu poziciju. Dvokrilni prozor, gde je polovina fiksna, a druga polovina može da se otvori na kip, a zatim i paralelno da se izvuče nekih 13 cm iz zatvorenog položaja i onda kliza sa unutrašnje strane tik preko fiksnog dela. Ovde je takođe okov dosta skup, ali je dihtovanje super. I malo treba pripaziti sa manipulacijama, jer je okov specifičan.
Sve ovo može sa troslojnim staklom u pvc profilu.
Dve firme mi tvrde da za ove povrsine 4mm je dovoljno za staklo, da je do 3m^2 ok. I
preporucuju mi uskocno klizni okov jer bolje dihtuje.
 
Tako je. Upravo sam Vam to i napisao. Nagibno klizni i uskočno klizni je isti okov/način otvaranja.
 
Pozdrav, @deka u akciji , vidim da ste najveci strucnjak na ovu temu, moze li pomoc:
Trazila sam ponude za 2x trokrilni prozor, 1 balkonska vrata+ jednokrilni prozor:

Ovo su ponude koje mi se uklapaju u budzet:

1. Profil Salamander, sistem Streamline 76
  • Mehanizmi Sigenia
  • Roletne aluminijum cele, termo punjene Viomal, rolo i plisa komarnici Mesh
  • Staklo 4 -16 - 4, Guardian, nisko emisiono punjeno argonom
  • Cena: 2375e

2. Profil KOMMERLING 76cl, 6 komora
  • Okov SIGENIA
  • Ispuna STAKLO troslojno 4/12/4/12/4 niskoemisiono+argon
  • Roletna spoljna ALU| lamele ALU|vodilica ALU
  • Komarnik rolo ALU
  • Okapnica Limena ili PVC(po izboru)
  • Cena: 2400e
  • (Cena sa 5 komora: 2111e)

3. Profill: VEKA / EFECTLINE Uf=1.3W/m2K
  • Staklo: Guardian, 4x16x4 LowE Premium Ug=1.1W/m2K
  • Okov: ROTO NX
  • Roletna Tehnoplast ( alu lamelice)
  • Komarnik ROLO
  • Cena: 2135e + za okapnice od 20-35 eura po duznom metru + za pp daske od 15-25 eura po duznom metro

4. Profil: Inautic
  • Okov: sigenia
  • Okapnica na svim porzorima
  • Staklo: dvoslojno, niskoemisiono toplozastitno punjeno argonom, termopan debljine 24 mm
  • Roletne unutrašnje aluminijumske
  • Komarnici: rolo aluminijumski
  • Cena: 2200 eura
Meni se ovako povrsno cini da je ponuda 2 najbolja: jedina ima troslojno staklo, a i u dvoslojnoj opciji je najpovoljnija.
Sta vi mislite? Hvala puno!
 
Upravo tako.
Sve ponude su na istom nivou što se tiče okova, profila, roletni i komarnika.
Jedino ponuda br. 2 nudi i troslojno staklo. Ako ste uopšte tražili tu varijantu.
Malo su u svađi super prozor sa troslojnim staklom i roletna sa unutrašnjom kutijom koja pokvari sve ono dobro od prozora.
 
Upravo tako.
Sve ponude su na istom nivou što se tiče okova, profila, roletni i komarnika.
Jedino ponuda br. 2 nudi i troslojno staklo. Ako ste uopšte tražili tu varijantu.
Malo su u svađi super prozor sa troslojnim staklom i roletna sa unutrašnjom kutijom koja pokvari sve ono dobro od prozora.
Hvala puno.
A sta je vasa prepruka: da bude spoljašnja kutija za roletne? Jel to u obe opcije slojeva stakla predlazete ?
 
Moja preporuka je da se štitite od sunca na sve druge načine, samo ne roletnama sa unutrašnjom kutijom.
Važi i za dvoslojno i za troslojno staklo.
 
Pozdrav,
Potrebna mi je pomoć u odabiru podizno kliznog sistema za otvore 2.9m x 2.5m
Ponude imam za Feal Termo 120 i Alumil S560, cena je identična
 
Koja vrata da kupim ,mislim da je najbolje pvc vrata. Treba da izolujem prolaz prema tavanu,odnosno grejani deo od hladnog? Kakva vrata da jurim? Jel mogu sobna vrata,video sam u oglasu neka od proizvodjaca weiss profile? Sta mislite.Hvala
 
Koja vrata da kupim ,mislim da je najbolje pvc vrata. Treba da izolujem prolaz prema tavanu,odnosno grejani deo od hladnog? Kakva vrata da jurim? Jel mogu sobna vrata,video sam u oglasu neka od proizvodjaca weiss profile? Sta mislite.Hvala
Postavljate pitanja, dajete odgovore. A malo ste pomešali babe i žabe.
Ako Vam trebaju vrata zbog toplotne izolacije, morate uzeti vrata sa štokom u krug, nikako sobna. I gledajte da Vam stave dupli panel od 20 mm. Tako ćete dobiti ono što kažete da Vam treba.
Može i Weiss, može bilo ko.
 
Postavljate pitanja, dajete odgovore. A malo ste pomešali babe i žabe.
Ako Vam trebaju vrata zbog toplotne izolacije, morate uzeti vrata sa štokom u krug, nikako sobna. I gledajte da Vam stave dupli panel od 20 mm. Tako ćete dobiti ono što kažete da Vam treba.
Može i Weiss, može bilo ko.
Sta ste mislili sa stokom u krug,jel i prag da bude od profila ili sta ,ne razumem.
Jel imaju ti paneli neku izolaciju,stirodur u sebi
Vise bi volio da budu pvc ,jel alu vrata sa termo prekidom su bas preskupa,predpostavljam da i ona mogu...
Hvala na odgovoru i uputima da resim ovo pitanje!
 
Štok u krug znači štok i u donjoj horizontali. Nikako prag, jer je izolacija onda slaba.
Panel ravan (ne ukrasni) se sastoji od dve table pvc "lima" između kojih je upravo stirodur. Postoje paneli od 20 i 24 mm debljine. Vi tražite zbog bolje izolacije da Vam stave dupli ravni beli panel od 20 mm, znači ukupno 40 mm.
Aluminijumska vrata niko nije pominjao.
PVC je u ovom slučaju bolji i jeftiniji.
 
Postovanje,
Menjam stakla na Alu profilima, fiksni prozorina terasi, medjutim, ne uspevam da vratim lajsne, kao da ima neka "fora" ili moraju da se zakucavaju gumenim cekicem...pa ako moze pomoc i savet.
IMG_20230609_150656.jpg
 
Pozdrav svima, ako moze neko da mi resi dilemu :)
Krilo na podizno kliznim vratima je visina 2.4m x sirina 2.1m, koje staklo treba tu da ide, tj da li u sredinu ide 4mm ili 6mm, ideja je bila ovo:
4SOLAR / 14AR / 6FLOT / 14AR / LAMI3.3.1.LOWE
Hvala
 
Pozdrav svima, ako moze neko da mi resi dilemu :)
Krilo na podizno kliznim vratima je visina 2.4m x sirina 2.1m, koje staklo treba tu da ide, tj da li u sredinu ide 4mm ili 6mm, ideja je bila ovo:
4SOLAR / 14AR / 6FLOT / 14AR / LAMI3.3.1.LOWE
Hvala
Možda za tu veličinu i spoljno da bude 6mm clima guard (neki ga zovu i 4 godišnja doba), i to bez solar filma, jer je onda skuplje, a propušta oko 25-30 % manje svetlosti. Ostalo je sve u redu. Još samo da vidite koji sistem može da prihvati staklo od 46mm.
 
Znaci tri sestice? Prosli put ste rekli da je to skupo i tesko, a ako se ide ipak sa dve sestice koji bi raspored bio bolji?
 
Postovanje,
Menjam stakla na Alu profilima, fiksni prozorina terasi, medjutim, ne uspevam da vratim lajsne, kao da ima neka "fora" ili moraju da se zakucavaju gumenim cekicem...pa ako moze pomoc i savet.
Pogledajte prilog 165106
Ne mora čekić.
Prvo ispod stakla zavučete ovaj deo koji je krivudav. Kada otprilike ne možete dalje da gurnete, ravni deo bi trebalo da bude u istoj ravni sa krilom ili štokom. Zatim blago gurnete ili udarite malo gumenim čekićem lajsnu na dole, kako bi onaj mali zubić na krivudavim delu ukopčao u žleb. Sve to oko stakla vrlo pažljivo, molim Vas. Gumeni čekić "vucite" po staklu.
Onda stavljate gumu, na kraju.
Javite kako je ispalo.
 
Ugradice se Alumil s560, sto je do 44mm
Onda kako ste Vi napisali, samo neka spoljno bude clima guard 4mm (4 godišnja doba). Solar je skuplji i oduzima dosta svetlosti.
I ovo staklo je oko 200 kg težine, pa profil i okov, tu je skoro 250 kg za krilo. Kolica su do 300 kg, opcija sa dodatnim kolicima do 400 kg.
 
Vrh