Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Ne mora čekić.
Prvo ispod stakla zavučete ovaj deo koji je krivudav. Kada otprilike ne možete dalje da gurnete, ravni deo bi trebalo da bude u istoj ravni sa krilom ili štokom. Zatim blago gurnete ili udarite malo gumenim čekićem lajsnu na dole, kako bi onaj mali zubić na krivudavim delu ukopčao u žleb. Sve to oko stakla vrlo pažljivo, molim Vas. Gumeni čekić "vucite" po staklu.
Onda stavljate gumu, na kraju.
Javite kako je ispalo.
Uspeo na kraju, jedva...Nas dvojica, nikako nije htelo. Uzeli stari prozor i probali sa njim, uspeli uz malo sile, ali shvatili princip. Izmerili shublerom prozore i videli da su novi prozori debljine 21mm, dakle 1 mm vise, sto ne bi tebalo, ali je pravilo dodatni problem. Lajsne smo vratili tako sto sam ja drskom od cekica gurao ivicu lajsne a time i pritiskao samo staklo (po tacki gde je usmerena strelica na slici samo pod uglom od 45 stepeni), dok je drugar cekicem udarao po parcetu letvice koja je bila naslonjena na lajsnu. Sigurno je da sam ne bih nista uradio. Hvala na pomoci.

lajsna.jpg
 
Pre 20-tak dana mi je jedna firma ugradila 2 PVC prozora Profilink Premium profil.

Drugi dan sam video da je na velikom prozoru okov REZE a trebao je da bude SIGENIA-Aubi i da je na delu većeg krila dihtung guma na štoku u donjoj i gornjoj horizontali presečena, takođe na štoku su bile vidljive po 4 rupice zalivene silikonom (zaključak je da su majstori pogrešili stranu gde ide T prečka pa su to silikonom zatvorili i samim tim su na tom delu dihtung i oštetili)!

Prosledio sam vlasniku slike oštećenja i posle par dana je došao i zamenio diht gume što meni nije pilo vodu jer guma fabrički dolazi na profilu i nije isto kada se mašinski utisne i ručno namesti.

Na moje pitanje što okov nije SIGENIA i na velikom prozoru kao što je na manjem, on odgovori to je model SIGENIA okova:)kasnije sam našao uvoznika koji mi je potvrdio da je REZE turski okov (kopija ROTO NT okova).

E problem nastaje kod prve manje kiše, u štoku su se na par mesta pojave vodeni jastučići i vidno je da krilo nenaleže uz diht gumu štoka i da voda tu ulazi (prozor je na standardnom režimu bio) probao sam i na zimski režim da prebacim ali i dalje propušta vodu.

Naravno vlasnik me pravi budalom i tvrdi da je to normalno i da će voda otići kroz otvore na štoku, prijatelju znam da su ti otvori za to predviđeni ali šta će voda tu......šta će biti kada bude obilnija kiša......ako voda prođe unutra onda me zovi!

Na koju adresu da se obratim, inspekciji, zaštiti potrošača......jer očigledno on ne želi da reši ovaj njihov propust.

Evo sličica kako je guma bila isečena i video sa vodom u štoku.

3.jpg
1.jpg
2.jpg


video 1
video 2
 
Pre 20-tak dana mi je jedna firma ugradila 2 PVC prozora Profilink Premium profil.

Drugi dan sam video da je na velikom prozoru okov REZE a trebao je da bude SIGENIA-Aubi i da je na delu većeg krila dihtung guma na štoku u donjoj i gornjoj horizontali presečena, takođe na štoku su bile vidljive po 4 rupice zalivene silikonom (zaključak je da su majstori pogrešili stranu gde ide T prečka pa su to silikonom zatvorili i samim tim su na tom delu dihtung i oštetili)!

Prosledio sam vlasniku slike oštećenja i posle par dana je došao i zamenio diht gume što meni nije pilo vodu jer guma fabrički dolazi na profilu i nije isto kada se mašinski utisne i ručno namesti.

Na moje pitanje što okov nije SIGENIA i na velikom prozoru kao što je na manjem, on odgovori to je model SIGENIA okova:)kasnije sam našao uvoznika koji mi je potvrdio da je REZE turski okov (kopija ROTO NT okova).

E problem nastaje kod prve manje kiše, u štoku su se na par mesta pojave vodeni jastučići i vidno je da krilo nenaleže uz diht gumu štoka i da voda tu ulazi (prozor je na standardnom režimu bio) probao sam i na zimski režim da prebacim ali i dalje propušta vodu.

Naravno vlasnik me pravi budalom i tvrdi da je to normalno i da će voda otići kroz otvore na štoku, prijatelju znam da su ti otvori za to predviđeni ali šta će voda tu......šta će biti kada bude obilnija kiša......ako voda prođe unutra onda me zovi!

Na koju adresu da se obratim, inspekciji, zaštiti potrošača......jer očigledno on ne želi da reši ovaj njihov propust.

Evo sličica kako je guma bila isečena i video sa vodom u štoku.

Pogledajte prilog 166324Pogledajte prilog 166325Pogledajte prilog 166326

video 1
video 2

Poštovani, sve što ste napisali je tačno.
Stari i iskusni proizvođači pvc stolarije mnogo su više voleli crnu EPDM gumu koja nije bila integrisana sa profilom. Stara crna guma na utiskivanje je bila mnogo mekša, kvalitetnija, nije se varila u gerovima kao integrisana (kad se integrisana guma zavari, to je tvrđi deo i krilo i štok nikad ne mogu lepo da legnu). Na žalost, skoro svi proizvođači pvc profila su prešli na ovu sivu integrisanu zbog kraćeg vremena izrade i niže cene proizvoda.
Potpuno je legitimno da se guma seče onako ravno, bilo bi još bolje da se na tom mestu zalepi posebnim lepkom. Ali, to mesto nije krivac za ulazak vode u štok.
Rekao bih pre da je nešto kriv profil(guma od štoka baš i ne dihtuje na krilo), čini mi se da je donja horizontala kriva na unutra. Prislonite neki dugački lenjir ili neki profil uz krilo i štok, pa proverite. Da se razumemo, Profilink nije baš među boljim profilima, pa je moguće da pored nešto tanjeg spoljnog zida nema i čelično ojačanje neophodne debljine.
Tu sad ne može ništa da se uradi, osim da Vam ovaj nesretnik koji Vam je to radio, doda po donjoj horizontali bar jednu ili dve tačke bravljenja na okovu. Taman koliko je uštedeo što je stavio Reze umesto Siegenie.
Da bi bili sigurni da dihtovanje nije dobro, napravite prosti test sa papirom. Otvorite prozor, gurnite list običnog papira između štoka i krila (samo ne tamo gde su tuljak na krilu i prihvatnik na štoku, već odmah pored) i polako izvlačite papir. Ako se lako izvuče, nije dobro. Ako se izvuče ceo ali teško, dobro je, ali je moglo i bolje. Ako se pocepa, dobro je.
To možete da uradite na celom prozoru u krug, ali samo kad je sve suvo.
Ne znam šta da Vam kažem za tužbu, zaštitu kupaca, sudskog veštaka i sve te stvari. To jednostavno ne funkcioniše u ovoj državi.
Probajte čovečanski da rešite problem sa ovim što Vam je to ugradio.
Zato uvek savetujem da se sve pare ne daju odmah unapred, već neki manji deo da se isplati tek kada se proveri da je sve u redu.
Probajte pa javite.
 
Probao sam test sa papirom, na problematičnoj gornjoj i donjoj horizontali se papir izvlači lagano, po vertikalama se teško može izvući a da se papir nepocepa (svi tuljci na krilu su na standarnom režimu).

Na gornjoj horizontali ima na sredini samo tačka bravljenja a dole levo isto jedna.

Da li postoji mogućnost da se uradi samo nov štok, a da ostanu ova sadašnja krila i da se ona montiraju na taj nov štok, onda ostaje problem da se dodaju još po jedna tačka bravljenja sa ovim okovom je nema tuljka više na okovu.

Da vidim sa njim da li pristaje na tu opciju, moram ga zamoliti da dođe i uveri se sam kako na horizontalama krilo nenaleže na štok i tu voda i prolazi.
IMG_20230703_193402.jpg
IMG_20230703_193419.jpg
 
Ovo je slika iz njegove proizvodnje, ne znam na osnovu ove slike da li može da se zaključi ima li unutrašnje ojačanje potrebnu debljinu.
16105972_1341765979229845_8651426548040410428_n.jpg
 
Slike iz njegove proizvodnje ne znače ništa. Problem je što možda i nije stavljeno čelično ojačanje ni u štok ni u krilo, kad su tako krivi i ne dihtuju.
Teško da će pristati na bilo šta drugo osim da doda tuljke i prihvatnike na horizontalama, makar i menjao okov. Ako ne ume ili ne zna, bolje da se bavi nečim drugim.
 
pozdrav ljudi,(deko vidim da ste majstor za ovu temu dobro bi mi dosao vas savet)treba mi hitna pomoc, tj savet, juče sam dobio ponudu sa poljskim profilima decco, i roto nemackim okovima, 6 komora, dvoslojno staklo, dobio sam neku ponudu sto se novca tice zadovoljavajucu, s obzirom da imam 6 prozora 170x140(na 4 idu roletne) i 3 balkonska vrata plus prozor, dimenzije tacne ne znam, takodje i 3 manja prozora, ponuda je oko 5000e, sad posto nisam uopste upucen u stolariju i sta se nudi, zanima me sta mislite o tim profilima? ljudi su mi rekli koji su dolazili da premium kvalitet nije kao veka itd ali da je neka srednja viša klasa profila i najbolji odnos cene kvaliteta, da li je neko imao iskustva ili bilo sta zna o ovom proizvodjacu? u dilemi sam sta da radim, to mi je i neki max budzet mozda 500-700e više. ,tacne karakteristike ne znam ali sam dobio preporuku od rodjaka gde su radjene dve kuce i trenutno je bas zadovoljan, hvala vam unapred!
 
Verujte, to što Vam je rođak zadovoljan i što ih je preporučio, najviše znači.
Lako može da se desi da neko ko radi sa najboljim pvc profilima nešto izgreši, ne uradi dobro, loše montira ili slično.
Samo terajte sa tim Decco profilima, sve je to u redu. Naravno da ima i boljih, ali ima i lošijih. Ipak bih rekao da su srednja - srednja niža klasa. Ako ste čitali moje postove, videćete da uvek dajem prednost dobrom staklo paketu, nego skupljim, boljim, poznatijim pvc profilima.
 
hvala puno na odgovoru,icicu na jos par mesta, razmotricu jos neke opcije, ukoliko se budem dvoumio, znacu ovde kome trebam da se javim za savet :)
 
dobio sam još jednu ponudu, arx okovi,gealan s8000 profili, niskoemisiono guardian glass , cak i niza cena on prethodno navedene ponude, ali sam zatrazio ponudu sa roto okovima mesto ovih slovenackih, pa cekam ponudu, sta kazete na ovu prethodno navedenu sa slovenackim arx okovima?
 
Mislim da je Gealan bitno bolja varijanta od Decco, okov je za nijansu lošiji taj slovenački, mada je to bila Roto fabrika nekad.
 
Za Eco Jet okov nisam čuo. Pretpostavljam da je Euro Jet okov od GU. Svi profili imaju isti žlje*******, to znači da može da se stavi bilo koji okov. Okova ima boljih i lošijih, skupljih i jeftinijih, poznatijih i manje poznatih, kvalitetnijih i manje kvalitetnih, ali svi okovi mogu u sve profile.
I poznati nemački proizvođači okova kao što su GU, Roto, Siegenia, Maco imaju u ponudi po dve - tri različite vrste okova, u zavisnosti od kvaliteta, cene itd.
 
Za Eco Jet okov nisam čuo. Pretpostavljam da je Euro Jet okov od GU. Svi profili imaju isti žlje*******, to znači da može da se stavi bilo koji okov. Okova ima boljih i lošijih, skupljih i jeftinijih, poznatijih i manje poznatih, kvalitetnijih i manje kvalitetnih, ali svi okovi mogu u sve profile.
I poznati nemački proizvođači okova kao što su GU, Roto, Siegenia, Maco imaju u ponudi po dve - tri različite vrste okova, u zavisnosti od kvaliteta, cene itd.
Hvala puno, mislim da je u pitanju GU okov.
 
Zdravo. Nova kuca, nova stolarija. Ponuda koju sam dobila je
Ram roloplast
Krilo roloplast
Okov ARX
Staklo 4-16-4
Uw 1.18
Oko 200e
Zanima me vase misljenje?
 
Poštovana, ponuda je verovatno povoljnija od nekih drugih, jer je Roloplast trenutno jedan od jeftinijih profila na tržištu, u skladu sa kvalitetom.
Da bi bili sigurni u ono što Vam treba, potražite još neku ponudu.
Ako Vam je cena najbitnija, to je to.
 
Poštovana, ponuda je verovatno povoljnija od nekih drugih, jer je Roloplast trenutno jedan od jeftinijih profila na tržištu, u skladu sa kvalitetom.
Da bi bili sigurni u ono što Vam treba, potražite još neku ponudu.
Ako Vam je cena najbitnija, to je to.
Ogranicena definitivno sa finansijama, al ne bih uzela ni najlosije na trzistu.
Da se uklopim u budzet. Prozor 140x140 do 400e? Sta mislite koju vrstu.prozora uzeti za taj novac, a da je po Vasem misljenju cijena = kvalitet? Sta bih trebala da trazim?
Hvala puno, divni ste zaista
 
Sada u ovom trenutku, cene su dosta realne, svi su na nekim minimalnim maržama zbog cena svih komponenti što ulaze u prozor.
Probajte sa nekim firmama koje rade sa Profilink, Decco, Hummer, Weiss profilima, naći ćete na internetu. Eventualno reciklat nekog nemačkog proizvođača. To su ekonomične varijante.
 
Deko ja sam se na kraju odlučio za gealan s8000iq 74mm, dvoslojno gardian glas niskoemisiono ,roto okov, 12 otvora na kuci, 5300eura, nadam se da nisam pogresio, ne znam staklo kakvo je u pitanju, trazio sam nesto bolju varijantu.
 
Pozdrav svim clanovima, i jedno veliko hvala @deka u akciji na svim vise nego korisnim informacijama.
Molim vas za savet.
Nova kuca je u pitanju i sledeci korak je odabir stolarije.
Izbor se sveo na dve opcije Gealan S9000 ili Aluplast Ideal 8000, 3 stakla, u staklopaketu po dekinoj preporuci.
Antracit boja je jako bitna u celoj prici (i spolja i unutra), i taman kada sam sve odlucio sta cu i kako, od jednog proizvodjaca pvc stolarije dobijem postenu informaciju da folija koja ide na pvc stolariju ne traje nesto dugo, s obzirom na celu investiciju, garancija je 5-6 godina.
Da cela prica nije u smislu “ma traje to mnogo duze” kako su mi pojedini proizvodjaci rekli, dosao sam i do informacije da je covek u 7-oj godini menjao kompletnu stolariju jer je ista ta folija ispucala (radi se o kvalitetnom nemackom profilu, uradjena zamena besplatno od strane proizvodjaca i nakon toga su skinuli garanciju na tih 5god)
Moje pitanje za @deka u akciji je sta od ovoga odabrati, da stolarija bude u antracit boji, a da bude postojano i nakon 10ak godina
1. Gealan nudi opciju “Acrilcolor” farba samo spolja (nije folija) pa mi se to bas svidelo jer se boja utiskuje u sam profil
2. Aluplast Ideal mi nudi opciju alu obloga spolja, folija unutra (ali dosta skuplja opcija)
3. I ova treca opcija mi je da mozda uzmem u obzir i Alu stolariju jer mi je bitno da stolarija ne bude bela, tj. da bude u antracit boji
Unapred zahvalan….
 
Poštovani, i Gealan i Aluplast su ozbiljne nemačke firme. Dobro se raspitajte i proverite garanciju za tih nekoliko varijanti antracit pvc.
Aluminijum u antracit boji je ovih godina standard. Vidite i tu ko Vam koliku garanciju na boju daje. I ovde zavisi gde i kako se plastificiraju/farbaju profili. Ako je boja u prahu nekvalitetna, farbanje loše zbog nekvalitetne pripreme profila i loše peći, pa onda takvi profili su stalno na suncu, mislim da će upravo tako, izdržati 5 godina ili neku više.
Već sam pisao da pvc prozori imaju sa istim troslojnim staklom bitno bolje karakteristike i performanse od aluminijuma. Morao bi da se bira neki aluminijumski profil sa minimum 40 mm termo prekidom, kako bi se koliko toliko približio sa performansama PVC-u. To onda povećava cenu i aluminijuma.
Vrhunsku plastifikaciju koja može da ponudi i 30 godina garancije, kod nas radi samo jedna firma. Ostalo je štap i kanap.
Moj predlog Vam je da potražite ponudu za neke pvc profile koji imaju antracit boju (za unutra) ali koji imaju alu oblogu plastificiranu u antracit sa spoljne strane koja je mnogo kvalitetnija i dugotrajnija varijanta od bilo kakve folije ili farbe na PVC-u. Ali, tražite profile kao što su Profilink, Decco, Weiss, Roloplast, gde će onda cena sa alu oblogom biti kao kod nemačkih ofarbanih.
Znam da Vam je boja bitna i da je sve ovo vrlo teško i komplikovano, ali, verujte da je ovde profil najmanje bitan. Bitnije je dobro troslojno staklo, tri dihtunga, korektan okov, roletne sa spoljnom kutijom, okapnica, dobra montaža i još mnogo toga.......
 
Hvala na brzom odgovoru.
Iskreno, ne bih da zrtvujem funkcionalnost i prednost pvc stolarije (dobru termicku i zvucnu izolaciju) zarad mozda lepseg izgleda alu stolarije.
Svakako hvala jos jednom…
 
Vrh